Wiadomości branżowe

Problemy konserwatorskie w oliwskiej katedrze. Dublowanie obiektów

Jednym z najistotniejszych problemów konserwatorskich w Katedrze Oliwskiej jest dublowanie obiektów i to zlokalizowanych w tym samym miejscu – twierdzi dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek z Wydziału Architektury. Na interesujący wykład dedykowany pracom renowacyjnym w katedrze zapraszamy 22 czerwca o godz. 17 do sali 300 na drugim piętrze Gmachu Głównego PG. Wstęp wolny.W południowej części Katedry Oliwskiej znajduje się pochodząca z XVI wieku tablica upamiętniająca pierwszego opata Oliwy – Ditharda. Zawiera ona niewielki obraz związany ze sprowadzeniem zakonników, a także kilka słów o opacie. Epitafium oprawione jest w dekoracyjną ramę. Dosłownie kilka miesięcy temu tablicę poddano konserwacji, a pod nią odkryto malarstwo ścienne z czasów gotyckich – niewielki okrąg, a wewnątrz niego łaciński napis. Analiza tekstu z polichromii wykazała, że malowidło dedykowane jest Dithardowi. Odkrycie było niespodziewane, dlatego po zakonserwowaniu polichromii ściennej tablicę zawieszono w tym samym miejscu. Konserwatorzy rozważają też inne możliwości.Podczas wykładu otwartego dla wszystkich zainteresowanych dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek z Katedry Historii, Teorii Architektury i

Jednym z najistotniejszych problemów konserwatorskich w Katedrze Oliwskiej jest dublowanie obiektów i to zlokalizowanych w tym samym miejscu – twierdzi dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek z Wydziału Architektury. Na interesujący wykład dedykowany pracom renowacyjnym w katedrze zapraszamy 22 czerwca o godz. 17 do sali 300 na drugim piętrze Gmachu Głównego PG. Wstęp wolny.

W południowej części Katedry Oliwskiej znajduje się pochodząca z XVI wieku tablica upamiętniająca pierwszego opata Oliwy – Ditharda. Zawiera ona niewielki obraz związany ze sprowadzeniem zakonników, a także kilka słów o opacie. Epitafium oprawione jest w dekoracyjną ramę. Dosłownie kilka miesięcy temu tablicę poddano konserwacji, a pod nią odkryto malarstwo ścienne z czasów gotyckich – niewielki okrąg, a wewnątrz niego łaciński napis. Analiza tekstu z polichromii wykazała, że malowidło dedykowane jest Dithardowi. Odkrycie było niespodziewane, dlatego po zakonserwowaniu polichromii ściennej tablicę zawieszono w tym samym miejscu. Konserwatorzy rozważają też inne możliwości.

Podczas wykładu otwartego dla wszystkich zainteresowanych dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków omówi podobne przykłady i wyjaśni przyczyny zjawiska. Zapraszamy w środę popołudniu na Politechnikę Gdańską. Tym, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, polecamy artykuł dra Piwka w najnowszym numerze Pisma PG, które ukaże się z końcem czerwca  http://www.pg.gda.pl/pismo/
 
Zapraszamy
Wykład pt. „Problemy konserwatorskie w oliwskiej katedrze. Dublowanie obiektów” dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, 22 czerwca o godz. 17.00, sala 300 na drugim piętrze Gmachu Głównego PG. Wstęp wolny!

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Droga do Wolności oczami młodych

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy