Wiadomości branżowe

Studenci z Polski po raz pierwszy wystartują w Eco-marathonie

Warszawa, 25 kwietnia 2006r. - W dniach 19-21 maja br., we francuskiej miejscowości Nogaro, odbędzie się finał 22 edycji Eco-marathonu - międzynarodowego konkursu organizowanego przez Shell. Zespoły uczestniczące w Eco-marathonie rywalizują w ramach wielu różnych kategorii, ale wszystkim przyświeca jedna idea: przejechać jak najdalej samodzielnie skonstruowanym pojazdem, mając do dyspozycji ekwiwalent 1 litra benzyny. Ustanowiony rekord w 2003 r. wyniósł 3836 km, co oznacza, że wykorzystanie tych technologii pozwoliłoby pokonać dystans dzielący Paryż od Pekinu na  4 litrach paliwa. W ramach Eco-marathonu studenci i uczniowie szkół średnich mają szansę podjąć rywalizację z kolegami z całego świata.                     W tegorocznym w konkursie weźmie udział 255 drużyn. Dla nich start w Eco-marathonie wiązał się z wielomiesięcznym  zaangażowaniem, koniecznością przeprowadzenia prac badawczych, opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, zaprojektowania i zbudowania pojazdów, oraz doskonalenia ich parametrów.

Warszawa, 25 kwietnia 2006r. - W dniach 19-21 maja br., we francuskiej miejscowości Nogaro, odbędzie się finał 22 edycji Eco-marathonu - międzynarodowego konkursu organizowanego przez Shell. Zespoły uczestniczące w Eco-marathonie rywalizują w ramach wielu różnych kategorii, ale wszystkim przyświeca jedna idea: przejechać jak najdalej samodzielnie skonstruowanym pojazdem, mając do dyspozycji ekwiwalent 1 litra benzyny. Ustanowiony rekord w 2003 r. wyniósł 3836 km, co oznacza, że wykorzystanie tych technologii pozwoliłoby pokonać dystans dzielący Paryż od Pekinu na  4 litrach paliwa.

 

W ramach Eco-marathonu studenci i uczniowie szkół średnich mają szansę podjąć rywalizację z kolegami z całego świata.                     W tegorocznym w konkursie weźmie udział 255 drużyn. Dla nich start w Eco-marathonie wiązał się z wielomiesięcznym  zaangażowaniem, koniecznością przeprowadzenia prac badawczych, opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, zaprojektowania i zbudowania pojazdów, oraz doskonalenia ich parametrów.

 

W tym roku po raz pierwszy w Eco-Marathonie udział weźmie polska drużyna. W Nogaro reprezentować ją będą trzy studentki Politechniki Warszawskiej: Edyta Dziemińska i Kasia Cichocka jako kierowcy oraz Maria Rudowicz - menadżer zespołu. Nad przygotowaniem pojazdu pracowała piętnastoosobowa ekipa techniczna, związana ze Studenckim Kołem Aerodynamiki Pojazdów PW. Opiekunem naukowym koła jest dr Janusz Piechna. Polską reprezentację wspiera firma Vattenfall Poland.

 

Polski zespół pracuje nad swoim pojazdem już od grudnia 2005 r. To był bardzo pracowity okres. Podjęliśmy wyzwanie i chcemy, aby nasz udział w Eco-marathonie był zauważony. W tym celu zbudowaliśmy pojazd, który będzie napędzany etanolem. Wymagało to od nas opracowania specjalnej technologii silnika. Główny nacisk kładziemy jednak na kwestię aerodynamiki naszego pojazdu ? opowiada M. Rudowicz.

 

?Naszym celem, jako organizatorów tego wydarzenia, jest inspirowanie młodych ludzi, umożliwienie im zaistnienia na forum międzynarodowym, oraz inicjowanie współpracy między uczelniami   z całej Europy.. ? mówi Alfred Kubczak, rzecznik prasowy Shell Polska. Bardzo się cieszę, że w tym roku w Eco-marathonie po raz pierwszy weźmie udział reprezentacja Polski.

A to już wiesz?  Lobbing - jaka strategia i przyszłość w Polsce

 

Więcej informacji na temat Eco-marathonu znaleźć można na stronie internetowej www.shell.com/eco-marathon

 

Źródło Shell. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy