Wiadomości branżowe

Polubmy Żubra!

Żubr omal nie przypłacił życiem pogardę człowieka dla potrzeb ochrony przyrody. Jego losy są najlepszym przykładem zagrożeń cywilizacyjnych, przed którymi natura ulega w zastraszającym tempie. Refleksję budzi dopiero doprowadzenie tak rzadkich gatunków na skraj zagłady. Ogromnym wysiłkiem kilku pokoleń przyrodników, leśników i naukowców widmo zagłady żubra w Puszczy Białowieskiej udało się zażegnać. Puszcza Białowieska z Woli Narodu stała się na powrót jego naturalną ostoją. To spektakularny sukces, jakim możemy się poszczycić na całym świecie. Konieczne są jednak dalsze starania na rzecz ochrony tego reliktowego gatunku! Pocieszające jest, że ochrona żubra w Puszczy znajduje tak wielu sympatyków. Sam żubr w coraz większym stopniu dźwiga na sobie ciężar ekorozwoju regionu odpłacając tym samym jego mieszkańcom za wieloletnie wysiłki. Józef PopielDyrektor Białowieskiego Parku Narodowego -------------------------------------------------Białowieski Park Narodowy – najstarszy park narodowy w Polsce, jego początki sięgają 1921 r., kiedy to

Żubr omal nie przypłacił życiem pogardę człowieka dla potrzeb ochrony przyrody. Jego losy są najlepszym przykładem zagrożeń cywilizacyjnych, przed którymi natura ulega w zastraszającym tempie. Refleksję budzi dopiero doprowadzenie tak rzadkich gatunków na skraj zagłady. Ogromnym wysiłkiem kilku pokoleń przyrodników, leśników i naukowców widmo zagłady żubra w Puszczy Białowieskiej udało się zażegnać. Puszcza Białowieska z Woli Narodu stała się na powrót jego naturalną ostoją. To spektakularny sukces, jakim możemy się poszczycić na całym świecie. Konieczne są jednak dalsze starania na rzecz ochrony tego reliktowego gatunku! Pocieszające jest, że ochrona żubra w Puszczy znajduje tak wielu sympatyków. Sam żubr w coraz większym stopniu dźwiga na sobie ciężar ekorozwoju regionu odpłacając tym samym jego mieszkańcom za wieloletnie wysiłki.

 

Józef Popiel

Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego

 

-------------------------------------------------

Białowieski Park Narodowy ? najstarszy park narodowy w Polsce, jego początki sięgają 1921 r., kiedy to utworzono Leśnictwo ?Rezerwat?. Obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń, orzeł bielik). Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy.

Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 794 oddziały, 1182 bankomaty własne i 450 Euronetu. Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet ? 1 milion klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Jeszcze w tym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont ? 2  mln 100 tys. osób.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Oglądaj żubry w Roku Żubra

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy