2004 rok jest Rokiem Żubra z okazji 75-lecia restytucji tego gatunku w Puszczy Białowieskiej – czyli starań o przywrócenie żubra jego naturalnemu środowisku. Jednym z elementów Roku Żubra było otwarcie w kwietniu Muzeum Przyrodniczo – Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to ważna atrakcja turystyczna Białowieży, bo w jego zbiorach znajduje się wiele unikalnych i ciekawych eksponatów, prezentowanych w nowoczesny, bardzo atrakcyjny sposób. Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego jest nowoczesnym centrum ekspozycyjnym – dysponuje dwoma poziomami, o powierzchni około 1500 m2 stałej wystawy i salą konferencyjną dla blisko 200 osób. Zgodnie z najnowszymi tendencjami w muzealnictwie treści ekspozycji prezentowane są blokami problemowymi - np.: drapieżcy, roślinożercy, działalność człowieka. Na parterze, który poświęcony jest głównie florze Puszczy Białowieskiej, znajdziemy także dioramę poświęconą królowi puszczy – żubrowi oraz wystawę o królewskich łowach Kazimierza Jagiellończyka. Zwiedzając piętro muzeum zobaczymy głównie ekspozycje poświęcone faunie, a więc między innymi łosiom, jeleniom, sarnom, dzikom a także drapieżnikom - wilkom, rysiom - oraz ptakom i zwierzętom, których środowiskiem życia są doliny rzeczne – bobrom, wydrom, żabom czy ryjówkom. Zwiedzający dowiedzą się także jak kształtowały się losy człowieka w Puszczy Białowieskiej na przestrzeni kilku ostatnich wieków. W zbiorach muzeum znajduje się dużo cennych, ciekawych, i rzadkich eksponatów. Sposób prezentowania wystawy sprawia, że jest ona niezwykle atrakcyjna dla zwiedzających – wykorzystuje wszelkie środki ekspresyjnego przekazu: przestrzeń, dźwięk, naturalne barwy fotografii i obiektów, światło sceniczne (opcje dnia i nocy). Urok i niepowtarzalny klimat nowej ekspozycji muzealnej z pewnością będzie zapadać turystom w pamięć. - Idea nowoczesnego muzeum z prawdziwego zdarzenia towarzyszy nam od wielu lat – mówi Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel – Dopiero jednak dotacja z Banku Światowego pozwoliła na przygotowanie w latach 1996-1997 scenariusza przyszłej ekspozycji i projektu modernizacji budynku. Fundusze pochodzące z budżetu państwa i dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji EkoFundusz pozwoliły na realizację projektu. Prace budowlane, aranżacyjne i plastyczne trwały do końca 2003 r. Uroczyste otwarcie Muzeum w Białowieży jest częścią obchodów Roku Żubra. W 2004 r. przypada bowiem 75. rocznica rozpoczęcia w Puszczy Białowieskiej starań nad powrotem żubra do polskiej puszczy. Po I wojnie światowej żubr był bowiem gatunkiem zagrożonym wymarciem, na wolności nie żyło ani jedno zwierze. Sukces programu powrotu żubra do puszczy jest unikalnym w skali świata przykładem udanego ratowania zagrożonego gatunku i wielką chlubą Polski. W organizację Roku Żubra aktywnie włączył się Bank Pekao SA, który... sam w tym roku obchodzi 75-lecie. - Cieszymy się, że możemy brać udział w programie ochrony żubra, największego ssaka Europy i symbolu polskiej przyrody – mówi Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA – 75 lat temu rozpoczęły się prace nad przywróceniem przyrodzie królewskiego żubra i 75 lat temu powstał nasz bank. Dziś możemy powiedzieć, że oba te przedsięwzięcia okazały się sukcesem – żubry zamieszkują polskie puszcze, a Bank Pekao SA jest jednym z największych banków w Europie Środkowowschodniej. ------------------------------------------------- Białowieski Park Narodowy – najstarszy park narodowy w Polsce, jego początki sięgają 1921 r., kiedy to utworzono Leśnictwo „Rezerwat”. Obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń, orzeł bielik). Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy. Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 794 oddziały, 1182 bankomaty własne i 450 Euronetu. Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet – 1 milion klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Jeszcze w tym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont – 2 mln 100 tys. osób.
Atrajcyjne Muzeum - Wiedza i Zabawa Wywiad z Piotrem Galickim kustoszem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego Dlaczego, aby oglądać przyrodę, warto odwiedzić Muzeum? Muzeum gromadzi w jednym miejscu to co najciekawsze i ułatwia odbiór wiedzy. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Przed oddaniem nowej ekspozycji dla ogółu zwiedzających, po nowej ekspozycji stałej przeprowadziliśmy kilkadziesiąt grup pilotażowych. W efekcie okazało się, że pomimo nowoczesnych technik zastosowanych na wystawie, takich jak automatyczny system „pilotujący” zwiedzanie, monitory dotykowe, opisy dioram, turystom jest potrzebny przewodnik, który z jednej strony kieruje zwiedzaniem z drugiej - dostarcza niezbędnych informacji. Dzięki elektronicznemu systemowi sterowania dioramami, czyli niszami, w których prezentujemy eksponaty, możemy na wystawę wprowadzać grupy około 15 – 20 osobowe, co zapewnia komfortowe zwiedzanie i dobrą dostępność do ekspozycji. Zwiedzającym Muzeum turystom towarzyszą efekty audiowizualne, są to m.in. odgłosy lasu – czyli śpiewy ptaków oraz efekty świetlne imitujące np.: wodę płynącą w łęgu. Grupy wpuszczane są na wystawę stałą w odstępach około 15 minut, a zwiedzanie ekspozycji odbywa się w ciągu 65 minut. Oprócz wystawy stałej turyści mogą zwiedzić wystawy czasowe i wejść na wieżę widokową. Dioramy wydają się być główną atrakcją Muzeum. Tak. Nasza ekspozycja jest dość nietypowa jak na muzeum przyrodnicze – w Polsce jest to prawdopodobnie jedna z najnowocześniejszych ekspozycji tego typu. Zwierząt nie prezentujemy w gablotach, ani na podestach, tak jak to miało miejsce wcześniej i jak ma to miejsce w wielu innych muzeach. Prezentujemy eksponaty w niszach, czyli tzw. dioramach, pozwalających na uzyskanie trójwymiarowości. Dioramy zaaranżowane są tak, aby przedstawiały naturalne środowisko zwierząt. Mają one tło, które na parterze stanowią wielkoformatowe, podświetlane od tyłu fotografie, przedstawiające określone zbiorowiska leśne, na piętrze są to wielkoformatowe fotografie i malowidła hiperrealistyczne. Co dokładnie można obejrzeć? W Muzeum prezentujemy przyrodę Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej, oraz historię i kulturę tych ziem. Z historycznych i kulturowych aspektów na stałej wystawie prezentujemy działalność człowieka w Puszczy Białowieskiej. Mamy tu wczesnośredniowieczny kurhan z pochówkiem szkieletowym, puszczańskie bartnictwo, sianożęcia, które miały miejsce w dolinach rzek puszczańskich i na leśnych polanach, oraz przetwórstwo drewna i historię kolejek wąskotorowych w Puszczy. Część przyrodnicza jest poświęcona zbiorowiskom roślinnym i faunie Puszczy Białowieskiej. Na parterze prezentujemy pięć zbiorowisk roślinnych najbardziej charakterystycznych dla puszczy: ols, łęg, świerczynę borealną na torfie, grąd i bór. Poza składem roślinnym i strukturą tych zbiorowisk można obejrzeć występujące w nich gatunki zwierząt. Piętro to królestwo fauny. Tu prezentujemy bezkręgowce roślinożerne i drapieżne – są to modele poszczególnych gatunków w dużym powiększeniu. Na piętrze możemy ponadto zobaczyć ssaki roślinożerne i drapieżne, np.: scenę z polowania wilków, ptaki drapieżne, możemy „wejść” do rzeki, którą obejrzymy latem i w scenerii zimowej, w jednej z dioram przedstawiliśmy proces rozkładu drewna - bardzo ważny element życia ekosystemów Puszczy Białowieskiej i już wcześniej wspominaną działalność człowieka. A z którego z eksponatów jest Pan szczególnie dumny? Jest wiele ciekawych eksponatów. Warto zwrócić uwagę na nietypowe okazy, które prezentujemy na ekspozycji. Jest to dzik karzeł, pozyskany z Puszczy Białowieskiej. Mamy też np. wiewiórkę albinosa – również rzadkość. Wiele eksponatów stanowi wartość dokumentacyjną, są to np. osobniki gatunków, które nie występują już w całej puszczy, bądź w naszej polskiej części puszczy. Są to m.in. orzeł przedni i orlik grubodzioby. Mamy na ekspozycji głuszce, które zarówno w polskiej jak i białoruskiej części puszczy są bardzo rzadkie. Na pewno też warto zwrócić uwagę na kolekcje batalionów. Ta muzealna kolekcja jest trzecią co do wielkości kolekcją tego typu w Polsce. Oczywiście na ekspozycji stałej pokazujemy tylko kilka batalionów. Planujemy pokazanie pozostałych eksponatów w inny sposób – może w gablotach ustawionych w holu Muzeum? Iloma w sumie eksponatami może pochwalić się Muzeum? Mamy ponad siedem tysięcy eksponatów, przy czym większość stanowią bezkręgowce z Puszczy Białowieskiej, głównie motyle i chrząszcze, w gablotach. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli gromadzić nowe eksponaty i prezentować je na zasadzie wystaw czasowych. Duża część naszych zbiorów to spreparowane ssaki i ptaki pochodzące z okresu międzywojennego, które poza wartością przyrodniczą i edukacyjną mają także wartość historyczną. W Muzeum można też obejrzeć piękną kolekcję żubrów – czy to nowe nabytki? Te żubry, które prezentujemy na ekspozycji stałej są nowe. Tylko jeden cielak jest eksponatem starszym. Mamy jednak w swoich zbiorach wypożyczone z PAN dwa żubry spreparowane w 1831 roku, które nie są obecnie prezentowane. Oprócz żubrów z tej samej placówki wypożyczony jest eksponat łosia pochodzący z 1854 roku. Jak na co dzień trzeba dbać o spreparowane zwierzęta, które znajdują się w zbiorach Muzeum? Spreparowane ptaki, ssaki, owady wymagają pielęgnacji, ale nie codziennej. Wystarczy raz na jakiś czas przeczyszczenie pędzlem lub szczoteczką i uczesanie włosów, zabezpieczenie skór przed insektami. Utrapieniem wszystkich muzealników są mole. Ten problem dotyka głównie spreparowane ssaki. Okazy przechowywane w gablotach np.: motyle muszą być również, co jakiś czas odkażane środkami chemicznymi w celu zatrucia szkodników, które je zjadają. Czy to ptak, ssak, czy owad mimo, że spreparowany nadal stanowi organiczną pożywkę dla innych organizmów i przed nimi musimy eksponaty zabezpieczać. ------------------------------------------------- Białowieski Park Narodowy – najstarszy park narodowy w Polsce, jego początki sięgają 1921 r., kiedy to utworzono Leśnictwo „Rezerwat”. Obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń, orzeł bielik). Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy. Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 794 oddziały, 1182 bankomaty własne i 450 Euronetu. Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet – 1 milion klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Jeszcze w tym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont – 2 mln 100 tys. osób.
Wyprawa prowadzona przez Piotra Pustelnika weszła w kluczową fazę międzynarodowa ekipa założyła już bazę główną i walcząc z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi kieruje się na szczyt Annapurna. Wyprawa mBank Era Annapurna Expedition rozpoczęła się 30 marca br. w Kathmandu, skąd ekipa wyruszyła przez Naya Pal, Birethanti, Landrung i Machhapuchre Base Camp (3700 m n.p.m.), aby 10 marca (dzień 12) założyć bazę główną. Baza znajduje się w tym samym miejscu, gdzie została założona baza wyprawy Krzysztofa Wielickiego z 1992 roku. Trasa wspinaczki prowadzi Drogą Boningtona, po południowej ścianie Annapurna. W dniu 14 sześciu członów ekipy zdołało utworzyć bazę wysuniętą na wysokości 4900 m n.p.m., skąd wyprawa przygotowuje się do dalszego zdobywania szczytu. Poza trudnościami związanymi ze zmieniającą się pogodą, członkowie wyprawy zmagają się z niespodziewanymi wydarzeniami, jak np. ucieczka tragarzy. Dokładne, stałe relacje oraz szczegóły mBank Era Annapurna Expedition, jak również galeria pierwszych zdjęć z wyprawy, znajdują się na stronie: www.klubzdobywcow.pl Annapurna w języku sanskryt znaczy Bogini Urodzaju. Annapurna to ogromny masyw, dziesiąta najwyższa góra Świata 8091 m n.p.m. W 1950 stała się pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka. Dokonali tego Maurice Herzog i Louis Lachenal (Francja). Utrzymując wyjątkowe relacje z Klientami, mBank w ramach specjalnie przygotowanego serwisu www.klubzdobywcow.pl stworzył składnicę przygody, miejsce - gdzie podróżnicy i poszukiwacze przygód mogą umieszczać i pobierać opisy wypraw we wszystkie strony świata. mBank od dwóch lat organizuje konkursy, w których nagradza ludzi aktywnych, przedsiębiorczych i ambitnych. Zwycięzcy wyruszają po nowe wyzwania, uczestnicząc w wyprawach prowadzonych przez Piotra Pustelnika. mBankowi Laureaci zdobywali już w kolejności Nepal i Tybet, RPA oraz chilijsko-argentyńską Patagonię. Główną nagrodą w ostatnim konkursie mBank Pustelnik Trophy IV są miejsca na wyprawie Tajemnicze Królestwa Tybetu. Piotr Pustelnik wspina się od 1975 roku. Zdobywanie ośmiotysięczników rozpoczął w 1990 roku od szczytu Gasherbrum II. W 1995 był na Mount Evereście i jeszcze w tym samym roku na K-2. mBank jest mecenasem wypraw Piotra Pustelnika. W maju 2002 roku Piotr stanął na szczycie piątej góry świata - Makalu 8481 m. Jego ostatnim sukcesem jest wejście na Manaslu. Do zdobycia korony Himalajów, pozostały mu dwa ośmiotysięczniki.
mBank w ramach programu mKlienci potrzebującym zachęca do udziału w akcji pomocy dzieciom na WIOSNĘ. Dzieci są naszą przyszłością i nadzieją. To właśnie one wnoszą w nasze życie radość, to one nadają sens naszym dążeniom i staraniom. Bezbronne i niewinne doświadczają niejednokrotnie samotności, bólu i cierpienia. Tak wiele dzieci nie ma nikogo, kto by otoczył je opieką lub też bliskie im osoby nie są w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy. A przecież każde dziecko zasługuje na miłość i zainteresowanie. Dlatego obecną akcję mBank dedykuje najmłodszym - tym najbardziej potrzebującym. W ramach zbiórki pieniędzy prowadzonej pod hasłem Malowanie NADZIEJĄ na wiosnę Klienci mBanku mają ponownie możliwość: udzielenia pomocy Małym Pacjentom oddziału onkologicznego IV Szpitala Klinicznego w Łodzi, znajdujących się pod opieką Fundacji GAJUSZ, przekazania środków na zajęcia pozalekcyjne rozwijające uczniów i ich wiarę w siebie oraz wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół z małych miast, w ramach Akcji Szkoła z Klasą, pomocy opuszczonym i osieroconym dzieciom należącym do Światowego Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, wsparcia budowy Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego z Domem Mieszkalnym i Hostelem dla Osób Niepełnosprawnych, realizowaną przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. http://cafe.mbank.com.pl/NADZIEJA/ Cieszymy się, że wspólnie możemy z tak wielkim zaangażowaniem prowadzić akcję pomocy najmłodszym. Pomagając dzieciom sprawiamy, że chociaż przez jakiś czas w miejsce niepewności, cierpienia, pojawia się radość i nadzieja. W trakcie trwania ostatniej akcji "Gwiazdka-Marzenia się spełniają", Klienci mBanku przekazali na działalność charytatywną ponad 28 tys. zł. W ramach programu mKlienci potrzebującym mBank udostępnia mTRANSFER - narzędzie do płatności w Internecie, które pozwala Klientom na przekazywanie on-line środków finansowych na cele charytatywne z rachunków w mBanku. Jednocześnie mBank wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem Archidiecezji Łódzkiej zapraszają do licytacji ręcznie malowanych pisanek Wielkanocnych oraz gadżetów mBanku. Cały dochód z aukcji przeznaczony jest na organizację letniego wypoczynku niepełnosprawnej młodzieży, znajdującej się pod opieką Stowarzyszenia. Licytacja odbywa się w specjalnie przygotowanym serwisie internetowym: http://www.allegro.pl/country_templates/1/0/mbank.php Umacnianie i poszerzanie relacji z Klientami, którzy tworzą mSpołeczność pierwszego wirtualnego banku w Polsce to jeden z najważniejszych elementów strategii funkcjonowania mBanku.
mBank pierwszy wirtualny bank w Polsce, zaprasza wszystkich Klientów do udziału w konkursie pod nazwą z Visą do Aten. Nagrodą główną jest dwuosobowy wyjazd na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2004 r. W konkursie do wygrania są również kamery cyfrowe oraz odtwarzacze mp3. Konkurs przeznaczony jest dla Klientów mBanku, posiadaczy kart płatniczych Visa oraz wirtualnych eKART, którzy w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. dokonają transakcji dowolną kartą na kwotę minimalną 100 zł. Laureaci zostaną wybrani losowo a nagrody trafią do tych, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe zadane telefonicznie przez operatora mLinii. Ponadto, rozlosowanych zostanie 100 plecaków i 30 kurtek Alpinusa wśród Klientów, którzy w ciągu trwania Konkursu złożą wniosek o przyznanie karty kredytowej mBanku przesyłając do dnia 5 lipca podpisaną umowę kredytową. Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu jest przesłanie na adres [email protected] hasła promującego Igrzyska Olimpijskie. Wniosek o przyznanie karty kredytowej dostępny jest w serwisie internetowym mBanku www.mBank.pl oraz na innych portalach internetowych współpracujących z mBankiem. Łączną pulę nagród w konkursie stanowi: jeden dwuosobowy wyjazd na Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004 w terminie 22-26 sierpnia o wartości 22 500 zł 3 kamery cyfrowe firmy Panasonic o wartości 2499 zł każda 20 odtwarzaczy mp3 firmy Panasonic o wartości 568 zł każdy Ponadto dla laureatów, którzy złożą wniosek o przyznanie karty kredytowej mBanku: 30 kurtek firmy Alpinus o wartości 599 zł każda 100 plecaków firmy Alpinus o wartości 199 zł każdy Szczegóły Konkursu Z Visą do Aten znajdują się na stronie: www.mbank.com.pl/visa2004/ Dzięki Kartom kredytowym mBanku Klienci mogą korzystać z długiego 54-dniowego nieoprocentowanego kredytu. Złote Rybki mBanku honorowane są w ponad 24 milionach punktów usługowo-handlowych na świecie, w 200 krajach. Na życzenie Klienta, bez dodatkowych opłat, mBank wydaje karty ze zdjęciem, a także umożliwia samodzielną zmianę kodu PIN, ustalenie indywidualnych limitów zakupów i wypłat oraz spłatę zadłużenia przez Internet. Ponadto, transakcje dokonane w strefie Euro, mogą być rozliczane w tej walucie. Zarządzać kartami kredytowymi można z dowolnego miejsca na świecie, w formule 24/7/365. Oferta kart kredytowych mBanku charakteryzuje się ponadto: niską opłatą za wydanie (już od 28 zł) oraz niskim wymaganym dochodem (już od 500 zł), łatwą procedurą przyznawania kart i limitów kredytowych, pełną obsługą kart przez Internet m.in. spłata zadłużenia, zmiana PIN, ustalanie indywidualnych limitów zakupów i wypłat http://www.mbank.com.pl/oferta/karty/kredytowa/index.html Karty kredytowe mBanku, wyróżniane m.in. w rankingach Rzeczpospolitej, przeznaczone są dla dotychczasowych Klientów mBanku, osób niebędących Klientami mBanku, ale otrzymujących dochody z pracy zarobkowej oraz osób pragnących przenieść limit karty kredytowej z innego banku, a także studentów. eKARTA to wirtualna karta Visa gwarantująca bezpieczne zakupy w Internecie. W ciągu zaledwie roku eKARTA stała się najpopularniejszym na rynku narzędziem do płacenia w sieci.
Już ponad 10 000 Klientów mBanku- pierwszego wirtualnego banku w Polsce, wybrało Złotą Rybkę. Jednocześnie karty kredytowe mBanku zostały wyróżnione w rankingu Rzeczpospolitej. Karty kredytowe zostały wprowadzone do oferty mBanku w maju 2003r. W chwili obecnej posiada je ponad 6% Klientów mBanku, którzy bardzo aktywnie z nich korzystają. Przeciętna Złota Rybka dokonuje 84 transakcji bezgotówkowych rocznie, czyli o 44 więcej niż posiadaczy kart kredytowych innych banków. Według rankingu opublikowanego w na łamach dziennika Rzeczpospolita mBank oferuje najlepsze karty kredytowe, dla osób, które uzyskują niskie dochody, korzystając z kredytu i Internetu (Visa Electron) oraz dla studentów (Visa Electron). Złote rybki mBanku zostały także wyróżnione w kategorii dla osób które płacą kartą za zakupy i terminowo regulują zadłużenie (Visa Classic), prowadzą działalność gospodarczą (Visa Classic), oraz korzystają z kredytu kilka razy w roku, zwracając uwagę na niskie oprocentowanie (Visa Classic) W podsumowaniu Rzeczpospolitej czytamy: "Visa Electron mBanku to bardzo dobra karta dla tych, którzy nie boją się korzystać z bankowości internetowej. Wszystko można załatwić przez telefon i Internet. Samodzielnie można ustalić limit wypłat w bankomatach i płatności w sklepach, zaqmienić kod PIN. Karta ta jest bardzo wygodna i niedroga. Za wydanie i wznowienie karty płaci się 28 zł rocznie- opłata ta należy do najniższych na rynku". mBank oferuje studentom specjalne warunki przyznania karty kredytowej Visa Electron. Do tej pory, wejście w świat kart kredytowych dla tej grupy młodych ludzi było znacznie utrudnione. mBank proponuje kartę z długim okresem bez oprocentowania oraz prostymi zasadami korzystania z limitu kredytowego, którą może otrzymać większość osób studiujących. Dla studentów mBank zrezygnował z wymogu dokumentowania stałych dochodów. W 2003 roku karty kredytowe mBanku zostały również wyróżnione w rankingach Rzeczpospolitej i Super Expressu. Złote Rybki mBanku zostały uznane za najatrakcyjniejsze w kategorii dla osób, które zamierzają korzystać z kredytu dłużej niż dwa miesiące w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Dodatkowo, karta Visa Electron zajęła pierwsze miejsce w kategorii dla osób korzystających z kredytu do dwóch miesięcy. Super Express uznał karty kredytowe mBanku za najatrakcyjniejsze cenowo oraz najbardziej dostępne na rynku. Oferta kart kredytowych mBanku charakteryzuje się: niskim oprocentowaniem kredytu długim - 54 dniowym okresem bez oprocentowania, niską opłatą za wydanie (już od 28 zł) oraz niskim wymaganym dochodem (już od 500 zł), specjalną ofertę dla studentów - bez deklaracji stałych dochodów, łatwą procedurą przyznawania kart i limitów kredytowych, rozliczaniem transakcji zagranicznych w Euro pełną obsługą kart przez Internet m.in. spłata zadłużenia, zmiana PIN, ustalanie indywidualnych limitów zakupów i wypłat Karta kredytowa Visa Electron - jest skierowana dla Klientów, którzy do tej pory nie mogli sobie pozwolić na skorzystanie z oferty kart kredytowych. To idealny wybór dla osób, które potrzebują niewielkich kwot kredytu na karcie. Ze względu na stosunkowo niski poziom wymaganych dochodów, jest to najbardziej dostępna karta kredytowa w Polsce. Karta kredytowa Visa Electron jest najtańszą spośród trzech kart kredytowych mBanku: opłata za wydanie: 28zł oprocentowanie kredytu: 19% i 22% (mniejsze od oprocentowania wielu kredytów odnawialnych) okres bez oprocentowania (grace period ) do 54 dni limit kredytu od 500 do 5 000 zł karta międzynarodowa, transakcje zagraniczne rozliczane w Euro możliwość otrzymania maksymalnie 3 kart dodatkowych minimalny dochód wymagany w celu ubiegania się o kartę 500 zł netto (dla studentów oferta specjalna - nie wymagamy deklaracji dochodu) pakiet ubezpieczeń Karta kredytowa Visa Classic jest przeznaczona dla osób zainteresowanych wyższym limitem kredytowym. Visa Classic to karta wypukła, która umożliwia realizację transakcji internetowych, telefonicznych i korespondencyjnych. opłata za wydanie: 58zł oprocentowanie kredytu: 19% i 22% karta międzynarodowa, transakcje zagraniczne rozliczane w Euro do transakcji w terminalach, bankomatach, imprinterach oraz zakupów internetowych, korespondencyjnych i telefonicznych okres bez oprocentowania (grace period ) do 54 dni limit kredytu od 1 000 do 10 000 zł możliwość otrzymania maksymalnie 3 kart dodatkowych minimalny dochód wymagany w celu ubiegania się o kartę 1 500 zł netto pakiet ubezpieczeń Karta kredytowa Visa Gold posiada najwyższy limit kredytowy oraz najszerszy zakres dodatkowych usług i pakietów ubezpieczeniowych. Karta Visa Gold mBanku jest objęta nieodpłatnym pakietem ubezpieczeń obejmującym wypadki nieuprawnionego użycia karty przed jej zastrzeżeniem, a także rabunek gotówki wypłaconej z bankomatu ubezpieczoną kartą. opłata za wydanie: 250zł oprocentowanie kredytu: 19% i 22% karta międzynarodowa, transakcje zagraniczne rozliczane w Euro okres bez oprocentowania (grace period ) do 54 dni limit kredytu od 10 000 do 50 000 zł możliwość otrzymania maksymalnie 3 kart dodatkowych minimalny dochód wymagany w celu ubiegania się o kartę 4 000 zł netto pakiet ubezpieczeń Karty kredytowe mBanku przeznaczone są dla dotychczasowych Klientów mBanku, osób nie będących Klientami mBanku, ale otrzymujących dochody z pracy zarobkowej oraz osób pragnących przenieść limit karty kredytowej z innego banku, a także studentów. Aby otrzymać kartę kredytową mBanku konieczne jest posiadanie rachunku osobistego eKONTO, który jest otwierany automatycznie podczas składania wniosku o kartę. Założenie i prowadzenie eKONTA jest całkowicie bezpłatne. http://www.mbank.com.pl/oferta/karty/kredytowa/index.html
mBank wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem Archidiecezji Łódzkiej zapraszają do licytacji ręcznie malowanych pisanek Wielkanocnych oraz gadżetów mBanku w ramach Aukcji Malowane Nadzieją. Po raz pierwszy aukcja Malowane Nadzieją odbywa się w Internecie. Cały dochód z licytacji, której przedmiotem są wykonane na strusich wydmuszkach pisanki oraz gadżety mBanku, przeznaczony będzie na organizację letniego wypoczynku niepełnosprawnej młodzieży, znajdującej się pod opieką Katolickiego Stowarzyszenia Archidiecezji Łódzkiej. W dwóch poprzednich aukcjach odbywających się w Łodzi, swe prace zaprezentowało prawie 70 artystów. Wśród autorów tegorocznych pisanek są m.in. Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn oraz prof. Andrzej Bartczak. W roku 2002 wylicytowanych zostało 38 strusich pisanek, za łączną kwotę ponad 15 tys. złotych. Rok później za 40 pisanek udało się zebrać niemal 30 tys. złotych. Licytacja odbywa się w specjalnie przygotowanym serwisie internetowym: http://www.allegro.pl/country_templates/1/0/mbank.php Wylicytować można także gadżety mBanku: smycze, kubki, firmowe torby, podkładki pod mysz, portfele i etui na karty kredytowe a nawet termosy. mBank stale prowadzi wśród swoich Klientów zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne poprzez program mKlienci potrzebującym. W ramach ostatniej akcji Gwiazdka-Marzenia się spełniają, Klienci mBanku mają możliwość: udzielenia pomocy Małym Pacjentom oddziału onkologicznego IV Szpitala Klinicznego w Łodzi, znajdujących się pod opieką Fundacji GAJUSZ, przekazania środków na zajęcia pozalekcyjne rozwijające uczniów i ich wiarę w siebie oraz wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół z małych miast, w ramach Akcji Szkoła z Klasą, pomocy opuszczonym i osieroconym dzieciom należącym do Światowego Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, wsparcia budowy Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego z Domem Mieszkalnym i Hostelem dla Osób Niepełnosprawnych, realizowaną przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Od początku trwania akcji Marzenia się spełniają, Klienci mBanku przekazali na działalność charytatywną ponad 25 tys. zł. http://www.cafe.mbank.com.pl/GWIAZDKA/
Bank Pekao SA został wczoraj uhonorowany medalem Przyjaciel Żubra nadanym przez Kapitułę powołaną przez Dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Medal został wręczony podczas uroczystego otwarcia Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego, którego uruchomienie jest jednym z elementów obchodów Roku Żubra. Medale Przyjaciel Żubra wręczane są osobom i instytucjom wyróżniającym się w działalności na rzecz programu ochrony żubrów. Są przyznawane przez Kapitułę Medalu, w skład której wchodzą: Józef Popiel dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, Czesław Okołów były dyrektor Parku i Janusz Bogdan Faliński Przewodniczący Rady Białowieskiego Parku Narodowego. Medal Przyjaciel Żubra jest unikalnym odznaczeniem - w ciągu roku wręczonych może być najwyżej pięć odznaczeń. "Jesteśmy dumni, że możemy się przyłączyć nie tylko do ochrony przyrody, ale i do zachowania polskiego dziedzictwa narodowego" powiedział odbierając nagrodę Prezes Pekao SA, Jan Krzysztof Bielecki "Żubr jest przecież od lat jego nieodłącznym elementem." Uroczysta inauguracja Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego była jedną z imprez obchodzonych w ramach Roku Żubra, jakim ogłoszono rok 2004. Rok Żubra został ogłoszony z okazji 75-tej rocznicy powrotu największego europejskiego ssaka do Puszczy Białowieskiej. W ramach Roku Żubra odbędą się liczne seminaria naukowe, pokazy filmów przyrodniczych, wystawy, koncerty i pikniki. Organizatorami obchodów Roku Żubra są Białowieski Park Narodowy i Bank Pekao SA. Bank Pekao SA współpracuje z Białowieskim Parkiem Narodowym również w realizacji programu ochrony żubrów, który ma na celu utrzymanie opieki nad tymi zwierzętami oraz dalszą ochronę zagrożonego gatunku. W lutym tego roku Bank Pekao SA otrzymał oficjalnie wyłączny tytuł Opiekuna białowieskich żubrów.
Z końcem marca br. mBank wprowadza istotne zmiany w serwisie transakcyjnym, które stanowią odpowiedź na zwiększające się oczekiwania Klientów. Zgodnie ze swoją filozofią Maksimum korzyści i wygoda w finansach osobistych mBank dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Klientom jak najlepszy dostęp do oferowanych usług. Poprawienie komfortu i sprawności korzystania z serwisu mBanku zapewnić mają m.in.: 1. Zmiana kolorystyki internetowego serwisu transakcyjnego, będąca realizacją postulatów użytkowników komputerów przenośnych. 2. Szerszy zakres danych na liście operacji wykonanych. 3. Wprowadzenie szczegółów przelewu zdefiniowanego. 4. Udostępnienie zmiany limitów kart debetowych Visa Electron w Internecie (dotąd możliwe tylko przez mLinię). 5. Możliwość bieżącego przelewu środków z rachunku bilansującego na rachunek powiązany z mPLANEM hipotecznym przez Internet. 6. Pełna obsługa Otwartych Funduszy Emerytalnych w systemie transakcyjnym. 7. Zmiany w przelewach do US i ZUS (m.in. wygodniejsze wprowadzanie poprawek oraz uwzględnienie nowych regulacji prawnych). Ponadto już niedługo udostępniony zostanie nowy kanał dostępu mSIM, który ułatwić ma Klientom korzystanie z mBanku przez telefon komórkowy. Szersze informacje na temat wprowadzanych zmian dostępne są na stronach internetowych: http://www.mbank.com.pl/zmiany-trans.html Wszyscy zainteresowani mogą również zapoznać się z nowym wyglądem serwisu transakcyjnego, którego wersja demonstracyjna znajduje się pod adresem: http://demo.mbank.pl mBank to miejsce, w którym poprzez indywidualne traktowanie Klienta oraz udostępnianie produktów, usług, informacji i rad zaspokajających potrzeby użytkowników mBanku, powstaje coś więcej niż tylko miejsce zawierania transakcji, lokowania, pożyczania pieniędzy - społeczność mogąca komunikować się między sobą, zawierać znajomości, wymieniać informacje, komentować wydarzenia związane z bankiem i nie tylko. Społeczność, do której przynależność jest wyróżnikiem otwartości na nowoczesne rozwiązania. Fakt bycia Klientem mBanku daje dowód na aktywne korzystanie z udogodnień, jakie oferuje nowa technologia i zmieniający się rynek telekomunikacyjny. Aby tworzyć przyjazną społeczność mBank wsłuchuje się w rynek, ciągle i przy każdej okazji odbiera sygnały od Klientów, by coraz lepiej zaspokajać ich potrzeby i oczekiwania.
Białowieża i Puszcza Białowieska Szlak Zielony – Hajnówka/Białowieża ( 25 km) Szlak prowadzi z Hajnówki, przez rezerwat krajobrazowy im. W. Szafera do wsi Białowieża. W Hajnówce warto zwrócić uwagę na nowoczesną zabudowę cerkiewną (co roku w mieście odbywają się Festiwale Muzyki Cerkiewnej). W Białowieży koniecznie obejrzeć należy Park Pałacowy zaprojektowany w stylu angielskim, Muzeum Przyrodniczo-Leśne z niezwykłą kolekcją batalionów oraz bardzo ciekawą ekspozycją stałą. Szlak żółty – Białowieża/Narewka (21 km) Trasa biegnie z Białowieży przez wieś Pogorzelce i Uroczysko Stara Białowieża. Docierając do Uroczyska warto zwrócić uwagę na ścieżkę edukacyjną - Szlak Dębów Królewskich. Dalsza część szlaku biegnie Drogą Narewkowską do miejscowości Narewka, w której koniecznie trzeba zwiedzić cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, cmentarz żydowski oraz ośrodek ludowego narciarstwa i koronkarstwa. Szlak niebieski – Białowieża/Zwierzyniec (17 km) Aby dotrzeć do początku szlaku należy udać się w stronę Dworca Białowieża Towarowa. Szlak rozpoczyna się przy zabytkowym, drewnianym budynku dworca i prowadzi przez wsie Podolany I i Podolany II i dalej leśną drogą do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”. Stąd droga biegnie Trybem Jagiellońskim do wsi Czerlonka (znajdowała się tu kiedyś smolarnia i węglarnia) i dalej do Osady Zwierzyniec, w której warto zwiedzić zabytkowy park, pozostałość po postumencie żubra upamiętniającego polowanie w tych lasach cara Aleksandra II. We wrześniu br., w ramach obchodów Roku Żubra, pomnik żubra powróci na swoje historyczne miejsce po ponad osiemdziesięcioletniej nieobecności. Żebra Żubra – ścieżka przyrodnicza (3,5 km) Jest to stosunkowo krótki, ale bardzo interesujący pod względem przyrodniczym szlak składający się z ciągu grobli i kładek biegnących z Białowieży do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Ciąg turystyczny biegnie głównie przez podmokłe lasy olszowe i olszowo - jesionowe oraz dawne zarastające łąki w dolinie Narewki. Idąc ścieżką można podziwiać pomnikowe drzewa, obserwować ptaki. Bieszczady Szlak Czerwony - Główny Szlak Beskidzki, im. Kazimierza Sosnowskiego (519 km) Szlak ten biegnie z Ustronia (Beskid Śląski) do Wołosatego (Bieszczady). Jest to najdłuższy szlak w polskich górach. Na obszarze Bieszczadów rozpoczyna się w Komańczy i biegnie dalej przez Duszatyn, Jeziorka Duszatyńskiego, przez Chryszczatą (997m n.p.m.), Przełęcz Żebrak (816m n.p.m.), Wołosań (1071m n.p.m.), Cisną, Małe Jasło (1102m n.p.m.), Jasło (1153m n.p.m.), Okrąglik (1101m n.p.m.), Smerek (1222m n.p.m.), Przełęcz M. Orłowicza (1078m n.p.m.), Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m.), Brzegi (Berehy) Górne, Połoninę Caryńską (1297m n.p.m.), Ustrzyki Górne, Szeroki Wierch (1268m n.p.m.), Przełęcz pod Tarnicą (1275m n.p.m.), Halicz (1333m n.p.m.), Rozsypaniec (1280m n.p.m.) aż po Wołosate. To niezwykle malowniczy szlak. Oczywiście, aby go przejść trzeba w Bieszczadach spędzić kilka dni, ale na pewno warto. Szlak niebieski – szlak graniczny Jest to szlak ciągnący się wzdłuż naszej południowej granicy biegnie z Grybowa (Beskid Niski) do Białej k/Rzeszowa. W Bieszczadach zaczyna się na Przełęczy Radoszyckiej i ciągnie się przez nadgraniczny Nowy Łupków, Wysoki Groń (905m n.p.m.), Czerenin (928m n.p.m.), Stryb (1011m n.p.m.), Sinkową (995m n.p.m.) i dalej przez Rypi Wierch (1003m n.p.m.), Okrąglik (1101m n.p.m.), Rabią Skałę (1199m n.p.m.), Wielka Rawka (1304m n.p.m.), Ustrzyki Górne, Wołosate, Przełęcz pod Tarnicą (1275m n.p.m.), Bukowe Berdo (1313m n.p.m.), Magurę Stuposiańską (1016m n.p.m.), Dwernik, Otryt, Polanę, Teleśnicę Oszwarową, Ustrzyki Dolne, Kamienną Lawortę (769m n.p.m.), Brańcową (667m n.p.m.), Jureczkową, Suchy Obycz (618m n.p.m.), Kalwarię Pacławską, aż po Gruszków. Puszcza Borecka Ścieżka z Olecka do pałacu w Białej Oleckiej (23 km) Ścieżka biegnie z Olecka, przez Sedranki; Babki Oleckie, do Białej Oleckiej, a w drodze powrotnej przez Monety, Golubki, Sedranki aż do Olecka. Na trasie warta zobaczenia jest infrastruktura kolejki wąskotorowej, meandry Legi w Sedrankach, Szwedzki Szaniec, pałac w Białej Oleckiej, pozostałość po jeziorze Białym w Białej Oleckiej, a w drodze powrotnej wspaniałe krajobrazy między Monetami i Golubkami. Ścieżka Doliną Rospudy (44 km) Ta stosunkowo długa ścieżka wiedzie trasą z Olecka wzdłuż rzeki i jeziora Rospuda między Bakałarzewem i wsią Supienie na północno-zachodnim krańcu jeziora Rospuda. Od Bakałarzewa ciągnie się na północ wzdłuż rzeki Rospudy obok jeziora Siekierowo do Matłaka, następnie wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Garbaś i rzeki Rospudy przez Szafranki do Filipowa, za Filipowem do Carnego i Supieni, następnie między jeziorami Rospuda i Wysokim do Filipowa, zachodnią stroną jeziora Garbaś obok jeziora Głębokiego do Bakałarzewa. Główna atrakcja trasy to wspaniałe widoki na dolinę Rospudy (na całej trasie), jezioro Siekierowo, urokliwe widoki na jezioro Rospuda z jej północnego, wysokiego brzegu, jezioro Głębokie i bunkry na zachodnim brzegu Rospudy koło Bakałarzewa. Kampinoski Park Narodowy Szlak zielony - Żelazowa Wola/Granica/Kampinos/Zaborów/Dziekanów Leśny (57 km) Pierwsza część szlaku, aż po Kampinos, nosi imię Fryderyka Chopina, zaś druga od Roztoki do Dziekanowa Leśnego - imię prof. Wojciecha Jastrzębowskiego, organizatora pierwszych wycieczek przyrodniczych do Puszczy Kampinoskiej. Szlak startuje w Żelazowej Woli, gdzie urodził się Fryderyk Chopin. We wnętrzach zachowanego dworku odbywają się koncerty chopinowskie. Kolejnym punktem na szlaku jest miejscowość Granica i znajdujące się w niej Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. Następną osadą na szlaku jest wieś Kampinos, w której zachowały się resztki parku i dwór z XIX w. oraz drewniany kościół z drugiej połowy XVII wieku. Stąd szlak biegnie m.in. przez rezerwat „Narty” z najstarszym zachowanym zwartym drzewostanem puszczańskim. Puszcza Knyszyńska Szlak niebieski – Kruszyniany/Waliły (19 km) Szczególny charakter temu szlakowi nadaje fakt, iż prowadzi on przez tereny zamieszkałe przez potomków Tatarów, których sprowadził na te tereny Jan III Sobieski, nadając im za zasługi dla Rzeczypospolitej ziemie i szlachectwo. Szlak ten rozpoczyna się we wsi Kruszyniany, gdzie znajduje się najsłynniejszy w naszym kraju drewniany meczet z XVIII w. przebudowany w połowie XIX w. i cmentarz muzułmański. Waliły to miejscowość słynąca z walk w czasie Powstania Styczniowego 1863 roku. Szlak Tatarski to atrakcja turystyczna powiatu sokólskiego. Pozwala ona przyjrzeć się śladom mozaiki kulturowo-etnicznej wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej. Woliński Park Narodowy Szlak czerwony zwany Morskim - Międzyzdroje/Wisełka/Międzywodzie (16 km) Szlak ten biegnie z Międzyzdrojów wybrzeżem Bałtyku, przez Wisełkę do latarni morskiej „Kikut”. Niegdyś na wzniesieniu Strażnica stała wieża widokowa o wysokości 12 m; od 1962 r. działa tu całkowicie zautomatyzowana latarnia o zasięgu światła do 16 mil morskich (niedostępna dla zwiedzających). Dalej trasa szlaku wzdłuż rezerwatu im. dr. S. Jarosza do Międzywodzia. Na trasie tego szlaku strome klify i wzgórza umożliwiają podziwianie zapierających dech w piersiach panoram. Rezerwat im. dr. S. Jarosza o powierzchni 9,45 ha, zlokalizowany na północny-zachód od Wisełki. Znajdują się tutaj chronione kępy buczyny storczykowej, otoczone borem sosnowym. Szlak zielony– Miedzyzdroje/Kołczew (ok.11 km) Szlak zielony biegnie z Międzyzdrojów wzdłuż Rezerwatu Pokazowego Żubrów i dalej lasami do jeziora Czajczego, a stamtąd do Kołczewa. Warto na szlaku zobaczyć tzw. żubrowisko, czyli Zagrodę Pokazową żubrów znajdującą się na terenie gminy Międzyzdroje, 1,2 km od miasta. Pierwsze żubry sprowadzono tutaj z Puszczy Boreckiej w 1976 r. Już w tym samym roku przyszło na świat pierwsze żubrzątko. Obecnie żyje tam 10 żubrów, w tym nowo narodzone cielaki. Obok żubrowiska są jeszcze wybiegi z dzikami, sarnami oraz woliera z czterema orłami bielikami, symbolem Wolińskiego Parku Narodowego. Szlak niebieski – Miedzyzdroje/Karnocice/Dźwinówek (ok.17 km na terenie Parku – całkowita długość 74.5 km) Szlak niebieski zaczyna się w Międzyzdrojach, skąd biegnie porośniętymi starymi lasami wzgórzami morenowymi przez Wicko, Wapnicę, koło jeziora Turkusowego do Karnocic. Ma on na terenie Parku długość ok. 17 km. Na całej trasie można podziwiać Zalew Szczeciński, panoramę Obniżenia Kodrąbskiego oraz wejść na Góry Mokrzyckie, obejrzeć kilka wiosek rybackich i miejscowości letniskowych.
Baza turystyczna wokół siedlisk żubrów 1. Puszcza Białowieska Hotel Białowieski*** ul. Waszkiewicza 218 B, 17-230 Białowieża Hotel położony jest ustronnej części Białowieży na skraju Puszczy Białowieskiej /100m/ posiada 6 pokoi o podwyższonym standardzie /28mkw/ oraz 58 pokoi dwuosobowych /24mkw/. Wszystkie pokoje są wyposażone w TV SAT oraz łazienki. Hotel jest w stanie jednorazowo przyjąć dwie grupy autokarowe lub jedną wielkości 130 osób. Hotel Żubrówka ul. Olgi Gabiec 6, 17 - 230 Białowieża Best Western Hotel Żubrówka położony jest w centrum Białowieży, na skraju Białowieskiego Parku Narodowego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.Hotel dysponuje 148 miejscami noclegowymi (177 z dostawkami), w pokojach 1- i 2- osobowych oraz luksusowych apartamentach: Carskim, Królewskim i Prezydenckim. Pokoje standardowo wyposażone są w łazienki, telefony, TV, Pay TV, łącza internetowe, minibary. Apartamenty posiadają dodatkowo balkony, bary, kominki oraz jacuzzi. W hotelu znajduje się pokój zabaw dla dzieci oraz plac na wolnym powietrzu. Restauracja Żubrówka serwuje tradycyjne Białowieskie Jadło oraz dania kuchni myśliwskiej. Hotel Orzechowski i Zajazd Bronuszka ul. Piłsudskiego 14, 17-200 Hajnówka Dwa obiekty hotelowe położone w uroczym miasteczku Hajnówce, słynnej z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, 500m od Puszczy Białowieskiej, w sąsiedztwie parku miejskiego, w bliskiej odległości od siebie. Wszystkie pokoje wyposażone w łazienki oraz TV kablową. Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny BPN w Lutowiskach 38-713 Lutowiska nr 2, tel. (013) 461 03 50, e-mail: [email protected] położony przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Obiekt całoroczny - 14 miejsc noclegowych w pokojach 2-,3-osobowych + 20 miejsc noclegowych w sezonie (maj-październik), bar "Ryś". Hotelik BPN "Nad Roztoką" w Tarnawie Niżnej Tarnawa Niżna 38-713 Lutowiska, tel. (013) 461 02 78, (013) 461 01 65, e-mail: [email protected] Doskonałe miejsce dla osób unikających zatłoczonych szlaków turystycznych, z dala od najbardziej uczęszczanych arterii komunikacyjnych. Stanowi on także bardzo dogodny punkt wyjścia na wędrówki w wysokie partie Bieszczadów (rejon Tarnicy, Halicza, Bukowego Berda). Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej BPN w Suchych Rzekach k/Zatwarnicy Adres kontaktowy: Ośr. Nauk-Dyd. W Ustrzykach Dolnych, ul. Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne, tel. (013) 461 10 91, (013) 461 30 62 Obiekt położony w miejscu rzadko odwiedzanym, nawet w sezonie turystycznym. Z myślą o grupach młodzieży przygotowano specjalne ścieżki dydaktyczne w terenie. Doskonały punkt wyjścia w góry - na Połoninę Wetlińską i Smerek. Ponadto możliwość zaplanowania całodziennych wycieczek w malowniczą i dziką Placówka Naukowa Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie" w Wołosatem Rezerwacje miejsc: Dyrekcja BPN w Ustrzykach Górnych, tel/fax. (013) 461 06 50, (013) 461 06 10, e-mail: [email protected] Miejscowość położona w centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dogodny punkt wyjścia dla wycieczek w najwyższe partie Bieszczadów - Tarnica, Halicz, Rozsypaniec. Dla celów edukacyjnych stworzono dwie ścieżki dydaktyczne: Ustrzyki Grn - Wołosate i Wołosate - Tarnica. Kamping "Górna Wetlinka" k/Wetliny 38-608 Wetlina, tel. (013) 461 08 30, tel/fax. (013) 461 01 66, e-mail: [email protected] Kamping położony jest u stóp Połoniny Wetlińskiej, 9 km na południe od Wetliny, przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Roztaczają się stąd piękne panoramy na Połoninę Wetlińską z Hnatowym Berdem i majestatyczne bieszczadzkie lasy. Baza Turystyczna "Ostoja" w Suchych Rzekach Harcerska Baza Turystyczna "OSTOJA" - Suche Rzeki, 38-715 Dwemik;tel. Grzecznościowy (Sz. Podst. W Zatwarnicy, 0-13 461 08 05)http://republika.pl/baza_ostoja, e-mail: [email protected] Schronisko i stanica harcerska położone są na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego u stóp Połoniny Wetlińskiej. Jest to dogodny punkt wypadowy dla wędrówek na Połoninę (około 1,5 godz.) Oraz w dolinę Sanu. Brzegi Górne - koło gajówki bpn, wyłącznie dla turystów pieszych 50 miejsc noclegowych dla około 100 osób Bereżki - przy szlaku żółtym na Przysłup Caryński Miejsca na rozbicie namiotów dla 100 osób Hotelik pod Tarnicą w Wołosatem, tel. (013) 461 06 11 40 miejsc noclegowych w pokojach 4-, 6- osobowych Hotelik Biały w Ustrzykach Górnych, tel. (013) 461 06 41 56 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 4-, 5- osobowych 2. Puszcza Borecka Jakub, 11-612 Kruklanki, ul. Wczasowa 45, tel. (087) 421 70 46 Kruklanki, 11-612 Kruklanki, ul. Wczasowa 52, tel. (087) 421 73 83, 421 73 85 Helena, Jeziorowskie 31a, 11-612 Kruklanki, tel. (087) 421 73 33 Jarzębinka, Brożówka, 11-612 Kruklanki, tel. (087) 421 71 68 Żabinka, Żabinka 21, 11-612 Kruklanki, tel. (087) 421 70 48, 421 71 97 Przyszłość, Żywki 27, 11-612 Kruklanki, tel. (087) 421 70 82 Pref-Bud Zambrów, Jeziorowskie 31, 11-612 Kruklanki, tel. (087) 421 70 17 3. Puszcza Knyszyńska Gospodarstwo agroturystyczne Knyszyn – Stoczek, kontakt: Ewa Daniszewska, tel. 0694837516 Całoroczny dom dla grup zorganizowanych do 20 osób oraz osób indywidualnych, 4 sypialnie 2-5 osobowe, salonik z kominkiem, jadalnię z aneksem kuchennym, TV sat., pokój gościnny 40 m2 , 2 łazienki, możliwość przygotowania posiłków. Hotel Zalesie, ul. Ełcka 36, 19-100 Mońki 20 pokoi, 46 miejsc noclegowych 4. Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt Hotel Gołębiewski 11-730 Mikołajki, ul. Mrągowska 34, tel. 87-4216517, 87-4290000, http://www.golebiewski.pl Hotel na skarpieul. Kajki 96 11-730 Mikołajki, tel.(87) 421-99-50, (87) 421-99-51, http://naskarpie.mazury.info.pl Hotel Mazur 11-730 Mikołajki, Pl. Wolności 6, tel. 87-4216941 Hotel Wałkuski 11-730 Mikołajki, ul. 3 Maja 13, tel. 87-4216628 Hotel Król Sielaw 11-730 Mikołajki, ul. Kajki 5, tel. 87-4216323
Freixenet, hiszpański producent win musujących CAVA zyskał tytuł sponsora dwóch kolejnych premier filmów dystrybuowanych przez Gutek Film: "Ogrodu rozkoszy ziemskich" Lecha Majewskiego oraz "Powrotu" Andrieja Zwiagincewa. "Ogród rozkoszy ziemskich" (The Garden of Earthly Delights) - Włochy / Wielka Brytania / Polska 2003 reżyseria: Lech Majewskiwystępują: Claudine Spiteri, Chris Nightingale Najnowszy film Lecha Majewskiego (Wojaczek, Angelus) jest adaptacją jego powieści Metafizyka. Jej główni bohaterowie to Luis, inżynier okrętowy, samotnik żyjący w świecie symetrii i arytmetyki, i Bea - Włoszka zafascynowana malarstwem Hieronima Boscha i średniowieczną alchemią. Oboje poszukują swojego miejsca w świecie, próbują na różne sposoby znaleźć i wypowiedzieć prawdę o swoim życiu. "Ogród ziemskich rozkoszy" pokazano na festiwalu w Uherske Hradiste. Został tam wybrany przez widzów do trójki filmów, które chcieliby zobaczyć jeszcze raz. Pierwsze dwa miejsca zajęły arcydzieła światowego kina: Siódma pieczęć Bergmana i Viridiana Bunuela. Premiera odbyła się 8 marca w kinie Muranów z udziałem reżysera Lecha Majewskiego, a na ekrany kin film wchodzi w dniu dziesiejszym czyli 12 marca 2004 r. "Powrót" () Rosja 2003 reżyseria: Andriej Zwiagincewwystępują: Władimir Garin, Iwan Dobronrawow, Konstantin Lawronenko, Natalia Wdowina, Galina Petrowa "Powrót" opowiada historię dwóch nastoletnich chłopców, których ojciec niespodziewanie powraca do domu po 12 latach nieobecności. Już następnego dnia zabiera synów w daleką podróż na opuszczoną wyspę. Z każdym kolejnym dniem cel wspólnego wyjazdu staje się dla braci coraz bardziej zagadkowy. Czas spędzony z nagle odzyskanym ojcem staje się dla chłopców sprawdzianem dojrzałości i męskości. Będą podczas niego ścierać się miłość i nienawiść, ambicje i charaktery, potrzeba autorytetu z potrzebą wolności. Film zdobył Nagrodę Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2003 roku. Premiera filmu odbędzie się 16 marca w kinie Muranów, na ekranach kin zagości 19 marca 2004r. Freixenet S.A. numer jeden w segmencie win musujących na całym świecie. Obecny ze swoimi produktami w ponad 150 krajach. Winnica znajduje się w małym katalońskim miasteczku położonym 40 km na południe od Barcelony. Tradycje winiarskie firmy sięgają 1861 roku, kiedy to w Sant Sadourni d´Anoia została założona firma ´Casa Sala´. Była ona początkiem długiej historii Freixeneta. Na polskim rynku produkty firmy Freixenet obecne są od 1996 roku dzięki współpracy z polską firmą AN.KA Dystrybucja, odpowiedzialną za import i dystrybucję produktów Grupy. Od lipca 2001 roku Freixenet S.A. ma także swoje biuro w Polsce, które działa jako instrument wspomagający sprzedaż i promocje na polskim rynku.
Już po raz drugi polskie szkoły biorą udział w europejskim projekcie Dzień Wiosny w Europie. 23 marca w szkołach odbędą się festyny europejskie, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, debaty internetowe. W ten sposób szkoły w całej Europie świętują rozszerzenie UE. Dzień Wiosny jest inicjatywą European Schoolnet, wpieraną przez Komisję Europejską, Konwent Europejski i Parlament Europejski, promującą poznawanie Unii Europejskiej i dyskusję o rozszerzeniu UE. Polskim koordynatorem projektu jest Interkl@sa. Kluczową datą Dnia Wiosny w tym roku będzie dzień 23 marca 2004 roku (21 marca wypada bowiem w niedzielę). Głównym zadaniem "Dnia Wiosny w Europie" ma być zwiększenie zaangażowania uczniów i nauczycieli w kształtowanie wizji przyszłej Europy. W tym roku Dzień Wiosny poświęcony będzie rozszerzeniu Europy debaty koncentrować się będą wokół tematów związanych z przyjęciem do wspólnoty nowych państw członkowskich. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w projekcie Spring Day in Europe 2003 wzięło udział ponad 4500 szkół z całej Europy, z tego ponad 500 z Polski. Dzień Wiosny cieszy się rosnącą popularnością do projektu przystąpiło już - na dwa tygodnie przed 23 marca - ponad 3700 szkół europejskich, w tym 700 z Polski! Warunkiem uczestnictwa szkoły w projekcie jest rejestracja na internetowych stronach futurum2004.eun.org. W ten sposób polskie szkoły uzyskają możliwość uczestnictwa w europejskich konkursach i wygrania ciekawych nagród. Każda szkoła, która przyśle sprawozdanie ze zorganizowanej przez siebie 23 marca 2004 roku imprezy (może to być dyskusja, spotkanie z ciekawymi gośćmi lub każda inna inicjatywa wg własnego pomysłu) lub wniesie istotny wkład do debaty, otrzyma specjalny certyfikat uczestnictwa. Na stronach portalu www.interklasa.pl prezentowane są (w jęz. polskim) aktualne informacje dotyczące Dnia Wiosny. Dzień Wiosny to doskonała okazja do nawiązania międzynarodowej współpracy, dla szkół organizowane są liczne konkursy. Jednym z nich jest Konkurs Europejski ogłoszony z okazji Dnia Wiosny przez Program Interkl@sa i Parlament Europejski, we współpracy z Punktem Informacyjnym Unii Europejskiej w Polsce, w którym wygrać można wyjazd dla całej klasy do Strasburga! Szczegółowe informacje: WWW.INTERKLASA.PL oraz FUTURUM2004.EUN.ORG
Freixenet, hiszpański producent win musujących CAVA, światowy lider w segmencie win musujących objął swoim patronatem kolejna premierę filmową. Tym razem jest to obraz w reżyserii François Hanss i Arthur-Emmanuel Pierre pt. "Pozory i złudzenia" dytrybuowany przez KinoŚwiat. W rolach głównych występują: Emmanuelle Seigner, Philippe Torreton, Clément Brilland. Thriller przywołujący w pamięci Gorzkie gody Romana Polańskiego z Emmanuelle Seignier. Laura (Emmanuelle Seignier), striptizerka z nocnego klubu, robi wyjątkowe wrażenie na jednym z gości. Przystojny, bogaty i elegancki Marco (Philippe Torreton) szybko proponuje jej małżeństwo. Laura postanawia porzucić dla niego dotychczasowe życie. Ale wychodząc z klubu po swoim ostatnim nocnym występie, ulega tragicznemu wypadkowi samochodowemu. W jego wyniku do końca życia pozostanie głucha i oszpecona bliznami. Zakochany Marco nie opuszcza jej jednak w tragicznej sytuacji. Zabiera ją do swojej luksusowej rezydencji, pomaga w rehabilitacji i powrocie do normalnego życia. Krótko po tym pobierają się. Sześć lat później, mały incydent w szkole, w który zamieszany będzie ich syn Jeannot (Clement Brilland), rzuci cień na życie ich rodziny, a także przeszłość i prawdziwe intencje Marco. Prywatne śledztwo doprowadzi Laurę do przerażającego odkrycia... Premiera filmu odbędzie się 19 lutego a na ekrany kin w całej Polsce wchodzi 27 lutego. Freixenet S.A. numer jeden w segmencie win musujących na całym świecie. Obecny ze swoimi produktami w ponad 150 krajach. Winnica znajduje się w małym katalońskim miasteczku położonym 40 km na południe od Barcelony. Tradycje winiarskie firmy sięgają 1861 roku, kiedy to w Sant Sadourni d´Anoia została założona firma ´Casa Sala´. Była ona początkiem długiej historii Freixeneta. Na polskim rynku produkty firmy Freixenet obecne są od 1996 roku dzięki współpracy z polską firmą AN.KA Dystrybucja, odpowiedzialną za import i dystrybucję produktów Grupy. Od lipca 2001 roku Freixenet S.A. ma także swoje biuro w Polsce, które działa jako instrument wspomagający sprzedaż i promocje na polskim rynku.
Prestiżowy amerykański magazyn International Wine and Spirit Annual Buying Guide ogłosił tegoroczną listę wyróżnionych winnic. Jedną z nich jest Freixenet liczące ponad 100 lat katalońskie przedsiębiorstwo rodzinne produkujące wina musujące CAVA. Położone w niewielkim miasteczku Sant Sadurni dAnoia, 40 km na południe od Barcelony stało się jedną z najlepiej rozpoznawalnych wizytówek Hiszpanii, a przede wszystkim Katalonii. Firma jest znana na całym świecie z wysokiej jakości produktów uzyskiwanych dzięki tradycyjnej metodzie produkcji. To właśnie Freixenet zasłynął ze specjalnie szronionych butelek białej Carty Nevady wprowadzonej na rynek w 1941 roku oraz czarnej, wytwornej, specjalnie szlifowanej znanej pod nazwą Cordon Negro, która ujrzała światło dzienne w 1974 roku. Historia Freixenet to szereg bardzo interesujących wydarzeń, rzadko spotykanych w branży winiarskiej. 1977 rok przynosi kolejne po raz pierwszy do promocji Carty Nevady zatrudniona zostaje gwiazda Hollywood. Liza Minelli składa całej Hiszpanii życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a w kolejnych latach robią to: Shirley McLaine, Raquel Welch, Sharon Stone, Kim Basinger, Meg Ryan, Andy McDowel. Antonio Banderas czy Penelope Cruz. Sukces międzynarodowy Freixenet pozwala na dalsze inwestycje. W 1985 roku rozpoczyna się ekspansja firmy na pole win spokojnych zakupiona zostaje winnica Rene Barbier, a lata dziewięćdziesiąte to kolejne kroki dzięki którym pod koniec dekady w skład GRUPY Freixenet wchodza takie marki jak: : Freixenet, Segura Viudas, Rene Barbier, Castellblanch, Conde de Caralt, Canals & Nubiola, Morlanda, Valdubon i Vionta, a za granica: Henri Abele(Reims, Francja), Sala Vive(Queretaro, Meksyk) oraz Gloria Ferrer(Kalifornia, USA). Ta ostatnia, podobnie jak Freixenet została wpisana na listę amerykańskich WINNIC ROKU 2003. Nowy wiek przyniósł kolejne zmiany w GRUPIE Freixenet. Firma, pozostająca wciąż w rękach rodziny Ferrer, dokonuje ekspansji na kolejny kontynent nabywa udziały w winnicy Wingara w Australii. Sięga również do kraju, gdzie kultura winiarska ma swój początek, czyli Francji, a dokładniej regionu Bordeaux staje się udziałowcem jednej z największych francuskich winnic, Yvon Mau. Bardzo ważnym momentem w historii Freixenet były Londyńskie Targi Winiarskie Wine Challenge w 2002 roku. Podczas Targów wino Prior Terrae, pochodzące z winnicy Morlanda w regionie Priorat, zdobyło szereg medali oraz zyskało miano najlepszego w tym roczniku czerwonego wina na świecie. Aktualnie cena jednej butelki sięga kilkuset euro. Ostatnią nowością i dowodem na to, że Freixenet nie spoczywa na laurach, jest inwestycja w Argentynie. W tym kraju rodzina Ferrer nabyła 300 ha gruntu. Cześć pokrywają już winorośle szczepów Syrah i Malbec, z których produkowane jest wino Viento Sur. Kolejne hektary są aktualnie zagospodarowywane i w perspektywie kilku lat będą tam produkowane kolejne rodzaje win.
mBank wspólnie z Piotrem Pustelnikiem oraz firmą Alpinus wprowadzają nową kolekcję odzieży outdoorowej, która jest dostępna dla Klientów mBanku z 20% rabatem. Każdy Klient, który dokona płatności kartą mBanku w sklepach Alpinusa będzie mógł skorzystać z 20% rabatu. Kolekcja dostępna jest od 1 grudnia br. do 31 stycznia 2004 lub do wyczerpania asortymentu w wybranych sklepach Alpinusa. http://www.mbank.com.pl/kolekcja/ Umacnianie i poszerzanie relacji z Klientami, którzy tworzą mSpołeczność pierwszego wirtualnego banku w Polsce to jeden z najważniejszych elementów strategii funkcjonowania mBanku. mBank jako pierwszy na rynku na szeroką skalę podjął otwarty, szczery i uczciwy dialog z Klientami. Wraz z biegiem czasu o wizerunku mBanku zaczęły decydować również inne działania. Bardzo ważne stały się unikalne promocje, podróże oraz eventy dla Klientów. mBank w każdej aktywności podkreśla wyjątkowy sposób budowania relacji z Klientami. Niezwykle istotnym elementem budowy idealnej instytucji jest utrzymywanie trwałych relacji z Klientami - przejrzystych i rzetelnych - takich, które składają się na partnerskie podejście. Nasze działania są przedsięwzięciami długoterminowymi. Programy, które tworzymy (bądź współtworzymy) są wciąż aktualizowane, odnawiane, modernizowane, tak by sprostać oczekiwaniom naszych wymagających Klientów. Działalność ta przekłada się pośrednio na wzrost lojalności Klientów wobec mBanku - mówi Sławomir Lachowski, pomysłodawca i twórca mBanku. Produkty Alpinusa są w prostej linii efektem górskiego doświadczenia założycieli oraz współpracowników firmy. Prace projektowe wspomaga grono profesjonalistów m.in. Piotr Pustelnik. Następnie produkty są testowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, a grono ekspertów czuwa nad funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań technicznych i technologicznych. Daje to gwarancję najwyższej jakości produktów. Wspólna kolekcja składa się z: kurtek, polarów, spodni, plecaków, czapek i rękawiczek. Utrzymując wyjątkowe relacje z Klientami, mBank w ramach specjalnie przygotowanego serwisu www.klubzdobywcow.pl stworzył składnicę przygody, miejsce - gdzie podróżnicy i poszukiwacze przygód mogą umieszczać i pobierać opisy wypraw we wszystkie strony świata. mBank od dwóch lat organizuje konkursy, w których nagradza ludzi aktywnych, przedsiębiorczych i ambitnych. Zwycięzcy wyruszają po nowe wyzwania, uczestnicząc w wyprawach prowadzonych przez Piotra Pustelnika. mBankowi Laureaci zdobywali już w kolejności Nepal i Tybet, RPA oraz chilijsko-argentyńską Patagonię. Od 1 sierpnia br. trwa kolejny konkurs mBank Pustelnik Trophy IV, w którym główną nagrodą są miejsca na wyprawie Tajemnicze Królestwa Tybetu. Piotr Pustelnik wspina się od 1975 roku. Zdobywanie ośmiotysięczników rozpoczął w 1990 roku od szczytu Gasherbrum II. W 1995 był na Mount Evereście i jeszcze w tym samym roku na K-2. mBank jest mecenasem wypraw Piotra Pustelnika. W maju 2002 roku Piotr stanął na szczycie piątej góry świata - Makalu 8481 m. Jego ostatnim sukcesem jest wejście na Manaslu. Do zdobycia korony Himalajów, pozostały mu dwa ośmiotysięczniki.
Allegro.pl w imieniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (http://www.wosp.org.pl) informuje o uruchomieniu jedynego oficjalnego serwisu aukcyjnego w ramach XII Finału WOŚP. Od 3 grudnia 2003 do 14 lutego 2004 r. pod adresem http://aukcje.wosp.org.pl można brać udział w licytacjach, z których dochód podobnie jak w roku ubiegłym zostanie przekazany na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. Tak jak w latach ubiegłych za pośrednictwem serwisu aukcyjnego pod adresem http://aukcje.wosp.org.pl każdy jego użytkownik będzie mógł przekazywać pieniądze na rzecz Fundacji. W aukcjach udział może wziąć każdy użytkownik Internetu, wystawiając dowolny przedmiot zgodny z regulaminem aukcji. Serwis aukcyjny WOŚP-u będzie także integralnym elementem XII Finału (11.01.2004) - najciekawsze przedmioty prezentowane w telewizji będzie można od razu licytować na stronach aukcyjnych. Najnowsza wersja serwisu aukcyjnego WOŚP oparta zostanie na wprowadzonym pod koniec ubiegłego roku nowym enginie aukcji Allegro. Użytkownicy będą mogą korzystać m.in. z aukcji prywatnych czyli takich, do których wprowadzane są osoby uprzednio zweryfikowane przez samego sprzedawcę oraz Płatności Allegro. Ten ostatni element to jeden z najważniejszych nowych narzędzi serwisu aukcyjnego WOŚP. Dzięki Płatnościom osoby, które wylicytują przedmiot w szybki i bezpieczny sposób będą mogły za niego zapłacić. Użytkownik sam zdecyduje o sposobie zapłaty (mTransfer, płacę z Inteligo, płatność kartą kredytową). Wszystkie przelewy dokonane za pośrednictwem Płatności na cel Orkiestry są wolne od opłat a wynika to ze współudziału i nie pobierania prowizji przez mBank, Inteligo oraz eCard. Wprowadzenie Płatności oznacza także szybsze księgowanie wpłaconych kwot oraz łatwy sposób na zapłatę osobom spoza granic Polski. Z tegorocznych aukcji WOŚP znikną jednak aukcje wieloprzedmiotowe i opcja Kup Teraz. Serwis udostępniony pod adresem http://aukcje.wosp.org.pl został w całości wykonany przez firmę QXL Poland ze zmienionym wyglądem, specjalnie przygotowanym na potrzeby Fundacji oraz XII Finału. Obsługę całego przedsięwzięcia prowadzić będzie Allegro.pl we współpracy z PayBACK. Korzystanie z serwisu aukcyjnego Fundacji jest darmowe, nie są pobierane także żadne prowizje od sprzedanych przedmiotów. W ubiegłym roku za pośrednictwem aukcji internetowych zebrano blisko 700 tys. złotych. Wśród wystawionych aukcji znalazło się 90 aukcji specjalnych, a oprócz tego 99 numerowanych kompletów monet dwuzłotowych-orkiestrowych, 39 numerowanych kompletów monet dwuzłotowych z monetą 10 zł srebrną oraz 10 kompletów 9 złotych sreduszek. Najwyższe ceny osiągnęły aukcje: gitara Rogera Watersa z autografem wylicytowana za 42 100 zł, flaga z autografami Małysza i Hannavalda 40 700 zł oraz komplet złotych serduszek 35 100 zł. Najbardziej ekscytujące aukcje tzn. z największą liczbą przebić zgromadziły: Polskie Banknoty wykonane ze srebra (37 przebić), Koszulka XI Finału (33 przebicia) oraz złote serduszko z IV Finału (32 przebicia). W sumie wystawionych zostało 6 794 przedmioty, wystawiło je 1617 użytkowników. Licytujących było 6 000 osób. W dniu Finału czyli 12 stycznia 2003 strony aukcji WOŚP odnotowały 13 572 481 wywołań. Użytkownikom, którym w ubiegłych latach przybyło opinii serduszkowych zostaną one im przeniesione do serwisu WOŚP 2004. Więcej informacji o:zasadach działania aukcji charytatywnych WOŚP: http://wosp.allegro.pl/help.phpAllegro.pl: http://www.allegro.pl/ Fundacji WOŚP: http://www.wosp.org.pl oraz prośba o wsparcie akcji: http://www.aukcje.wosp.org.pl/banery
Systematyczny odpływ depozytów z sektora bankowego powoduje, że struktura oszczędności w Polsce zmienia się w coraz szybszym tempie. Rosnącą popularnością cieszy się inwestowanie w fundusze inwestycyjne, które są bardziej zyskowną alternatywą dla lokat bankowych. Jednak przeszkodą w rozpowszechnieniu się tej formy oszczędzania jest w wielu przypadkach brak doświadczenia wśród naszych klientów, a Państwa czytelników. Dlatego wprowadzając na rynek Centrum Oszczędzania, na równi z celami biznesowymi, stała się dla nas i Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych istotna edukacja ekonomiczna klientów. Proces ten rozpoczęliśmy od organizowania w całej Polsce Spotkań Centrum Oszczędzania, które od listopada br. wspieramy dodatkowo Dniami Otwartymi Towarzystw Funduszy nwestycyjnych. Jednak wychodząc z założenia, że najlepiej jest uczyć bawiąc, najnowszą naszą inicjatywą jest gra inwestycyjna. Uczestnicy na podstawie codziennych rzeczywistych notowań funduszy, mogą nauczyć się dokonywać transakcji, a także sprawdzić trafność swoich decyzji inwestycyjnych. Planujemy udostępnić ją klientom na początku przyszłego roku. Jednak zanim to nastąpi, chcielibyśmy zaprosić redakcje z nami współpracujące do przedpremierowej rozgrywki inwestycyjnej. W dniach od 21.11.03 do 15.12.03 trwać będzie pierwsza edycja MultiGry dla mediów. Uczestnikami mogą zostać redakcje poszczególnych tytułów prasowych. Na starcie każdy zespół otrzyma kwotę 5000 multi. Jego zadaniem będzie podział portfela oszczędności między lokaty, a jednostki 7 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - TFI Skarbiec, GTFI, TFI SEB, TFI Bank Handlowego SA, TFI PZU, Warta TFI, CAIB tak, aby wygenerować jak największy zysk. Dnia 15.12.03 wynik inwestycyjny 3 najlepszych redakcji przeliczymy po kursie 1multi = 1zł. Pamiętając o nadchodzących Świętach zarobione pieniądze zostaną wspólnie przekazane przez zwycięskie redakcje i MultiBank do wybranych domów dziecka z przeznaczeniem na zakup prezentów gwiazdkowych. Zapraszam do wzięcia udziału w grze inwestycyjnej. Czekam na Państwa zgłoszenia mailem do dnia 20.11.03. W załączniku przesyłam regulamin gry i jej wersję demo. Od wtorku 18.11.03 mogą Państwo również uzyskać login i hasło testowe, pozwalające sprawdzić jak działa MultiGra.
