miss internet – Strona 102 – Aktualności i wiadomości prasowe: uroda, moda, wnętrza

Program ING Banku Śląskiego zdobył uznanie Związku Banków Polskich, zdobywając nagrodę za „Najlepszy projekt 2007" w konkursie „Ambasador Gospodarki Elektronicznej, Partner roku i Projekt roku".  „Celem bankujesz-kupujesz jest nagrodzenie klientów banku za to, że z nami są i powierzają nam swoje finanse. Cieszymy się, że Program, choć uruchomiony niedawno, już został doceniony zarówno przez naszych klientów, jak również przez Związek Banków Polskich. Wyróżnienie to traktujemy jako sygnał, że zmierzamy we właściwym kierunku oraz jako motywację do dalszej pracy nad udoskonaleniem Programu." - powiedział Szymon Mitoraj odpowiedzialny za wprowadzenie programu w ING Banku Śląskim. Nagrody zostały przyznane 19 maja b.r., podczas obrad III Kongresu Gospodarki Elektronicznej. Była to pierwsza edycja konkursu, który miał na celu wyróżnienie tych osób i instytucji, których działalność związana była w minionym roku z budową i rozwojem gospodarki elektronicznej oraz społeczeństwa informatycznego w Polsce. Według organizatorów konkursu stosowanie w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego szeroko rozumianej elektronizacji i informatyzacji stanowi czynnik decydujący o rozwoju polskiej gospodarki i jej konkurencyjności. Przypominamy, że bankujesz-kupujesz to program skierowany do wszystkich klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Dzięki niemu klienci za zgromadzone punkty mogą kupić po bardzo atrakcyjnych cenach markowe produkty, m.in. sprzęt AGD, RTV, aparaty fotograficzne, oprogramowanie komputerowe, a także eleganckie dodatki i zabawki dla dzieci. Aby powiększać ilość zgromadzonych punktów wystarczy korzystać z produktów ING Banku Śląskiego.

Od maja Generali wprowadza na czas wakacji 20-procentową zniżkę na wszystkie rodzaje ubezpieczeń mieszkaniowych ze swojej oferty. Do końca sierpnia br. klienci poszukujący ubezpieczenia domu, mieszkania lub jego wyposażenia mogą skorzystać z rozbudowanej oferty ubezpieczeń Generali w tym zakresie i zabezpieczyć swoje mienie na wyjątkowo korzystnych warunkach.  Czas wakacji to jeden z najlepszych terminów na zawarcie umowy ubezpieczenia swojego mieszkania i znajdujących się w nim ruchomości. Zbliżający się letni okres zachęca do wyjazdów, z którymi wiąże się konieczność pozostawiania domów lub mieszkań bez opieki. Chcąc wspomóc klientów w tym newralgicznym dla nich okresie i jednocześnie ułatwić zawarcie umowy ubezpieczenia Generali obniżyło cenę oferowanych ubezpieczeń o 20%. Aby skorzystać z promocyjnej oferty można wykupić ubezpieczenie w tradycyjny sposób, czyli poprzez kontakt z agentem lub jednym z oddziałów Generali. Dla klientów przyzwyczajonych do korzystania z zalet Internetu Generali oferuje możliwość zawarcia umowy za pomocą portalu internetowego www.generali.pl. W trakcie wypełniania wniosku internetowego formularza wystarczy wpisać kod promocyjny „222222”, aby otrzymać 20% zniżkę.  -„Już wkrótce czas wakacyjnych wojaży. Wyjeżdżając często w odległe zakątki świata na odpoczynek zwykle musimy pozostawić dorobek naszego życia bez odpowiedniej opieki lub nadzoru naszych bliskich. Jest to najlepszy moment na zwarcie ubezpieczenia domu bądź mieszkania i zapewnienia sobie beztroskich chwil podczas letniego wypoczynku” – mówi Anna Materny, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych w Generali.-„W ofercie promocyjnej Generali znalazły się wszystkie produkty pozwalające na ubezpieczenie mieszkań i domów , co z pewnością czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną” dodaje Anna Materny.  W ramach standardowej ochrony mieszkań oraz domów Generali oferuje ubezpieczenia:- od pożaru i innych zdarzeń losowych, - od kradzieży z włamaniem, - od rabunku i dewastacji, - ubezpieczenie dla domu assistance.  Dodatkowo Generali zapewnia także możliwość ubezpieczenia domów w budowie oraz ofertę typu all risks – „Pakiet Diamentowy”. „Pakiet Diamentowy” został przygotowany z myślą o klientach indywidualnych, posiadających mienie o dużej wartości, a zarazem potrzebujących kompleksowej ochrony w zakresie ubezpieczeń majątkowych. Głównym elementem tego ubezpieczenia jest ochrona w zakresie all risks. Pakiet zapewnia również ochronę w zakresie OC, ochrony prawnej w życiu prywatnym oraz w ruchu drogowym.

Marka Dekoral stworzyła w tym roku, przed sezonem remontowym, wyjątkowy projekt promocji. Loteria konsumencka Koła Fortuny, poza kilkoma tysiącami wyjątkowo cennych nagród, oferuje swoim uczestnikom niezwykły pomysł na szczęście i dobrą zabawę podczas przerw w letnich remontach i renowacjach. Każdy, kto spróbuje, może liczyć na wielki sukces i niespodziewaną wygraną, na graczy czeka, bowiem ponad ponad 2000 nagród! Fortuna kołem się toczy, wiedzą o tym wszyscy. Szansę wzięcia udziału w jej wielkim losowaniu dostaną jednak tylko Ci, którzy wezmą udział w loterii Dekoral Koło Fortuny. Kilka kroków do szczęścia  Zasady są proste, a forma wyjątkowo innowacyjna. Aby wziąć udział w loterii Koło Fortuny, wystarczy chcieć malować. Nadchodzi lato, a wraz z nim sezon bieli, która uspokaja i wychładza upalne dni we wnętrzu. To najlepszy czas na odświeżenie czterech ścian i sufitu. W tym celu warto zastosować białą, odporną na szorowanie farbę Akrylit W lub białą, ekologiczną farbę Polinak. Po ich zakupie, automatycznie stajemy się uczestnikami gry... z której możemy wyjechać lśniącą Toyotą Rav 4 lub ostatnim krzykiem miejskiej mody - włoskim skuterem VESPA. Jak to działa? Po zakupie białej emulsji Akryli W lub Polinak w opakowaniu 10l widzimy na pokrywce specjalne Koło Fortuny. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia gry jest otwarcie farby i znalezienie znajdującego się w farbie kuponu. Drugim krokiem jest jego opłukanie i rozpakowanie. Następnie należy zdrapać wszystkie pola rozmieszczone na jego obwodzie. Następnym krokiem jest przyłożenie kuponu do koła nagród znajdującego się na wieczku opakowania, w taki sposób, aby widoczna była jego strona ze zdrapką oraz by w wycięciu znajdował się czerwony punkt nr 1. Jeżeli strzałki na kuponie jednocześnie wskażą ten sam obrazek, jest to znak, że gracz został wybrańcem Fortuny i wygrał samochód! Jeśli nie, ma jeszcze drugą szansę - należy przekręcić kupon tak, aby w wycięciu znajdował się czerwony punkt nr 2, i sprawdzić, co tym razem pokazują strzałki. Do wygrania wiele atrakcyjnych nagród: skuter VESPA, telewizor LCD PHILIPS 37', nowoczesny laptop ACER, aparat fotograficzny OLYMPUS, replika piłki z Mistrzostw Europy 2008, albo pluszowe kameleony o wdzięcznym imieniu Leon. Wszystkie informacje dotyczące innowacyjnej loterii marki Dekoral można znaleźć na  serwisie internetowym http://www.dekoral.pl/ oraz na plakatach, woblerach, ulotkach i standach w sklepach w całej Polsce. Loterii towarzyszy akcja reklamowa w Internecie.   http://www.dekoral.pl/ Organizatorem loterii jest producent marki Dekoral, PPG Ind. Źródło: PPG Industries   PPG jest globalnym dostawcą farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Siedziba firmy mieści się w Pittsburgu. Firma PPG zarządza 150 zakładami przemysłowymi w ponad 60 - ciu krajach. Wartość sprzedaży firmy PPG ukształtowała się w 2007 r. na poziomie 11, 2 miliarda dolarów. Firma SigmaKalon, w skład której wchodzi SigmaKalon Deco Polska, właściciel marki Dekoral, którą PPG przejęła 02.01.2008 r. odnotowała na koniec 2007 r. sprzedaż na poziomie 2, 9 miliardów dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie http://www.ppg.com/      

Pamiętając o Dniu Matki, Dotpay.pl przy współpracy z kwiaciarnią internetową www.e-kwiaty.pl i sklepem internetowym www.chocolissimo.pl, przygotował ofertę promocyjną dla Internautów kupujących w Internecie: w dniach od 1 do 25 maja Klienci, którzy zamówią kwiaty i czekoladowy telegram dla swoich Mam, płacąc za nie za pośrednictwem Dotpay, mają szansę wygrać Toyotę Aygo, 20 darmowych bukietów i odtwarzacze MP3. Bukiety i telegramy można zamawiać na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, a wybranie kuriera, jako sposobu dostarczenia przesyłki, gwarantuje terminowość realizacji zamówienia. Strona promocji: http://www.dotpay.pl/okolicznosciowe/dm.php

Już po raz drugi BRE Bank, partner cyklu wystaw zatytułowanego Młodzi w DESIE zaprasza miłośników sztuki. W najbliższą sobotę, 17 maja, na gmachu budynku Galerii DESA Modern przy ulicy Koszykowej zostanie odsłonięty billboard grupy Twożywo, przygotowany z okazji kolejnej edycji Nocy Muzeów.O godz. 21.00 Galeria DESA Modern dokona uroczystego odsłonięcia bilboardu przy ul. Koszykowej. Będzie to całkowicie nowa, wykonana specjalnie na tę okazję praca Grupy Twożywo. Prezentacji pracy towarzyszyć będą wydarzenia związane z promocja polskiego design’u, fotografii artystycznej oraz innych mediów. „Noc Muzeów już na dobre zagościła w warszawskim kalendarzu imprez kulturalnych”- mówi Bartosz Brzozowski, dyrektor Departamentu Marketingu i Relacji Inwestorskich BRE Banku. „Jestem bardzo zadowolony z tego, że w tym samym czasie, kiedy większość galerii i muzeów otwiera swoje drzwi, warszawiacy, dzięki BRE Bankowi, będą jednocześnie mogli zobaczyć kolejne dzieło uzdolnionych artystów Grupy Twożywo i to na tak nietypowym, innowacyjnym, jeśli chodzi o sztukę, nośniku”- dodaje.W sobotę, 17 maja, pomiędzy 19.00 a 1.00 w nocy, warszawiacy będą mogli bezpłatnie obejrzeć wystawy i kolekcje większości stołecznych muzeów i galerii. Wiele placówek planuje dodatkowe atrakcje - spotkania z artystami, specjalne ekspozycje, warsztaty i pokazy filmowe. Na terenie miasta odbędą się imprezy artystyczne i teatralne. Pomiędzy muzeami zostanie zorganizowany bezpłatny transport. Wśród kursujących autobusów będą - cieszące się największym zainteresowaniem - zabytkowe autobusy, tzw. "ogórki" oraz zabytkowa linia tramwajowa.„Naszą przygodę z cyklem MŁODZI W DESIE rozpoczęliśmy w marcu br., wystawą Katarzyny Szeszyckiej. To wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno naszych klientów, jak i wszystkich gości, którzy mieli okazję odwiedzić galerię DESA Modern. Mam ogromną nadzieję, że nasza nowa propozycja spodoba się warszawiakom”- uzupełnia Bartosz Brzozowski.Piąta edycja Nocy Muzeów odbędzie się w sobotę 17 maja br. w Warszawie. Akcja jest częścią "Europejskiej Nocy Muzeów". Dwa lata temu uczestniczyły w niej 42 państwa europejskie i około 2 tysięcy muzeów i galerii. W Warszawie wzięło w niej udział blisko 60 placówek kulturalnych, a w 2007 r. już ponad 80.Billboard będzie można oglądać na gmachu budynku przy ulicy Koszykowej 60/62, do 31 maja br. DESA Modern powstała w 2006 roku, jako samodzielna galeria sztuki współczesnej ściśle współpracująca z galerią i domem aukcyjnym DESY Unicum. Działalność galerii obejmuje organizację wystaw i wernisaży twórców współczesnych oraz aukcje, których przedmiotem są obrazy, grafiki, fotografia artystyczna i nowoczesny design. DESA Modern zajmuje się także aranżacją nowoczesnych wnętrz – biurowych i prywatnych, wypożyczaniem dzieł na specjalne okazje, także na dłuższą ekspozycję oraz organizuje wystawy tematyczne, również u swoich klientów. www.desa.pl  

Zgodnie z zapowiedziami w prospekcie emisyjnym, Rainbow Tours realizuje plan akwizycji na rynku turystycznym. W środę podpisano umowę o przejęciu największej w Wielkopolsce sieci biur podróży ABC z Poznania. Za 100 procent udziałów giełdowy tour operator zapłaci 5 mln 300 tys. zł.Akwizycje mniejszych podmiotów działających na rynku to jeden z celów emisyjnych. Rainbow Tours interesował się różnymi spółkami, między innymi zajmującymi się organizacją wyspecjalizowanych wyjazdów. Ostatecznie zdecydował się na zakup sieci biur podróży, która z dużymi sukcesami sprzedaje ofertę kilkunastu tour operatorów.Sprzedaż brutto przejmowanej spółki od 2004 roku wzrosły z 3 mln zł do prawie 30 mln zł. Zysk netto w roku 2007 wynosił ponad 570 tys. zł. Zarząd Rainbow Tours prognozuje, iż w tym roku sprzedaż brutto wyniesie ok. 45 mln zł przy zysku netto 1 mln zł. Prognoza na 2009 to odpowiednio 60 mln zł i 2 mln zł zysku netto.Przejęcie ABC będzie kosztowało giełdowego touroperatora 5 mln 300 tys. zł, które zostaną zapłacone w dwóch ratach. 4 mln 600 tys zostaną przekazane właścicielom biura w dniu podpisania umowy o sprzedaży udziałów. Pozostałe 700 tys. zł trafi do ABC w kwietniu 2009 roku, o ile właściciele (do końca bieżąco roku nadal zatrudnieni w spółce) osiągną założony na 2008 wynik netto w wysokości 1 mln zł. Faktyczne przejęcie spółki zostało wyznaczone na 31 maja bieżącego roku.Plany nowego podmiotu to utrzymanie marki ABC i jej dalszy rozwój. Będzie ona rozwijana jako niezależna sieć sprzedaży typu „multiagent” z ofertą większości głównych tour operatorów i biurami początkowo tylko w Zachodniej Polsce, a później w całym kraju. Nowe oddziały są planowane wyłącznie w centrach handlowych m.in. w Szczecinie, Gnieźnie, Kaliszu, Gorzowie, Lesznie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Zgodnie z założeniami, do 2012 roku przejmowany podmiot zdobędzie pozycję największej multiagencyjnej sieci sprzedaży detalicznej w centrach handlowych w całym kraju.**Historia biura podróży ABC:październik 1999 - w CH PANORAMA w Poznaniu zostało otwarte Biuro Podróży ABC, w którym pracowały 3 osoby ( w tym 2 właścicieli ). październik 2001 - ABC otwiera 2 oddziały, jeden w CH PAJO w Luboniu k/Poznania, drugi w Porcie Lotniczym ŁAWICA w Poznaniu. czerwiec 2003- otwarcie kolejnego oddziału w Galerii Handlowej AUCHAN SWADZIM w Swadzimiu k/Poznania.  Grudzień 2003 - ABC ma już 5 oddziałówczerwiec 2004 – powstaje ABC spółka z o.o. marzec 2005 - nowy oddział Galerii Handlowej KING CROSS MARCELIN (największe Centrum Handlowe w Poznaniu ). Październik 2007 – kolejny (siódmy) oddział w CH Piotr i Paweł w PoznaniuListopad 2007 – uruchomienie sprzedaży przez własny portal internetowy www.centrumlastminute.pl Styczeń 2008 - spółka ABC otrzymała propozycję otwarcia w czerwcu 2008 roku biura w rozbudowywanym aktualnie Centrum handlowym ETC w Swarzędzu.

Zapraszamy na Festiwal Skarby UrodyCzas: 17-18 maja, godz. 10:00 – 18:00Miejsce: MTL S.A., ul. Dworcowa 11 Rossmann organizuje Festiwal „Skarby Urody”, podczas którego goście będą mogli zapoznać się z nowinkami ze świata Health & Beauty i zasięgnąć rady specjalistów. Zapraszamy mieszkańców Lublina i województwa do wspólnego świętowania w Międzynarodowych Targach Lubelskich w dniach 17-18 maja. Pod jednym dachem swoje nowości zaprezentuje 100 najbardziej znanych marek kosmetycznych – to największa tego typu impreza w Polsce.  Podczas Festiwalu można wszystkiego dotknąć i wypróbować. Na miejscu będą dostępni liczni eksperci: kosmetolodzy, wizażyści, styliści, fryzjerzy, masażyści. Goście będą mogli zbadać cerę, skórę, zrobić makijaż, wypróbować nowe kosmetyki. Firmy kosmetyczne zapowiedziały premiery swoich produktów, szykują konkursy z cennymi nagrodami. Warto przyjąć zaproszenie, ponieważ każdy gość Festiwalu otrzyma wspaniały prezent: książeczkę kuponową o wartości 400 zł do zrealizowania w dowolnej drogerii Rossmanna. Festiwal Skarby Urody jest imprezą charytatywną. Bilety wstępu to cegiełki o wartości 5 złotych, które zasilą konto Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Do tej pory rozprowadziliśmy w przedsprzedaży  blisko 85 000 biletów-cegiełek. Oznacza to, że po poznańskiej, łódzkiej, katowickiej i lubelskiej edycji Festiwalu konto Fundacji zasili co najmniej 425 000 złotych. Przed nami jeszcze cztery edycje! Będzie nam miło, jeśli również Państwo zechcą wesprzeć tę szczytną akcję. Z okazji 15 - lecia sklepy Rossmann poszerzają swoją ofertę o element doradczy. Podczas łódzkiej edycji „Festiwalu Skarby Urody” miała miejsce oficjalna premiera portalu doradczego rossnet.pl. Już wkrótce w naszych sklepach pojawią się kioski multimedialne, które umożliwią klientom dostęp portalu. Znajdą oni w nim porady kilkudziesięciu ekspertów: kosmetologów, wizażystów, stylistów, masażystów, prawników, pedagogów i lekarzy.Przyjdźcie z dziećmi! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy figloraj - przedszkole z wyspecjalizowaną kadrą.  Namówiliśmy też znane gwiazdy, aby im czytały w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. O dobre humory maluchów zadbają klauni. Podczas Festiwalu można będzie też znaleźć pracę. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób i w związku z dynamicznym rozwojem planuje zwiększyć zatrudnienie. W specjalnym punkcie informacyjnym będzie można zapytać o dostępne miejsca pracy, szczegóły związane ze stanowiskiem oraz zostawić CV. Kolejne edycje Festiwalu Skarby Urody odbędą się w Krakowie (7-8.06), Warszawie (14-15.06), Wrocławiu (21.06 - 22.06) oraz w Gdańsku (28-29.06). Rossmann jest najchętniej odwiedzanym i najbardziej rozpoznawalnym sklepem drogeryjno-kosmetycznym w Polsce. Decydują o tym dostępność i bliskość sklepów oraz szeroki asortyment produktów. Codziennie zakupu w tej sieci dokonuje 300 000 Polaków. Klienci mogą wybierać spośród 9 500 produktów oferowanych po przystępnych cenach, a podejmując decyzję o zakupie zawsze mogą liczyć na wsparcie i radę pracowników. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób. Do końca 2008 roku firma planuje otworzyć 330 placówkę.

Giełdowy touroperator wytrwale realizuje prognozy finansowe. Po podsumowaniu wyników zarówno jednostkowych, jak i skonsolidowanych okazało się, że wzrost przychodów jest zgodny z oczekiwaniami zarządu. Jednostkowe wyniki Rainbow Tours to wzrost zysku netto aż o 920 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. To efekt przede wszystkim bardzo dobrze przygotowanej oferty zimowych egzotycznych wyjazdów.Skonsolidowane wyniki całej grupy to również wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2007 roku. W okresie pierwszych trzech miesięcy 2008 roku grupa kapitałowa wypracowała zysk netto wyższy o 227 procent. Wyniki zarówno jednostkowe, jak i skonsolidowane pozwalają nam być spokojnymi o prognozy roczne. Obserwujemy ciągły wzrost obrotów, co na pewno przełoży się na wyższe wyniki niż w poprzednich okresach. Jesteśmy zadowoleni z kierunku, w którym rozwija się spółka – komentuje Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbow Tours. Touroperator wymienia w raportach kilka czynników, które znacząco wpłyną na wyniki finansowe. Jest to przede wszystkim rekordowa w tym roku przedsprzedaż ofert turystycznych, która jest większa o 75 procent niż w minionym roku. Wpływ na dobre wyniki będą też miały regularnie otwierane kolejnych salonów sprzedaży. W tej chwili działa ich już 31, a w najbliższych miesiącach działalność rozpoczną salony w Zielonej Górze, Kaliszu i Wrocławiu. Rainbow Tours liczy również na to, że wcześnie wydany zimowy katalog egzotyczny wpłynie na wzrost sprzedaży nawet o połowę. Egzotyczna oferta wyjazdów trafiła do salonów już w maju. Ponadto, spółka intensyfikuje wspólne działania z zależnymi spółkami technologicznymi Travelovo i Traveltech. Nowoczesna platforma sprzedażowa ułatwi klientom dostęp do oferty, co w dużym stopniu wpłynie na wyniki sprzedaży. **Rainbow Tours S.A. działa na rynku usług  turystycznych od 1990 roku. W 2000 roku doszło do fuzji Rainbow Polska z Globtroter Polska i było to pierwsze na polskim rynku połączenie dwóch touroperatorów. W maju 2007 roku zapadła decyzja o wprowadzeniu spółki do publicznego obrotu, a w październiku Rainbow Tours pojawiło się na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

„Maszyna do masakrowania konkurencji”, czyli łódź napędzana siłą mięśni, zaprojektowana i zbudowana przez studentów Politechniki Gdańskiej, 10 maja wieczorem ogłoszona została w Zagrzebiu zwycięzcą 29 edycji International Waterbike Regatta. International Waterbike Regatta to międzynarodowe regaty łodzi napędzanych siłą mięśni. Corocznie do rywalizacji przystępują studenci czołowych uczelni technicznych z całej Europy. Ubiegłoroczna edycja imprezy odbyła się w Gdańsku, poprzednie m.in. w Berlinie, Bremie, Genewie, Goteborgu, Delft, Flensburgu, Hamburgu, Stambule, Triestcie, Trondheim i Goeteborgu. Dla widzów, obserwujących zmagania łodzi z nabrzeża, to bardzo barwne widowisko. Na regaty składa się bowiem bardzo wiele konkurencji, m.in. próba przyśpieszenia, sprint, slalom czy przeciąganie. W tym roku do walki stanęło 24 łodzi z całej Europy, w tym trzy z Polski – dwie gdańskie i jedna ze Szczecina. W skład gdańskiej drużyny weszły 22 osoby, w tym 6 dziewczyn. Zwycięska łódź o nazwie REKTOR to najnowsze osiągnięcie studentów z Koło Naukowe Studentów Technik Okrętowych KORAB, działającego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Dlaczego REKTOR? – To imię nadaliśmy łodzi na cześć naszego rektora, profesora Janusza Rachonia, na którego wsparcie i pomoc zawsze mogliśmy liczyć. Nasz udział w regatach był możliwy dzięki jego finansowemu wsparciu – mówi dr Wojciech Litwin, opiekun koła KORAB. Regaty w Zagrzebiu były dla REKTORA pierwszym sprawdzianem możliwości. Okazało się, że mimo ogromnej konkurencji był nie do pokonania. – To łódź do masakrowania konkurencji – śmieje się dr Litwin. – Boję się myśleć, że to chyba szczyt naszych możliwości. Najbardziej ścisła walka rozegrała się między trzema załogami – Włochami, zwycięzcami ubiegłorocznych regat w Gdańsku, Niemcami z Rostocka oraz gdańszczanami. O tym, kto zostanie zwycięzcą decydować musiał zapisy z kamer i zdjęć, walka rozegrała się bowiem o setne części sekundy. – Jestem niezmiernie dumny z naszych studentów i to od wielu lat – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Dwa lata temu zdobyli pierwsze miejsce na regatach w Istambule. W następnym roku doskonale zorganizowali imprezę w Gdańsku i tylko przez grzeczność pozwolili zdobyć pierwsze miejsce gościom. Teraz znów przejęli palmę pierwszeństwa. Sukces tym bardziej cieszy, że to zupełnie nowa konstrukcja łodzi, niewyobrażalnie lekka. Waterbike stały się wizytówką Politechniki Gdańskiej. Budowa łodzi REKTOR pochłonęła 30 tys. złotych. Specjalną śrubę, bez której nie udałoby się osiągnąć sukcesu, przygotowało Centrum Techniki Okrętowej. W przyszłym roku International Waterbike Regatta odbędzie się w Rostocku, w Niemczech.

W przyszłym tygodniu wystartuje intensywna kampania reklamowa serwisu nocoty.pl. Wystąpią w niej takie gwiazdy, jak Doda, Pudzian i Isis Gee, które powiedzą o sobie coś, czego zupełnie byśmy się po nich nie spodziewali. Coś, na co można zareagować jedynie stwierdzeniem: „No co ty!?” To pierwsza tego typu akcja w Polsce, kiedy gwiazdy występują w kampanii reklamowej serwisu plotkarskiego. To również pierwsza kampania reklamowa, w której gwiazdy pokazują, jak duży dystans mają do siebie i do tego, co się o nich pisze. Kampania reklamowa serwisu nocoty.pl jest kampanią wizerunkową o mocno intrygującym charakterze. Jako główni bohaterowie występują w niej piosenkarka Doda (wyznająca, że jest grzeczna), Pudzian (który przekonuje, że nie ma siły) i reprezentująca Polskę na tegorocznym konkursie Eurowizji piosenkarka Isis Gee (która twierdzi, że mówi po polsku). Hasła pojawiające się przy każdej z gwiazd są tak nieoczekiwane, że jedyną reakcją użytkownika jest niedowierzanie wyrażone sformułowaniem No co ty!? – które jednocześnie jest nazwą promowanego serwisu. „Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na kampanię reklamową serwisu, który nie ma żadnych związków z marką WP.” – mówi Joanna Pawlak, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w Wirtualnej Polsce. „Nieprzypadkowo do tego celu wybraliśmy nocoty.pl. Serwis, uruchomiony zaledwie pół roku temu, ma bardzo duży potencjał i liczymy, że kampania z udziałem gwiazd pierwszego formatu zapewni mu jeszcze silniejszą pozycję na rynku. Nie ukrywam, że zamierzamy walczyć o pierwsze miejsce w tej kategorii.” – dodaje Joanna Pawlak. Kampania reklamowa kierowana jest do osób zainteresowanych tematyką szeroko pojętego show-biznesu, przede wszystkim do młodzieży i kobiet w wieku 25-35, korzystających z Internetu i pochodzących z największych aglomeracji w Polsce. Prowadzona będzie między innymi w takich aglomeracjach, jak Trójmiasto, Warszawa, Kraków czy Poznań. „Nie ukrywam, że inspiracją do tej kampanii był dla nas doskonale znany wszystkim internautom (bo obejrzany łącznie prawie 20 mln razy) filmik „I’m F***Ing Matt Damon”. Zastanawialiśmy się, czy polskie gwiazdy mają do siebie tyle dystansu, co Matt Damon, Ben Affleck, Brad Pitt czy Harrison Ford. Okazało się, że tak!” – mówi Natalia Hatalska, Kierownik Zespołu Komunikacji w Wirtualnej Polsce. „Cieszę się, że do kampanii udało nam się pozyskać prawdziwe gwiazdy (a nie sobowtórów) i to w dodatku takie, które nie schodzą z pierwszych stron gazet. Praca z Dodą, Isis Gee i Pudzianem była dla nas fantastycznym doświadczeniem.” Kampania ruszy 16 maja. Prezentowana będzie w prasie, radiu, Internecie i na nośnikach outdoorowych. Obecnie prowadzone są działania online z zakresu marketingu wirusowego. Hasła: Doda:              Jestem grzeczna Isis Gee:         I can speak Polish Pudzian:         Nie mam siły Kreacja: Agencja reklamowa Touchpoint RC Zakup i planowanie mediów: Marek Gawdzik, Specjalista ds. planowania mediów, Zespół Komunikacji WP Serwis nocoty.pl to plotki o panach i paniach, galerie zdjęć, multimedia, katalog gwiazd. Kierowany jest do wszystkich miłośników „światowego życia”, uwielbiających błysk fleszy, czerwone dywany, niesamowite historie miłosne, małe i większe gwiazdorskie skandale. NoCoTy    

Zapraszamy na Festiwal Skarby UrodyCzas: 10-11 maja, godz. 10:00 – 18:00Miejsce: PWS „Spodek”, al. Korfantego 35 Rossmann organizuje Festiwal „Skarby Urody”, podczas którego goście będą mogli zapoznać się z nowinkami ze świata Health & Beauty i zasięgnąć rady specjalistów. Zapraszamy mieszkańców Katowic i województwa do wspólnego świętowania w „Spodku” w dniach 10-11 maja. Pod jednym dachem swoje nowości zaprezentuje 100 najbardziej znanych marek kosmetycznych – to największa tego typu impreza w Polsce.  Podczas Festiwalu można wszystkiego dotknąć i wypróbować. Na miejscu będą dostępni liczni eksperci: kosmetolodzy, wizażyści, styliści, fryzjerzy, masażyści. Goście będą mogli zbadać cerę, skórę, zrobić makijaż, wypróbować nowe kosmetyki. Firmy kosmetyczne zapowiedziały premiery swoich produktów, szykują konkursy z cennymi nagrodami. Warto przyjąć zaproszenie, ponieważ każdy gość Festiwalu otrzyma wspaniały prezent: książeczkę kuponową o wartości 400 zł do zrealizowania w dowolnej drogerii Rossmanna. Festiwal Skarby Urody jest imprezą charytatywną. Bilety wstępu to cegiełki o wartości 5 złotych, które zasilą konto Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Do tej pory rozprowadziliśmy w przedsprzedaży 70 000 biletów-cegiełek. Oznacza to, że po poznańskiej, łódzkiej i katowickiej edycji Festiwalu konto Fundacji zasili co najmniej 350 000 złotych. Przed nami jeszcze pięć edycji! Będzie nam miło, jeśli również Państwo zechcą wesprzeć tę szczytną akcję. Z okazji 15 - lecia sklepy Rossmann poszerzają swoją ofertę o element doradczy. Podczas łódzkiej edycji „Festiwalu Skarby Urody” miała miejsce oficjalna premiera portalu doradczego rossnet.pl. Już wkrótce w naszych sklepach pojawią się kioski multimedialne, które umożliwią klientom dostęp portalu. Znajdą oni w nim porady kilkudziesięciu ekspertów: kosmetologów, wizażystów, stylistów, masażystów, prawników, pedagogów i lekarzy.Przyjdźcie z dziećmi! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy figloraj - przedszkole z wyspecjalizowaną kadrą.  Namówiliśmy też znane gwiazdy, aby im czytały w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. O dobre humory maluchów zadbają klauni. Podczas Festiwalu można będzie też znaleźć pracę. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób i w związku z dynamicznym rozwojem planuje zwiększyć zatrudnienie. W specjalnym punkcie informacyjnym będzie można zapytać o dostępne miejsca pracy, szczegóły związane ze stanowiskiem oraz zostawić CV.Kolejne edycje Festiwalu Skarby Urody odbędą się w Lublinie (17-18.05), Krakowie (7-8.06), Warszawie (14-15.06), Wrocławiu (21.06 - 22.06) oraz w Gdańsku (28-29.06). Rossmann jest najchętniej odwiedzanym i najbardziej rozpoznawalnym sklepem drogeryjno-kosmetycznym w Polsce. Decydują o tym dostępność i bliskość sklepów oraz szeroki asortyment produktów. Codziennie zakupu w tej sieci dokonuje 300 000 Polaków. Klienci mogą wybierać spośród 9 500 produktów oferowanych po przystępnych cenach, a podejmując decyzję o zakupie zawsze mogą liczyć na wsparcie i radę pracowników. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób. Do końca 2008 roku firma planuje otworzyć 330 placówkę.

13 tysięcy gości, 160 spotkań, wykładów, wystaw i koncertów – to dorobek 20 lat działalności Politechniki Otwartej. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 12 maja 2008 roku, w poniedziałek. Część oficjalna rozpocznie się o godz. 17.00 w Auli Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny. Politechnikę Otwartą powołano dwadzieścia lat temu uchwałą Senatu Politechniki Gdańskiej. – W czerwcu 1988 roku komisja ds. kształcenia zgłosiła rektorowi, wówczas profesorowi Bolesławowi Mazurkiewiczowi, propozycję utworzenia Politechniki Otwartej. Rektor Mazurkiewicz, a następnie Senat z entuzjazmem przyjęli pomysł. Od tamtej pory nasza uczelnia kilka razy w miesiącu zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkania. Początkowo były to jedynie wykłady. Dziś oferujemy także wystawy i koncerty – opowiada wiceprzewodniczący komisji rektorskiej ds. Politechniki Otwartej, prof. dr hab. inż. Eligiusz Mieloszyk z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Zgodnie z ideą Politechniki Otwartej główną część uroczystości jubileuszowych stanowić będą spotkania popularno-naukowe dla młodzieży. Politechnicy przygotowali sześć wykładów dotyczących różnych dziedzin nauki, począwszy od złudzeń optycznych, poprzez fizykę, biotechnologię, komputerowe obrazowanie struktury i funkcji mózgu aż do istoty smaku i sposobów poprawiania smakowitości potraw. – Na wykłady zgłosiło się ponad siedemset osób i już wiemy, że nie wszyscy pomieszczą się w audytoriach wykładowych. Z tego względu przygotujemy telebimy – zapowiada prof. Mieloszyk. – Nie dziwi nas tak wielkie zainteresowanie wykładami, ponieważ zaproszenia na jubileusz wysłaliśmy do bardzo wielu szkół ponadgimnazjalnych. Zresztą politechniczne spotkania otwarte zawsze cieszyły się  i cieszą popularnością.  Z okazji jubileuszu powstaje również pełna wspomnień wystawa dokumentująca działalność Politechniki Otwartej. – Będzie można zobaczyć między innymi uchwałę Senatu Politechniki Gdańskiej na mocy, której przed dwudziestu laty powołano Politechnikę Otwartą. Będą też najciekawsze plakaty i zaproszenia – mówi prof. Eligiusz Mieloszyk.  O tworzeniu i rozwoju Politechniki Otwartej opowie prof. Mieczysław Feld, który od dwudziestu lat niezmiennie sprawuje funkcję przewodniczącego komisji rektorskiej ds. Politechniki Otwartej. Uwieńczeniem obchodów będzie koncert „Od Vivaldiego do Gershwina”, w wykonaniu gdańskiego kwintetu instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass. Zespół ten uczestniczył w wielu poważnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Koncertował m.in. z Illinois Brass – najstarszym i jednym z najbardziej znanych kwintetów dętych blaszanych na świecie, którego członkami są profesorowie i wykładowcy uczelni amerykańskich.   Uroczystości jubileuszowe Zapraszamy: 12 maja 2008, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz godz. 17.00, Aula Politechniki Gdańskiej Wystąpienie prof. Janusza Rachonia, rektora Politechniki Gdańskiej 20 lat Politechniki Otwartej we wspomnieniach prof. Mieczysława Felda, pełnomocnika rektora ds. Politechniki Otwartej godz. 17.30, Hol przed Biblioteką Główną wystawa „20 lat działalności Politechniki Otwartej” godz. 18.00, Aula Politechniki Gdańskiej koncert ”Od Vivaldiego do Gershwina”, Hevelius Brass  Politechnika Otwarta dla młodzieży Uwaga! Nie ma już wolnych miejsc. Konieczne było wcześniejsze zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa. Plan wykładów Audytorium Maximum godz. 10.00–10.30 Czy te oczy mogą kłamać, ależ tak – złudzenie optyczne, dr Andrzej Kuczkowski, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej godz. 10.35–11.05 Czy fizyka musi być koszmarem?, dr Krystyn Kozłowski, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Aula Politechniki Gdańskiej godz. 11.20–11.50 Komputerowe obrazowanie struktury i funkcji mózgu, prof. Renata Kalicka, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki godz. 11.55–12.25 Smak – jego istota i sposoby poprawiania smakowitości potraw, prof. Aleksander Kołodziejczyk, Wydział Chemiczny godz. 12.35–13.05, Kontekst w architekturze, prof. Andrzej Baranowski, Wydział Architektury godz. 13.10–13.40 Biotechnologia XXI wieku, dr Hubert Cieśliński, Wydział Chemiczny

W serwisie ósmej edycji Imperatorów Wirtualnej Polski – imperatory.wp.pl – można znów głosować na najlepsze gry komputerowe.  Internauci mogą znów wybierać najlepsze gry komputerowe. Ruszyła ósma edycja Imperatorów Wirtualnej Polski (imperatory.wp.pl). W tym roku użytkownicy wybierają najlepsze pozycje w dziesięciu kategoriach, a są to: najbardziej innowacyjna gra, najlepsza oprawa graficzna w grze, najlepsza ścieżka dźwiękowa gry najlepsza lokalizacja gry na rynek polski, najlepszy dystrybutor, najlepszy polski producent gier, najlepsza drużyna e-sportowa, najlepsze sekwencje filmowe w grze (nowość!), najlepszy dubbing w polskiej wersji gry (nowość!), gra roku 2007.  „Rynek gier rośnie i rośnie zainteresowanie grami komputerowymi. Te zaś ewoluują wprost zadziwiająco. Grafika, sztuczna inteligencja, ścieżki dźwiękowe, scenariusze gier – wszystko to sprawia, że zatarła się już granica pomiędzy tym, co widzimy np. na ekranie komputera,a w sali kinowej. Poza tym, co podkreślają gracze, i to już nie tylko młodzi czy bardzo młodzi, gry zmuszają ich do uczenia się coraz to nowych rzeczy, szlifują zdolności przestrzenne, a tzw. strategie czasu rzeczywistego RTS pozwalają myśleć wielopłaszczyznowo – opowiada Krzysztof Augustyn, koordynator serwisu Gry Wirtualnej Polski – Głównym celem Impereatorów8 nie jest jednak propagowanie ‘zbawienno-edukacyjnych’ cech gier, ale nagrodzenie tych pozycji, które zawojowały polskich graczy w minionym roku. Tu sami zainteresowani wybierają najlepsze gry oraz klany e-sportowe, a wiadomo, że oni wiedzą najlepiej.”  W tym roku statuetki Imperatorów powędrują do producentów, dystrybutorów gier oraz drużyn e-sportowych już po raz ósmy. O tytuły najlepszych walczy w tej edycji 30 gier, 9 dystrybutorów i 9 klanów e-sportowych. W pierwszych dniach od startu witryny, internauci oddali na najlepsze gry minionego roku ponad 30 000 głosów. Głosowanie zakończy się w połowie czerwca.  W ubiegłorocznej odsłonie Imperatorów na najważniejsze gry roku 17 000 użytkowników Sieci oddało blisko 80 000 głosów. Głosowanie odbywało się w całości na stronach serwisu Imperatory Wirtualnej Polski.  Zwycięzcy poprzednich edycji Imperatorów: Diablo 2 (najlepsza gra roku 2000), Aliens vs. Predator 2 (najlepsza gra roku 2001), Grand Theft Auto GTA3 (gra 2002 roku), Call of Duty (gra roku 2003), Far Cry (gra roku 2004), F.E.A.R (gra roku 2005), „Company of Heroes” (gra roku 2006).   Imperatory WP: http://imperatory.wp.pl    

Serwis Wirtualni (wirtualni.wp.pl) skupia w jednym miejscu internautów o podobnych zainteresowaniach, stylu życia i problemach. „Połączyliśmy społeczności z takich serwisów jak Studio, Ulubieńcy, Bloog, Forum czy Opinie w jeden serwis. Internauta sporządzając swoją wizytówkę w Wirtualnych może, na tyle na ile zechce, pokazać tu siebie i swoje pasje, a nawet twórczość. – mówi Hanna Węsierska, Koordynator Serwisów Społecznościowych Wirtualnej Polski. „Do dyspozycji ma wiele instrumentów, jak chociażby wideo, foto, blogi, galerie czy dyskusje na on-line.” – dodaje Hanna Węsierska. Aby stać się „Wirtualnym” wystarczy się zalogować. Później – wszystko w rękach internauty. Może dołączyć do wizytówki w serwisie swoje zdjęcia, teksty z innych miejsc portalu, wskazać zainteresowania (motoryzacja? muzyka? moda?), założyć własną grupę tematyczną, przyłączyć się do grup już istniejących, zapraszać znajomych, szukać nowych kontaktów. W planach rozbudowy serwisu jest skupienie w nim społeczności danego obszaru (regionu, miasta, dzielnicy…). Najlepsi, najbardziej aktywni Wirtualni, będą premiowani za współredagowanie portalu. Punktowana (w różnej skali) i nagradzana (po zebraniu odpowiedniej liczby punktów poprzez np. umożliwienie dostępu do płatnych serwisów) będzie wszelka aktywność – od oddania głosu, przez dodanie notki, komentarza czy galerii. Aktywność internauty (o ile wyrazi na to zgodę) będzie prezentowana w formie dziennych, tygodniowych, miesięcznych i rocznych rankingów, odpowiednio aktualizowanych. W tej chwili trwa testowanie wersji beta serwisu wirtualni.wp.pl. Do końca maja będą zbierane uwagi, opinie, modyfikowane i dodawane funkcjonalności. „Chodzi nam o to, by stworzyć serwis maksymalnie intuicyjny, w którym internauta będzie czuł się jak u siebie, wśród osób mu bliskich, podobnie myślących lub dzielących te same pasje.” – podkreśla Hanna Węsierska. W zamyśle Wirtualni mają stać się wspólnym mianownikiem dla wszystkich serwisów społecznościowych Wirtualnej Polski, w jednym miejscu skupiając usługi pozostałych domen. Witryna będzie intuicyjna i przyjazna – także dzięki uwagom użytkowników, na które portal czeka do końca maja 2008. Wirtualni

Piątą, jubileuszową edycję Lexus Fashion Night poprowadzi gwiazda Hollywood,  ikona światowego kina, Sharon Stone. Zaprezentuje  wyjątkowy, sportowy model Lexusa IS F oraz zapowie pokaz kolekcji Agnieszki Maciejak, przygotowany specjalnie dla Lexus Fahion Night. Lexus Fashion Night, jedno z najważniejszych wydarzeń świata mody w Polsce, odbędzie się w tym roku już po raz piąty, w piątek, 16 maja. Jubileuszowa edycja LFN to: premiera wyjątkowego modelu Lexusa, specjalna kolekcja mody oraz niezwykła, gwiazda. Pragnienie każdego mężczyzny, symbol wiecznej młodości, wielka gwiazda Hollywood – Sharon Stone zaprezentuje samochód męskich marzeń, motoryzacyjne mistrzostwo łączące cechy samochodu sportowego oraz luksusowego – Lexusa IS F.        Sharon Stone, tegoroczna gwiazda oraz współprowadząca Lexus Fashion Night to nie tylko wielka aktorka, ale również wyjątkowa kobieta, o nieprzeciętnej urodzie i niebywałej inteligencji, matka trzech adoptowanych synów i kobieta o wielkim sercu, aktywna społecznie. Już jako nastolatka widziała dla siebie tylko jedna drogę: Będę drugą Marilyn Monroe – powiedziała, mając kilkanaście lat i całe życie konsekwentnie dążyła do tego celu. Poszła do szkoły w wieku pięciu lat. Jako nastolatka zaczęła pracować jako modelka, a wszystkie pieniądze zarobione w modelingu wydała na szkołę aktorską. W kinie zadebiutowała mając 22 lata, w filmie Woody’ego Allena „Wspomnienia z gwiezdnego pyłu”. Jej popularność sięgnęła zenitu po roli w „Nagim Instynkcie” w 1992 roku. Najbardziej doceniona została za rolę w „Kasynie” Martina Scorsese w 1995 roku, za którą rok później otrzymała Złoty Glob i nominacje do Oskara w kategorii „najlepsza aktorka”.W sumie zagrała w ponad 50-ciu filmach. Magazyn Empire uznał ją za „jedną ze stu najseksowniejszych i najlepszych aktorek w historii filmu” w 1995 i 1997 roku, a redakcja Playboya, dwa lata później, nadała jej tytuł „jednej z najbardziej seksownych kobiet stulecia”. Lexus IS F, samochód, który zostanie zaprezentowany na Lexus Fashion Night 5, to samochód wyjątkowy, pełen ognistego temperamentu i niezwykłej gracji, o którym marzą mężczyźni w każdym wieku. Jest wynikiem inżynieryjnych marzeń o maszynie, która spełni wszelkie warunki modelu sportowego i pozostanie w dalszym ciągu samochodem dla osób ceniących luksus. To motoryzacyjne mistrzostwo łączące finezję ze sportową dynamiką. IS F przyspiesza do 100 km/h w 4,8 sekundy, posiada on 423 KM przy 5-cio litrowym silniku i maksymalnym momencie obrotowym 505 Nm. Jego maksymalna prędkość to 270 km/h. Ta wyjątkowa maszyna prezentuje najnowszą myśl inżynierską i jest prawdziwym marzeniem miłośników samochodów, które „nie przestają przyspieszać”. Lexus IS F to samochód idealnie pasujący do wyjątkowej, pełnej siły i seksapilu, wiecznie młodej Sharon Stone.    

Dyskusje na temat błogiego lenistwa, negatywnych, ale i pozytywnych (chociaż te są raczej bagatelizowane) skutków długich weekendów zazwyczaj intensyfikują się w okolicach maja każdego roku. Pragnienie odpoczynku po trudnym przednówku jest silne nie tylko wśród pracowników, ale widoczne jest również na rynkach finansowych, czy też w innych strefach aktywności gospodarczej. Przywilej odpoczynku dostępny niegdyś tylko arystokracji staje się coraz bardziej egalitarny. Parafrazując więc powiedzenie z filmu dziś długi weekend - zdobycz socjalna. Oczekiwanie czegoś nowego, związanego z optymizmem majowym, rozkwitania nie tylko przyrody, może z jednej strony stanowić pozytywne  natchnienie, ale może i rozleniwiać. W jednym i drugim wypadku skutki odczujemy w naszych kieszeniach. Patrząc jedynie przez pryzmat ilościowych wyników gospodarczych wolne weekendy, a szczególnie tzw. „długie weekendy”, nie są korzystne. Statystycznie rzecz  ujmując wielkość „strat” kilku dni wolnych według różnych ocen może sięgać od 0,5 do nawet 1 proc. Produktu Krajowego Brutto. Rząd za czasów Kazimierza Marcinkiewicza oszacował koszt jednego dnia wolnego na 4 mld zł. Sęk jednak w tym, że bilans korzyści kosztów związanych z dniami wolnymi nie jest tak oczywisty. Po ubiegłorocznej dyskusji i wprowadzeniu restrykcyjnego zakazu handlu w dniach ustawowo wolnych (jest 12 takich dni) pierwszym przegranym długiego weekendu Anno Domini 2008 będzie handel. Zarówno 1 i 3 maja będzie dniem bez supermarketu. Na szczęście dla poniektórych zapasy będzie można uzupełnić w trakcie, chociaż 2 maja w wielu miejscach będzie wolny w zamian za 3 maja, który przypada w sobotę. Poważnie jednak podchodząc do sprawy na pewno obroty dużych sieci będą mniejsze. Sprzedaż detaliczna prawdopodobnie ulegnie pewnemu przesunięciu w czasie lub na inne podmioty. Pracować mogą bowiem placówki prowadzone osobiście przez właściciela. Czas świąteczny jest zawsze okazją do większej konsumpcji produktów spożywczych, natomiast nieco mniejsza może być przez dni wolne sprzedaż dóbr trwałego użytku. Spoglądając na dane statystyczne po okresach świątecznych (szczególnie grudniowych), następuje cyklicznie spowolnienie dynamiki sprzedaży detalicznej. Sprzedaż następnie odbudowuje się w marcu, kwietniu w okolicach kolejnych dni świątecznych. W bieżącym roku z uwagi na przyspieszony okres wielkanocny cykl ten uległ pewnemu zaburzeniu. Bardzo wysoka dynamika sprzedaży z poprzednich miesięcy w marcu była już na poziomie 15,7 proc. (prognozowano ponad 20 proc.), co z jednej strony może oznaczać wpływ właśnie dni wolnych, ale z drugiej strony może być efektem jednak spowolnienia gospodarczego.  Nie bez znaczenia są rosnące ceny oraz trudniej dostępne kredyty. Coraz droższe finansowanie hamuje potrzeby konsumentów, które ulegają też pewnemu nasyceniu, przynajmniej w krótkoterminowym horyzoncie czasowym. Dopiero dane o wynikach gospodarki za kolejne miesiące pozwolą bardziej jednoznacznie rozstrzygnąć dylematy związane z pogorszeniem warunków funkcjonowania polskiej gospodarki. Z punktu widzenia weekendu (-ów) majowych istotne jest też odmienne traktowanie dni wolnych. Polacy coraz chętniej (wzorem nacji zachodnich) przeznaczają czas na wypoczynek i relaks. Chętniej niż przed laty korzystamy z wyjazdów i atrakcji turystycznych. Blisko co czwarty Polak planuje wyjazd na długi weekend, a pozostali też będą korzystać z różnych form relaksu. Żniwa dla branży turystycznej generują przede wszystkim wyjazdy zagraniczne. Mocny złoty sprzyja realizowaniu wycieczek marzeń i już dawno najbardziej atrakcyjne oferty są wyprzedane. Oferta krajowa nie jest jeszcze tak wyrafinowana, jak w bardziej rozwiniętych turystycznie regionach świata, ale i tutaj z roku na rok jest coraz lepiej. Usługi w nowoczesnych gospodarkach stanowią nawet o dwóch trzecich potencjału gospodarczego, więc ich rozwój jest decydujący dla utrzymania tempa wzrostu gospodarczego. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki dużej wartości dodanej w usługach. Problemem dla rozwoju turystyki w naszym kraju jest permanentne niedoinwestowanie infrastruktury. Bez dróg, miejsc noclegowych, czy zaplecza gastronomicznego trudno jest mówić o dużych możliwościach odpoczynku. Jak na razie więc znaczna część pieniędzy wydatkowana na turystykę trafia za granicę. W przeciwieństwie do turystyki dni wolne natomiast nie poprawiają bilansu infrastruktury. Wyraźnie widoczny jest efekt statystyczny w budownictwie związany z dniami wolnymi. Efekt pogłębia sezonowość branży budowlanej. Maj jest okresem kiedy przyroda sprzyja prowadzeniu prac budowlanych na zewnątrz. Każdy dzień zwłoki oznacza więc opóźnienia w realizowaniu projektów. Patrząc jednak na tempo chociażby przygotowań do EURO 2012 można odnieść wrażenie, że i bez dni wolnych tracimy mnóstwo czasu. Z uwagi na czynniki sezonowe na dniach wolnych niewątpliwie traci dynamika produkcji budowlano-montażowej. Analizując wyniki gospodarki w poprzednich latach można zauważyć, że produkcja budowlano-montażowa w znacznej mierze uzależniona jest od koniunktury gospodarczej oraz ogólnego wzrostu nakładów inwestycyjnych. Dwa długie weekendy w maju niewątpliwie będą miały wpływ na zmniejszenie produkcji. Z drugiej jednak strony sprzyjające warunki atmosferyczne w okresie zimowym w mniejszym stopniu niż w latach poprzednich spowolniły dynamikę wzrostu produkcji. Oceniając jednak wyniki sektora budowlano-montażowego w kontekście słabszych wyników produkcji przemysłowej może być to kolejny sygnał spowolnienia całej gospodarki, której wyniki statystycznie mogą ulec pogorszeniu przez jeszcze większą liczbę dni wolnych. Słabsze marcowe wyniki produkcji przemysłowej mogą być tylko efektem statystycznym (podobnie jak spadek w grudniu ubiegłego roku), niemniej jednak może być to już raczej efekt gorszej koniunktury, a nie większej liczby dni wolnych (w marcu z uwagi na okres świąteczny). Oceniając majowy puls gospodarki na pewno branża przemysłowa poniesie straty w związku aż z dwoma weekendami majowymi. Podobnie stratny będzie handel wielko-powierzchniowy, bo chociaż po Polakach nie można spodziewać się, że mniej będziemy konsumować produktów spożywczych w trakcie okresu wolnego (a wręcz przeciwnie), to już wyniki handlu innymi artykułami na pewno będą gorsze. Na kieszeń Kowalskiego wpływ majowego weekendu na pewno będzie niezbyt korzystny. Według raportu FRU.pl przeciętnie na zarezerwowany wyjazd zagraniczny wydaliśmy 2400 zł. W ubiegłym roku ta kwota była zdecydowanie niższa. Mocniejszy złoty zachęca nas do wydawania jeszcze większych kwot za granicą. Skutki społeczne i ekonomiczne odpoczynku można powiedzieć są jednak bezcenne. Zrelaksowani i wypoczęci tym chętniej przecież wrócimy do pracy i będziemy „intensyfikować wzrost gospodarczy”. Dla malkontentów pozostaje wizja kolejnego długiego weekendu pod koniec maja, do którego trzeba po prostu wytrwać.  Dziś żyjemy już nie dla pracy, ale coraz częściej pracujemy, żeby odpoczywać. Bogusław Półtorak Główny Ekonomista Bankier.pl S.A.

Ruszyła akcja, w której Klienci polecający konto w mBanku mogą zdobywać atrakcyjne nagrody. Do zdobycia jest 1200 nagród. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy posiadać co najmniej jeden z rachunków indywidualnych - eKONTO, eMAX, eMAX plus lub izzyKONTO i polecić bezpłatny rachunek w mBanku swoim znajomym. Nowy klient zakładając rachunek podaje na wniosku o konto osiem ostatnich cyfr rachunku osoby, która przekonała go do skorzystania z oferty mBanku. W akcji mogą wziąć udział także osoby, które zostały Klientami dzięki konkursowi. Aby osoby polecające zdobywały punkty konkursowe, nowi Klienci muszą do 17 czerwca br. złożyć wnioski o otwarcie rachunku w mBanku, a do 17 lipca br. aktywować konta, wpłacić i utrzymać na nich przez co najmniej 14 dni łączną kwotę min. 500 złotych. 25 lipca br. roku nastąpi wielkie rozstrzygnięcie Konkursu. W ramach Konkursu można polecać: - rachunki indywidualne wszystkim znajomym, którzy nie korzystali z nich dotychczas w mBanku lub korzystali jedynie z rachunków firmowych mBIZNES konto,- rachunek firmowy mBIZNES konto wszystkim - bez względu na to, czy posiadają już jakiś rachunek w mBanku, czy nie. Zasady Konkursy są bardzo proste - za każdego pozyskanego nowego Klienta otrzymuje się 1 punkt. Liczy się nowy Klient, a nie nowy rachunek. Wyjątkiem jest polecenie mBIZNES konta - w tym przypadku każdy nowy rachunek mBIZNES konto to 1 punkt. Dla 1200 osób, które uzbiera największą liczbę punktów przygotowano atrakcyjne nagrody: - 5 notebooków Lenovo ThinkPad X61s  T7500/2GB /12 cali /160 GB /VB, - 15 zestawów Nawigacji GPS MIO Digi Walker C520 GPS/BT/WIN CE + mapy 30 krajów,- 70 monitorów panoramicznych LG  LCD/17cali, - 300 zestawów głośników Logitech 5.1 X-530 New,- 800 pamięci przenośnych USB Kingston 4GB, Dodatkowo każda osoba, która uzyska minimum 2 punkty, ale ze swoim wynikiem nie zakwalifikuje się do otrzymania jednej z 1200 powyższych nagród, otrzyma pamięć przenośną USB o pojemności 2GB. mBank, lider bankowości elektronicznej, od ponad 7 lat zapewnia bankowość w zasięgu ręki, dostępną w każdym czasie, z dowolnego miejsca na świecie. Z rachunków w mBanku korzysta już przeszło 1,7 mln Klientów. Tylko w 2007 roku udało się pozyskać 338 tys. nowych Klientów.

24 kwietnia br. podczas gali finałowej III edycji Superbrands i I edycji Business Superbrands Netia uhonorowana została „Oscarem marketingu”, jak nazywane jest wyróżnienie, w kategorii Marka Biznesowa. Nagrodę odbierał Piotr Czapski, członek zarządu Netia S.A.SUPERBRANDS - pomysłodawcą całego programu jest światowa organizacja The Superbrands Ltd. z siedzibą w Londynie, działająca od ponad 13 lat w 80 krajach. Superbrands to organizacja, która ma za zadanie promować i nagradzać silne marki na poszczególnych rynkach lokalnych oraz rozpowszechniać ideę „brandingu" poprzez wydawanie albumów przedstawiających opis sukcesu (studium przypadku) najmocniejszych na danym rynku marek. W Polsce odbywają się trzy programy organizowane przez agencję New Communications na zlecenie The Superbrands Ltd. Są to: Superbrands, CoolBrands oraz Business Superbrands. W każdym z projektów marki wyłaniane są w kilku etapach - przede wszystkim przez Radę Marek, ale także z wykorzystaniem głosu konsumentów. We wszystkich programach organizowanych tak w Polsce jak i na całym świecie tytuł przyznawany jest bezpłatnie. Finałem każdej edycji projektu Superbrands w danym kraju jest wydanie albumu zwanego "Biblią Brandingu" i uroczysta Gala Finałowa podczas której wręczane są statuetki Superbrands.