miss internet – Strona 101 – Aktualności i wiadomości prasowe: uroda, moda, wnętrza

Rossmann organizuje Festiwal „Skarby Urody”, podczas którego goście będą mogli zapoznać się z nowinkami ze świata Health & Beauty i zasięgnąć rady specjalistów. Zapraszamy mieszkańców Warszawy i województwa do wspólnego świętowania w Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14, w dniach 14 - 15 czerwca. Pod jednym dachem swoje nowości zaprezentuje 100 najbardziej znanych marek kosmetycznych – to największa tego typu impreza w Polsce.  Podczas Festiwalu można wszystkiego dotknąć i wypróbować. Na miejscu będą dostępni liczni eksperci: kosmetolodzy, wizażyści, styliści, fryzjerzy, masażyści. Goście będą mogli zbadać cerę, skórę, zrobić makijaż, wypróbować nowe kosmetyki. Firmy kosmetyczne zapowiedziały premiery swoich produktów, szykują konkursy z cennymi nagrodami. Warto przyjąć zaproszenie, ponieważ każdy gość Festiwalu otrzyma wspaniały prezent: książeczkę kuponową o wartości 400 zł do zrealizowania w dowolnej drogerii Rossmanna. Festiwal Skarby Urody jest imprezą charytatywną. Bilety wstępu to cegiełki o wartości 5 złotych, które zasilą konto Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Do tej pory rozprowadziliśmy w przedsprzedaży  ponad 225 000 biletów - cegiełek. Oznacza to, że po poznańskiej, łódzkiej, katowickiej, lubelskiej, krakowskiej i warszawskiej edycji Festiwalu konto Fundacji zasili ponad milion sto tysięcy złotych! Przed nami jeszcze dwie edycje. Będzie nam miło, jeśli również Państwo zechcą wesprzeć tę szczytną akcję. Z okazji 15-lecia sklepy Rossmann poszerzają swoją ofertę o element doradczy. Podczas łódzkiej edycji „Festiwalu Skarby Urody” miała miejsce oficjalna premiera portalu doradczego rossnet.pl. Już wkrótce w naszych sklepach pojawią się kioski multimedialne, które umożliwią klientom dostęp portalu. Znajdą oni w nim porady kilkudziesięciu ekspertów: kosmetologów, wizażystów, stylistów, masażystów, prawników, pedagogów i lekarzy. Przyjdźcie z dziećmi! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy figloraj - przedszkole z wyspecjalizowaną kadrą.  Namówiliśmy też znane gwiazdy, aby im czytały w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. O dobre humory maluchów zadbają klauni. Podczas Festiwalu można będzie też znaleźć pracę. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób i w związku z dynamicznym rozwojem planuje zwiększyć zatrudnienie. W specjalnym punkcie informacyjnym będzie można zapytać o dostępne miejsca pracy, szczegóły związane ze stanowiskiem oraz zostawić CV. Kolejne edycje Festiwalu Skarby Urody odbędą się we Wrocławiu (21.06 - 22.06) oraz w Gdańsku (28-29.06). Rossmann jest najchętniej odwiedzanym i najbardziej rozpoznawalnym sklepem drogeryjno-kosmetycznym w Polsce. Decydują o tym dostępność i bliskość sklepów oraz szeroki asortyment produktów. Codziennie zakupu w tej sieci dokonuje 300 000 Polaków. Klienci mogą wybierać spośród 9 500 produktów oferowanych po przystępnych cenach, a podejmując decyzję o zakupie zawsze mogą liczyć na wsparcie i radę pracowników. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób. Do końca 2008 roku firma planuje otworzyć 330 placówkę.

mBank w Republice Czeskiej otrzymał cztery nagrody w konkursie Zlatá koruna (Złota Korona). 5 czerwca br. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Złota Korona - najbardziej prestiżowego konkurs w Republice Czeskiej w sektorze finansów i produktów finansowych. mBank zwyciężył w dwóch głównych kategoriach - Nagroda Publiczności za rachunek osobisty mKONTO oraz Nowość Roku: na pierwszym miejscu mKONTO, a zaraz za nim drugie miejsce zajął rachunek oszczędnościowy mBanku eMAX. mKONTO znalazło się również „na podium" (3 miejsce) w kategorii rachunków bankowych. W tegorocznej edycji banki zgłosiły w sumie 175 produktów. W mBanku najbardziej cenimy sobie nagrodę publiczności. W tym roku głosowała rekordowa ilość osób, a my zwyciężyliśmy jednoznacznie - mówi Jiri Baca, Dyrektor mBanku w Czechach. To zwycięstwo stanowi potwierdzenie, że wybrany przez nas kierunek jest właściwy. Naszą główną wygraną - przejażdżkę luksusowym samochodem po torze wyścigowym Eurospeedway Lausitz, zdecydowaliśmy się przekazać naszemu stutysięcznemu Klientowi, którego przywitamy w nadchodzących dniach. Podobnie też już w lecie przekroczymy granicę 10 miliardów CZK w bilansie naszych aktywów, a dynamika wzrostu hipotek wskazuje na następny sukces w przyszłości - dodaje Jiri Baca. mBank wszedł przebojem na rynek bankowości detalicznej w Polsce zmieniając zasady gry i krajobraz polskiego sektora bankowego - mówi Paweł Kucharski, Dyrektor mBanku w Polsce. Sukces mBanku w Czechach potwierdza, że innowacyjny model biznesowy oparty na niskich kosztach działania, korzystnych cenach i doskonałej jakości obsługi, pozwala zrealizować strategię wzrostu organicznego zapewniającą wejście do ścisłej czołówki instytucji finansowych w ciągu krótkiego okresu czasu - dodaje Paweł Kucharski.  mBank w Czechach wystartował 25 listopada 2007 roku. mBank proponuje Klientom za południową granicą rachunek bieżący mKONTO, rachunek oszczędnościowy eMAX oraz kredyt hipoteczny. Rewolucją na rynku jest brak podstawowych opłat i prowizji za korzystanie z rachunków.

Rossmann organizuje Festiwal „Skarby Urody”, podczas którego goście będą mogli zapoznać się z nowinkami ze świata Health & Beauty i zasięgnąć rady specjalistów. Zapraszamy mieszkańców Lublina i województwa do wspólnego świętowania w Targach w Krakowie w dniach 7-8 czerwca. Pod jednym dachem swoje nowości zaprezentuje 100 najbardziej znanych marek kosmetycznych – to największa tego typu impreza w Polsce.  Podczas Festiwalu można wszystkiego dotknąć i wypróbować. Na miejscu będą dostępni liczni eksperci: kosmetolodzy, wizażyści, styliści, fryzjerzy, masażyści. Goście będą mogli zbadać cerę, skórę, zrobić makijaż, wypróbować nowe kosmetyki. Firmy kosmetyczne zapowiedziały premiery swoich produktów, szykują konkursy z cennymi nagrodami. Warto przyjąć zaproszenie, ponieważ każdy gość Festiwalu otrzyma wspaniały prezent: książeczkę kuponową o wartości 400 zł do zrealizowania w dowolnej drogerii Rossmanna. Festiwal Skarby Urody jest imprezą charytatywną. Bilety wstępu to cegiełki o wartości 5 złotych, które zasilą konto Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Do tej pory rozprowadziliśmy w przedsprzedaży  ponad 180 000 biletów - cegiełek. Oznacza to, że po poznańskiej, łódzkiej, katowickiej, lubelskiej i krakowskiej edycji Festiwalu konto Fundacji zasili blisko milion złotych! Przed nami jeszcze trzy edycje. Będzie nam miło, jeśli również Państwo zechcą wesprzeć tę szczytną akcję. Z okazji 15 - lecia sklepy Rossmann poszerzają swoją ofertę o element doradczy. Podczas łódzkiej edycji „Festiwalu Skarby Urody” miała miejsce oficjalna premiera portalu doradczego rossnet.pl. Już wkrótce w naszych sklepach pojawią się kioski multimedialne, które umożliwią klientom dostęp portalu. Znajdą oni w nim porady kilkudziesięciu ekspertów: kosmetologów, wizażystów, stylistów, masażystów, prawników, pedagogów i lekarzy. Przyjdźcie z dziećmi! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy figloraj - przedszkole z wyspecjalizowaną kadrą.  Namówiliśmy też znane gwiazdy, aby im czytały w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. O dobre humory maluchów zadbają klauni. Podczas Festiwalu można będzie też znaleźć pracę. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób i w związku z dynamicznym rozwojem planuje zwiększyć zatrudnienie. W specjalnym punkcie informacyjnym będzie można zapytać o dostępne miejsca pracy, szczegóły związane ze stanowiskiem oraz zostawić CV. Kolejne edycje Festiwalu Skarby Urody odbędą się w Warszawie (14-15.06), Wrocławiu (21.06 - 22.06) oraz w Gdańsku (28-29.06). Rossmann jest najchętniej odwiedzanym i najbardziej rozpoznawalnym sklepem drogeryjno-kosmetycznym w Polsce. Decydują o tym dostępność i bliskość sklepów oraz szeroki asortyment produktów. Codziennie zakupu w tej sieci dokonuje 300 000 Polaków. Klienci mogą wybierać spośród 9 500 produktów oferowanych po przystępnych cenach, a podejmując decyzję o zakupie zawsze mogą liczyć na wsparcie i radę pracowników. Rossmann zatrudnia obecnie ponad 5000 osób. Do końca 2008 roku firma planuje otworzyć 330 placówkę.

Inwestując w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych mBanku zdobywa się atrakcyjne nagrody. Ruszył nowy konkurs mBanku i TFI PZU S.A. Aby wziąć udział w konkursie należy do 30 czerwca br. złożyć zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa PZU FIO Optymalnej Alokacji na łączną kwotę co najmniej 10 000 złotych i nie dokonać zlecenia odkupienia zainwestowanych środków do dnia 31 lipca 2008 r. włącznie. Trzynaście pierwszych osób, które najwięcej zainwestują w jednostki funduszy wygrywają wyjątkowe nagrody - dla trzech pierwszych przygotowano laptopy o wartości 3 000 PLN netto, zaś pozostali otrzymają karty prezentowe do perfumerii Sephora o wartości 100 PLN netto każda. Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 14 sierpnia br. Szczegóły konkursu znajdują się w Regulaminie na stronie internetowej mBanku. Z bezpłatnej usługi Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mBanku korzysta już 390 tys. osób. Aktywa zgromadzone w SFI sięgają 1,4 mld PLN. Obecnie poprzez platformę można nabyć przeszło 160 różnego rodzaju funduszy a oferta jest stale rozszerzana. Inwestowanie w fundusze poprzez platformę Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych to prosty, wygodny i korzystny sposób na pomnażanie swoich oszczędności. W ofercie mBanku Klient znajdzie propozycje wielu Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oferujących fundusze o zróżnicowanej polityce inwestycyjnej i różnym poziomie ryzyka. Dodatkowo wszystkie operacje wykonywane są w jednym miejscu - z rachunku osobistego eKONTO. Klient ma dostęp do informacji o swoich inwestycjach, 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, na stronach mBanku i przez mLinię - bez granic w czasie i przestrzeni.

Giełdowy touroperator uruchomił z końcem maja Biuro Obsługi Klienta w Chorzowie. W związku z rozwojem czarterów z Pyrzowic, spółka skupia się na zagęszczaniu biur śląskich. Obecnie w rejonie Śląska działają już biura: dwa w  Katowicach oraz po jednym w Gliwicach, Bielsku-Białej i Bytomiu, na zasadzie franczyzy. Systematyczny, długofalowy rozwój sieci biur to jeden z głównych priorytetów, który wpisuje się w strategię Rainbow Tours. Jest to już 32 biuro w Polsce. Do końca roku planowane jest otwarcie kilku kolejnych, miedzy innymi w Częstochowie, Kaliszu i Gorzowie. Rozwój obsługi pozwala na uzyskanie pełnej kontroli nad formą sprzedaży. Dzięki temu klienci czują się bardziej doceniani. Z kolei dla spółki sprzedaż realizowana we własnych biurach, wykazuje relatywnie niższe koszty, niż inne formy dystrybucji. - Lokalizacja biura pozwoli z pewnością na bezproblemowe dotarcie do naszej oferty. Znajduje się ono na jednej z większych ulic handlowych. Poza tym w związku z rozwojem lotów czarterowych realizowanych przez Rainbow Tours, zdajemy sobie sprawę, że pociąga to za sobą również rozwój sieci sprzedaży.  - powiedział Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbow Tours Zarząd prognozuje, że nowotowarte biuro dostarczy firmie do końca 2008 przychodów na poziomie 1 mln a w 2009 co najmniej 2 mln pln.  ***Rainbow Tours S.A. działa na rynku usług turystycznych od 1990 roku. W 2000 roku doszło do fuzji Rainbow Polska z Globtroter Polska i było to pierwsze na polskim rynku połączenie dwóch touroperatorów. W maju 2007 roku zapadła decyzja o wprowadzeniu spółki do publicznego obrotu, a w październiku Rainbow Tours pojawiło się na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Z początkiem czerwca br. Grupa Generali wprowadza zmiany w uproszczonej procedurze likwidacji szkód komunikacyjnych i majątkowych. Ubezpieczyciel podwyższa do kwoty 4000 zł limity kwotowe w likwidacji tzw. drobnych szkód. W przypadku telefonicznej likwidacji szkód majątkowych towarzystwo zwiększyło pułap rozpatrywania tego typu spraw do 2000 zł. Wprowadzając nowe limity Generali chce w ten sposób nie tylko uatrakcyjnić swoją ofertę produktową, ale przede wszystkim umożliwić klientom likwidację szkód w uproszczony sposób, w krótkim czasie i bez zbędnych formalności. Decyzja odnośnie akceptacji szkody do wypłaty jest podejmowana jednoosobowo przez likwidatora Generali.   Uproszczona procedura likwidacji szkód w Generali ma zastosowanie w przypadku szkód komunikacyjnych rzeczowych (AC/OC), szkód z Autocasco (czerwona karta Generali) oraz szkód majątkowych, również tych zgłaszanych i likwidowanych przez telefon.   Do uproszczonej procedury likwidacji szkód kwalifikowane są przypadki: - pierwszej szkody z danej polisy, - szkody, które nie powstały bezpośrednio po zawarciu umowy ubezpieczenia, - szkody, które na podstawie innych przesłanek nie zostały zakwalifikowane do prowadzenia wg standardowej procedury.  Nowe limity kwotoweGenerali po przeprowadzeniu analizy przebiegów szkodowych i wewnętrznej kontroli dotychczasowego procesu likwidacji szkód, podjęło decyzję o uatrakcyjnieniu oferty i podwyższeniu limitów w ramach procedury uproszczonej w następujących grupach szkód: - ubezpieczenia komunikacyjne (szkody rzeczowe OC/AC) - z 2500 PLN na 4000 PLN- ubezpieczenia komunikacyjne (szkody AC z wykorzystaniem przedpłaconej karty płatniczej) z 3000 PLN na 4000 PLN- ubezpieczenia majątkowe - z 2500 PLN na 4000 PLN - ubezpieczenia majątkowe (likwidacja przez telefon) - z 1000 PLN na 2000 PLN  - „Z naszych dotychczasowych analiz wynika, że ok. 40% zgłaszanych szkód jest likwidowanych w procedurze uproszczonej. Bogate doświadczenie Generali w zakresie serwisu likwidacji szkód pozwoliło na wprowadzenie bardzo istotnych z punktu widzenia klientów udogodnień. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom poszkodowani klienci bardzo szybko otrzymują należne im odszkodowania. Uproszczona procedura doskonale sprawdza się w przypadku typowych, drobnych szkód, gdzie ilość wymaganych dokumentów jest znacznie ograniczona, a czas podjęcia decyzji o wypłacie jest skrócony do kilku dni. Taka forma obsługi zdecydowanie wpływa przede wszystkim na większą satysfakcję klienta z serwisu oraz dodatkowo optymalizuje wykorzystanie zasobów ludzkich po stronie Generali” – mówi Michał Makarczyk, dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w Grupie Generali.  Czerwona karta GeneraliOd maja 2007 r. Generali jako pierwsza firma na rynku oferuje innowacyjne rozwiązanie w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych z Autocasco, które wykorzystuje kartę płatniczą. Nowa forma serwisu ubezpieczeń Autocasco pozwala klientowi na załatwienie wszelkich formalności związanych ze szkodą komunikacyjną w ciągu jednego, krótkiego spotkania. Wystarczy skontaktować się z Towarzystwem dzwoniąc pod całodobowy numer infolinii 0 801 343 343 lub dokonać takiego zgłoszenia na stronie internetowej www.generali.pl albo w Oddziałach Towarzystwa. Po zarejestrowaniu szkody konsultant Towarzystwa niezwłocznie przekazuje sprawę odpowiedniemu rzeczoznawcy, który umawia spotkanie w celu przeprowadzenia oględzin. Te zaś odbywają się w wybranym przez Klienta miejscu i czasie. W trakcie oględzin rzeczoznawca wykonuje cyfrową dokumentację fotograficzną zaistniałej szkody oraz ustala wartość odszkodowania. Jeżeli kalkulacja szkody nie przekracza wartości 4000 zł (poprzednio 3000 zł) i jest zaakceptowana przez Klienta, rzeczoznawca od razu przekazuje na jego ręce kartę płatniczą Generali, która zostaje zasilana w ciągu maksymalnie 48 godzin.  Dodatkowo Generali – w przypadku szkód majątkowych do wysokości 2 tys. zł – umożliwia uproszczoną procedurę likwidacji szkody przez telefon - wyłącznie na podstawie rozmowy/wywiadu z klientem. W takiej sprawie decyzje podejmuje likwidator prowadzący rozmowę. - „Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom nowe rozwiązania, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić ich czas, ale przede wszystkim usprawnią proces likwidacji zgłoszonych w Generali szkód. Bardzo nam zależy, żeby jakość obsługi klientów byłą coraz lepsza i w coraz większym stopniu wychodziła naprzeciw ich oczekiwaniom. Nadal pracujemy nad rozszerzeniem naszej oferty i w ciągu najbliższych miesięcy planujemy wprowadzenie uproszczonej procedury likwidacji szkód do innych produktów ubezpieczeniowych” – dodaje Michał Makarczyk.

Coraz więcej turystów wybiera z wakacyjnej oferty Rainbow Tours Teneryfę i Hiszpanię. To kierunki, które cieszą się popularnością zwłaszcza wśród osób wyjeżdżających z dziećmi. Są nie tylko gwarancją słonecznej pogody, ale również bezpiecznych plaż i rozrywek dla najmłodszych. - Wakacje w dużej mierze to czas wyjazdów rodzinnych. Coraz częściej wybierane są takie miejsca, gdzie można śmiało jechać z dzieckiem. W tym roku dużo rezerwacji jest na Teneryfę, Costa Brava i Costa del Sol. Bezpieczne plaże, ciepłe morze i wiele atrakcji to główne argumenty przemawiające za tymi kierunkami. Dodatkowo, koszt takiej wycieczki jest porównywalny z wyjazdem nad polskie morze, gdzie niestety gwarancji pogody nie ma. - mówi Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbow Tours. Teneryfa, gdzie słoneczna pogoda jest przez cały rok, to chętnie odwiedzane przez turystów miejsce. Największa z wysp Playa de las Americas zapewnia wiele atrakcji. Zwłaszcza tych wodnych. Dla dzieci polecanym miejscem jest Loro Park, w którym odbywają się pokazy delfinów, lwów morskich i papug. Warto też zwiedzić pawilon z pingwinami, gdzie nawet w środku lata pada śnieg. Spokojne kurorty, z drobnopiaszczystymi plażami, gdzie nie brak hoteli oferujących programy animacyjne, przyciągają co roku wiele rodzin. Hotele dostosowane są do wymagań rodziców z dziećmi i oferują szeroki zakres usług zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Są one wyposażone w place zabaw, dziecięce baseny i wiele innych atrakcji. Costa del Sol jak i Costa Brava, gdzie nie brak słońca i pełnych temperamentu gościnnych mieszkańców, to miejsca dla osób, które oprócz leżenia na plaży, lubią też aktywny wypoczynek. Przemawiają za tym dziewięcio-kilometrowa plaża, ciepłe morze i dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dla najmłodzych atrakcją jest popularny park rozrywki Tivoli World w Benalmadenie – Costa del Sol  i słynne delfinarium Salwo Marina. Z kolei w Costa Brava, na przedmieściach miejscowości Lloret de Mar, znajduje się wodny park rozrywki Water World i Aquatic Zoo, w którym organizowane są pokazy sztuczek delfinów. Dla rodziców decydujących się na wyjazd z dziećmi, ważne też są wycieczki all inclusive, które znajdują się w ofercie Rainbow Tours. ***Rainbow Tours S.A. działa na rynku usług  turystycznych od 1990 roku. W 2000 roku doszło do fuzji Rainbow Polska z Globtroter Polska i było to pierwsze na polskim rynku połączenie dwóch touroperatorów. W maju 2007 roku zapadła decyzja o wprowadzeniu spółki do publicznego obrotu, a w październiku Rainbow Tours pojawiło się na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.  

mBank został laureatem rankingu „50 Największych Banków w Polsce 2008". mBank zdobył pierwsze miejsce w kategorii banki internetowe w ramach 13 edycji prestiżowego rankingu organizowanym przez „Miesięcznik Finansowy BANK". Redakcje miesięczników wraz z jury - zespołem analityków finansowych - w kategorii, w której mBank został wyróżniony, do oceny brały pod uwagę: liczbę obsługiwanych rachunków internetowych; dynamikę wzrostu liczby rachunków; udział rachunków obsługiwanych przez Internet do wszystkich rachunków (łącznie dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych).  W 2007 roku  mBank pozyskał rekordową ilość Klientów - aż 338 tys., co daje 26% wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Przyrost rachunków był również najwyższy w historii mBanku, wzrósł o 27,5 % - w sumie Klienci otworzyli ponad 461, 6 tys. rachunków.  Ranking „50 Największych Banków w Polsce" organizowany jest od 1995 roku. Tegoroczna edycja powstała na  bazie wyników z 2007 roku, wzięło w niej udział 45 banków. Instytucje finansowe były oceniane w 6 kategoriach ( banki detaliczne, korporacyjne, uniwersalne, internetowe, samochodowe, hipoteczne). Ponadto wszyscy uczestnicy rankingu zostali poddani ocenie efektywności. Partnerami rankingu są m.in. BIK oraz Deloitte. mBank, lider bankowości elektronicznej, od ponad 7 lat zapewnia bankowość w zasięgu ręki, dostępną w każdym czasie, z dowolnego miejsca na świecie. Z rachunków w mBanku korzysta już przeszło 1,73 mln Klientów, którzy otworzyli 2,3 mln rachunków i zdeponowali 8,8 mld zł.

Rainbow Tours opublikował właśnie skonsolidowany raport za rok 2007. Duży wpływ na wyniki miało uruchomienie oddziału na Ukrainie. Z podsumowania jasno wynika, że stale rośnie sprzedaż – również w miesiącach zimowych.W minionym roku giełdowy touroperator wypracował w grupie 2 mln 161 tys.zł, przy przychodach przekraczających 164 mln zł. Największy wpływ na taki wynik miało rozpoczęcie działalności przez spółkę Rainbow Tours Ukraina. Jednak już w 2008 roku planowane przychody tej firmy mają być wyższe o 100 procent od ubiegłorocznych. Zgodnie z prognozami powinny osiągnąć poziom 18-20 mln zł.- Nie wykluczamy ekspansji na inne rynki Europy Wschodniej. Jeśli uznamy, że ukraińska spółka osiągnęła poziom stabilnego wzrostu i przynosi zyski, będziemy rozważać wejście z naszą ofertą na Litwę, Łotwę lub Estonię – mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours.Sprzedaż usług turystycznych stale rośnie i w porównaniu z rokiem 2007 widać wyraźny wzrost. Najwięcej, tradycyjnie sprzedaje się w okresie od maja do października. To co zwraca uwagę, to zdecydowany wzrost sprzedaży w miesiącach zimowych. Stale rośnie liczba turystów zainteresowanych wyjazdami w listopadzie i grudniu. Na poziom sprzedaży wpływ mają również zmieniające się preferencje klientów Rainbow Tours. Coraz częściej wybierają egzotyczne, droższe kierunki. Ponadto, szukając lepszych hoteli i statystycznie najwięcej sprzedaje się tych czterogwiazdkowych.Giełdowy touroperator konsekwentnie buduje silną markę i grupę kapitałową. Świadczy o tym ostatnie przejęcie sieci biur ABC, które w perspektywie najbliższych lat ma stać się wiodącym biurem multiagencyjnym.Rozwój nowoczesnych technik sprzedaży zapewni inny podmiot z grupy – spółka technologiczna TravelTech. Specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań IT dla rynku turystycznego. Proponowane przez nią technologie zostaną wykorzystane w powstającym portalu, gdzie dostępne będą m.in. Wakacje szyte na miarę. Nowy portal powstanie z połączenia prowadzonego wcześniej przez Rainbow Tours wyruszamy.pl oraz TravelOvo – w którym touroperator kupił udziały na początku 2008 roku.Prognozy na 2008 rok zakładają, że grupa wypracuje 225 mln zł przychodu, czyli o około 37 procent więcej niż w 2007 roku. **Rainbow Tours S.A. działa na rynku usług  turystycznych od 1990 roku. W 2000 roku doszło do fuzji Rainbow Polska z Globtroter Polska i było to pierwsze na polskim rynku połączenie dwóch touroperatorów. W maju 2007 roku zapadła decyzja o wprowadzeniu spółki do publicznego obrotu, a w październiku Rainbow Tours pojawiło się na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Szwajcaria i Austria cieszą się dużą popularnością w ofercie Rainbow Tours. Zwłaszcza w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej. To okazja do połączenia sportowych emocji z dawką kultury, sztuki i wypoczynku. Turyści, którzy wykupili te kierunki z naszej oferty to często osoby, których wyjazd w dużej mierze podyktowany jest chęcią zobaczenia mistrzostw Europy, jak i samych miast – organizatorów tego ważnego wydarzenia. Większość rezerwacji obejmuje koniec maja i czerwiec - mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours Szwajcaria i Austria to kraje, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony turystów.  Warto zapoznać się kulturą tych państw jak i kuchnią, która słynie z serów i piwa. W Szwajcarii wrażeń dostarcza wjazd kolejką szynową na przełęcz Jungfraujoch (3454 m npm). Trasa ta liczy 10 km długości i jest wykuta w litej skale. Pałac Lodowy, który się tam znajduje, to niespotykany labirynt z rzeźbami wykutymi w lodzie. Stanowi on emocjonujący punkt zwiedzania dla każdego turysty. Na miłośników architektury czekają również katedry, kamieniczki i kościoły z unikalnymi witrażami. Ciekawym obiektem jest największa na świecie fontanna w Genewie - Jet d' Eau -  której słup wody wybija na 140 metrów. Z licznych fontann słynie także Zurich. Jest ich tu podobno ponad tysiąc sto. Genewa to przede wszystkim europejska siedziba ONZ ale również miejsce bogate kulturowo i historycznie. To tutaj znajduje się symbol miasta - zegar kwiatowy, precyzyjnie utworzony z kompozycji kwiatowych. Ponadto warte zobaczenia są wodospad Reinfall i pomnik reformacji na promenadzie des Bastions.Stolica Szwajcarii - Berno - przyciąga do siebie przede wszystkim ze względu na dom Alberta Einsteina. To tu fizyk pracował nad swoją rewolucyjną teorią względności. Austria przyciąga bogactwem licznych muzeów, teatrów i rezydencji cesarskich oraz zamków. W Wiedniu mieści się Opera Wiedeńska i jedno z największych  zbiorów malarstwa w Europie. Polscy turyści często odwiedzają wzgórze Kahlenberg. Jest to miejsce początku potężnej husarni Sobieskiego podczas odsieczy wiedeńskiej. Wartym zwiedzenia jest zamek Kreuzenstein, jako idealny przykład średniowiecznego zamku rycerskiego. Zwieńczeniem zwiedzania Austrii jest podróż drogą cesarską wzdłuż Dunaju w Dolinie Wahau.  

Warszawa, 30 maja 2008 r. - Bank Pekao SA otrzymał główną nagrodę w rankingu „50 Największych Banków w Polsce 2008" przygotowanym przez miesięcznik finansowy „Bank", miesięcznik „Nowoczesny Bank Spółdzielczy" oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji.  Bank Pekao SA otrzymał także główną nagrodę w 2 podkategoriach: Największe Banki Uniwersalne oraz Kredytowanie Nieruchomości. - Właśnie zakończyliśmy fuzję operacyjną, teraz chcemy się skupić na tym by być nie tylko największym, ale także najbardziej konkurencyjnym bankiem na rynku   - powiedział Jan Krzysztof Bielecki, Prezes Zarządu Banku Pekao SA. Ogłoszenie wyników rankingu „50 Największych Banków w Polsce 2008" odbyło się 30 maja 2008 r. w Warszawie. W imieniu Banku Pekao SA nagrody odebrał Robert Moreń, Dyrektor Zarządzający Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Banku.   ---------------------------------------------------------------- Bank Pekao SA działa od 79 lat i jest największym bankiem Europy Środkowej pod względem kapitalizacji rynkowej. Będzie największy w Polsce pod względem wysokości aktywów, kredytów, depozytów i produktów inwestycyjnych. Dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1059 placówek w całym kraju) oraz największą siecią ponad 3000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i 13000 w całej Europie. Ma ponad 5 milionów klientów. Bank Pekao SA zdobył szereg nagród, m.in. Ruban D'Honneur w kategorii „The CMS Business Of the Year" w ramach European Business Awards 2008, Best Emerging Market Bank in Poland 2006" magazynu Global Finance, „Best Bank in Poland 2005" miesięcznika Euromoney oraz „Bank of the Year 2004 in Poland" magazynu The Banker. Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, która jest obecna w 23 krajach, zatrudnia 170 tys. osób, obsługujących ponad 40 mln klientów w ponad 9000 placówek.

Netia otrzymała główne wyróżnienie Konferencji WiMAX World EMEA 2008 w kategorii Najlepszy Wdrożony Serwis Operatorski w Regionie EMEA (Best Service Provider Deployment).Konferencja WiMAX World EMEA jest największą konferencją poświęconą tematyce technologii WiMAX oraz rozwiązaniom bezprzewodowym w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Podczas konferencji wręczane są również wyróżnienia dla najlepszych firm i operatorów, przyznawane przez grono ekspertów i konsultantów w dziedzinie WiMAX oraz organizatorów i patronów medialnych konferencji. W tegorocznej edycji Netia została jednym z 22 finalistów w kategorii Industry Choice, a podczas gali 20 maja w Monachium otrzymała główne wyróżnienie w kategorii Najlepszy Wdrożony Serwis Operatorski w Regionie EMEA (Best Service Provider Deployment). Nagrodę w imieniu firmy odebrał Paweł Caban – Starszy Kierownik Projektu WiMAX.„Bardzo nas cieszy wyróżnienie Konferencji WiMAX World EMEA – docenienie rozwiązań Netii w zakresie WiMAX przez największych specjalistów branży świadczy o ich doskonałej jakości” – powiedziała Małgorzata Babik, Dyrektor Biura Prasowego – „Technologia WiMAX znakomicie sprawdza się na terenach podmiejskich, a w regionach, w których wciąż brakuje infrastruktury przewodowej staje się najlepszą metodą udzielania dostępu do usług szerokopasmowych, toteż Netia stara się dynamicznie rozwijać ogólnopolską sieć na jej bazie.”O technologii WiMAXWiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) to zaawansowany system telekomunikacyjny radiowego szerokopasmowego przesyłu danych na dużych obszarach, wykorzystujący standardy m.in. IEEE 802.16 i ETSI HiperMAN. Sieć WiMAX działa w oparciu o infrastrukturę stacji bazowych, przekazujących sygnał na dalekie odległości. Technologia ta jest alternatywą na poziomie tzw. „ostatniej mili” dla rozwiązań przewodowych – gwarantuje wysoką jakość sygnału, będąc niezależną od warunków atmosferycznych i przeszkód terenowych.   Netia posiada ogólnopolską licencję na świadczenie usług w technologii WiMAX i jako pierwsza stworzyła w pełni komercyjną ogólnopolską sieć bezprzewodową na jej podstawie. Do budowy sieci Netia wykorzystuje technologię firmy Alvarion, dostarczoną i wdrożoną przez Alcatel.

 W dniu 28 maja 2008 r. odbyło się Zgromadzenie Prezesów Zrzeszenia BPS.  W obradach uczestniczyli Prezesi zrzeszonych banków spółdzielczych, Zarząd Banku BPS S.A., Przedstawiciele Rady Nadzorczej Banku BPS S.A. oraz zaproszeni goście: Sławomir Skrzypek – Prezes Zarządu Narodowego Banku Polskiego Zdzisław Sokal – Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, Andrzej Dycha – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mateusz Kieferling – Radca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Alfred Domagalski – Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej.  Kluczowymi tematami obrad były: - Wystąpienie Prezesa Zarządu Banku BPS S.A. Mirosława Potulskiego, który przedstawił sprawozdanie z działalności Banku, zaprezentował wyniki finansowe oraz omówił plany rozwojowe Banku BPS S.A. i Zrzeszenia BPS na najbliższy rok. - Przyjęcie Strategii Zrzeszenia BPS na lata 2008 - 2013. - Prezentacja Biura Maklerskiego Banku BPS S.A. - Sprawozdanie z pracy Rady Zrzeszenia oraz wybory Rady Zrzeszenia na III kadencję.  Wręczone zostały następujące odznaczenia i wyróżnienia:  „Zasłużony dla Bankowości Rzeczpospolitej Polskiej” z rąk Pana Sławomira Skrzypka, Prezesa Narodowego Banku Polskiego otrzymali: 1.STANISŁAW DEMBOWSKI Bank Spółdzielczy w Łubnianach 2.ZBIGNIEW URBANKIEWICZ Bank Spółdzielczy w Łęcznej 3.PRZEMYSŁAW ANDRZEJEWSKI Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich 4.JÓZEF FLOREK Bank Spółdzielczy w Samsonowie 5.DARIUSZ JASIŃSKI Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie 6.DANUTA KLABACHA Bank Spółdzielczy w Żyrakowie 7.WACŁAW KOZŁOWSKI Bank Spółdzielczy w Łańcucie 8.JANUSZ MAZUREK Bank Spółdzielczy w Wojsławicach 9.ROBERT PACEK Bank Spółdzielczy w Rymanowie 10.  JÓZEF SZPERLAK Bank Spółdzielczy w Jabłonce „Zasłużony dla Rolnictwa” wręczył Pan Andrzej Dycha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i rozwoju Wsi następującym osobom: 1.KRYSTYNA BINEK-ANGEŁOWA Bank Spółdzielczy w Skoczowie 2.STANIS ŁAWA ZADORA Bank Spółdzielczy w Kętach 3.ELZBIETA  ZYTEK Bank Spółdzielczy w Zgierzu„Za zasługi dla Polskiej Bankowości Spółdzielczej” z rąk Pana Romualda Piotruka Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Pana Mirosława Potulskiego Prezesa Zarządu Banku BPS S.A. otrzymali: 1.JÓZEF CIESZYŃSKI Bank Spółdzielczy w Rzeszowie 2.ROMAN DOMAŃSKI Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim 3.KAZIMIERZ MAJEWSKI Bank Spółdzielczy w Sochaczewie 4.LEON RADZIWONIUK Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim 5.URSZULA SIERADZKA Bank Spółdzielczy w Praszce 6.GABRIELA SOŁOBODOWSKA Bank Spółdzielczy w Legnicy 7.JANINA WOLANIN Bank Spółdzielczy w Księżpolu „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” wręczony przez Pana Alfreda Domagalskiego Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej następującym osobom: 1.KRZYSZTOF KAJKO Bank Spółdzielczy w Kolnie 2.WŁODZIMIERZ CICHOŃ Bank Spółdzielczy w Konopiskach 3.RYSZARD LESZCZYŃSKI Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju Pan Romuald Piotruk Przewodniczący Rady Nadzorczej i Pan Mirosław Potulski Prezes Zarządu Banku BPS S.A. wręczyli także STATUETKĘ „Za zasługi dla Polskiej Bankowości Spółdzielczej” 1.EDWARDOWI BIERNACKIEMU Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce 2.ANDRZEJOWI GÓRCZYŃSKIEMU Bank Spółdzielczy w Szczytnie 

Okres wiosenno-letni na rynku telefonii komórkowej to czas wzmożonej aktywności zarówno użytkowników, jak i operatorów. Sieć WPmobi prowadzi obecnie akcję promocyjną NeoWPmobi oraz konkurs Doładowator. W ramach akcji promocyjnej NeoWPmobi jej uczestnicy otrzymują starter z limitowanej serii kart. Posiadacze takiej karty dostają m.in. 10 zł na start i większe kwoty gotówkowe za doładowania, a dodatkowo ich numer w sieci WPmobi pozostaje aktywny przez cały rok. Każdy posiadacz startera NeoWPmobi, a także każdy obecny użytkownik sieci WPmobi może również „doładować się nagrodami”, biorąc udział w konkursie Doładowator. Na najlepszych czeka 3 000 złotych (nagroda główna), Samsung F300 (nagroda specjalna dla najbardziej aktywnego gracza, który doładuje się za największą kwotę), iPody, koszulki WPmobi oraz bonusowe doładowania konta. Wszystkie osoby biorące udział w zabawie nagradzane są gadżetem multimedialnym. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy doładować dowolną kwotą konto WPmobi oraz wykazać się pomysłowością, odpowiadając na pytania dotyczące Mobiego: „Co Mobi ma pod kombinezonem?” oraz „Jaki zorganizuje dla nas FlashMob?”. WPmobi to pierwszy w Polsce internetowy MVNO. Na rynku działa od sierpnia 2007 r., oferując trzy taryfy: MobiGłos, MobiTekst i MobiTransfer. Jako jedyny z prepaidów umożliwia swoim użytkownikom – przy minimalnej kwocie doładowania (5 zł) – wykonywanie i odbieranie połączeń aż przez 30 dni. Według najnowszego raportu UKE (Analiza cen usług telefonii ruchomej w Polsce w latach 2005-2007) najniższą średnią cenę za minutę połączenia w 2007 roku oferowała WPmobi. WPmobi               

W najbliższy weekend (31 maja – 1 czerwca) na Torze ”Poznań” odbędzie się II Runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski. To wielkie wydarzenie dla amatorów szybkiej motocyklowej jazdy. Pierwsza część Mistrzostw dostarczyła nam wielu emocjonujących wydarzeń. Jednym z nich był wyścig w klasie Superstock 600. Startujący w barwach otoMoto Racing Team Andrzej Chmielewski zajął w nim pierwsze miejsce. Po walce z Mateuszem Stokłosą oraz Danielem Bukowskim przekroczył linię mety nie dając szans żadnemu z rywali. Całkowitą nowością imprezy było wprowadzenie zaczerpniętego z zawodów Mistrzostw Świata wyścigu o tzw. Superpole – pierwszą pozycje startową. To właśnie podczas tego wyścigu pobito dotychczasowy rekord Toru ( 1:35.852 ) należący od prawie dwóch lat do Andrzeja Pawelca. Z czasem 1:33.056 Paweł Szkopek (A. Polski/DIALOG RACING TEAM) ustanowił nowy rekord przejazdu i został mistrzem Toru. I Runda dostarczyła kibicom szereg atrakcji. Z niecierpliwością czekamy na nowe, zapowiedziane przez zawodników emocje. Kto wygra i otrzyma wymarzony puchar? Czy nowy rekord toru zostanie pobity? Zapraszamy 31 maja i 1 czerwca na Tor ”Poznań”. Dzięki współpracy Automobilklubu Wielkopolskiego oraz portalu otoMoto.pl wstęp na imprezę po okazaniu wydrukowanej ze strony http://otomoto.pl/download.php?id=1 wejściówki jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają darmowy wjazd na teren Toru ”Poznań” oraz możliwość zaparkowania auta. Dla wszystkich motocyklistów dostępny będzie zamknięty, strzeżony parking.

W konkursie „Laborka” Wirtualnej Polski zwyciężyły projekty społecznościowe. Dwie nagrody główne powędrowały do autorów „Szkolesia” i „Pasztetowni”.   Każdy, kto miał pomysł na przeprowadzenie eksperymentu internetowego i chciał stworzyć coś innowacyjnego w Sieci, mógł od stycznia zgłaszać się do Wirtualnej Polski. Pięciomiesięcznym programem „Laborka” portal aktywizował użytkowników mających własną wizję nowoczesnego Internetu. „Poszukiwaliśmy talentów oraz ciekawych pomysłów, ale też potencjalnych partnerów biznesowych i nowych, kreatywnych pracowników. Laborka miała więc tak naprawdę bardzo szeroki zakres.” – mówi Aleksandra Ciechomska, Dyrektor Pionu Rozwoju Produktów Wirtualnej Polski – „Do pierwszego etapu zgłoszono ponad 300 projektów, z których, do dalszej analizy, wybraliśmy 45. Wzięliśmy pod uwagę innowacyjność, wymagania technologiczne konieczne do wdrożenia pomysłu w życie i zapotrzebowanie rynkowe. Przez eksperckie „sito”, do III etapu, przeszło 15 projektów. Z ich twórcami spotkaliśmy się osobiście. ”  Komisja konkursowa przyznała dwie II nagrody w wysokości 17 500 złotych każda. Otrzymali je: Marcin Racino, Marcin Skowronek i Piotr Sadowski – autorzy projektu „Szkoleś” (społeczność) oraz Tomasz Malec – pomysłodawca „Pasztetowni” (społeczność). Zdecydowano się także na trzy wyróżnienia, w tym jedno za kreatywność. Kwotą 10 tysięcy złotych nagrodzono Jakuba Łopusińskiego – za społecznościowy projekt „Trippi” oraz Jacka Fiszera, autora „Mam alibi”. Wyróżnienie za kreatywność, w wysokości 5 tysięcy złotych, powędrowało do Wojciecha Drewczyńskiego, twórcy projektów Fast Date (społeczność mobilna), Agencja (gra MMO), Karaoke Live (muzyka), Bubbles (wyszukiwarka).   „Staramy się, by Wirtualna Polska była portalem niezwykle dynamicznym i bardzo nowoczesnym. Portalem, który udostępnia serwisy i usługi nie tylko te tworzone gdzieś tam, przez bliżej niesprecyzowanego kogoś, ale jest kreowany przez samych internautów, z którymi ściśle współpracujemy i których pomysły zamierzamy wdrażać.” – mówi Aleksandra Ciechomska – „Zależało nam na tym, by konkursowicze zobaczyli, że jesteśmy prężną, nowatorską spółką, otwartą na pomysły, lubiącą wyzwania i stawiającą właśnie na użytkowników Sieci.”  Zakres tematyczny „Laborki” był bardzo szeroki. Obejmował rozwiązania dla biznesu, projekty społecznościowe, multimedialne, związane z szeroko rozumianą rozrywką, usługi świadczone za pośrednictwem wyłącznie Internetu, Internetu oraz sieci komórkowej, rozwiązania technologiczne, treści przeznaczone do rozpowszechniania za pośrednictwem Sieci.  Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się we wtorek, 27 maja, w siedzibie Wirtualnej Polski w Warszawie.   Etapy konkursu „Laborka” Wirtualnej Polski:  I etap „Laborki” polegał na gromadzeniu projektów konkursowych oraz ich wstępnej ocenie merytorycznej. WP wybrało najbardziej interesujące, a ich autorzy zostali powiadomieni o fakcie zakwalifikowania do II etapu konkursu. Uczestnicy II etapu uszczegóławiali pomysły przesłane do WP. Tworzyli analizę SWOT, przedstawiali rozszerzony opis projektu, opis funkcjonalny i biznesplan (koszty, przychody), przygotowywali wstępny harmonogram prac. W tej fazie Komisja Konkursowa (w jej skład wchodzili przedstawiciele Wirtualnej Polski odpowiedzialni za rozwój portalu) wyłoniła najlepsze projekty oraz ogłosiła listy półfinalistów, którzy otrzymali zaproszenie do siedziby spółki. III etap konkursu to spotkania indywidualne, które zakończyły się w połowie kwietnia.    Oficjalna strona „Laborki” http://laborka.wp.pl  

W jaki sposób możemy efektywniej wykorzystywać paliwo i zmniejszyć emisję spalin we współczesnych samochodach? To niewątpliwie jedno z najbardziej naglących pytań. Od 22 do 24 maja, podczas corocznego europejskiego wydania Shell Eco-marathon, tysiące studentów z całej Europy po raz kolejny przetestuje swoje pojazdy, które powstały jako odpowiedź na to pytanie. Twórcze myślenie i innowacja technologiczna Od 24 lat udział w Shell Eco-marathon to wyzwanie dla studentów do projektowania i budowy pojazdów, które będą zdolne pokonywać jak największe odległości na możliwie najmniejszej ilości paliwa, produkując jednocześnie jak najmniej spalin. Dzięki połączeniu konstrukcji aerodynamicznych z prekursorskimi systemami silników, studentom udało się zrobić wielki postęp w rozwoju innowacyjnych technologii, które wkrótce mogą okazać się przełomowe dla nas wszystkich. Przyglądając się drużynom biorącym udział w tegorocznym maratonie i technologiom, które stworzyli, ma się wrażenie, że studenci naprawdę podnoszą poprzeczkę w walce o efektywniejsze wykorzystywanie paliw. Oto kilka przykładów: Drużyna Fortis Saxiona z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz (Niemcy) (n° 203) wykorzystuje system sterowania joystickiem, porównywalny do technologii używanej na pokładach samolotów. Drużyna Spiros z Królewskiego Instytutu Technologii KTH w Szwecji (n° 336) swój pojazd na etanol biorący udział w kategorii UrbanConcept wyposażyła w tzw. silnik HCCI (Zapłon Samoczynny Mieszanki Jednorodnej) oraz w system hybrydowy, który pozwala na odzyskanie energii uwolnionej podczas hamowania. Drużyna Baldus ze szwedzkiego Uniwersytetu Technicznego (Lulea) (n° 337), startująca w kategorii UrbanConcept, stawia na ekologię poprzez połączenie systemu hybrydowego zasilanego etanolem z technologią recyrkulacji spalin. Drużyna Faenza ITI Racing ze szkoły technicznej ITIP "L. Bucci" w Faenza, Włochy (n° 340) jest jedną z niewielu drużyn wykorzystujących formułę Gas-To-Liquids (inaczej GTL) do zasilania pojazdu wyposażonego w system hybrydowy i startującego w kategorii UrbanConcept. Jeden z zespół Politechniki Warszawskiej SKAP przygotował pojazd z kategorii UrbanConcept - Mikrus (n° 331), który będzie prawdopodobnie pierwszym miejskim samochodem zbudowanym w całości z materiałów kompozytowych. Kompozyty zaczynały swoją "karierę" w latach 60-tych. To wtedy zaczęły być stosowane w lotnictwie. Z początku nieśmiałe próby ich stosowania podejmowali konstruktorzy szybowców. Szybko okazało się, że kompozyty mogą zastąpić nie tylko drewniane dotychczas konstrukcje, ale w wielu miejscach także metalowe. Dziś materiały kompozytowe to podstawowy budulec małych samolotów, a ich udział w dużych konstrukcjach sięga kilkudziesięciu procent. Mikrus ma wykorzystywać w pełni możliwości tych materiałów. Kompozytowa ma być nie tylko rama pojazdu (naśladująca swoją strukturą łodygę bambusa), ale także całe poszycie samochodu i jego zawieszenie. Studenci Politechniki Warszawskiej chcą w ten sposób wykorzystać wysoką trwałość zmęczeniową kompozytów. Pozwoli to wyeliminować wiele ruchomych części z układu jezdnego, a co za tym idzie zmniejszyć awaryjność, zużycie części i masę pojazdu. Komentując tegoroczne innowacje i nowe technologie, Vincent Tertois, dyrektor techniczny europejskiej edycji Shell Eco-marathon, powiedział: “Co ciekawe, w tym roku o wiele więcej pojazdów w kategorii UrbanConcept zastosowało nowe technologie i systemy, które do tej pory pojawiały się przeważnie w kategorii Prototypów.” Jeśli chodzi o kategorie paliwa, najpopularniejsza jest wciąż benzyna, następnie alternatywne źródła zasilania takie jak GTL (wykorzystane po raz pierwszy podczas europejskiego Shell Eco-marathon), biopaliwa czy paliwo wodorowe. W przypadku tej ostatniej kategorii, popularność paliwa wodorowego rośnie nieustannie od dwóch lat. Po raz pierwszy pojazd napędzany tym paliwem zwyciężył w kategorii alternatywnych źródeł energii, pokonując tym samym dotychczasowego lidera, czyli biopaliwa. Ale co sprawia, że te pojazdy są w stanie pokonać dystans z Lizbony do Moskwy na jednym litrze paliwa? "Technologia to nie wszystko", wyjaśnia Vincent Tertois. "To połączenie wielu elementów, w tym: silnika, całkowitej wagi pojazdu, jego konstrukcji i samego kierowcy. Wszystko to ma wielki wpływ na osiągnięcie dobrego rezultatu w europejskim Shell Eco-marathon."  ** *** ** Partnerowanie zrównoważonemu transportowi Podczas europejskiej edycji Shell Eco-marathon, Shell po raz kolejny współpracuje z kilkoma wiodącymi przedsiębiorstwami, które wspierają drużyny i organizatorów w osiąganiu wspaniałych wyników oraz sprawiają, że wydarzenie to staje się dla każdego z nich wielkim sukcesem. Firma Autodesk jest partnerem Shell Eco-marathon od kwietnia 2008 roku. Autodesk jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania 2D i 3D wykorzystywanego w produkcji, projektowaniu wnętrz, w firmach budowlanych i konstrukcyjnych, a także w mediach i na rynku rozrywki. Autodesk jest mocno zaangażowany w działalność prowadzoną na skalę globalną, wspiera studentów oraz wydziały uniwersyteckie swoimi oprogramowaniami, materiałami pomocniczymi oraz szkoleniami. Autosur, jako wiodąca firma serwisowania pojazdów, od wielu lat jest partnerem europejskiej edycji Shell Eco-marathon. Techniczni inspektorzy Autosur sprawdzają czy pojazdy biorące udział w maratonie są bezpieczne, a firmowi technicy czuwają nad tym, aby przestrzegano wszystkich zasad i przepisów. Technicy wspierają również załogę techniczną firmy Shell, która ocenia startujące pojazdy. Firma Bosch, producent sprzętu samochodowego o światowej renomie, dzięki Shell Eco-marathon ma okazję do tego, by spotkać młodych ludzi, którzy są prawdziwymi pasjonatami samochodów. Wydarzenie to pozwala również studentom odkryć firmę, dowiedzieć się czegoś na temat jej wszechstronnej działalności, różnorakich zawodów i stanowisk, które kiedyś młodzi ludzie sami będą mogli zajmować, jeśli zdecydują się dołączyć do Grupy Bosch. Producent opon, Michelin, jest wieloletnim partnerem Europejskiego Shell Eco-marathon i po raz kolejny obecny będzie na miejscu, aby doradzać drużynom i pomóc im dobrać opony tak, by mogli osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dla samej firmy Michelin, Europejski Shell Eco-marathon jest okazją do podkreślenia roli, jaką odgrywają opony w redukowaniu pochłanianej energii, a także daje możliwość wyłonienia młodych potencjalnych współpracowników. SKF, światowy dostawca łożysk tocznych, uszczelnień, systemów mechatronicznych oraz systemów smarowania jest oficjalnym partnerem europejskiej edycji Shell Eco-marathon od 2006 roku. Wydarzenie to w pełni oddaje zaangażowanie firmy w rozwój w harmonii i poszanowaniu dla otaczającego nas środowiska. Techniczna ekipa SKF obecna jest na torze przez cały czas trwania maratonu, pomagając studentom wprowadzać ostatnie udoskonalenia w ich samochodach, w razie potrzeby znajdując wraz z nimi najlepsze rozwiązania pojawiających się problemów technicznych, a także naprawiając wszelkie uszkodzenia, które mogą pojawić się podczas zawodów.    ** *** ** O Shell Eco-marathon Zadaniem Shell Eco-marathon jest inspirowanie młodych projektantów i inżynierów z całego świata do tworzenia nowych rozwiązań dla zrównoważonego transportu. Można wyróżnić trzy główne cele tego przedsięwzięcia: zachęcanie i sprzyjanie innowacjom i pomysłom dotyczącym wykorzystania paliw i przyszłości nowoczesnego transportu, wsparcie uczelni w rozwoju technicznych talentów, promowanie zawodów związanych z techniką wśród młodych ludzi na całym świecie. W ciągu ostatnich lat Shell Eco-marathon urósł do rangi prawdziwie międzynarodowego przedsięwzięcia, które odbywa się zarówno w Europie, jak i obu Amerykach. W bieżącym roku, druga edycja Shell Eco-marathon Americas odbędzie się w California Speedway w Fontanie, USA, w terminie od 10 do 13 kwietnia 2008 roku.     

Sieć supermarketów drogeryjnych Rossmann liczy już 300 sklepów. Od 19 maja mieszkańcy Wrocławia mogą robić zakupy w placówce przy ul. Bema 2. Z okazji otwarcia na klientów czeka wyjątkowa oferta promocyjna. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 20, w soboty w godz.10 - 15. Pracę w nim znalazło 15 osób. W tym roku Rossmann Polska planuje powiększyć sieć do 330 placówek na terenie całego kraju. W najbliższym czasie sklepy z centaurem w logo pojawią się w Świdnicy i Białej Podlaskiej. *** Rossmann to obecnie jedna z największych sieci drogeryjnych w Europie, posiadająca ponad 1800 sklepów, funkcjonująca w Niemczech, Polsce, Czechach i na Węgrzech.W Polsce Rossmann jest liderem w branży, posiada  sieć placówek samoobsługowych zlokalizowanych w całym kraju. Obecnie sieć liczy blisko 300 sklepów we wszystkich większych miastach w Polsce. W 2008 roku firma zamierza otworzyć kilkadziesiąt nowych placówek na terenie całego kraju. Wszystkie uruchamiane w Polsce filie Rossmann to placówki samoobsługowe, które charakteryzują się szerokim asortymentem drogeryjno - perfumeryjnym (9,5 tys. pozycji) oferowanym w niskich cenach, profesjonalną obsługą, harmonijnym układem sklepu, dobrym oświetleniem, jasną kolorystyką oraz utrzymanym w tonacji czerwono-białej wyposażeniem sklepu. Na fasadzie każdego sklepu widnieje logo firmy - wpisany w literę "O" Centaur - mityczna postać grecka: pół-koń pół mężczyzna, będące wizualizacją nazwiska założyciela i właściciela firmy (Ross - rumak, mann - mężczyzna).