Wiadomości branżowe

Dobry i zły, pokój i wojna oraz bosonoga diwa?

Dobry i zły, pokój i wojna oraz bosonoga diwa?
To jedne z wielu wspomnień internautów dotyczących znanych osobistości, wśród których ostatnimi dniami (17-18 grudnia) śmierć zebrała swoje żniwo. Od kilku dni świat żegna przywódców politycznych o skrajnie odmiennych poglądach: prezydenta Republiki Czeskiej i przywódcę Korei Północnej politycznych, a także słynną pieśniarkę Cesárię Évorę, znaną jako bosonoga diwa z wysp Zielonego Przylądka.Vaclav Havel (05.10.1936–18.12.2011) – urodzony w Czechach, pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny, ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy demokratyczny prezydent Republiki Czeskiej. Bardzo doceniany, nie tylko przez swój naród, za twórczość artystyczną oraz działalność polityczną.Cesária Évora (27.08.1941-17.12.2011) – słynna charyzmatyczna pieśniarka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka (Cabo Verde), występująca bez obuwia (stąd też jej przydomek bosonoga diwa). Dzięki współpracy z Josém da Silva udało jej się zrobić międzynarodową karierę.

To jedne z wielu wspomnień internautów dotyczących znanych osobistości, wśród których ostatnimi dniami (17-18 grudnia) śmierć zebrała swoje żniwo. Od kilku dni świat żegna przywódców politycznych o skrajnie odmiennych poglądach: prezydenta Republiki Czeskiej i przywódcę Korei Północnej politycznych, a także słynną pieśniarkę Cesárię Évorę, znaną jako bosonoga diwa z wysp Zielonego Przylądka.

Vaclav Havel (05.10.1936–18.12.2011) – urodzony w Czechach, pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny, ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy demokratyczny prezydent Republiki Czeskiej. Bardzo doceniany, nie tylko przez swój naród, za twórczość artystyczną oraz działalność polityczną.
Cesária Évora (27.08.1941-17.12.2011) – słynna charyzmatyczna pieśniarka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka (Cabo Verde), występująca bez obuwia (stąd też jej przydomek bosonoga diwa). Dzięki współpracy z Josém da Silva udało jej się zrobić międzynarodową karierę. Laureatka nagrody Grammy w kategorii World Music oraz wielu innych nagród.
Kim Dzong Il (16.02.1941-17.12.2011) – Przywódca Korei Północnej, szef partii komunistycznej. Dyktator sprawujący przez ponad 17 lat niepodzielną władzę w kraju. Na wieść o jego śmierci wśród obywateli tego kraju wybuchła ogromna histeria, ludzie wychodzili na ulice, padając na kolana płakali oraz kłaniali się pomnikom i plakatom ze zdjęciem zmarłego przywódcy.

Na te smutne doniesienia płynące z krajów pogrążonych w żałobie zareagowali również polscy internauci. Specjaliści NewPoint postanowili przeprowadzić analizę porównawczą, o której z trzech wymienionych osób najczęściej wspominano w polskim Internecie. Łącznie przeanalizowano 4591 publikacji z okresu 12-20 grudnia 2011 zawierających frazę „Kim Dzong Il” „Havel” oraz „Cesaria Evora”.

Na wieść o śmierci kolejnych z tych osób w internecie pojawiało się coraz więcej komentarzy, wspomnień oraz kondolencji. Najwięcej wyrazów współczucia i żalu płynęło w kierunku naszych południowo-zachodnich sąsiadów z powodu śmierci byłego prezydenta Vaclava Havla.

Na temat Vaclava Havla pojawiło się 2766 wzmianek, kolejną popularną informacją była śmierć przywódcy Korei Północnej (1204), jednak ta wiadomość nie spotkała się z tak wielką przychylnością oraz współczuciem internautów. Miło wspominano natomiast pieśniarkę Cesárię Évorę: internauci umieszczali linki do utworów artystki oraz wspominali jej twórczość.

A to już wiesz?  Nagrody i nominacje ? wokół Nagrody Kisiela

Na temat obu zmarłych przywódców najwięcej artykułów pojawiło się na portalach internetowych: dziennikarze na szeroką skalę informowali o przyczynach śmierci, żałobie jaka ogarnęła oba kraje oraz planowanych pogrzebach przywódców. Cesárię Évorę najczęściej wspominano na portal społecznościowym Facebook poprzez umieszczanie linków do jej utworów.

Najwięcej publikacji o trzech analizowanych w raporcie postaciach pojawiło się na portalach internetowych (1632 publikacje), następnie w społecznościach (1061 publikacji) oraz na mikroblogach (1024 publikacje).

Serwisami, gdzie pojawiło się najwięcej komentarzy, okazały się Facebook (22% wszystkich publikacji), Twitter (16% wszystkich publikacji) i Blip (5%).

Metodologia
Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 3,8 mln źródeł w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z prawie 4 tys. portali monitorowanych przez NewsPoint. Uwzględniono publikacje artykuły i posty wzmianki zawierające frazy „Kim Dzong Il” „Havel” oraz „Cesaria Evora” we wszystkich odmianach. Analizowane posty zostały umieszczone w sieci w dniach 12-20.12.2011r.

Źródło NetSprint.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy