miss internet – Strona 97 – Aktualności i wiadomości prasowe: uroda, moda, wnętrza

Świąteczne bonusy i konkursy z nagrodami dla Klientów doładowujących telefony w systemie transakcyjnym rozpoczynają sezon gwiazdkowych promocji w MultiBanku. Do 15.01.2009 r. abonenci sieci Orange, którzy doładują konto telefoniczne dowolną kwotą, a następnie w ciągu siedmiu dni doładują je ponownie, otrzymają 200% kwoty drugiego doładowania na rozmowy i sms’y w sieci.Na atrakcje mogą liczyć również abonenci sieci Plus GSM. W ramach konkursu „Plusoteria” Klienci MultiBanku, którzy doładują telefon kwotą co najmniej 30 zł i wyślą sms z hasłem WYGRAM pod numer 7178 będą mieli szansę na zdobycie m.in. 50’’ telewizora plazmowego z dodatkową nagrodą pieniężną, palmtopów, telefonów Samsung Omnia, nawigacji GPS i innych. Loteria trwa do 20.02.2009 r., organizator przewidział trzy losowania, a liczba zgłoszeń wysłanych przez jedną osobę nie jest limitowana. Wszystkie zgłoszenia w konkursie „Plusoteria” biorą udział w losowaniu nagrody głównej: Toyoty Yaris.Informacje o promocjach: http://www.multibank.pl/doladuj Informacje o konkursie: http://www.multibank.pl/loteria  

Grupa ERGIS, lider przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo–Wschodniej, została laureatem VI edycji Ogólnopolskiego Rankingu Liderzy Eksportu. Grupa otrzymała dwie statuetki: w kategorii „Ekspansja” oraz w kategorii „Wielkość zainwestowanego kapitału za granicą 2008”. Ranking, mający na celu promocję i popularyzację polskich firm, które efektywnie prowadzą działalność eksportową, wyłonił laureatów z etapu regionalnego, przeprowadzonego w poszczególnych województwach. Organizatorem Ogólnopolskiego Rankingu Liderzy Eksportu jest Amadeus Art. Patronat honorowy nad rankingiem objęły Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Gospodarki.   „Grupa ERGIS systematycznie umacnia swoją pozycję w regionie środkowoeuropejskim. Jesteśmy dziś największym w naszej branży graczem w tym regionie, m.in. dzięki dokonanym przejęciom na rynku niemieckim. Nasza zdywersyfikowana oferta, dopasowana do potrzeb klientów, oraz obecność na najważniejszych rynkach regionu, pozwalają nam z optymizmem i pewnością patrzeć na dalszy rozwój Grupy. Jest nam niezmiernie miło, że Kapituła Rankingu Liderzy Eksportu także doceniła nasze osiągnięcia, i to po raz kolejny.” - komentuje Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu ERGIS-EUROFILMS SA.       DODATKOWE INFORMACJE ERGIS-EUROFILMS SA. powstał w wyniku zeszłorocznego połączenia giełdowego Eurofilms i jego inwestora branżowego ERGIS SA. Połączona firma jest największym na rynku polskim i wiodącym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem wyrobów z PVC: folii, granulatów, tapet i paneli boazeryjnych oraz parapetów. Oferta firmy obejmuje m.in. folie trwale zlaminowane z inną folią, papierem, włókniną, tkaniną itd. oraz folie drukowane, folie izolacyjne, folie opakowaniowe (w tym farmaceutyczne), wykładziny autobusowe, granulaty stosowane przez producentów kabli, panele elewacyjne (wewnętrzne i zewnętrzne), taśmy dylatacyjne, sztuczne skóry, tkaniny powlekane oraz ceraty i tapety (papierowe i winylowe). Ponadto, Spółka jest drugim co do wielkości na polskim rynku producentem folii stretch (rozciągliwej, stosowanej m.in. do owijania ładunków na paletach), producentem folii termokurczliwej PVC (służącej m.in. do pakowania produktów spożywczych) i taśm PET (służących do wiązania średnio ciężkich i ciężkich produktów i ładunków) oraz dystrybutorem folii BOPP (używanej głównie do produkcji opakowań). Dodatkowe informacje o firmie dostępne także pod adresem www.ergis-eurofilms.eu MKF-Folien GmbH Minderjahn+Kiefer jest jednym z wiodących niemieckich producentów folii twardych PET i PVC, wykorzystywanych głównie w przemyśle spożywczym oraz w sektorach technicznych. Moce produkcyjne spółki to: 20.000 ton folii PET oraz 12.500 folii PVC. Schimanski GmbH to producent laminatów z twardej folii PET/PE i PVC/PE, wykorzystywanych przede wszystkim w sektorze spożywczym (np. do pakowania mięsa czy serów), o mocach produkcyjnych rzędu 16.000 ton rocznie.    

Akcja IKEA i UNICEF „Jedno euro to majątek” trwa. Od 3 listopada do 24 grudnia 2008 sklepy IKEA przekazują 1 euro z każdej sprzedanej zabawki pluszowej na pomoc dzieciom.  Sprzedano już 50 tysięcy pluszaków. W akcji biorą udział 253 sklepy IKEA na całym świecie, w tym oczywiście 7 polskich sklepów. Od 2003 roku klienci IKEA na całym świecie pomogli nam zebrać 11 milionów euro na projekty wspierające rozwój edukacji. Tylko w minionym roku na ten cel przeznaczono kwotę 4.3 miliona euro. W tym roku można pomóc po raz kolejny. Już 1 euro wystarczy, by zapewnić pięciorgu dzieciom książki do szkoły na cały rok. Fundusze zebrane w 2008 roku wesprą 16 projektów UNICEF w 14 krajach. Celem tych projektów jest zwiększenie szans dzieci na lepszą edukację. Oto najważniejsze punkty tych projektów: Poprawa jakości nauczania – zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli, dostarczenie materiałów szkoleniowych oraz zapewnienie dzieciom przyborów szkolnych. Poprawa dostępu do edukacji - budowa szkół bezpiecznych dla dzieci, zapewnienie szkolnych ławek, biurek, wody pitnej i toalet. „Wyjątkowe partnerstwo IKEA i UNICEF stanowi ważny wkład w zapewnieniu dostępu do dobrej edukacji wszystkim dzieciom. Możliwość pójścia do szkoły da dziewczynkom i chłopcom w krajach rozwijających sie szansę na stworzenie lepszego życia i realizowanie swoich marzeń” mówi Philip O’Brien, Dyrektor PFP UNICEF. Polacy też pomagają. Kampania „1euro to majątek” prowadzona jest w siedmiu polskich sklepach IKEA. W zeszłym roku klienci IKEA kupili 141 tysięcy pluszowych zabawek. W tym roku IKEA w Polsce zamierza zwiększyć rezultat i sprzedać 170 tysięcy pluszaków, a tym samym 170 tys. euro przekazać UNICEF. IKEAGrupa IKEA posiada 253 sklepy w 24 krajach. Powstała w 1943 w Szwecji i do dziś oferuje szeroki asortyment dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych produktów do wyposażenia domu, po cenach tak niskich, żeby jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. Integralnym elementem codziennej pracy IKEA jest odpowiedzialność za środowisko i wszelkie inicjatywy, mające na celu poprawę bytu dzieci. IKEA w Polsce posiada obecnie siedem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 14 milionów klientów. Ponadto poprzez firmę Inter IKEA Centre Polska zbudowaliśmy i zarządzamy sześcioma Parkami Handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego posiadamy regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Rumuni, Słowacji i na Węgrzech. Czternaście własnych zakładów produkcyjnych i osiemdziesięciu zewnętrznych polskich przedsiębiorców dostarcza meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie. Więcej informacji na www.IKEA.com i www.IKEA.pl UNICEFUNICEF od ponad 60 lat walczy o prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony. Każdego roku ratuje życie 7 milionów dzieci. Za swoją pracę na rzecz najmłodszych został uhonorowany Nagrodą Nobla. UNICEF jest w całości finansowany z dobrowolnych składek darczyńców. W ostatnich latach dzięki ich wsparciu UNICEF w Polsce sfinansował m.in. trzyletni program szczepień przeciwko odrze w Sierra Leone oraz ośrodki terapeutyczne dla niedożywionych dzieci w Etiopii. Więcej na: WWW.unicef.pl

Dla każdego, kto lubi łączyć stare z nowym, kto chce wyróżniać się z tłumu, kto potrafi znaleźć inspirację… we własnej szafie. Jeszcze do końca listopada można wziąć udział w konkursie – zabawie Wirtualnej Polski pod hasłem Jestem Vintage.Uczestniczki konkursu, bo ten skierowany jest głównie do pań, mogą zaprezentować WP swój styl vintage. Wystarczy, że zrobią kilka zdjęć skomponowanych przez siebie kreacji – właśnie w tym stylu – i zamieszczą je na specjalnym fotoblogu WP. Vintage to powrót do mody z przeszłości. To także umiejętność łączenia ubrań w ciekawe kompozycje. Wykorzystać można sklepowe nowości, stroje z sekond handów, szaf mam, ciotek i babć. Wystarczy dobre oko, wyczucie smaku i trochę „odzieżowych kombinacji”. Nagrodami w konkursie są bony na zakupy w sieci sklepów H&M.Konkurs: Jestem Vintage

W prestiżowym konkursie Car of The Year zwyciężył Opel Insignia. O wygranej zdecydował zaledwie jeden punkt przewagi.  Jednak to dopiero początek walki o klienta. Opel Insignia podobnie jak jego poprzednik (Opel Vectra) znajdzie zastosowanie zarówno jako samochód rodzinny, jak i flotowy. Zakup takiego samochodu to nie wszystko. Sprawdziliśmy, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie. Jan Hestyjny (mieszkaniec Rzeszowa, 37 lat, nauczyciel, 60 proc. zniżki) zapłaci 297 zł. Krystyna Hestyjna (mieszkanka Gdańska, 39 lat, adwokat, 60 proc. zniżki) zapłaci 330 zł. Andrzej Hestyjny (mieszkaniec Krakowa, 30 lat, stomatolog, 60 proc. zniżki) zapłaci 309 zł. Dodatkowe założenia do wyliczeń: - zakup ubezpieczenia w pakiecie, - klient posiada 12-letnie dziecko.        

Roman Jędrkowiak, dyrektor odpowiedzialny za marketing w ING Banku Śląskim, został uznany przez magazyn Media i Marketing za CMO of the Year. Wyróżniono go za długofalową strategię i konsekwencję w działaniach nad zmianą wizerunku ING Banku Śląskiego, obejmujące kreatywną sprzedaż produktów bankowych oraz unowocześnienie wizerunku i polityki sprzedaży. Wpływ na wyróżnienie miały również pomysłowe reklamy. „Cieszy mnie wyróżnienie magazynu Media i Marketing ponieważ pokazuje, że konsekwentne działanie ma sens. Takie nagrody dają ogromną satysfakcję z wykonywanej pracy i mobilizują do dalszego działania. Mam nadzieję, że nie tylko mnie. Za tym sukcesem stoi bowiem codzienna praca całego sztabu ludzi” – powiedział Roman Jędrkowiak , Dyrektor Banku odpowiedzialny za marketing. Roman Jedrkowiak jest związany z ING Bankiem Śląskim od 2005 r., obecnie odpowiada za komunikację marketingową, customer intelligence (zarządzanie bazami danych i cross-selling) oraz business intelligence (analiza finansowa, analiza konkurencji, badania rynku). W swojej karierze otrzymał wiele nagród w najważniejszych konkursach w branży komunikacji marketingowej na świecie. Jest zdobywcą 7 nagród Effie, z czego 5 z nich otrzymał za kampanie marketingowe związane z ING. W 2008 ING Bank Śląski otrzymał Srebrną Effie w kategorii „usługi finansowe” oraz Brązową Effie w kategorii „kampanie długofalowe”. Srebrną Effie wyróżniono kampanię Otwartego Konta Oszczędnościowego „Lokata jest bez sensu", natomiast brązową Effie kampanię kredytu hipotecznego „Dojeżdżamy, załatwiamy”.

Tej zimy na stok wybiera się niemal 4 miliony Polaków. Chociaż nasze góry nie mogą zagwarantować nam świetnych warunków do jazdy, aż ponad 50 proc. narciarzy, wybiera się w tym roku na narty lub snowboard właśnie do Polski – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Pentor na zlecenie redakcji dwumiesięcznika „Nasza piękna Polska”. Polacy uwielbiają sporty zimowe. Większość z nas ogląda je jednak w telewizji, co piąty Polak umie jeździć na nartach. To świetny rezultat, biorąc pod uwagę fakt, że terenów narciarskich porównywalnych z tymi, jakie oferują Alpy czy Dolomity, po prostu w Polsce nie ma. W tym roku aż ponad 2,5 miliona osób wybiera się w polskie góry na narty lub snowboard. Jeszcze w 2003 roku 2 proc. dorosłych Polaków jeździło na nartach, rok później na narty wybierało się już 4 proc. społeczeństwa, zimę 2005/06 spędziło aktywnie aż 9 proc. Polaków. Liczba osób uprawiających zimowe sporty wzrosła zatem aż o 7 proc. w ciągu 3 lat. Z tegorocznego badania przeprowadzonego na zlecenie dwumiesięcznika „Nasza piękna Polska” wynika, że narciarstwo uprawia już 14 proc. Polaków! Kim jest zatem polski narciarz? Jeszcze w 2003 roku był on zdecydowanie mężczyzną (stanowili oni 75 proc. osób deklarujących umiejętność jazdy na nartach). Z biegiem lat polski narciarz staje się jednak coraz mniej męski.  W 2008 roku 61 proc. narciarzy to mężczyźni, a 39 proc. to kobiety. Narciarstwo to sport popularny wśród osób młodych – 23 proc. osób do 29 roku życia uprawia narciarstwo lub snowboard (dla porównania tylko 6 proc. osób powyżej 50 roku życia deklaruje regularną jazdę na nartach). Badanie przeprowadzone na zlecenie dwumiesięcznika „Nasza piękna Polska” pokazuje jednak, że choć wśród narciarzy grupa młodych jest silna, to jednak mniej liczna niż np. w 2004 roku. Przeciętny polski narciarz to wykształcony, majętny mężczyzna, raczej starszy niż młodszy, mieszkający zazwyczaj w dużym mieście. Drogi, ale czy opłacalny? Niestety narciarstwo to sport zależny od zasobności naszego portfela. Otóż topowe ubrania i sprzęt w 2008 roku mogą być warte nawet 10 tysięcy złotych, choć oczywiście tyle wydać nie trzeba. Sprzęt przecież możemy wypożyczyć. Co za tym przemawia? Za używanie topowego modelu, przygotowanego na ten właśnie sezon, zapłacimy 5 razy mniej niż za jego zakup. Poza tym nie musimy konserwować desek ani martwić się po sezonie, czy prawidłowo je przechowujemy. Odpada także problem transportu. Pamiętajmy, że o ile narty możemy pożyczyć, to na pewno jednak musimy mieć własne buty, rękawice i okulary. Wyjazd czteroosobowej rodziny w polskie góry będzie kosztował około 4600 zł, a tydzień na lodowcu około 7000 zł. Narty w Alpach lub Dolomitach to gwarancja śniegu i braku gigantycznych kolejek do wyciągów. Nie brakuje jednak amatorów nart w Polsce. Po pierwsze polskie góry są bliżej, po drugie dla wszystkich narciarzy wyjeżdżających z małymi dziećmi polskie góry są bezpieczniejsze, a instruktor mówi po polsku, co dla maluchów nie jest bez znaczenia. W zimie 2008/09 na narty wybiera się 71 proc. narciarzy, w Polsce jeździć będzie 55 proc. z nich, za granicą 30 proc, a tu i tam 15 proc. Mimo, że wyjazd na narty to znaczny wysiłek finansowy to jest to wysiłek opłacalny. Obecny styl życia pozbawia nas i nasze dzieci ruchu, który jest przecież nieodzownym i ciągle niedocenianym warunkiem zdrowia fizycznego i psychicznego. W tej sytuacji zdecydowanie każda okoliczność zmuszająca nas do aktywności fizycznej jest nie do przecenienia – twierdzi Katarzyna Murawska, specjalista medycyny rodzinnej, pediatra. Na łamach „Naszej pięknej Polski” poruszone zostało m.in. zagadnienie „kulturystyki umysłowej”. Jest to zależność między uprawianiem sportu a wydajnością intelektualną. Badania amerykańskie dowodzą, że ludzie, w szczególności dzieci, uprawiające ćwiczenia fizyczne lepiej i szybciej się uczą. Zmiana środowiska – to kolejny argument przemawiający za spędzaniem zimowego urlopu w górach. Jednym z głównych czynników nawrotowych infekcji dróg oddechowych jest wielkomiejskie zanieczyszczenie. Zmiana środowiska na górskie to po prostu rodzaj leczenia klimatycznego. Nie zapomnijmy o kasku. Niepokojący jest fakt, że tylko 5 proc. polskich narciarzy kiedykolwiek uczyło się jazdy u instruktora. Brak umiejętności i wiedzy o tym, jak zachowywać się na stoku, to jedna z podstawowych przyczyn wypadków – tak twierdzą instruktorzy. Niestety z roku na rok zwiększa się liczba wypadków narciarskich. Mamy niewiele terenów nadających się do uprawiania narciarstwa, a te które mamy, często nie są właściwie przygotowane. Główną przyczyną wypadów jest jednak niewątpliwie brak wyobraźni. Najlepszym sposobem na zniwelowanie często tragicznych skutków wypadku narciarskiego jest jazda w kasku. Zimowy sezon czas zacząć! Więcej na temat sondażu „Naszej pięknej Polski” znajdą Państwo w załączonym pliku pdf artykułu z grudniowo - styczniowego numeru. „Nasza piękna Polska” to czasopismo dla osób aktywnych, które chcą dzielić się z innymi tym, co w Polsce kochają najbardziej. Pismo zawiera mnóstwo interesujących zdjęć. Na stronach dwumiesięcznika znajdują się opisy najciekawszych wycieczek, wspomnienia, zabawne historie, rady. Przedstawiani są ludzie z pasją, hobbyści, kolekcjonerzy, osoby, które chcą polecić innym swój ulubiony sport. Wyjątkowość magazynu polega przede wszystkim na tym, że jest on tworzony głównie przez czytelników, z nadsyłanych przez nich historii i zdjęć, dzięki czemu pokazuje Polskę w sposób bardzo osobisty i emocjonalny. Adres strony internetowej to www.naszapieknapolska.pl

Historia Kapitana ENERGA, dostępna na stronie www.bohatercodziennosci.pl, to nieszablonowa forma budowania nowego wizerunku Grupy. Idea postaci nawiązuje do kultowych, komiksowych superbohaterów oraz ich misji w otaczającym świecie.Film zamieszczony na stronie www.bohatercodziennosci.pl to opowiedziane z przymrużeniem oka starcie pozytywnej energii z ciemną stroną mocy, które swój finał znajduje w elektryzującym pojedynku gitarowym. Serwis ma charakter interaktywnej zabawy. Internauci mogą wcielić się w postać Kapitana Energa, modelować jego twarz oraz wysyłać zaproszenie do odwiedzania strony przez znajomych.Bezpośrednią inspiracją do realizacji projektu były filmy o superbohaterach, które w tym roku znalazły się w repertuarach kin. Niezwykle nośny temat, wzbogacony został o dawkę autoironii i dystansu do własnego wizerunku, co zapewni mu pozytywny odbiór wśród coraz bardziej dojrzałych odbiorców reklam.- Znalezienie nieszablonowej formy promocji przy budowaniu wspólnej marki, było dla nas dużym wyzwaniem. Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony odzwierciedlałoby wartości, jakie marka Energa niesie, z drugiej zaś - rodziłoby pozytywne skojarzenia, pokazując Grupę jako innowacyjną, rozwijającą się w harmonii z najlepszymi, światowymi standardami. Zdecydowaliśmy się zatem powołać do życia superbohatera, który - niezauważalnie dla lokatorów – przywraca w domu dobrą energię i zapewnia rodzinie komfort życia - mówi Ireneusz Kulka, dyrektor marketingu i komunikacji w Energa S.A. Film wykonany został w technice animacji poklatkowej, która pozwoliła uzyskać niezwykle plastyczny obraz, podkreślić komiksowy charakter projektu oraz uzyskać efekty specjalne (m.in. unoszący się w powietrzu superbohater). W powołaniu do życia Kapitana Energa pomogła agencja interaktywna Cookie. Autorem scenariusza jest Mariusz Kucharczyk, pomysłodawcą antybohatera i autorem zdjęć Tomek Bergmann (fotograf współpracujący m.in. z magazynami Twój Styl i Playboy). Muzykę skomponował i wykonał Mariusz Noskowiak (m.in. Blenders i Astro Punk). Za planowanie i zakup mediów odpowiada Next Innovation. Internetowa kampania serwisu www.bohatercodziennosci.pl, w głównej mierze oparta na kreacjach video,  rozpocznie się w poniedziałek, 24 listopada. Kapitan Energa doceniony na świecie Projekt Energi, dostępny również pod adresem www.daytodayhero.com, został już doceniony przez międzynarodowe grono ekspertów przyznających wyróżnienia i nagrody „Favourite Website Award” (FWA) i 17 listopada 2008 otrzymał tytuł „site of the day” (SOTD). Redaktorzy, specjaliści PR oraz dziennikarze bardzo wysoko  ocenili wartość artystyczną projektu, jego szatę graficzną, nawigację oraz zawartość. Wraz z innymi wyróżnionymi w ciągu roku serwisami internetowymi, www.daytodayhero.com ubiegać się będzie o tytuł „site of the year” (SOTY). *** Grupa ENERGA jest jedną czterech polskich grup energetycznych. Głównymi obszarami jej działalności jest wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej. Obsługuje 2,5 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego obejmującym swoim zasięgiem obszar o powierzchni 75 tys. km kw.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach w sposób szczególny uczci jubileusz dwóch wielkich kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. 28 listopada br. rozpocznie się Festiwal GÓRECKI ● PENDERECKI – w 75. rocznicę urodzin, podczas którego zaprezentowane zostaną dzieła Mistrzów. Autorem koncepcji Festiwalu jest Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelny i programowy NOSPR, która do współudziału w przedsięwzięciu zaprosiła najważniejsze śląskie zespoły muzyczne (Orkiestrę i Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia), orkiestrę i połączone chóry katowickiej Akademii Muzycznej oraz tradycyjnie współpracujący z NOSPR Chór Polskiego Radia z Krakowa. Będzie to największe wydarzenie artystyczne uświetniające obchody jubileuszowe kompozytorów - podczas 6 koncertów wykonane zostaną utwory reprezentujące wszystkie okresy ich twórczej drogi – od czasów awangardy po dzieła najnowsze. Festiwal potrwa do 9 grudnia, koncerty odbywać się będą w siedzibie NOSPR (Sala im. G. Fitelberga GCK), Filharmonii Śląskiej oraz w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.   Program Festiwalu GÓRECKI ● PENDERECKI - w 75. rocznicę urodzin   28 XI 2008 ● godz.19.00 ● Sala koncertowa Filharmonii Śląskiej (ul. Sokolska 2, Katowice) dyrygent Massimiliano Caldi soliści: Rafał Kwiatkowski (wiolonczela), Adam Szerszeń (baryton) Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej Chór Filharmonii Śląskiej przyg. chóru Waldemar Sutryk  Penderecki - Adagietto z opery Raj utracony Penderecki - Largo na wiolonczelę i orkiestrę Górecki - Beatus vir  29 XI 2008 ● godz.19.30 ● Sala im. G. Fitelberga (GCK, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice)   dyrygenci   Wojciech Michniewski, Henryk Mikołaj Górecki solistka Iwona Hossa (sopran) Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Chór Polskiego Radia w Krakowie przyg. chóru: Piotr Sułkowski Chór Filharmonii Śląskiej przyg. chóru: Waldemar Sutryk  Górecki – Quasi una fantasia na wielką orkiestrę smyczkową Górecki – Ad Matrem Górecki – Salve, sidus Polonorum. Kantata o św. Wojciechu  30 XI 2008 ● godz. 12.00 ● Sala koncertowa Akademii Muzycznej (ul. Zacisze 3, Katowice) Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO dyrygent Marek Moś Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia dyrygent Anna Szostak Penderecki – Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Penderecki – Canticum canticorum Salomonis Górecki - Euntes ibant et flebant Górecki - Małe requiem dla pewnej polki  5 XII 2008 ● godz.19.30 ● Sala im. G. Fitelberga (GCK, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice)   dyrygent Krzysztof Penderecki solistka Beata Bilińska (fortepian) Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia  Penderecki – Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie Penderecki – II Symfonia Wigilijna  7 XII 2008 ● godz.12.00 ● Sala koncertowa Akademii Muzycznej (ul. Zacisze 3, Katowice) dyrygent Włodzimierz Siedlik Chór Polskiego Radia w Krakowie Zespół muzyków NOSPR  Górecki - Lobgesang Górecki – Pięć pieśni kurpiowskich Penderecki – Entrata Penderecki – Psalmy Dawida Penderecki – Hymn do św. Wojciecha Penderecki – Fanfara    9 XII 2008 ● godz. 19.00 ● Sala koncertowa Akademii Muzycznej (ul. Zacisze 3, Katowice) dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk soliści: Jan Souček (obój), Jan Pařik (klarnet), Lukáš Svoboda (fagot), Tomas Kolar (róg), Diethelm Jonas (obój), Ewelina Szybilska (sopran),  Jarosław Kitala (baryton) Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego Połączone Chóry Akademii Muzycznej przyg. chórów: Aleksandra Paszek-Trefon, Krystyna Krzyżanowska-Łoboda  Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur KV 279b Mozart – Koncert na obój i orkiestrę KV 314 Górecki – II Symfonia Kopernikowska

Z okazji ósmej rocznicy powstania mBank zaprasza Klientów na wyjątkowy, ośmiogodzinny czat oraz zachęca do udziału w specjalnym urodzinowym konkursie. 26 listopada br. mBank będzie obchodził ósme urodziny. Z tej okazji dla Klientów przygotowano wiele atrakcji. Już o godzinie 9.00 rozpocznie się czat z mBankowymi ekspertami. Wirtualne spotkanie z Klientami zostało podzielone na osiem sekcji tematycznych: 9.00 - 10.00  Wszystko zaczęło się od eKONTA. A młodym zaproponowaliśmy izzyKONTO - w tym bloku Klienci będą mogli zadawać pytania dotyczące rachunku osobistego w mBanku 10.00-11.00 Nie mówię, że bez tego nie można żyć..., czyli o kartach kredytowych w ofercie mBanku 11.00 - 12.00 Więcej możliwości - sekcja poświęcona kredytowi hipotecznemu, odnawialnemu, gotówkowemu i samochodowemu 12.00 - 13.00 Systemowe hocki-klocki, czyli rozmowy o systemie transakcyjnym mBanku 13.00 - 14. 00 „Już 200 tys. firm wybrało bezpłatny rachunek w mBanku - sprawdź dlaczego" - szef wydziału mBIZNES odpowie na pytania dotyczące konta firmowego w mBanku. 14.00 - 15.00 I w co tu wejść? Kilka słów o inwestowanie poprzez mBank 15.00 - 16.00 Spokojne dni i noce - ubezpieczenia w mBanku 16.00 - 17.00 „Pan tu nie stał!" - tego nie usłyszysz w mSZOPIE :) Dodatkowo na stronach mBanku w dniu urodzin na Klientów będzie czekać dobra zabawa i rywalizacja o mBankowe gadżety. W różnych miejscach serwisu www.mBank.pl będą pojawiać się pytania. Osoby, które jako pierwsze udzielą prawidłowych odpowiedzi, zdobędą upominki mBanku. mBank to instytucja finansowa dla ludzi, którzy korzystają z najnowocześniejszych technologii na co dzień, akceptują nowatorskie rozwiązania jako skuteczny i wygodny sposób komunikowania się z instytucją finansową. Dążeniem mBanku jest tworzenie otwartej platformy finansowej, dzięki której Klienci mogą korzystać z usług bankowych, a także swobodnie porównywać i wybierać najkorzystniejsze propozycje inwestycyjne i ubezpieczeniowe.

Niemal 110 tysięcy legalnych, darmowych plików mp3, blisko 50 tysięcy zarejestrowanych artystów i  231 milionów ściągnięć – Strefa MP3 Wirtualnej Polski bije kolejne rekordy. Strefa Wirtualnej Polski powstała w 1999 roku jako innowacyjny projekt umożliwiający, zarówno twórcom jak i miłośnikom różnego typu gatunków muzycznych, bezpłatne prezentowanie i odsłuchiwanie plików mp3. Dziś serwis umożliwia promocję najnowszych albumów artystów już uznanych, jak i tych dobijających się do drzwi popularności. Przez okres istnienia Strefy, blisko 50 tysięcy artystów dodało do serwisu niemal 110 tysięcy utworów. Każdy wykonawca otrzymuje unikatowy adres w domenie mp3.wp.pl i może swój najnowszy utwór umieścić na stronie serwisu natychmiast po nagraniu. „Lista kategorii, gatunków i podgatunków muzycznych jest na bieżąco modyfikowana i rozbudowywana. Dzięki temu fanom muzyki jest dużo łatwiej odnaleźć poszukiwany plik.” – mówi Paweł Gajewski, Koordynator Serwisów Muzycznych Wirtualnej Polski. „Szczególnie zależy nam na tym, by internautów zachęcić do współuczestnictwa w budowie serwisu. Każdy użytkownik może założyć własny profil i udostępnić go słuchaczom. Ma także możliwość aktualizacji SMS-owej listy przebojów.” – podkreśla Paweł Gajewski. Hitem Strefy, który pobił rekord ściągnięć pliku mp3, jest utwór „Jak zapomnieć” formacji „Jeden Osiem L” – ściągnięć tych było ponad milion, przy blisko dwóch milionach przesłuchań. Warto dodać, że właśnie Strefa wypromowała m.in. Gosię Andrzejewicz i Kasię Wilk. Dziś serwis to „zbiór sław” reprezentujących różne gatunki muzyczne: od muzyki alternatywnej, przez bluesa, elektronikę, hip-hop, jazz, pop, rock, po muzykę świata. Są tu także utwory gatunków niszowych, jak muzyka ilustracyjna czy relaksacyjna.Codziennie do Strefy dodawanych jest około 150 utworów. Ostatnio pozyskani artyści, których mp3 znalazły się w Strefie to: Cyndy Lauper, Jordin Sparks, Usher, P.O.D., Ania Dąbrowska.Wśród pozostałych wykonawców są utwory m.in. (z podziałem na podstawowe gatunki):pop&rockIch Troje, Big Cyc, Czarno Czarni, Róże Europy, Sidney Polak, PawełKukiz & Piersi, Ha-Dwa-O, Kasia Wilk, Justyna Steczkowska, Ewa Sonet, Blenders, Kury, Pudelsi,  Verba,Oddział Zamknięty, Szymon Wydra & Carpe Diemhip-hop: Jeden Osiem L, Liber, Doniu, Ascetoholix, Peja, WWO, Paktofonika, L.U.C. & RAH, Kaliber 44, Daab, Mezo, O.S.T.R., KaRRamBa, Pięc Dwa Dębiec, Zipera, Pezet-Noon, Fenomen, Eldo, Grammatik, Nagły Atak Spawacza, Tede, Ya-Pa 3, Owal K.A.S.T.A., Składblues: Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Jarek Śmietana, Zdrowa Woda, Leszek Cichoński, Harlemalternatywna: Kazik, Ahgressiva 69, Husky, Indios Bravos, Pudelsi, Mr. Zoob, Maleo Reggae Rockers, Habakuk, KSU, Farben Lehre, Akurat, Alians, Cała Góra Barwników, Paprika Korps, Prawda, Pogodno, Pabieda, The Postal Serviceelektronika: Adam Certamen Bownik, Marek (mRqS) Szulen klubowa i dance:Wet Fingers, Adamus, MBrother, Kalwi & Remi, DJ Remo, DJ Kris, Queens, Sara May, Aisha i Delfin, Mandaryna jazz: Michał Urbaniak, Mika Urbaniak, Wojciech Karolak klasyczna: Staś Drzewiecki, Affabre Concinui, Tomek Kurjata, Jarosław M. Papaj kabaret: Grzegorz Halama, Jan Kaczmarek, Steffen Moller, Kaczki z Nowej Paczki, POTEM, HRABI, SŁUCHAJCIE, JURKISerwis mp3.wp.pl zajmuje pierwsze miejsce pod względem oglądalności wśród polskich witryn prezentujących pliki muzyczne. Obecnie ma blisko 390 tysięcy użytkowników i ponad 2,9 mln odsłon miesięcznie.** Na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius, VIII 2008.  StrefaMP3Serwis MP3

Całkowicie nowatorskie podejście do zakupów w internecie promować będzie lider e-handlu, platforma handlowa Allegro.pl. Akcję rozpoczęła kampania promocyjna. W prasie i outdoorze pojawiła się reklama proekologiczna. A w najbliższą sobotę rusza „zielone” miasteczko Allegro w Poznaniu. Akcję rozpoczęła kampania reklamowa w prasie oraz przystankach komunikacji miejskiej. Zachęca ona do ekologicznego robienia zakupów. Nie chcemy uciekać od core biznesu, czyli handlu internetowego. To byłoby nienaturalne. Jednakże nawet przy tak prozaicznej rzeczy jak zakupy w internecie możemy wpływać na otaczający nas świat – tłumaczy Patryk Tryzubiak, PR Manager Grupy Allegro - Skorzystajmy z tego. Kupujmy z głową. Myśląc o tym jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom. Reklama w prasie oraz na przystankach komunikacji miejskiej zachęca do proekologicznych postaw. Poprzez hasło "Zmieniamy rzeczy na lepsze" wskazuje jaki wpływ nasze codzienne decyzje zakupowe mają na środowisko. Kampania reklamowa jest pierwszą odsłoną całej akcji. Następny jej etap to „zielone” miasteczko Allegro. Wystartuje ono w sobotę, 22 listopada, na placu Mickiewicza w Poznaniu. Miasteczko to składać się będzie z dwóch elementów. Pierwszym z nich będzie eko-lodowisko. Zostanie ono ustawione w fontannie parku. Lodowisko to będzie przyjazne środowisku. Zbudowane zostanie z płyt. Do jego wykonania nie zostaną użyte freon, glikol ani amoniak (substancje zatruwające środowisko). Ponadto lodowisko jest wielokrotnego użytku. Po zakończeniu akcji w Poznaniu zostanie zdemontowane i może zostać użyte kolejny raz. Drugim elementem miasteczka Allegro będzie zielony las świerków. Z drzewek (ukorzenionych w donicach) zostanie zbudowana swoista mapa świata. Odwiedzający ją będą mogli w jednej chwili odwiedzić każdy kontynent, czy np. znaleźć się na równiku czy przylądku Horn. W tym miejscu znajdą się także stragany sprzedające ekologiczne produkty oraz namiot, w którym animatorzy będą bawić i uczyć dzieci. Ten etap kampanii zakończy się 14 grudnia wielkim koncertem zespołu De Mono oraz charytatywną licytacją drzewek z mapy.Trzecią odsłoną kampanii są zmiany w samym serwisie Allegro.pl.   Są one niewątpliwie związane z Forum Klimatycznym jakie w tych dniach będzie odbywać się w naszym mieście -  tłumaczy Tryzubiak -  W tym czasie cała Polska będzie mówić o ochronie środowiska. Sami chcemy dawać dobry przykład naszym Użytkownikom. Dlatego od 1 do 12 grudnia przeznaczymy 10 groszy od każdej transakcji zawartej w naszym serwisie na rzecz fundacji All For Planet. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wybrany przez samych Użytkowników Allegro cel. Oczywiście musi on być związany z ochroną środowiska – dodaje Tryzubiak. Ponadto sami Użytkownicy będą mogli wspierać „zielone” działania fundacji. Serwis umożliwi im bezpośrednie wpłaty na konto fundacji bądź też przekazywanie pewnej kwoty z każdej dokonanej transakcji na ten cel. O tym jak być proekologicznym internauci mogą dowiedzieć się również ze strony internetowej www.allforplanet.pl. Znajdą tam podstawowe informacje na temat „zielonego” robienia zakupów. Na stronie umieszczony zostanie słownik haseł ekologicznych, gra dla najmłodszych, a także wyszukiwarka firm zajmujących się utylizacją oraz recyklingiem. Godziny działania miasteczka: poniedziałek – czwartek – 12.00 – 20.00piątek – niedziela – 12.00 – 22.00  

250 młodych biotechnologów pracujących w kołach naukowych najlepszych uczelni wyższych z całej Polski, spotka się w Gdańsku w najbliższy weekend, 21–23 listopada. Podzielą się doświadczeniami, opowiedzą o metodach pracy i osiągnięciach w walce z zagrożeniami czyhającymi na współczesnego człowieka – najbardziej złośliwymi mikroorganizmami - wirusami, patogennymi bakteriami i grzybami oraz komórkami nowotworowymi. Mowa będzie również o wykorzystaniu mikroorganizmów dla dobra człowieka, na przykład w leczeniu źle gojących się ran, a także w przemyśle piekarniczym, piwowarskim, gorzelniczym i winiarskim. Najlepsza studencka prezentacja zostanie wyróżniona nagrodą specjalną w wysokości 3 tysięcy złotych, a jej fundatorem jest wybitny biotechnolog i genetyk, prof. onkologii Uniwersytetu Wisconsin w Madison w USA - Wacław Szybalski. Politechnika Gdańska jest w tym roku gospodarzem dziesiątego już Ogólnopolskiego Akademickiego Seminarium Studentów Biotechnologii. Spotkanie potrwa trzy dni. Przewidziano 19 zajęć praktycznych i 43 wykłady. Poza wystąpieniami studentów, referaty wygłoszą także wybitni specjaliści.Zapał młodych biotechnologów, pracujących w Gdańsku definiuje maksyma Alberta Einsteina, która stała się hasłem promocyjnym konferencji: „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić... i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi”. A gdyby zapytać, czym się zajmują na co dzień odpowiadają, że stale szukają sposobów na pokonanie drobnoustrojów zagrażających człowiekowi. I nie jest to już nieśmiała partyzantka, polegająca na ślepym poszukiwaniu czułych miejsc przeciwnika, a przemyślana i skuteczna batalia. Ta wojna oczywiście rozgrywa się w uczelnianych laboratoriach, jest wynikiem niezliczonych doświadczeń, obliczeń, analiz. – Nasza praca polega przede wszystkim na badaniu właściwości mikroorganizmów patogennych i ich oporności na znane obecnie leki –  tłumaczy Karolina Stojowska, doktorantka biotechnologii. Współpraca z ośrodkami medycznymi, np. Zakładem Bakteriologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku umożliwia, przy zastosowaniu specjalnie do tego celu stworzonych testów genetycznych,  analizować sytuację epidemiologiczną, charakterystykę występowania mikroorganizmów patogennych i poznać ich drogi rozprzestrzeniania się.Przez wieki bowiem nieznajomość możliwości „wroga” była największym problemem uczonych. – Współczesna biotechnologia, czerpiąc pełnymi garściami z osiągnięć inżynierii genetycznej i biologii molekularnej, pozwala na produkcję takich preparatów leczniczych, o których kilkadziesiąt lat temu nawet nam się nie śniło: wysoce specyficznych w działaniu, skutecznych i tańszych w produkcji, niż przy użyciu klasycznych metod syntezy chemicznej – dopowiada Tomasz Laskowski, student IV roku biotechnologii. Seminarium rozpocznie się w piątek, 21 listopada, o godz. 15 w Auli Politechniki Gdańskiej. Na sobotę i niedzielę przeniesie się do Audytorium Novum PG. Co, gdzie, kiedy?21 listopada, godz. 15, Aula Politechniki GdańskiejWykłady inauguracyjnegodz. 15.15–16.00 – Rośliny jako źródło preparatów biotechnologicznych i biofarmaceutyków, prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i AMGgodz. 16–16.45 – Współczesna genetyka sądowa, prof. dr hab. Ryszard Pawłowski, Akademia Medyczna w Gdańskugodz. 17–17.45 – DNA środowiskowe – co można z tym zrobić?, prof. dr hab. Józef Kur, Politechnika Gdańskagodz. 17.45 rozpoczną się prezentacje naukowych kół studenckich, które będą się odbywały także w sobotę i niedzielę. Szczegółowy program na stronie internetowej: www.ksbpg.pl lub www.assb.pl 22–23 listopada, Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej; sobota w godz. 8.00–19.00, niedziela w godz. 8.00–13.40; godz. 14.35 – ogłoszenie wyników studenckiego konkursu Kontakt prof. Józef Kur, opiekun koła naukowego studentów biotechnologiitel. 0-58/347 23 02, e-mail: [email protected], [email protected] Mikrobiologii, budynek B Wydziału Chemicznego, pokój 215 A Grzegorz Gorczyca, Koło Studentów Biotechnologiitel. + 48 668 425 868 Prof. Wacław Szybalski zaraz po wojnie zorganizował na Politechnice Gdańskiej Katedrę Środków Spożywczych, w roku 1949 obronił tutaj tytuł doktora nauk chemicznych, a następnie wyjechał do Kopenhagi, by pracować nad genetyką drożdży u profesora Øjvind Winge’a w laboratorium Carlsberga w Kopenhadze. Następnie przeniósł się do USA do sławnego laboratorium w Cold Spring Harbor (1951-1955), a potem podjął pracę w Instytucie Mikrobiologii Uniwersytetu w New Brunswick u noblisty, prof. Selmana Abrahama Waksmana. W latach 1960-2003 pracował w Uniwersytecie Wisconsin w Madison w USA. Ciekawostką jest fakt, że prof. Wacław Szybalski bywał też doradcą naukowym prezydenta Jimmy’ego Cartera, udzielał również konsultacji naukowych papieżowi Janowi Pawłowi II.  

Seriale emitowane w polskich stacjach telewizyjnych śledzą głównie kobiety. Spośród przeszło 30 produkcji, zbadanych dla WIRTUALNEMEDIA.PL przez AGB Nielsen Media Research, tylko trzy „Włatcy Móch”,„Świat według Kiepskich”oraz „Skazany na śmierć” mają w swoim profilu przewagę mężczyzn. Płeć brzydka chętnie wybiera także „CSI – Kryminalne Zagadki Las Vegas” (46,82 proc. widowni) oraz serial komediowy „Daleko od noszy” (46, 44 proc. widowni). Na drugim biegunie są „Na Wspólnej”, „Barwy szczęścia”, „Samo życie” i „Moda na sukces”, produkcje te mają w swoim profilu widzów jedynie 29 – 33 proc. mężczyzn. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, znaczna część widzów serialowych produkcji żyje na wsi (aż 45,7 proc. widzów „Barw szczęścia” i 44,79 proc. widzów „Bulionerów”). Wiejska widownia ogląda także „Skazanego na śmierć”, „Świat według Kiepskich” , „Ranczo” i „Plebanię”. W największych miastach królują produkcje emitowane przez TVN. Osoby zamieszkujące w ośrodkach, które mają ponad 200 tys. mieszkańców stanowią aż 32,95 proc. widzów „Twarzą w twarz” i 30,76 proc. „Niani”. Wśród produkcji emitowanych przez Polsat najwyższą ilość wielkomiejskich widzów mają „Kości” (23 proc.), a przez TVP "Zagubieni" (21,35 proc.).Najwięcej procent widzów z wykształceniem podstawowym ma serial „Świat według Kiepskich” (54,86 proc.), zaś z wykształceniem wyższym „Teraz albo nigdy!” (16,48 proc.).*Dane AGB Nielsen Media Research dla Wirtualnemedia.pl ( od 1.01.2008 do 11.11.2008).>> Więcej informacji o widzach seriali oraz szczegółowe wyniki raportu dostępne na www.wirtualnemedia.pl Osoby kontaktowe:Kamil Sokołowski + 48 792 005 [email protected]   Wirtualnemedia.pl to największy polski wortal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, telekomunikacji, public relations, badaniom marketingowym i gospodarce. W wortalu Wirtualnemedia.pl można znaleźć najnowsze informacje, które są codziennie aktualizowane.Wirtualnemedia.pl odwiedza miesięcznie ponad 500 000 osób a newsletter Wirtualnemedia.pl czyta codziennie ponad 70 000 Internautów.  

Biorąc pod uwagę zaostrzające się przepisy w zakresie energooszczędności budynków, Xella Polska uzupełniła System 20 cm o nowy produkt YTONG MULTIPOR. System 20 cm PLUS umożliwia wznoszenie domów posiadających najwyższą z możliwych do osiągnięcia klasę energetyczną A, zarezerwowaną dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Rosnące wymagania rynku materiałów budowlanych kreują popyt na produkty o najwyższej jakości, w tym m.in. materiały energooszczędne. Xella Polska nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, czerpiąc z pełnej wzorów natury. Tym razem uzupełniła składający się z bloczków YTONG i SILKA System 20 cm o trzeci, niezwykły produkt - YTONG MULTIPOR. W rozszerzonym Systemie 20 cm PLUS elementy YTONG MULTIPOR znajdują zastosowanie jako druga murowana warstwa ścian zewnętrznych. YTONG MULTIPOR to niezwykle lekka odmiana betonu komórkowego. W połączeniu z bloczkami YTONG tworzy dwuwarstwową ścianę o doskonałych parametrach cieplnych, gwarantującą wysoki komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji budynku. System 20 cm PLUS daje tym samym możliwość wyboru pomiędzy ścianami spełniającymi wymagania normowe, ścianami spełniającymi wymagania dla budynków energooszczędnych (U ≤ 0,20), a nawet - wymagania dla budynków pasywnych. YTONG MULTIPOR produkowany jest w postaci bloczków o długości 600 mm i wysokości 390 mm. Ze względu na różne możliwości zastosowania, grubość bloczków mieści się w skali od 50 do 200 mm. Podobnie jak YTONG i SILKA, YTONG MULTIPOR jest wytrzymały, nie zmienia swoich kształtów w czasie, jest materiałem ekologicznym i paroprzepuszczalnym. Stanowi całkowicie niepalną warstwę budynku. Wszystkie te cechy zawdzięcza mineralnemu i naturalnemu pochodzeniu. Bloczki są lekkie, proste w montażu i łatwo poddają się obróbce. Dzięki wspólnym cechom elementów Systemu 20 cm PLUS możliwe jest wznoszenie dwuwarstwowych ścian energooszczędnych z jednolitego materiału - betonu komórkowego. System 20 cm PLUS to kolejne wybiegające w przyszłość rozwiązanie systemowe, jakie zamieszczamy w swojej ofercie - mówi Cezary Szeszuła, Prezes Zarządu Xella Polska. - Tym razem skupiliśmy się na energooszczędności, dążąc do sprostania zaostrzającym się przepisom, w świetle których od 1 stycznia 2009 każdy nowy budynek będzie musiał posiadać certyfikat energetyczny. Takie świadectwo energetyczne nie tylko wskaże klasę energetyczną obiektu, ale też będzie miało wpływ na jego cenę zakupu i sprzedaży - dodaje. System 20 cm PLUS to doskonałe połączenie białej technologii budowlanej. Zachowując znaną od wieków zasadę złotego podziału, trzy elementy: SILKA, YTONG i YTONG MULTIPOR tworzą idealną całość spełniającą potrzeby mieszkańców zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Budowanie staje się lekkie. Szczegóły techniczne dotyczące materiału YTONG MULTIPOR znajdują się na stronie http://www.xella.pl/html/pol/pl/7318.php ### Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 770 osób. Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/ oraz na blogu: http://blog.xella.pl/budujemy.  

5 listopada br., podczas uroczystej Gali, zostały ogłoszone wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy „Profilaktyka Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Serca”, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego we współpracy z Servier Polska. Największe uznanie Jury oraz główną nagrodę zdobyła Redaktor Aleksandra Stelmach, z miesięcznika Twój Styl, za artykuł pt. „Serce nie sługa”. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i firma Servier Polska od 2006 roku organizuje konkurs dla środowiska dziennikarskiego, którego nadrzędnym celem jest edukacja Polaków na temat zagrożeń chorobami układu krążenia. Ideą konkursu jest budowanie i pogłębianie świadomości na temat profilaktyki oraz zdrowego stylu życia,  co w konsekwencji wpływa na poprawę jakości zdrowia społeczeństwa. Konkurs skierowany jest do dziennikarzy mediów drukowanych i elektronicznych, zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i regionalnym. „Choroby układu krążenia stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia i życia Polaków. Szacuje się, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za około 50% wszystkich zgonów w naszym kraju. Jedną z najważniejszych możliwości odwrócenia tej niekorzystnej tendencji jest prowadzenie szerokiej profilaktyki, opartej na promowaniu postaw prozdrowotnych i eliminacji czynników ryzyka. W dzisiejszym świecie to media są kluczowym źródłem informacji - dlatego ich zaangażowanie w edukację zdrowotną wyjątkowo efektywnie może zapobiegać wielu schorzeniom” - mówi profesor Tomasz Grodzicki, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. W tym roku w jury znaleźli się: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (Prezes PTNT), Redaktor Anna Jarosz z miesięcznika Zdrowie, laureatka zeszłorocznej edycji konkursu oraz dr Katarzyna Urbańska (Servier Polska). Jurorzy przyznawali autorom prac punkty m.in. za zgodność z tematem, oryginalność i wartość zawartych informacji oraz ich znaczenie dla szerokiej grupy odbiorców. W tegorocznej, trzeciej już edycji, najwyższe oceny jurorów otrzymała Redaktor Aleksandra Stelmach z miesięcznika Twój Styl za artykuł pt. „Serce nie sługa”. Pierwsze wyróżnienie zostało przyznane Redaktor Dorocie Romanowskiej (Newsweek), autorce tekstu „Przyczajony zabójca”. Natomiast drugie wyróżnienie otrzymał Pan Redaktor Sławomir Zagórski (Gazeta Wyborcza), za artykuł „Ciśnie nas ciśnienie”. Dodatkowe wyróżnienia jury przyznało: Redaktor Ewie Pakule, Dbam o zdrowie, za artykuł „10 przykazań w profilaktyce serca” Zespołowi redakcyjnemu Działu Nauka, Rzeczpospolita, za dodatek „Światowy Dzień Serca” Redaktor Monice Lipińskiej, Zdrowie Seniora, za artykuł „Przyjaciele od serca” Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego upowszechnia osiągnięcia współczesnej wiedzy o nadciśnieniu tętniczym; jest inicjatorem prac naukowych w dziedzinie badań nad nadciśnieniem tętniczym w Polsce; organizatorem akcji mających na celu zwalczanie nadciśnienia tętniczego i szerzenie oświaty zdrowotnej w dziedzinie nadciśnienia (www.nadcisnienietetnicze.pl). Grupa Badawcza Servier, obecna w Polsce od 1992 roku, to największa, niezależna francuska firma farmaceutyczna, wielokrotnie uhonorowana przez środowiska naukowe tytułami: „Przyjaciel Polskiej Kardiologii”, „Partner Polskiej Kardiologii”, oraz „Przyjaciel Polskiej Hipertensjologii”. Od początku działalności w Polsce Servier wspiera i podejmuje inicjatywy o charakterze informacyjno-edukacyjnym oraz profilaktyczno-diagnostycznym skierowane do środowiska medycznego oraz do pacjentów. Przykładem działań edukacyjnych firmy jest Program „Zmierz ciśnienie oceń ryzyko”, zorganizowany pod patronatem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz ogólnopolska akcja profilaktyki kardiologicznej „Servier dla Serca” (www.servier.pl).  

Rozwój serwisów społecznościowych w Internecie otworzył drogę nie tylko dla budowania nowych, wirtualnych grup społecznych, ale również dla przestępców, zyskujących nowy sposób na dotarcie do najmłodszych Internautów. Wirtualne życie dzieci i młodzieży w Internecie przeżywa okres bujnego rozkwitu. Choć może ono wspomóc rozwój interpersonalnych zdolności nastolatków w realnym świecie, niesie ze sobą również nowe rodzaje zagrożeń. Muszą sobie z nimi radzić nie tylko rodzice, ale również policjanci, psychologowie, itd. - Człowiek od zawsze miał potrzebę należenia do grupy - komentuje Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl zajmującej się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. - Powstało mnóstwo portali społecznościowych, które zrzeszają użytkowników w różnego rodzaju grupy zainteresowań, oferują wiele ciekawych funkcji i z punktu widzenia młodzieży, są o wiele bardziej atrakcyjne od rzeczywistych kontaktów z rówieśnikami- dodaje. Istotny może być również fakt, że przystąpienie do internetowej społeczności jest łatwiejsze niż uczestnictwo w rzeczywistej. Wystarczy się zalogować. Niestety ten prosty sposób rejestracji wykorzystują również osoby o niezbyt czystych zamiarach. - Oszustów zakładających fałszywe profile jest mnóstwo- komentuje Śpiewak. - Znakomita większość z nich jest nieszkodliwa. Są jednak tacy, którzy łamią prawo wykorzystując zbytnie zaufanie i naiwność młodych Internautów - dodaje. Coraz częściej dzieci spotykają się w Internecie z propozycjami natury seksualnej, liczni oszuści próbują się dowiedzieć o status majątkowy rodziców, wyłudzają podstępem różne dane. - Dlatego tak ważna jest świadomość poparta gruntowną wiedzą na temat zagrożeń płynących z Internetu- wyjaśnia prezes Fundacji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Kidprotect.pl od lat współpracuje z licznymi portalami skupiającymi wokół siebie dzieci i młodzież. Do tego grona dołączył w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych w Polsce, Epuls.pl. W zakładce Bezpieczeństwo użytkownicy portalu mogą zadawać ekspertom z Fundacji pytania na temat bezpieczeństwa w Internecie, jak również zgłaszać wszelkie nadużycia. Wraz z portalem Fundacja organizuje też liczne konkursy. Ostatni polegał na napisaniu opowiadania dotyczącego cyberprzemocy rówieśniczej. - Zjawisko znęcania się dzieci nad dziećmi z wykorzystaniem Internetu jest coraz powszechniejsze – komentuje Jakub Śpiewak. - Co ciekawe, duża część opowiadań wyglądała na rzeczywistą relację a nie fikcję literacką – dodaje. Fundacja cały czas powiększa grono swoich współpracowników.  - Dążymy do tego, żeby nasi eksperci byli obecni na wszystkich największych portalach społecznościowych, chatach i forach dyskusyjnych- podkreśla Śpiewak. - Mamy nadzieję, że za Epulsem pójdą kolejne portale. Kidprotect.pl jest fundacją non for profit. Działa od 2002 roku a jej założycielem jest znany dziennikarz, Jakub Śpiewak. Fundacja zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem przestępczości seksualnej w Internecie. Poprzez liczne kampanie i szkolenia stara się zarówno pomagać ofiarom jak i leczyć sprawców. Więcej informacji na temat działalności Fundacji można znaleźć na stronach www.kidprotect.pl i www.bezpiecznyinternet.org.