miss internet – Strona 82 – Aktualności i wiadomości prasowe: uroda, moda, wnętrza

W jaki sposób uniknąć otrzymania lub obdarowania nietrafionym prezentem? Najprostsze rozwiązanie problemu to indywidualne listy wymarzonych upominków. Właśnie na  takim założeniu opiera się świąteczna kampania reklamowa serwisu Allegro. Rockman otrzymuje wiosło, a DJ-ka mikser … ale kuchenny, zabawne scenki, na których opiera się kreacja aktualnej kampanii świątecznej platformy Allegro, nie są dalekie od rzeczywistości – nietrafiony prezent może zdarzyć się każdemu. Jak tego uniknąć? Sposób jest naprawdę prosty. Wystarczy zalogować się na stronie www.prezenty.allegro.pl i skorzystać ze specjalnej aplikacji, za pomocą której Użytkownik może stworzyć swoją wymarzoną listę prezentów i dzielić się nią z najbliższymi – mailem, na forach, stronach www lub w serwisach społecznościowych. Poza możliwością stworzenia własnej listy prezentów, na stronie dedykowanej kampanii  pojawią się także video poradniki, które w zabawny sposób wskażą w jaki sposób wybrać prezent dla konkretnej osoby. Poza serwisem Allegro akcji towarzyszy kampania bannerowa, która obejmie wszystkie największe serwisy i portale oraz sieci reklamowe w polskim Internecie. Tegoroczna kampania świąteczna serwisu potrwa do połowy grudnia. Za przygotowanie i koncepcję kampanii odpowiada agencja interaktywna Gong oraz dział marketingu QXL Poland. Co roku okres przedświąteczny to najgorętszy okres w e-handlu. Tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni listopada ilość zapytań na słowo „prezenty” w wyszukiwarce Allegro rośnie średnio o 600 procent.

Zbliża się koniec roku, czas więc na podsumowania w polskiej turystyce. Mimo przeciwności, wyjeżdżamy i niestraszny nam kryzys. Zmienia się też obraz polskiego turysty, inne są jego oczekiwania. O polskich wyjazdach, turystyce zaawansowanej i „podróżach pełną piersią” opowiada Teresa Górecka, prezes Biura Turystyki ZNP LogosTour. Status polskiego turysty wzrósł, ale przede wszystkim zwiększył się jego apetyt na podróże. Polacy chcą wyjeżdżać na cały świat. LogosTour, prekursor turystyki egzotycznej w Polsce, zainicjował wiele tras na rynku, ale to oczekiwania klientów sprawiają, że co roku wprowadzamy nowe kierunki egzotyczne. Nasi turyści lubią być pierwsi, odkrywać nowe miejsca. Im bardziej egzotyczne i ciekawe, tym lepiej.  Dodatkowo, takie podróże są całoroczne i nie ograniczają się do okresu polskiego lata. Zmienił się charakter polskich wyjazdów. Koniec z leżeniem na plaży, nie wystarczy już all inclusive. Podróże globtroterskie oferowane przez LogosTour idealnie trafiają w coraz powszechniejsze oczekiwania turystów. Polacy chcą też podróżować w pełnym wymiarze i z rozmachem. Zwiedzanie jest bardzo ważne, ale oferta musi być wyjątkowa i ciekawa. Zabytki i atrakcje to podstawa, nie można się jednak ograniczyć tylko do najważniejszych. Turyści dużo wiedzą i chcą zobaczyć jak najwięcej. Ponadto ważny jest poziom oferty i komfort podróży. Klienci oczekują obsługi najwyższej jakości. Rozumieją, że są kraje o niższych od naszych standardach turystycznych, ale pilnują aby rzeczywistość była zgodna z obietnicami biura. Turyści chcą także „poczuć” miejsca, do których docierają. Nie tylko oglądać i poznawać, ale też smakować i doświadczać. Skosztować lokalnej kuchni, życia nocnego, zobaczyć zakątki niedostępne dla przeciętnych śmiertelników. Pragną też zobaczyć życie zwykłych ludzi: przejechać się rikszą, odwiedzić prywatny dom, zrobić zakupy na lokalnym targu. Klienci poszukują jednak czegoś więcej, pewnej unikalności. Ważne jest nie tylko co zobaczą czy gdzie będą, ale także w jaki sposób i w jakich okolicznościach. Istotna jest swoista oprawa i niezwykłość. Kieliszek szampana o wschodzie słońca pod Uluru, park narodowy w Tanzanii oglądany z balonu, pokaz tanga w miejscu jego narodzin, obiad na łonie natury w rezerwacie w Kenii, luksusowy rejs na Galapagos, to tylko kilka spośród setek oferowanych przez LogosTour, a poszukiwanych przez turystów atrakcji. Są one nie tyle „wartością dodaną” do standardowej oferty, ile sposobem zwiedzania i filozofią. Polacy pragną bowiem doznawać coraz więcej w trakcie wycieczek, chcą „podróży pełną piersią”.

25 listopada br. na gali wręczenia Złotych Spinaczy marka Hoop Cola oraz agencja Ciszewski PR powtórzyły wspólny sukces. Tegoroczna nagroda została przyznana za projekt Hoop Colędawanie w kategorii Komunikacja kryzysowa. Działania antykryzysowe związane były z zakazem emisji spotu reklamowego „Colędawanie” wydanym przez KRRiT w grudniu 2009 roku. Zatrzymanie kampanii zimowej marki, już kilka dni po jej rozpoczęciu, umotywowane zostało „brakiem poszanowania przekonań religijnych odbiorców”. Konieczna stała się realizacja działań komunikacyjnych w celu przedstawienia konsumentom obiektywnego obrazu sytuacji, a zarazem podkreślenia wizerunku marki jako otwartej i pozytywnej. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację spot został zmieniony na nową wersję pt. „Karaoke”, w której śpiewające postaci miały zasłonięte czarnymi paskami usta, a cała reklama pozbawiona była linii melodycznej. Skonstruowano również ankietę, w której wzięło udział ok. 44 tys. internautów z czego ponad 90% z nich uznało, że zakazana reklama nie obraża ich uczuć religijnych. Spoty  kampanii zostały przygotowane przez agencję Hand Made. Za strategię PR oraz koordynację projektów po stronie klienta odpowiedzialna była PR Manager Hoop Polska Edyta Bach oraz Category Manager Patrycja Giurko. W agencji Ciszewski PR projekt koordynowali Account Manager Barbara Sołtysińska oraz Account Executive Michał Dunin. Oprócz projektu Hoop Colędawanie, agencje wchodzące w skład Ciszewski Marketing Group były nominowane w kategoriach: Komunikacja antykryzysowa za Zamknięcie Fabryki AkzoNobel we Włocławku, Event społeczny za XXI Bieg Niepodległości 2009 oraz kampania w kategorii PR miejsca, miasta lub regionu za Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie. **** Ciszewski Public Relations Sp. z o. o. działa od 1994 roku i jest jedną z największych agencji public relations w Polsce. Od 1999 roku współpracuje na podstawie umowy afiliacyjnej z międzynarodową agencją GolinHarris i jest jej jedynym przedstawicielem na terenie Polski. Wśród klientów agencji znajdują się m.in.: Carrefour Polska, Nivea Polska, Bayer, Hoop Polska, Kingston Technology i Allegro.pl. Firma Ciszewski Public Relations należy do Ciszewski Marketing Group, która skupia firmy specjalizujące się w obszarze szeroko pojętego marketingu i komunikacji. Więcej informacji na www.ciszewskipr.pl

Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski odbiorą przyznane po kilkuletniej przerwie Nagrody Kisiela. Powrót do jednej z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST odbywa się w przeddzień 20. rocznicy przyznania pierwszych „Kisieli” oraz w przeddzień 99. urodzin patrona nagrody, Stefana Kisielewskiego. Jerzy Buzek w kategorii „Polityk” oraz Krzysztof Olszewski, założyciel firmy Solaris Bus & Coach, w kategorii „Przedsiębiorca” zostali wybrani już w drugim głosowaniu. Cztery tury głosowania okazały się konieczne do wyłonienia zwycięzcy w kategorii „Publicystyka”, w której laureatem został nieoczekiwanie rysownik Andrzej Mleczko, od lat komentujący polską rzeczywistość graficznie. O ile wybór laureatów nie budzi wątpliwości, o tyle spore kontrowersje wywołały niektóre nominacje. Wśród nominowanych znalazł się m.in. Dawid Bratko, zwany królem dopalaczy. „Kieruję się wskazówkami, które zostawił nam Patron, nagradzając Bogusława Bagsika za tzw. oscylator. Kiedy istnieje urzędniczy nonsens, to należy ukarać urzędników, natomiast przedsiębiorcę, który nonsens ujawnił, kierując się zbożną chęcią zysku, należy nagrodzić” – wyjaśnia Rafał  Ziemkiewicz, który zgłosił tę kandydaturę. I dodaje: „Widzę w Dawidzie Bratko liberalnego Robin Hooda walczącego z socjalistycznym molochem państwa, które chce decydować o tym, kto czym ma prawo się truć”. Laureatów Nagrody Kisiela wybiera Kapituła Nagrody Kisiela, w skład której wchodzą laureaci wszystkich poprzednich edycji, m.in.: Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Jacek Fedorowicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Korwin-Mikke, Marian Krzaklewski, Aleksander Kwaśniewski, Jan Kulczyk, Janusz Lewandowski, Donald Tusk, Wiesław Walendziak, Lech Wałęsa, Jan Winiecki, a także obecny redaktor naczelny tygodnika WPROST, Tomasz Lis. Honorowym członkiem kapituły jest Jerzy Kisielewski, syn patrona nagrody. Uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela odbędzie się 5 grudnia 2010 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Relację z gali będzie można zobaczyć w poniedziałek, 6 grudnia, o godz. 22.40. na antenie TVP 1. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Nagród Kisiela objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Patronat nad galą sprawują również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Uniwersytet Warszawski. Mecenasami obchodów jubileuszu Kisiela są  PKO Bank Polski oraz PGNiG. Producentem statuetki Kisiela jest W.KRUK. Patronat medialny nad Nagrodami Kisiela objęły Radio ZET, Interia.pl i Polska The Times. Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Od maja 2010 redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis, laureat Nagrody Kisiela w 2005 r. Pod nowym kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów w Polsce. We wrześniu 2010 r. średnia sprzedaż WPROST przekroczyła 118 tys. egz. Pełna Lista Nominowanych do Nagród Kisiela 2010 (nominacje zgłaszają Członkowie Kapituły) Polityk: Michał Boni Jerzy Buzek Agnieszka Chłoń-Domińczak Ryszard Kalisz Michał Kleiber Joanna Kluzik-Rostkowska Ewa Kopacz Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel Henryka Krzywonos Andrzej Sadowski Bogdan Zdrojewski   Publicysta: Jerzy Baczyński Artur Domosławski Leszek Jażdżewski Michał Karnowski Michał Komar Adam Michnik Grzegorz Miecugow Andrzej Mleczko Tadeusz Mosz Marek Niedźwiecki Janina Paradowska Marek Raczkowski Krzysztof Rybiński Wawrzyniec Smoczyński Joanna Solska Magdalena Środa Bohdan Tomaszewski Tomasz Wróblewski Piotr Zaremba   Przedsiębiorca: Dawid Bratko Leszek Czarnecki Dariusz Dąbski Adam Góral Andrzej Klesyk Jerzy Mazgaj Krzysztof Olszewski Paweł Olechnowicz Krzysztof Pawiński Zygmunt Solorz Dorota Soszyńska Stanisław Sroka Tomasz Szponder Jan Wejchert

W kolejnej aukcji prowadzonej przez Wirtualną Polskę na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, licytowane są zdjęcia z sesji „Anny dla Anny Dymnej”, oryginalna biżuteria oraz limitowane poduszki od Michała Bajora z ręcznie wyszywanymi fragmentami jego wierszy. Aukcja realizowana będzie do 8 grudnia pod adresem annydlaanny.wp.pl. Tym razem podczas licytacji użytkownicy mogą powalczyć o zdjęcia ze specjalnej sesji zdjęciowej. Uczestniczyły w niej: Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Maruszeczko, Anna Guzik, Anna Korcz, Anna Samusionek oraz Anna Mirska-Perry. Chciałam pokazać kobiety sukcesu, Anny, które są zdeterminowane, silne ale także czułe na los innych – wyjaśnia pomysłodawczyni sesji, Anna Mirska-Perry. Anny na fotografiach kontrastują z mglistym, industrialnym tłem, które ma odzwierciedlać trudny świat osób niepełnosprawnych. Oprócz zdjęć z sesji, na aukcji wystawionych jest 10 poduszek od Michała Bajora z wyszytymi fragmentami jego poezji, a także nowoczesna biżuteria o interesującym wzornictwie: naszyjniki, kolczyki, bransoletki, gadżety do telefonu (zawieszki) czy spinki do koszul. Dotychczas, dzięki przeprowadzonym przez Wirtualną Polskę licytacjom, udało się przekazać na cele charytatywne kwotę blisko 125.000 zł! Większość aukcji była realizowana dla Fundacji Anny Dymnej ‘Mimo Wszystko’. Licytowaliśmy m.in. kombinezon Roberta Kubicy, narty i kurtkę Adama Małysza a także suknię wieczorową – specjalnie zaprojektowaną w tym celu przez Teresę Rosati – wyjaśnia Przemysław Zbróg, koordynator projektu w Wirtualnej Polsce. Całkowity dochód z aukcji  zostanie przeznaczony na pomoc Kasi Wolińskiej i Amandzie Kępińskiej. Kasia od urodzenia choruje na Zespół Jadassohna. Porusza się na wózku inwalidzkim. Potrzebuje wsparcia na kupno mieszkania w Warszawie, dzięki któremu będzie mogła kontynuować leczenie i rehabilitację. Na ten cel potrzebne jest ok. 80 tys. zł. Amanda urodziła się z wadą rąk. Brakuje jej sześciu palców. Przeszła kilka operacji. Potrzebuje protez, które kosztują ok. 60 tys. zł. Piąta edycja Wielkiej Gali Anny dla Anny Dymnej odbędzie się 13 grudnia w Warszawie. Jej celem jest, jak zwykle, wsparcie podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Patronat nad Galą objęła Wirtualna Polska.  http://annydlaanny.wp.pl.

Dla przypomnienia faktów, świadczących o aktywnej postawie wielu pracowników i studentów naszej uczelni, którzy – współdziałając z szerokim ruchem pozauczelnianym – doprowadzili do zmian ustrojowych i gospodarczych w Polsce, zapraszamy na uroczystości jubileuszowe z okazji 30–lecia powstania NSZZ „Solidarność” na Politechnice Gdańskiej. Okolicznościowa sesja odbędzie się 26 listopada, w godz. 11.00–16.00. Organizatorzy liczą na obecność znamienitych gości: marszałka Bogdana Borusewicza i prezydenta Lecha Wałęsy. W planie obchodów także: otwarcie wystawy prezentującej dotąd nieznane dokumenty i fotografie z początków działania Solidarności na PG oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej, na której wyryto słowa: „W hołdzie pracownikom i studentom Politechniki Gdańskiej, którzy godną postawą w latach 1945–1989 dawali świadectwo swego patriotyzmu, działając na rzecz odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności. Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej, pracownicy i studenci”. Przewidziano także część artystyczną. O godz. 16.00 w politechnicznej Auli, w Gmachu Głównym PG wystąpi Trio Łódzko-Chojnowskie, które śpiewać będzie piosenki z okresu strajków sierpniowych.Z okazji jubileuszu na PG powołano specjalną Grupę Inicjatywną, której przewodniczy prof. Edmund Wittbrodt, senator RP, rektor Politechniki Gdańskiej w latach: 1990–1996, Minister Edukacji Narodowej w okresie 2000–2001. Profesor Wittbrodt tak wspomina czas powstania Solidarności na naszej uczelni W tym roku obchodzimy w Polsce jubileusz trzydziestolecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Polski Sierpień rozpoczął się 14 sierpnia od strajku w Stoczni Gdańskiej, do którego dołączały kolejne zakłady pracy. Już 19 sierpnia, pomimo okresu urlopowego, na Politechnice Gdańskiej doszło do spontanicznego wiecu z udziałem około trzystu osób. Wówczas uchwalony został list adresowany do utworzonego w Stoczni Gdańskiej Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, w którym wyrażono pełne poparcie dla żądań strajkujących.  Zebrano też kwotę 10 tysięcy złotych na wsparcie strajkujących. Wybrano równocześnie pięcioosobową delegację w składzie: Józef Ciapka, Wojciech Gruszecki, Stefan Hirsz, Andrzej Stołyhwo, Andrzej Żurek, która miała przekazać list oraz pieniądze do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Delegację w Stoczni przyjęto owacyjnie, a Politechnika Gdańska została zarejestrowana na 249 pozycji listy MKS. Wojciech Gruszecki dołączył do Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.  W okresie „festiwalu Solidarności” Politechnika Gdańska stała się centrum odnowy życia akademickiego w Polsce. Pracownicy naszej uczelni brali udział w rozmowach z rządem w sprawie zmian systemowych w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego.Powstanie „Solidarności” było bardzo ważnym etapem na drodze do zmiany systemu w Polsce w 1989 roku, ale nie jedynym. Równie istotne były wydarzenia poprzedzających dziesięcioleci. Wystarczy wspomnieć majowy strajk studentów PG w 1946 roku przeciwko „aresztowaniu i mordowaniu” studentów Krakowa, wiece październikowe na Politechnice Gdańskiej w 1956 roku, w których żądano między innymi wycofania wojsk radzieckich z Polski, wiece marcowe i majowe w 1968 roku związane z wydarzeniami Marca’68, protesty związane z wydarzeniami Grudnia’70, powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności Trójmiasta w 1977 roku, czy też aresztowania i internowanie pracowników naszej uczelni w latach 1977–1989. Pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej, największej i najstarszej uczelni wybrzeża, aktywnie w nich uczestniczyli.  Więcej wspomnień zawiera specjalne, jubileuszowe wydanie „Pisma PG”, które dystrybuowane jest na politechnice. Sesja jubileuszowa z okazji 30-lecia powstania „Solidarności na Politechnice Gdańskiej”  26 listopada, Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej Program uroczystości godz. 10.30 – rejestracja uczestników godz. 11.00 – sesja jubileuszowa: *hymn państwowy *wystąpienie JM rektora PG, prof. Henryka Krawczyka *wystąpienie przewodniczącego Grupy Inicjatywnej, prof. Edmunda Wittbrodta *wystąpienia gości: prof. Wojciecha Polaka, Henryka Majewskiego, Jana Patkowskiego, Wojciecha Kwidzyńskiego, Andrzeja Wąsowskiego *odsłonięcie tablicy pamiątkowej godz. 15.00 – lunch godz. 16.00 – koncert Tria Łódzko-Chojnowskiego

Roman Polański, Krystyna Janda i Daniel Olbrychski – to najlepsi z najlepszych polskiego kina. Najlepszym filmem sezonu 2009/2010 został „Dom zły” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Najlepszą aktorką sezonu okazała się Agata Buzek, najlepszym aktorem – Marian Dziędziel. We wtorek podczas uroczystej gali wręczono statuetki Złotych Kaczek – jedne z najbardziej prestiżowych polskich nagród filmowych. Nagrodę dla najlepszego scenarzysty za sezon 2009/2010 odebrał Andrzej Bart za „Rewers”, za najlepsze zdjęcia nagrodzono Marcina Koszałkę (również „Rewers”).  Galę wręczenia nagród magazynu FILM transmitował na żywo Programi 1 Telewizji Polskiej. Prowadziła, tradycyjnie już, Grażyna Torbicka, a towarzyszyli jej - z loży - Arkadiusz Jakubik i Tomasz Karolak. W tegorocznym plebiscycie Złote Kaczki – oprócz gwiazd i twórców najlepszych filmów minionego sezonu – czytelnicy FILMU wybierali najlepszego reżysera oraz najlepszą aktorkę i aktora spośród Polaków nagrodzonych na największych światowych festiwalach. „Wyniki tegorocznych Złotych Kaczek to ogromnie dla mnie pochlebny dowód, że czytelnicy FILMU to prawdziwa esencja i elita polskich kinomanów. Nagrodzili naprawdę same najwybitniejsze filmy i największych artystów – lepiej nie zrobiłby tego żaden najwyższy areopag krytyków i ekspertów” – podsumowuje plebiscyt Jacek Rakowiecki, redaktor naczelny magazynu FILM. I dodaje, że zainteresowanie Galą Złotych Kaczek świadczy, iż głos czytelników tego najstarszego w Polsce magazynu filmowego jest w najwyższym stopniu opiniotwórczy . Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma FILM (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców. Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2010 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorem głównym gali jest firma Alien, wyłączny przedstawiciel luksusowych apartamentów Doncella Beach na Costa Del Sol. Złotym sponsorem jest Drutex SA, producent najlepszych okien. Producentem statuetki Złota Kaczka jest W.KRUK. Sponsorami Złotych Kaczek 2010 są również Orange, Orlen oraz PGNiG. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, Interia.pl, Polska The Times, VIVA!, WPROST oraz Filmweb. Producentem gali Złote Kaczki 2010 była firma Rochstar Events. ***** „Film” to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą „Filmu” jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group.

Gustowny Samsung C3530 to praktyczny telefon m.in. gwarantujący szybki dostęp do popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, wyposażony w wygodny komunikator Palringo oraz bogate zaplecze multimedialne, na które składa się odtwarzacz mp3, wideo oraz radio z systemem RDS. Dodatkowo, aby uwiecznić wszystkie ważne momenty w życiu, w klasycznej, metalowej obudowie zamknięto aparat z matrycą 3.2 Mpix.Samsung C3530 jest już dostępny w Polsce w sugerowanej przez producenta cenie detalicznej 399 PLN.Samsung C3530 specyfikacja techniczna Wyświetlacz 2.2” 240x320 260K QVGA TFT Aparat fot. 3.2Mpix Transmisja danych Bluetooth 2.1, USB 2.0 Pamięć 50MB + czytnik kart microSD SNS Bezpośredni dostęp do portali społecznościowych (Facebook, Twitter) Dodatkowe funkcje Komunikator chat (Palringo, Gtalk, AIM) Klient poczty e-mail Odtwarzacz MP3/wideo Radio FM z RDS Mobile Tracker, wiadomość alarmowa, tryb offline Pasma pracy 2G EDGE (850/900/1800/1900) Wymiary 112.2 x 46.7 x 11,9 mm; 90g Bateria 960mAh

Najlepsze polskie fotografie prasowe, od najbliższego poniedziałku, oglądać będzie można na Politechnice Gdańskiej. Na wystawie pokonkursowej BZ WBK Press Foto 2010 zobaczyć będzie można ponad 150 zdjęć, a wśród nich obsypane nagrodami dzieła znanych trójmiejskich fotoreporterów: Adama Warżawy, Kacpra Kowalskiego, Michała Szlagi oraz autora Zdjęcia Roku – Łukasza Ostalskiego. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 29 listopada o godz. 13.15 w holu przed biblioteką w Gmachu Głównym PG. Wystawa czynna będzie do piątku 17 grudnia, w godz. 8.00–20.00. Wstęp wolny! BZ WBK Press Foto 2010 to ogólnopolski konkurs adresowany do fotografów prasowych. Jak podkreślają organizatorzy w tym roku konkurs cieszył się rekordowym zainteresowaniem – 368 autorów nadesłało niemal 7 tysięcy prac – zdjęć pojedynczych i reportaży. Fotoreporterzy zgłaszali zdjęcia w siedmiu kategoriach: Cywilizacja, Portret, Społeczeństwo, Sport, Wydarzenia, Przyroda i środowisko naturalne oraz w nowości tegorocznej edycji – kategorii Fotokast – czyli multimedialnej wersji fotoreportażu o dowolnej tematyce, w której, obok zdjęć, mogą pojawić się również materiały filmowe, dźwiękowe, napisy, grafika. W każdej z kategorii przyznano po trzy nagrody za fotoreportaże i zdjęcia pojedyncze. Co istotne jury wybrało także Zdjęcie Roku. Najwyższe laury stały się udziałem Łukasza Ostalskiego reprezentującego agencję Reporter, któremu udało się w niezwykły sposób uchwycić spotkanie Władimira Putina z Donaldem Tuskiem na molo w Sopocie, 1 września 2009 roku. To samo zdjęcie zostało uhonorowane pierwszą nagrodą w kategorii Wydarzenia – zdjęcie pojedyncze. Łukasz Ostalski jest także autorem fotoreportażu o zawodach niepełnosprawnych kulturystów – pierwsze miejsce w kategorii Sport. Konkurs i wystawę zorganizował Bank Zachodni WBK. Patronat medialny sprawuje „Rzeczpospolita”. Komisarzem wystawy jest Tomasz Czuwara, biuro konkursowe BZ WBK Press Foto 2010. Wystawę będzie można zobaczyć także w kilkunastu innych miastach na terenie całej Polski. Więcej: http://www.bzwbkpressfoto.pl/ Na Politechnice Gdańskiej ekspozycja gości w ramach cyklu Politechnika Otwarta. Co, kiedy i gdzie?Wystawa Najlepszych Polskich Fotografii Prasowych, 29 listopada–¬17 grudnia 2010, w godz. 8.00–20.00, hol przed biblioteką w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny!

Wajda, Kieślowski czy Polański? Barańska, Janda czy Tyszkiewicz? Łomnicki, Olbrychski czy Seweryn?Buzek, Janda czy Boczarska? „Dom zły“, „Rewers“ czy „Różyczka“? Już jutro wszystko będzie jasne. O 21.30. rozpocznie się wielka gala Złote Kaczki 2010 – Najlepsze z najlepszych.  Transmisja gali – na żywo w Programie 1 Telewizji Polskiej. Galę, tradycyjnie już, poprowadzi wielka dama polskiego kina, Grażyna Torbicka. Będą jej towarzyszyć, chociaż nie  na scenie, Arkadiusz Jakubik i Tomasz Karolak. Natomiast na scenie pojawią się również Anna Dereszowska, Urszula Grabowska, Sonia Bohosiewicz, Bartek Kasprzykowski, Piotr Polk i Łukasz Zagrobelny. Zaśpiewają filmowe szlagiery, m.in. “Streets of Philadelphia”, “Can you feel the love tonight”, “Time of my life”. Gwiazd i znanych twarzy nie zabraknie także na widowni Sali Kongresowej. Swój udział w Gali potwierdzili m.in. Ewa Błaszczyk, Katarzyna Figura, Małgorzata Foremniak, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Andrzej Krzywy, Daniel Olbrychski, Jerzy Skolimowski, Grażyna Szapołowska, Beata Tyszkiewicz, Zbigniew Zamachowski i Michał Żebrowski. Producentem gali Złote Kaczki 2010 jest firma Rochstar Events. W tegorocznym plebiscycie Złote Kaczki – oprócz gwiazd i twórców najlepszych filmów minionego sezonu – czytelnicy FILMU wybierali  najlepszego reżysera oraz najlepszą aktorkę i aktora spośród Polaków nagrodzonych na największych światowych festiwalach. W finalowych piątkach aktorów znaleźli się Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska, Krystyna Feldman, Krystyna Janda i Beata Tyszkiewicz oraz Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Siwkiewicz i Roman Wilhelmi. Spośród reżyserów szanse na zdobycie statuetki Złotej Kaczki dla najlepszego z najlepszych mają Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Radosław Piwowarski oraz Wojciech Jerzy Has. Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma "Film" (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców. Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2010 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorem głównym gali jest firma Alien, wyłączny przedstawiciel luksusowych apartamentów Doncella Beach na Costa Del Sol. Złotym sponsorem jest Drutex SA, producent najlepszych okien. Producentem statuetki Złota Kaczka jest W.KRUK. Sponsorami Złotych Kaczek 2010 są również Orange, Orlen oraz PGNiG. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, Interia.pl, Polska The Times, VIVA!, WPROST oraz Filmweb. ***** „Film” to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą „Filmu” jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group.

Serwis SwiatObrazu.pl ogłasza nowy konkurs fotograficzny, tym razem na wesoło, którego temat brzmi: „Strzelając śmiechem”. Fotografie zgłoszone do konkursu mają za zadanie pobudzać do śmiechu, a celem konkursu jest uświadomienie uczestnikom i widzom, że śmiejąc się mogą być szczęśliwsi. Równocześnie konkurs pozwala na pracę nad siłą przekazu fotografii i stawia przed uczestnikami nowe wyzwanie – wzbudzania konkretnych emocji u odbiorców. Nagrodami w konkursie są tablety marki Wacom ufundowane przez firmę KSK Dystrybucja. Równolegle autorzy zdjęć mogą się starać o nagrodę publiczności poprzez umieszczenie zdjęcia również na stronie SwiatObrazu.pl w portalu Facebook.com. Zdjęcie, które zdobędzie najwięcej głosów użytkowników Facebooka wyrażonych w liczbie klikniętych przycisków "Lubię", wygrywa nagrodę publiczności. By zgłosić fotografię do konkursu, należy zalogować się (lub zarejestrować i zalogować) w serwisie SwiatObrazu.pl, a następnie dodać zdjęcie do kategorii konkursowej w profilu użytkownika. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin dostępne są na stronie organizatora www.swiatobrazu.pl.

Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Radosław Piwowarski, Wojciech Jerzy Has – to  pięciu reżyserów, którzy maja szansę na Złotą Kaczkę w kategorii „najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach“. Zakończyło się głosowanie w plebiscycie Złote Kaczki 2010 – Najlepsze z najlepszych.  W plebiscycie – oprócz gwiazd i twórców najlepszych filmów minionego sezonu – czytelnicy FILMU wybierali  najlepszego reżysera oraz najlepszą aktorkę i aktora spośród Polaków nagrodzonych na największych światowych festiwalach. W finalowych piątkach aktorów znaleźli się Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska, Krystyna Feldman, Krystyna Janda i Beata Tyszkiewicz oraz Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Siwkiewicz i Roman Wilhelmi. Czytelnicy magazynu FILM wybierali też najlepszych artsytów i filmy sezonu. Wśród filmów, która cieszyły się największym popraciem czytelników, znalazły się: „Ciacho“, „Dom zły“, „Rewers“, „Różyczka“ i „Wszystko, co kocham“. W  plebiscycie na najlepszą aktorkę nawjięcej głosów zebrały: Agata Buzek i Krystyna Janda za role w „Rewersie“, Magdalena Boczarska za „Różyczkę“, Kinga Preis za „Dom zły“ oraz Magdalena Cielecka za „Wenecję“ oraz „Droga wewnętrzna“. Najlepsi aktorzy – zdaniem czytelników FILMU i internautów – to Paweł Małaszyński („Ciacho”), Marcin Dorociński („Rewers”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham”, „Matka Teresa od kotów”), Marian Dziędziel („Dom zły”, „Zgorszenie publiczne”, „Zero”, „Miasto od morza”) oraz Robert Więckiewicz („Kołysanka”, „Różyczka”, „Zero”).  W kategorii „Najlepszy scenarzysta” w finałowej piątce znaleźli się: Andrzej Bart za„Rewers“, Jacek Borcuch za „Wszystko, co kocham“, Maciej Karpiński i Jan Kidawa-Błoński za „Różyczkę“, Bartosz Konopka i Piotr Rosołowski za „Królika po berlińsku“ oraz Wojciech Smarzowski i Łukasz Kośmicki za „Dom zły“. Laureatów tegorocznego plebiscytu Złote Kaczki poznamy już we wtorek 23 listopada podczas finałowej Gali w Sali Kongresowej PKiN. Gala transmitowana będzie na żywo na antenie TVP 1 o godz. 21.30. Galę, tradycyjnie już, poprowadzi wielka dama polskiego kina, Grażyna Torbicka. Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma "Film" (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców. Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2010 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorem głównym gali jest firma Alien, wyłączny przedstawiciel luksusowych apartamentów Doncella Beach na Costa Del Sol. Złotym sponsorem jest Drutex SA, producent najlepszych okien. Producentem statuetki Złota Kaczka jest W.KRUK. Sponsorami Złotych Kaczek 2010 są również Orange, Orlen oraz PGNiG. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, Interia.pl, Polska The Times, VIVA!, WPROST oraz Filmweb.  ***** „Film” to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą „Filmu” jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group. PMPG SA (GPW: POINTGROUP, PGM) spółką działającą w segmencie medialnym i wydawniczym. Jej konsekwentnie realizowana strategia rozwoju zaowocowała opracowaniem serii produktów i usług unikalnych dla rynku mediów i marketingu pod względem różnorodności i kompleksowości. PMPG SA oferuje zarówno przestrzeń reklamową w mediach tradycyjnych oraz realizowanie kampanii reklamowych w nowych mediach, jak również zintegrowane usługi z zakresu komunikacji marketingowej, począwszy od przygotowania strategii poprzez tworzenie i produkcję, a skończywszy na realizacji. Wśród wydawanych przez PMPG SA i jej spółki zależne tytułów są również m.in. magazyn popkulturalny „Machina” oraz magazyn studencki „?dlaczego”. Pod koniec grudnia 2009 r. PMPG nabyła 80 proc. udziałów w AWR „WPROST”, spółce wydającej tygodnik „WPROST”.

W dniu 17 listopada 2010 r., w warszawskiej Operze Narodowej, odbyło się uroczyste rozdanie Medali Europejskich- wyróżnień przyznawanych przez Business Centre Club produktom, które reprezentują wysoką jakość nie odbiegającą od standardów europejskich. W tegorocznej XXI  edycji konkursu uhonorowano firmy oferujące produkty i usługi na najwyższym poziomie. Wśród wyróżnionych produktów znalazła się „Kredytowa Linia Hipoteczna” Banku BPS S.A.  Nagrodę z rąk przedstawicieli  Komisji Weryfikacyjnej odebrał Pan Piotr Pokropek- Wiceprezes Zarządu Banku BPS S.A. Wyróżnienie jest dla nas bardzo cenne ponieważ pokazuje, że oferta jaką Bank BPS proponuje swoim klientom zawiera produkty najwyższej klasy, których jakość nie odbiega od poziomu europejskiego.

Firma Rossmann otworzyła swoją 500-setną drogerię w Polsce. Sklep mieści się w Lidzbarku Warmińskim. Jedna z największych sieci drogeryjnych w Europie swoją pierwszą, polską drogerię otworzyła w Łodzi w 1993 roku. Po 17 latach działalności firma ma w Polsce ponad 500 sklepów w ponad 230 miastach i zatrudnia 7600 pracowników. Codziennie sklepy Rossmanna odwiedza 400 000 klientów, którzy mają do dyspozycji ponad 10 000 produktów, z czego około 3000 to nowości wprowadzone w 2010 roku. Firma oferuje szereg produktów marek własnych, które stanowią już 10 procent oferty typowego sklepu. Wiele z nich (m.in. Isana, Rival de Loop, Sun Ozon oraz Baby Dream) osiągnęło wysokie oceny w testach niezależnego, niemieckiego instytutu badającego jakość produktów – Stiftung Warentest. Dobre wyniki finansowe, systematyczne inwestycje zarówno w rozwój drogerii jak i w infrastrukturę doceniło w ostatnich latach wiele prestiżowych instytucji biznesowych. Przed rokiem Rossmann otrzymał takie wyróżnienia jak m.in. Europrodukt, Superbrands, Lider 20 lat Transformacji Forbesa, Lider Polskiego Biznesu Business Centre Club. Jak zapowiada Marek Maruszak, prezes zarządu Rossmanna, firma nie zamierza zwalniać tempa rozwoju. - W listopadzie 2011 roku planujemy otwarcie drogerii nr 600. Nowe sklepy to tylko część naszych inwestycji. Budujemy nową centralę i rozbudowujemy centrum logistyczne w Łodzi, rozpoczynamy budowę centrum logistycznego dla północnej Polski w Grudziądzu – zapowiada Marek Maruszak.    W 2009 roku Rossmann wydał na inwestycje ponad 147 mln zł, w 2010 roku kwota przeznaczona na rozwój firmy ma być jeszcze wyższa i przekroczyć 167 mln zł. Rossmann w liczbach: Od 17 lat w Polsce Lider branży z 14% udziałem w rynku dystrybucji kosmetyków 500 sklepów samoobsługowych w 234 miastach 500. sklep otwarty 17 listopada 2010 80 – 100 nowych drogerii rocznie 7600 pracowników Sklepy o powierzchni sprzedaży średnio 253 mkw. 3 000 nowości w 2010 Około 400 000 klientów codziennie Magazyn centralny o powierzchni 50 000 mkw. 147,11 mln zł na inwestycje w 2009 roku 167 mln na inwestycje w 2010 roku Ponad 680 mln zł na inwestycje od 1993 roku Około 10 000 SKU w ofercie   Rozwój sieci Rossmann w Polsce   2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 * Liczba sklepów 61 75 92 118 153 184 228 278 339 420 515 Obroty sklepów (w mln zł) 234 309 412 533 711 913 1281 1751 2386 3014 3640 *estymacja

Elegancki design, potęga technologii i luksus zamknięte w wyjątkowym smartfonie. Specjalna ekskluzywna edycja Galaxy S – Giorgio Armani Samsung Galaxy S to kolejny owoc wieloletniej współpracy obu marek. Najnowszy smartfon stanowi idealne połączenie wyjątkowego, wysublimowanego stylu oraz najnowszej technologii. Wyjątkowy design – esencja stylu Giorgio Armaniego  Design telefonu Giorgio Armani Samsung GALAXY S stanowi kwintesencję wyrafinowania charakteryzującego wszystkie projekty tego cenionego projektanta. By wyróżnić urządzenie na tle innych produktów, tylną część obudowy wykonano z metalu oraz ozdobiono wzorem projektu Armaniego. Przy grubości zaledwie 9,9 mm, nowy Armani Samsung GALAXY S jest jednocześnie płaski i stylowy, dzięki czemu stanowi poręczne urządzenie, które z łatwością dopasuje się do każdej dłoni. Inteligentne akcesoria – łatwiejsze życie Giorgio Armani Samsung GALAXY S wyposażono w szeroką gamę inteligentnych funkcji. Social Hub to bardzo wygodna aplikacja integrująca w jednym miejscu wszystkie kontakty oraz wiadomości, które trafiają na telefon za pośrednictwem portali społecznościowych, komunikatorów oraz e-maile, SMSy i MMSy. Najwyższą jakość obrazu zapewnia imponujący ekran dotykowy Super AMOLED, a tysiące możliwości otwiera się dzięki dostępowi do sklepu z aplikacjami Android Market i Samsung Apps oraz usług Google. Dodatkowej elegancji dodaje mu interfejs zaprojektowany przez Giorgio Armaniego. Każdy użytkownik ekskluzywnej wersji Galaxy S może wybierać spośród specjalnie stworzonej gamy dzwonków, czcionek i grafik. – Długotrwała współpraca między firmą Samsung a Giorgio Armanim zaowocowała powstaniem wyjątkowo dopracowanego smartfona. Ten model doskonale definiuje wyrafinowany gust jego użytkowników. Wspaniale było zobaczyć wynik połączenia designu i wiedzy technicznej Samsunga z jedną z najbardziej prestiżowych i stylowych marek na świecie – powiedział YH Lee, Senior Vice President Samsung Mobile Marketing. Począwszy od grudnia Giorgio Armani Samsung GALAXY S będzie dostępny w butikach Giorgio Armani i w głównych salonach z telefonami komórkowymi we Włoszech, a w 2011 będzie stopniowo wprowadzany na kolejne rynki światowe.   Giorgio ArmaniSamsung GALAXY S – specyfikacja produktu Sieć  HSDPA 900/1900/2100  EDGE/GPRS 850/ 900/1800/1900 Wyświetlacz   4.0” WVGA(480x800) 16M SUPER AMOLED mDNIe(Mobile Digital Natural Image engine) Aparat fotograficzny   5.0 megapikseli AF   Action Shot, Add me, Cartoon Shot, Smile Shot Odtwarzacz wideo HD Video Player & Recorder (1280 x 720) @ 30fps   - Codec: DivX, XviD, MPEG4, H.263Sorenson, H.264, VC-1 - Format: 3gp(mp4), WMV(asf), AVI(divx), MKV, FLV Odtwarzacz audio   Odtwarzacz Music Player z SoundAlive, 3.5mm Ear Jack Funkcje dodatkowe   Android™ 2.2 (Froyo), Android browser™ (Flash 10.1)   Social Hub - zintegrowana książka telefoniczna, zintegrowany kalendarz, Widget, zintegrowana skrzynka odbiorcza - wersja podstawowa: POP3/IMAP Email & IM SMS, MMS, IM, E-mail, Microsoft Exchange ActiveSync   Procesor 1GHz Czujnik prędkości, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy, czujnik światła Przeglądarka Layar Reality Browser produkcji Tele Atlas SWYPE, Write & Go Giorgio Armani GUI Łączność   Bluetooth® technology v 3.0   USB 2.0 (Full -Speed) Wi-Fi 802.11 b/g/n Pamięć   16GB+ microSD (do 32GB) Wymiary   64,2 x 122,5 x 9,9 mm (123g) Bateria   (Standard) Li-pol, 1,650 mAh * Wszystkie funkcje, aplikacje, specyfikacje i inne informacje na temat produktu wskazane w niniejszym dokumencie, w tym m.in. dotyczące funkcji dodatkowych, designu, ceny, komponentów, wydajności, dostępności i możliwości produktu, mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Strona informująca nie ponosi w związku z tym żadnej odpowiedzialności.  

Są tańsze od naturalnych, a dzięki swoim właściwościom chemicznym i fizycznym doskonale nadają się jako materiał drogowy, do uzdatniania i stabilizacji gruntu, a także w budownictwie. To właśnie ekonomiczne oraz ekologiczne zalety stosowania m.in. kruszyw alternatywnych z punktu widzenia zarówno inwestorów, jak i społeczności lokalnych będą tematem specjalnej konferencji we Wrocławiu. W poniedziałek 15 listopada we Wrocławiu spotkają się naukowcy, specjaliści i przedstawiciele administracji, którzy uczestniczyć będą w konferencji „Wykorzystanie ubocznych produktów spalania jako materiałów alternatywnych w inżynierii lądowej w aspekcie zrównoważonego rozwoju regionalnego”. Jej głównym organizatorem jest spółka Renevis przy współpracy z Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. (Grupa EdF) oraz współudziale Stowarzyszenia Polska Unia Ubocznych Produktów Spalania. Przedsięwzięcie to zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz rektorów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wsparcia merytorycznego w postaci patronatu naukowego udzieliły Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej oraz Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego. Wśród prelegentów pojawią się wybitni specjaliści i znawcy problematyki: prof. dr hab. inż. Jerzy Zwoździak oraz prof. dr hab. inż. Antoni Szydło. Prof. Zwoździak (kierownik Zakładu Ekologistyki Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej) pełnił m.in. funkcję doradcy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz wielu instytucji związanych z ochroną środowiska, jest również współautorem kilkudziesięciu raportów wykonywanych w ramach Wspólnoty Europejskiej. Natomiast prof. Antoni Szydło kieruje Zakładem Dróg i Lotnisk w Politechnice Wrocławskiej i jest rzeczoznawcą Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Konferencja poświęcona będzie różnym aspektom stosowania w inżynierii lądowej oraz budownictwie takich produktów jak żużle, popioły oraz mieszanki popiołowo-żużlowe (powstające w elektrowniach i elektrociepłowniach podczas produkcji energii elektrycznej i cieplnej w procesie spalania węgla kamiennego i brunatnego). Korzyści z zastosowania ubocznych produktów spalania można rozpatrywać z punktu widzenia środowiskowego i ekonomicznego, ale także społecznego. W skali Polski rocznie wytwarzanych jest około 16 mln ton ubocznych produktów spalania. W przeszłości trafiały głównie na składowiska odpadów; obecnie coraz częściej docenia się ich właściwości i możliwości gospodarczego wykorzystania. Zgodnie z wieloma  przeprowadzonymi badaniami oraz już wdrożonymi technologiami mogą być one bezpiecznie i skutecznie wykorzystywane zarówno do robót inżynierskich (jako np. materiały na podbudowy dróg i do budowy nasypów mostowych i drogowych), ale także jako sztuczne kruszywa w budownictwie czy składniki cementu i betonu. Potwierdza to działalność spółki Renevis, która zagospodarowuje uboczne produkty spalania pochodzące z należących do spółki KOGENERACJA S.A. elektrociepłowni Wrocław i Czechnica. Oferowane przez nią kruszywo krzemianowe i geotechniczne jest tańsze średnio o ok. 10 proc. od kruszyw naturalnych, a zastosowano je z powodzeniem np. w nasypach komunikacyjnych obwodnicy Oleśnicy, przy budowie odcinka Łany-Kamieniec Wrocławski (Obwodnica Wschodnia Wrocławia) oraz przebudowie ulic Kosmonautów i Lotniczej we Wrocławiu. - Kruszywa alternatywne przyczyniają się do zwiększenia rentowności prowadzonych inwestycji drogowych, ale przede wszystkim pozwalają chronić złoża surowców naturalnych przed nadmierną eksploatacją oraz likwidować istniejące już składowiska odpadów energetycznych – wylicza Janusz Fromm, prezes zarządu spółki Renevis, współorganizatora konferencji. – W ten sposób nie tylko dba się o wdrażanie w życie zasad zrównoważonego rozwoju oraz działań proekologicznych, ale również uzyskać można gotowe tereny pod kolejne inwestycje i zapewnić tym obszarom właściwy rozwój gospodarczy. Kwestia ta jest także niezmiernie ważna dla regionalnych władz samorządowych i administracyjnych w kontekście wdrażania na Dolnym Śląsku zasad zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz realizacji założeń Krajowego Planu Gospodarki Odpadami i jego wojewódzkich odpowiedników. Stąd obecność na konferencji Grzegorza Romana, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Jednak mimo spełniania przez materiały alternatywne określonych norm i wymogów technicznych oraz bezpieczeństwa, wciąż w naszym kraju istnieje wiele barier stojących na przeszkodzie ich zastosowaniu. Wynikają one przede wszystkim z niedostatecznej świadomości społeczeństwa i braku wystarczającej wiedzy m.in. firm wykonawczych i inwestorów, ale także zbyt słabego wykonywania przez samorządy założeń proekologicznej polityki państwa. Dlatego podczas konferencji poruszane będą aspekty formalno–prawne (jakie muszą spełnić zarówno producenci materiałów opartych na ubocznych produktach spalania, jak i same materiały, by można je było wykorzystywać gospodarczo) oraz normy i uregulowania Unii Europejskiej. Wspólnota jest o wiele bardziej zaawansowana zarówno w pokonywaniu różnego rodzaju barier, o których będzie mowa podczas konferencji, jak i w opracowywaniu najnowszych technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania. W panelu środowiskowym będzie można poznać badania dowodzące bezpieczeństwa ich użycia. Nie zabraknie prezentacji praktycznych: w panelu technicznym przedstawione zostaną inwestycje zrealizowane z wykorzystaniem ubocznych produktów spalania, takie jak np. budowa nasypów Mostu Północnego w Warszawie. A po referatach uczestnicy konferencji zwiedzą ekspozycję techniczną, przygotowaną na terenie Zakładu Odzysku Ubocznych Produktów Spalania w Kamieniu, w gminie Długołęka. Organizatorzy konferencji: * Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA (Grupa EDF) * Stowarzyszenie Polska Unia Ubocznych Produktów Spalania * Renevis Patronat honorowy konferencji: * Marszałek Województwa Dolnośląskiego * Główny Inspektor Ochrony Środowiska * Politechnika Wrocławska * Uniwersytet Wrocławski

W krakowskim salonie KOŁO odbyło się spotkanie z czołowymi polskimi projektantami z pracowni MOHO/CODE. To kolejna inicjatywa producenta wyposażenia łazienek, mająca przybliżyć szerokiej publiczności najnowsze trendy w designie. Goście odbywającego się 5 listopada w Modlniczce k. Krakowa wydarzenia mogli posłuchać o designie holistycznym, obejrzeć najnowsze serie ceramiki łazienkowej Ovum i Ego by Antonio Citterio, a także zapoznać się z twórczością Sebastiana Szwajczaka, katowickiego fotografa mody. Ze strony pracowni MOHO spotkanie uświetnili Magdalena Lubińska – założycielka firmy – oraz projektant, Michał Biernacki. Wydarzenie zgromadziło ponad stuosobową publiczność, której zainteresowanie w podobnym stopniu przyciągały refleksje polskich projektantów, jak i nowe propozycje i aranżacje łazienkowe KOŁA. Zaprezentowane pod Krakowem linie Ovum i Ego - efekt współpracy Grupy Sanitec z ikoną projektów użytkowych, Antonio Citterio – doskonale wpisują się w idee stojące również za wizją designu prezentowaną przez MOHO/CODE. Przedmioty użytkowe mogą być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne – wystarczy spojrzeć na bestsellerowy, łączący w sobie światowe trendy i rodzimy folklor dywan DIA (stworzony przez projektantów z MOHO) czy eleganckie, klasyczne kształty umywalek Ovum by Citterio. Wernisaż prac fotografa Sebastiana Szwajczaka był interesującym urozmaiceniem wykładu i premierowego pokazu designerskiej ceramiki KOŁA, zaś wnioski ze spotkania napawają optymizmem. Widać wyraźnie, że w Polsce o designie nie tylko rozmawiamy, ale przede wszystkim go robimy. Warto dodać, że w bardzo dobrym stylu. Do 31.12.2010r. w salonie firmowym KOŁO będzie można obejrzeć wystawę ponad 40 prac katowickiego fotografa mody. Fanów talentu tego młodego artysty zapraszamy w godzinach 10-20.00 (pon.-pt.), 10-18.00 (sob.) oraz 11-16.00 (ndz.).

Jest rok 1904.  Cesarz Wilhelm II dokonuje otwarcia największej uczelni technicznej w Gdańsku: Królewsko–Pruskiej Wyższej Szkoły Technicznej. Inauguracja roku akademickiego 1904/1905 na Wydziale Chemicznym odbywa się w reprezentacyjnej sali wydziału – w Audytorium Chemicznym. W audytorium, które z ogromnym prawdopodobieństwem miało wystrój i kolorystykę taką, jaką niedawno ukończony proces rewitalizacji przywrócił współczesnemu wnętrzu. Jak to się stało, że w 2010 roku studenci mogą uczestniczyć w wykładach prowadzonych w scenografii sprzed 106 lat? O tajemnicach renowacji i niespodziankach, na jakie trafili architekci czuwający nad modernizacją i rewitalizacją obiektu opowie dr inż. arch. Ksenia Piątkowska. Na wykład zapraszamy w środę, 17 listopada o godz. 18 do Audytorium Chemicznego. Wstęp jest wolny. W 2004 roku władze Wydziału Chemicznego podjęły decyzję o przeprowadzeniu remontu audytorium. O tym, jak piękna to była niegdyś sala opowiadali – podczas spotkania z architektami – profesorowie Wydziału Chemicznego, a zwłaszcza prof. Wiesław Wojnowski. – Kiedy po raz pierwszy weszłyśmy do audytorium, bardzo trudno było dostrzec to piękno – wspomina dr Ksenia Piątkowska, która wraz z prof. Elżbietą Ratajczyk-Piątkowską przygotowały projekt modernizacji i rewitalizacji. – Było ono głęboko ukryte pod uszkodzonymi, pokrytymi wieloma wtórnymi warstwami farb tynkami ścian, pod wyeksploatowanym lenteksem na posadzkach, pod żałośnie marszczącymi się roletami w oknach, czy topornymi oprawami jarzeniówek zamontowanych na suficie sali. Odkrycie tego piękna wymagało nie tylko ogromnej wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, jaką dysponują zaproszone przez nas do współpracy autorytety. Jak wyglądało audytorium w 1904 roku, jak je widzieli jego projektanci prof. Albert Carsten i Otto Ruff? – Będąc projektantami tej bardzo złożonej modernizacji i rewitalizacji Audytorium Chemicznego czułyśmy się często jak antykwariusze, a niekiedy wręcz postaci z powieści Agathy Christie – Hercules Poirot czy Miss Jane Marple, dociekające czasem naprawdę głęboko ukrytej prawdy. „Stare – nowoczesne” Audytorium Chemiczne jest przykładem jak merytoryczna, konstruktywna współpraca odważnego inwestora, kompetentnych konserwatorów i projektantów oraz zaangażowanego wykonawcy daje pożądany efekt mimo niełatwej, najeżonej ograniczeniami zabytkowej materii. Jesteśmy przekonane, że Cesarz Wilhelm II byłby zadowolony z efektu. Środowy wykład odbywa się w ramach cyklu Politechnika Otwarta.