Już w najbliższą niedzielę – 29 maja – po raz szósty ulicami Warszawy, przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się o godz. 12.00 pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Dalej przejdzie ulicami Krakowskie Przedmieście, Miodową, Świętojerską, do Ogrodu Krasińskich, gdzie będzie miał miejsce piknik rodzinny. Tegoroczny Marsz, odbędzie się pod hasłem „Polska woła o ludzi sumienia”, które jest fragmentem, aktualnej również i dziś, homilii wygłoszonej przez bł. Jana Pawła II w Skoczowie. Marsz poprzez afirmację podstawowego prawa do życia jest przypomnieniem nauczania Papieża Polaka. Jego uczestnicy postulują ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Apelują o zaprzestanie skrajnej formy dyskryminacji, jaką jest dopuszczana przez polskie prawo aborcja dzieci z powodu ich niepełnosprawności, czy okoliczności poczęcia. Podczas Marszu jego uczestnicy podpiszą list otwarty. Zwrócą się w nim do Posłów o odnowę moralną Polski, o szczególną wrażliwość na sprawy rodziny i nie wykluczanie ze społeczeństwa najmłodszych obywateli poprzez odbieranie im prawa do narodzin. List otwarty uczestników Marszu dla życie i Rodziny do Posłów – „Polska woła o ludzi sumienia” „Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Te słowa wypowiedziane w 1995 roku w Skoczowie przez Jana Pawła II są ciągle aktualne. Dlatego zwracamy się do wszystkich odpowiedzialnych za ład w życiu publicznym, w szczególności do posłów na Sejm: Oprzyjcie prawo Rzeczpospolitej o normy moralne! Niech prawo służy rodzinie, umacnia małżeństwa, broni najsłabszych. Szczególnie apelujemy o poparcie projektu ustawy, który bierze w obronę wszystkie dzieci od poczęcia. Społeczny projekt, który trafił do Sejmu wsparło swoimi podpisami ponad 570 000 osób. Liczymy na Was, liczymy, że okażecie się ludźmi sumienia! Rodziny zgromadzone na Marszu dla Życia i Rodziny” Marsz to również czas dziękczynienia za dar życia i rodziny. Szczególną radością jest obecność na nim Mam w stanie błogosławionym. Doceniając otwartość na życie, młodzi rodzice otrzymają dla swych pociech body dziecięce z logiem Marszu. Będzie to zarazem pamiątka dla najmłodszych Marszowiczów. Jak co roku ideę Marszu wspierają znane osoby życia publicznego, świata mediów, kultury i nauki, m.in. Krzysztof Ziemiec, Przemysław Babiarz, Wojciech Cejrowski, Tomasz Zubilewicz. Marsz dla Życia i Rodziny jest inicjatywą organizacji pozarządowych Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby i organizacje pozarządowe pozytywnie nastawione do idei praw człowieka, przyjazne życiu i rodzinie. Marsz wyrusza 29 maja o godz. 12.00 spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Szczegółowe informacje na stronie www.marsz.org.
Wrocław, historycznie miasto pogranicza – wielu kultur, narodów oraz religii – powraca od pewnego czasu do swej wielusetletniej tradycji miasta tolerancji i dialogu. Praktycznym przejawem tego stanu rzeczy są wrocławskie wydarzenia i imprezy kulturalne eksponujące lokalne, regionalne, ponadregionalne, a także globalne dziedzictwo kulturowe. W odrodzoną we Wrocławiu tradycję interakcji i współdziałania ponad podziałami doskonale wpisuje się nadchodzący, trzeci już, Festiwal Kultury Protestanckiej. Do mocno zakotwiczonych we wrocławskim kalendarzu imprez kulturalnych „świąt” różnych narodów, grup etnicznych czy religijnych, czyli np. Dni Austrii, Bułgarii, Francji, Holandii czy Dni Kultury Chrześcijańskiej, Żydowskiej lub Muzułmańskiej, dołączył dwa lata temu Festiwal Kultury Protestanckiej. Pierwszy Festiwal, miał na celu pokazanie protestanckiego dziedzictwa stolicy Dolnego Śląska, wpływu jego dorobku na historię oraz współczesność miasta. Tegoroczny Festiwal Kultury Protestanckiej kładzie nacisk przed wszystkim na społeczny wymiar tradycji reformacyjnej. W programie festiwalu znalazły się między innymi premiery filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncert chóru gospel z USA i chóru z Ukrainy, spacer z przewodnikiem po protestanckim Wrocławiu oraz festyn rodzinny. Jednym z najciekawszych punktów będzie międzynarodowa konferencja „Chrześcijaństwo w świecie dziś: Spuścizna Jonathana Edwardsa”. – Pierwszy Festiwal okazał się bardzo dużym sukcesem. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, we wszystkich wydarzeniach związanych z pierwszą edycją – wystawami, odczytami, wykładami, prezentacjami - wzięło udział ponad 800 uczestników, w tym reprezentanci wielu wyznań chrześcijańskich i innych religii. Ośmieleni frekwencją oraz życzliwym przyjęciem, postanowiliśmy w bieżącym roku zorganizować po raz kolejny Festiwal – mówi rzecznik Festiwalu z ramienia Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, Aneta Torbus – Spotkaliśmy się wówczas z bardzo ciepłym odzewem gości, licznymi pytaniami dotyczącymi tematyki protestantyzmu i protestantów we Wrocławiu, dlatego też w tym roku dostosowaliśmy program Festiwalu do tych uwag – dodaje. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie http://www.fkp.ewst.pl/program-festiwalu/
Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba klientów korzystających z usług assitance, bezpłatnie dołączanych przez WARTĘ do każdej polisy mieszkaniowej. Klienci najczęściej proszą o pomoc hydraulika, serwisanta sprzętu RTV i AGD oraz ślusarza. W WARCIE do każdej polisy mieszkaniowej dodawany jest nieodpłatnie pakiet usług assistance, który zapewnia organizację pomocy w różnych sytuacjach życiowych. To bardzo przydatne rozwiązanie, o którym klienci bardzo często nie wiedzą. Ze statystyk Centrum Alarmowego Warty wynika, że świadomość klientów zdecydowanie rośnie. Liczba klientów korzystających z pomocy WARTY wzrosła trzykrotnie na przestrzeni ostatniego roku. Z darmowej pomocy można skorzystać zarówno przy usuwaniu awarii związanych z użytkowaniem domu tj. pęknięta rura, cieknący dach, wybita szyba, zacięty zamek itp. jak i naprawie sprzętu RTV, AGD, PC. WARTA w takich przypadkach nie tylko organizuje i opłaca przyjazd specjalisty, ale także pokrywa koszty użytych do naprawy niektórych części zamiennych. Limity uzależnione są od wykupionego wariantu polisy mieszkaniowej. Najszerszy pakiet usług assistance otrzymują klienci z polisą WARTA DOM KOMFORT. Assitance obejmuje tu m.in. naprawę samochodu pod domem, lub jego holowanie do najbliższego warsztatu, wizytę lekarza w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku na terenie całej Polski, opiekę nad dziećmi i zwierzętami podczas hospitalizacji osoby ubezpieczonej. Polisa pokryje tez koszty opieki nad osobami niesamodzielnymi, wymagającymi stałej opieki, podczas urlopu osoby ubezpieczonej. W ramach assistance można nawet zamówić kwiaty i bilet do teatru, które zostaną dostarczone pod wskazany adres. - Biorąc pod uwagę, że wykupujemy polisę chroniącą dom czy mieszkanie, zakres otrzymanej ochrony assitance znacznie poszerza jej przydatność. Bywają bowiem sytuacje, kiedy najcenniejsza jest natychmiastowa pomoc – mówi Przemysław Makaro Dyrektor Biura Rozwoju Produktów Majątkowych i Osobowych w WARCIE
Prawie 1800 uczniów odwiedziło interaktywne miasteczko edukacyjno-rozrywkowe "Planeta Energii" 23 i 24 maja w Jaworze. "Planeta Energii" przyjechała do Jawora jako nagroda dla klasy II sportowej ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka, która została jednym z 10 zwycięzców organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego. - Nasze wrażenia z miasteczka są bardzo pozytywne. Uczniowie mojej klasy na pewno poczuli się docenieni i wyróżnieni – komentuje Pani Anita Demczak wychowawczyni zwycięskiej klasy. W miasteczku na najmłodszych czekało wiele atrakcji. Na początku dzieci układały energetyczne puzzle oraz brały udział w wyścigach samochodzików napędzanych energią wytwarzaną za pomocą rowerków stacjonarnych. Po wejściu do pierwszego namiotu uczniowie w wygodnych pufach oglądali film 3D przedstawiający historię Energoludków. W drugim namiocie na dzieci czekali wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy przeprowadzali niesamowite eksperymenty związane z energią elektryczną, a także sprawdzali wiedzę najmłodszych na temat bezpiecznego z niej korzystania. - W Jaworze dzieci okazały się wyjątkowo grzeczne i poukładane. Nie mieliśmy większych trudności z panowaniem nad najmłodszymi i precyzyjnym przekazywaniem im wiedzy. Cieszę się, że odwiedziło nas też sporo dorosłych, którzy chętnie brali udział w eksperymentach – komentuje Grzegorz Mędza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. "Planetę Energii" w Jaworze przez 2 dni odwiedziło prawie 1800 najmłodszych i ponad 500 dorosłych! Jawor był ostatnim przystankiem na mapie "Planety Energii". Wcześniej miasteczko odwiedziło 9 innych miast, z których pochodziły zwycięskie klasy. Organizatorem konkursu jest Grupa ENERGA. Patronem akcji jest Minister Edukacji Narodowej oraz portale Sieciaki.pl, ZielonaLekcja.pl i Ekologia.pl. Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji wizyty miasteczka dla Urzędu Miejskiego w Jaworze. *** Grupa ENERGA (www.energa.pl) dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Jest krajowym liderem w dostawie energii ze źródeł odnawialnych. Posiada 45 elektrowni wodnych, do jej sieci przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie. Pozwala to Grupie realizować globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych, która obecnie stanowi blisko 13 procent energii elektrycznej dostarczanej klientom spółki. Świadczenie usług dla milionów odbiorców nakłada na Grupę ENERGA szczególną odpowiedzialność - zarówno za ludzi, jak i otoczenie. ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania wspierające wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. W ramach programu realizowane są projekty sportowe, edukacyjne, proekologiczne, kulturalne oraz charytatywne.
Należąca do światowej czołówki producentów elektroniki użytkowej firma Samsung podpisała porozumienie z dystrybutorem publikacji elektronicznych, firmą Nexto.pl. Użytkownicy smartfonów lub tabletów Samsung, będą mieli łatwy dostęp do szerokiego asortymentu e-booków i audiobooków, obejmującego ponad siedem tysięcy publikacji. Samsung umieścił na platformie Samsung Apps specjalnie przygotowaną przez Nexto aplikację, która jest dostepna do pobrania dla wszystkich użytkowników tabletu Samsung Galaxy Tab oraz smartfonów Galaxy S. Aplikacja umożliwia czytanie książek lub słuchanie audiobooków w tzw. chmurze. Oznacza to, że biblioteka Klienta jest synchronizowana pomiędzy urządzeniami, a także między urządzeniem a sklepem www.nexto.pl. W ramach aplikacji do pobrania jest ponad 7 tysięcy produktów. Nowi i obecni klienci już posiadający urządzenie Samsunga będą mogli zainstalować aplikację za pośrednictwem platformy Samsung Apps. Bartłomiej Roszkowski, prezes zarządu NetPress Digital, spółki prowadzącej serwis Nexto.pl nie kryje zadowolenia z tej umowy. – Dzięki temu porozumieniu możemy zaoferować naszym klientom i użytkownikom urządzeń Samsung unikalną usługę – mówi Roszkowski. Książkę albo audiobooka będzie można zakupić w dowolnym miejscu i od razu zacząć czytać lub słuchać. Tak wygodnego sposobu dokonywania zakupów nie było jeszcze na polskim rynku – dodaje. Więcej informacji o aplikacji Nexto dla Androida można uzyskać pod adresem http://mobile.nexto.pl. *** O Nexto.pl Nexto.pl jest w Polsce liderem w zakresie sprzedaży czasopism i książek w wersji elektronicznej. Każdy z produktów znajdujących się na Nexto.pl można nabyć taniej, bezpiecznie, w najnowocześniejszej dostępnej technologii oraz bez konieczności czekania na fizyczną przesyłkę pocztową. Sklep Nexto.pl został wyróżniony miejscem w pierwszej dziesiątce najlepszych sklepów internetowych w Polsce w 2010 roku według WPROST i Money.pl w kategorii "Kultura i rozrywka" prześcigając o kilka miejsc księgarnię EMPIK. Nexto.pl dostarcza technologię oraz e-publikacje dla jednej z największych sieci komórkowych w Polsce - Plus. Firma współpracuje obecnie z ponad 100 wydawnictwami z Polski i zagranicy. Głównym inwestorem jest fundusz inwestycyjny MCI Management. NetPress Digital, spółka zarządzająca sklepem Nexto.pl, znalazła się także w gronie najlepszych firm technologicznych w Europie w ramach konkursu RED HERRING 100.
Stara japońska legenda mówi, że temu, kto ułoży tysiąc żurawi spełni się jedno marzenie – będzie żył długo, a jeśli jest chory, wyzdrowieje. Zapraszamy do akcji składania symbolicznych papierowych ptaków na znak solidarności z narodem japońskim dotkniętym niszczącą siłą trzęsienia ziemi. Żurawie origami składane z papieru w siedmiu kolorach tęczy, zostaną zawieszone na dziedzińcu południowym na konstrukcji z żyłek na wysokości około 10 metrów. Warto wspomnieć, że pomysł takiej ekspozycji ma również swoje uzasadnienie w japońskiej tradycji. Ma nawet swoją nazwę – sembazuru, co oznacza dosłownie tysiąc żurawi origami nawleczonych na sznur. Nić łącząca żurawie jest dla nas symbolem więzi między ludźmi. Instalacja będzie rosła systematycznie z dnia na dzień od 26 do 28 maja. Każdy z nas może mieć udział w tym pięknym dziele. – Ważnym elementem instalacji jest możliwość oglądania jej z trzech perspektyw – tłumaczy Dominika Falkowska, studentka V roku architektury, projektantka instalacji. – Od dołu, z dziedzińca, uczestnicy będą mogli przyglądać się tęczowej, unoszącej się nad ich głowami chmurze ptaków. Z poziomu parteru gmachu głównego będzie można zajrzeć do wnętrza instalacji, która będzie dodatkowo tworzyła ciekawą grę światła i cienia na korytarzu. Natomiast z górnych okien będzie można obejrzeć co dzieje się na Bałtyckim Festiwalu Nauki poprzez instalację – z lotu żurawia. Pomocą w składaniu origami służyć będą instruktorzy – studenci Politechniki. Przygotowane zostały również specjalne ulotki z instrukcją składania dla uczestników akcji. Żuraw w symbolice japońskiej zajmuje miejsce szczególne. Japończycy uważają, że jeśli ktoś komuś złoży i podaruje żurawia, życzy mu tysiąc lat pomyślnego życia. Uznaliśmy więc, że warto popularyzować tę dobrą tradycję. Żurawie będzie można składać na Dziedzińcu Południowym Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej w czwartek i piątek, 26 i 27 maja, w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotę, 28 maja od godz. 10.00 do godz. 12.00.Składać będą również rektorzy uczelni technicznych, którzy przyjeżdżają do Gdańska na konferencję. Jak sobie radzą z origami, można będzie podejrzeć w czwartek w godz. 11.30-11.45. Gościem specjalnym tej części imprezy będzie Marek Kamiński. Podróżnik dołoży swojego żurawia origami do naszej instalacji. O godz. 12.00 w czytelni Biblioteki Głównej rozpocznie się spotkanie z Markiem Kamińskim, pt. Poliglota bez granic. Impreza będzie dedykowana kulturze japońskiej. Organizatorzy zapewniają symboliczny orientalny poczęstunek. Zdjęcia z całej akcji zostaną przesłane do Uniwersytetu Aizu, z którym nasza uczelnia trzy lata temu podpisała porozumienie o współpracy. Trzeba wspomnieć, że Aizu leży w prefekturze Fukushima, czyli obszarze dotkniętym tragicznym trzęsieniem ziemi z marca br. Organizatorem imprezy jest Centrum Języków Obcych Politechniki Gdańskiej oraz studenci uczący się języka japońskiego na naszej uczelni. W akcję włączyła się profesor Hanna G. Adamkiewicz-Drwiłło, kierownik Zakładu Nauk Ekonomicznych, od lat zafascynowana kulturą Japonii. Pierwszego swojego żurawia złożyła ponad dwadzieścia pięć lat temu, nabierając przez lata biegłości w składaniu innych form origami. Jednocześnie zgłębia filozofię Kraju Kwitnącej Wiśni, nawiązującą do symboliki różnych form tej sztuki. Poza pracą zawodową równie poważnie traktuje twórczość poetycką. Opublikowała książkę „Moje siebie oglądanie” (Wydawnictwo Miniatura, Gdynia 2010), w której zebrała całą swoją twórczość poetycką. W niniejszej publikacji znajduje się również prawie dwieście miniatur poetyckich, wzorowanych na rytmice tradycyjnej formy wiersza japońskiego zwanego haiku. Poniżej cytujemy jeden z wierszy, nawiązujący do japońskiej sztuki składania papieru – origami. Zapraszam do świata,W którym z papieru i wyobraźniPowstają najpiękniejsze historie,do świata,w którym panuje ciszai przestrzenne harmonie. W świecie origami nie ma łeznie ma smaków: gorzko i słono,tu stwórcą jesteś ty sam,A twoja cierpliwość chodzi w kimono.Hanna G. Adamkiewicz-Drwiłło Zew żurawia mandżurskiego W Japonii mówi się, że żuraw mandżurski żyje tysiąc lat. Ptak ten jest symbolem powodzenia i długowieczności, a jego wizerunek stał się japońskim symbolem narodowym. Jednak spotkanie prawdziwego żurawia w Japonii należy do rzadkości. Pod koniec XIX wieku uważano, że czarno-białe ptaki o długich szyjach i charakterystycznych czerwonych czubach już wyginęły. Ale pewnego dnia w 1952 roku na najbardziej wysuniętej na północ dużej japońskiej wyspie Kushi ro pojawiło się kilkanaście osobników. Miejscowi rolnicy zaczęli je dokarmiać i tak populacja zaczęła się odradzać. Obecnie żuraw japoński jest drugim pod względem rzadkości występowania gatunkiem żurawia na Ziemi. Na wyspie Hokkaido żyje ich około 1000 – tutaj się rozmnażają, przemierzają pola i wykonują tańce godowe na obszarze bagien i torfowisk północno-wschodniej części wyspy. Wiadomości zaczerpnięte z http://www.zielonasowa.home.pl/100miejsc/index.php?option=com_content&view=article&id=112:album&catid=9:galeria&Itemid=20
W dniach 27-29 maja warto przyjechać do Parku Handlowego Bielany. Przy Parku stanie miasteczko Bridgestone – raj dla miłośników motoryzacji i wszystkich tych, dla których bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Na miejscu bedzie można skorzystać ze stanowisk diagnostycznych opon, symulatorów jazdy w trudnych warunkach, a także dowiedzieć się, jak zachować się podczas wypadku. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Na parkingu przy Parku Handlowym Bielany, na przestrzeni ponad 1300 m², stanie miasteczko Brigdgestone – prawdziwa gratka dla zmotoryzowanych. Wypełni je mnóstwo atrakcji, będzie można również otrzymać fachowe wsparcie dotyczące bezpieczeństwa na drodze, a także po prostu interesująco spędzić czas. Na placu staną stanowiska diagnostyczne, na których specjaliści sprawdzać będą ciśnienie w oponach oraz głębokość bieżnika, a po badaniu wręczą kierowcy aktualną kartę kontroli ogumienia. Do dyspozycji gości będą symulatory pozorujące jazdę w zmieniających się warunkach atmosferycznych oraz podczas niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dzięki udziałowi w reżyserowanych sytuacjach kierowcy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i czas reakcji w trudnych sytuacjach. Co godzinę w miasteczku odbywać się będą pokazy ratownictwa medycznego, podczas których kierowcy dowiedzą się, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu podczas wypadku samochodowego. Specjaliści podpowiedzą także, jak ergonomicznie zorganizować przestrzeń w samochodzie – takie elementy jak ustawienie fotela czy odległość kierownicy znacznie wpływają na bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Oprócz pokazów będzie można zasięgnąć indywidualnych konsultacji przy stanowisku ratowników. Głównym celem wydarzenia jest edukacja kierowców w kwestii bezpieczeństwa. Ale podczas trzech dni z Bridgestone nie zabraknie także dobrej zabawy i konkursów, takich jak zmiana koła na czas oraz rozpędzanie osi samochodu rowerkiem treningowym. Na śmiałków chcących sprawdzić się w tych konkurencjach czekać będą atrakcyjne nagrody. Na nudę nie będą uskarżać się także najmłodsi. W myśl zasady: czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał organizatorzy przewidzieli także strefę dla dzieci. Znajdzie się w niej miasteczko ruchu drogowego, po którym dzieciaki będą jeździły plastikowymi samochodzikami i pod okiem instruktora uczyły się znaków drogowych oraz zasad ruchu na drodze. Będzie też coś dla małych miłośników dwóch kołek – w miasteczku rowerowym, także pod okiem instruktora dzieci będą mogły szlifować woje umiejętności. Dzieci liczyć mogą również na konkursy z nagrodami. – Park Handlowy Bielany to typowo rodzinne centrum. Zależy nam nie tylko na dostarczaniu wysokiej jakości produktów i rozrywki ale także, gdy mamy możliwość angażujemy się w projekty edukacyjne. Bezpieczeństwo na drodze to kwestia priorytetowa dla nas wszystkich – mówi Ewa Kolondra, dyrektor Parku Handlowego Bielany. Cykl imprez Bridgestone Road Show to element projektu Tyre Safety realizowanego przez japoński koncern Bridgestone, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez edukację kierowców z zakresu odpowiedniej eksploatacji opon.
Marnowanie żywności to coraz częściej poruszana kwestia, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Skalę zjawiska potęgują: rosnąca zamożność społeczeństwa, wysoki poziom konsumpcji i powszechny dostęp do artykułów spożywczych. Z nadmiarem produktów w naszych kuchniach mamy do czynienia przede wszystkim po świętach – w związku z którymi przygotowujemy się do obfitych posiłków spożywanych w rodzinnym gronie. Istnieją jednak sposoby na zachowanie zasad polskiej gościnności bez marnowania pokarmu. Z badania przeprowadzonego w 2010 roku przez Instytut Millward Brown SMG KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że jedną z kluczowych przyczyn wyrzucania żywności jest niska świadomość skali jej marnowania oraz brak programów edukacyjnych. Wyniki tej samej analizy wykazują, że aż 74% polskiego społeczeństwa ma świadomość, że w Polsce marnuje się dużo żywności, a co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie.[1] Liczne badania oraz codzienna praktyka pokazują, że brakuje nam czasu oraz chęci, by należycie szanować żywność. Wyrzucając ją powinniśmy jednak pamiętać, że marnujemy nie tylko sam produkt, ale również wszelkie nakłady związane z jego produkcją i sprzedażą. Przyczyniamy się również do zanieczyszczania środowiska naturalnego – zwiększając odpady, a tym samym potęgując ich negatywne konsekwencje dla człowieka. Problem jest olbrzymi tymczasem prostych pomysłów na wykorzystanie produktów czy gotowych potraw, które zalegają w naszych lodówkach jest bardzo wiele. Jeżeli po świętach zostanie nam bigos – można ugotować makaron łazanki, z kapusty z grzybami przygotować krokiety, z ciasta zrobić pyszne bajaderki, a wędlina jest doskonałym dodatkiem do pizzy, zapiekanki makaronowej lub ziemniaczanej, a także żurku. Racjonalne podejście do produktów żywieniowych powinniśmy zacząć już na etapie planowania potraw, a w dalszej kolejności – przygotowywania listy składników do ich przyrządzenia. Przystępując do zakupów poprzedzających gotowanie każdy konsument powinien pamiętać swego rodzaju dekalog żywieniowy [2]: 1. Zrób listę potraw, które chcesz przygotować2. Zaplanuj swoje zakupy w oparciu o listę posiłków3. Zjedz coś zanim udasz się na zakupy – unikniesz efektu jedzenia oczami4. Kupuj tylko tyle ile faktycznie jesteś w stanie zjeść5. Zawsze sprawdzaj jakość kupowanych produktów i bierz pod uwagę ich termin ważności6. Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach określonych na opakowaniu (czas, temperatura, dostęp światła), by była jak najdłużej świeża7. Przyrządzaj posiłki racjonalnie – wykorzystuj te same składniki do różnych dań8. Zamiast wyrzucać produkty przydatne do spożycia – pomyśl do jakich potraw możesz je dodać9. Wykorzystuj zamrażalnik!10. A na koniec delektuj się smacznym posiłkiem! O tym jak wiele można wyczarować ze składników, które mamy w naszych kuchniach decyduje tylko i wyłącznie nasza inwencja, a satysfakcja z pomysłowego wykorzystania naszych domowych zasobów przy oszczędności środków materialnych jest nieoceniona. Oto przykłady przepisów z zastosowaniem składników z poświątecznych stołów: Zapiekanka farmera (jajeczna) (4 porcje) 1 łyżeczka Przyprawy do zup, sosów, sałatek WINIARYZiarenka Smaku WINIARY1 cebula2 łyżki masła1 papryka czerwona250 g wędlin (boczek, kiełbasa, szynka)6 jajek3 bułki kajzerkimasło do posmarowania naczyniapieprz Cebulę obrać, pokroić, zeszklić na maśle. Paprykę i wędliny pokroić w paseczki. Jajka wybić do miski, bułki pokroić w kostkę. Połączyć wszystkie składniki, doprawić Przyprawą do zup, Ziarenkami Smaku i pieprzem. Przełożyć do wysmarowanego naczynia do zapiekania. Zapiekać 30 minut w temp. 160°C. Czas przygotowania: 10 minutCzas oczekiwania: 30 minutWartość energetyczna: Całość 1397 kcal 1 porcja ok. 349 kcal Barszcz z pieczonym mięsem i kapustą (2 porcje) 1 Barszcz czerwony na wędzonce Doskonała Kuchnia WINIARY100 g pieczonego mięsa150 g kapusty białej Zupę przygotować wg przepisu na opakowaniu. Mięso pokroić w kostkę 1 x 1 cm. Kapustę pokroić w kostkę, ugotować, odsączyć. Mięso i kapustę połączyć z zupą. Zagotować. Czas przygotowania: 10-15 minutWartość energetyczna: Całość 332 kcal 1 porcja ok. 166 kcal Wykwintna sałatka z kurczakiem (4 porcje) 150 ml Majonezu Dekoracyjnego WINIARY1 mały jogurt naturalny250 g pieczonego kurczaka (2 udka pieczone)1 puszka ananasów3 łodygi selera naciowego100 g ciemnych winogron1/2 puszki kukurydzy2 łyżki posiekanego szczypiorkusól, pieprz Sos: Majonez połączyć z jogurtem, doprawić solą i pieprzem. Mięso i ananasy pokroić w kostkę. Seler oczyścić (obrać obieraczką od warzyw) i pokroić w cienkie plasterki. Winogrona przekroić na połowę i usunąć pestki. Wszystkie składniki sałatki wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Połączyć z sosem majonezowym. Czas przygotowania: 20 minutWartość energetyczna: Całość 2285 kcal 1 porcja ok. 571 kcal Kotleciki z mięsa gotowanego z serem (4 porcje) 1 Sos pieczeniowy jasny WINIARYZiarenka Smaku WINIARY300 g ugotowanego mięsa100 g startego żółtego sera2 jajka2 łyżki posiekanej natki pietruszki2 łyżki bułki tartej3 łyżki olejupieprz Sos przygotować wg przepisu na opakowaniu. Mięso pokroić w drobną kostkę. Dodać ser, jajka i natkę pietruszki. Doprawić Ziarenkami Smaku i pieprzem. Uformować 8 kotlecików, obtoczyć w bulce tartej i usmażyć na rumiano na rozgrzanym oleju. Podawać z ziemniakami puree i Sosem pieczeniowym. Czas przygotowania: 20 minutWartość energetyczna: Całość 1708 kcal 1 porcja ok. 427 kcal Zdaniem członków Rady Zarządzającej Programu Środowiskowego ONZ wyeliminowanie nieefektywności w procesie produkcji żywności i konsumpcji na świecie mogłoby zapewnić wystarczającą ilość jedzenia do nakarmienia populacji całego świata. Ponadto, ograniczenie zjawiska marnowania pokarmu powinno zagwarantować żywność dla spodziewanego przyrostu społecznego przez następne 40 lat. Od naszej postawy zależy zatem zdrowie i kondycja kolejnych pokoleń na całym świecie. Warto o tym pamiętać przy okazji każdego wyrzucanego produktu. * * * WINIARY to marka, która od 70-ciu lat jest gwarancją sukcesu w kuchni. Jej produkty inspirują nowoczesne panie domu do przygotowywania najsmaczniejszych potraw dla całej rodziny. Zupy, buliony, sosy, pomysły na…, dania instant, majonezy, przyprawy, galaretki, kisiele, czy budynie – w sumie ponad 200 różnych wyrobów kulinarnych WINIARY, które w szybki i prosty sposób pozwalają przyrządzić domowy posiłek. [1] Badanie opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Instytut Millward Brown SMG KRC, styczeń 2010. [2]Opracowany w oparciu o wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Instytut Millward Brown SMG KRC, styczeń 2010.
WARSZAWA, Polska – 22 grudnia 2010 - Zorganizowany przez Samsung Electronics Polska konkurs fotograficzny „Następna stacja Kreacja”, właśnie dobiegł końca. Nagrodę główna – nocną sesję zdjęciową według własnego projektu zorganizowaną przez Samsung na jednej ze stacji warszawskiego metra oraz publikację wykonanych zdjęć w magazynie K MAG – zdobył Piotr Dębski. Pomysł konkursu zrodził się z chęci propagowania kreatywnego podejścia do fotografii i pokazania, że każdy z nas za pomocą swojego aparatu może uchwycić niezwykłość otaczającego nas świata. Liczyliśmy na zgłoszenia od ludzi, którzy bawią się fotografią, są otwarci i poszukują inspiracji w każdym miejscu i czasie, tworzą obrazy spontanicznie i będą chcieli podzielić się swoimi ,,zdobyczami”. Poziom oraz liczba nadesłanych prac przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Gratulujemy finalistom niebagatelnych pomysłów, a wszystkim uczestnikom niezwykłej kreatywności – mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor marketingu Samsung Electronics Polska. Jury konkursu oraz głosujący na nadesłane w I etapie prace internauci nie mieli łatwego zadania. Spośród ponad 2500 prac zgłoszonych przez uczestników musieli wybrać tylko 10 najlepszych zdjęć. Za pośrednictwem aplikacji na portalu Facebook oddano 54000 głosów. Najlepsza dziesiątka otrzymała kompaktowy aparat Samsung NX100 oraz kolejną fotograficzną misję do wypełnienia. Poproszono ich, by – korzystając z tego wygranego aparatu Samsung – stworzyli pracę, którą będą chcieli zaprezentować w finale. Dodatkowo, każdy z wyróżnionej dziesiątki musiał przedstawić swój oryginalny scenariusz nocnej sesji zdjęciowej na stacji warszawskiego metra. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia z puli ponad stu nagród, w tym inteligentne obiektywy IFunction, miejskie torby HO LO oraz designerskie USB. Zwycięzcę konkursu wybrało jury, które postanowiło przyznać główną nagrodę Piotrowi Dębskiemu. Nadesłał on najciekawsze fotografie (wykonane aparatem NX 100) oraz przedstawił niebanalną koncepcję sesji zdjęciowej. Aby zrealizować zwycięski pomysł, Samsung zorganizuje nocą plan zdjęciowy na jednej ze stacji warszawskiego metra. Rezultaty sesji już wkrótce będzie można obejrzeć na łamach magazynu K MAG.
Nagroda im. E. Kwiatkowskiego przyznawana jest co roku za najlepsze publikacje o tematyce ekonomicznej. Laureatem 18. edycji konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich został Zbigniew Domaszewicz. Dziennikarz został uhonorowany za artykuł o wizjonerach w biznesie XXI wieku „Rekiny i leszcze polskiego netu” (Przekrój 23 lipca 2009 r.). W publikacji autor opisuje początki Internetu w Polsce, a także twórców pierwszych polskich e-biznesów, którzy kilkanaście lat temu podjęli ryzyko rozwinięcia działalności gospodarczej w sieci. Artykuł odkrywa historię powstania bardzo znanych i dużych projektów internetowych - od popularnego portalu Wirtualna Polska, poprzez księgarnię internetową Merlin, aż po mbank i Inteligo – pierwsze internetowe banki w Polsce. Jak podkreślali jurorzy, oprócz opisanej ciekawej i mało znanej historii Sieci w Polsce, autor udowodnił, że warto zaufać intuicji i być wizjonerem w biznesie. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jak również znani publicyści, redaktorzy naczelni i dziennikarze, oprócz nagrody głównej przyznało dodatkowo honorowe wyróżnienie. Otrzymał je Zbigniew Bartuś za artykułu „Dymek nad Polską” (Dziennik Polski 11 czerwca 2010 r.). W tym roku do konkursu o Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wpłynęło 30 zgłoszeń. W poprzednich latach nagroda obejmowała publikacje na temat przedsięwzięć gospodarczych, służących realizacji wizji nowoczesnej Polski. Od 2010 roku przyznawana jest za dziennikarstwo ekonomiczne. Eugeniusz Kwiatkowski był wybitną postacią w historii Polski XX wieku. Ekonomista, minister i wicepremier był także autorem szeregu prac ekonomicznych poświęconych analizie gospodarczej Polski. O jego patronacie nad konkursem Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zdecydowało w 2004 roku. Konkurs SDP dla dziennikarzy prasy, radia, telewizji i Internetu organizowany jest od 1993 r. i wzorowany na amerykańskiej Nagrodzie Pulitzera. *** PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego pod względem wyników finansowych. Po 3. kwartale 2010 roku osiągnął zysk netto w wysokości 2,5 mld zł, co stanowiło blisko 29 proc. zysku polskiego sektora bankowego w tym okresie. Z 28-procentowym udziałem w rynku Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży kredytów, oferując oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest wielokrotnie nagradzany w wielu prestiżowych rankingach. Oferta kredytu hipotecznego, pod względem dostosowania do nietypowych oczekiwań klientów, została uznana za najlepszą na rynku przez porównywarkę finansową Comperia.pl. Bank został również doceniony za elastyczność oferty tych kredytów, które mogą być udzielane na sfinansowanie różnych celów oraz w kategorii najlepszego banku oszczędnościowo-inwestycyjnego. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2010” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt hipoteczny, a także zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców” oraz posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi”. Według analiz firmy badawczej MillwardBrown SMG/KRC PKO Bank Polski cieszy się najwyższym zaufaniem spośród badanych instytucji finansowych – 3/4 ankietowanych ufa jego stabilności finansowej. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na miliard dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2010” jej wartość została określona na 3,6 mld zł.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zakończy Rok Chopinowski dwoma koncertami z udziałem laureatów ostatniego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina: w niedzielę 19 grudnia, w Katowicach, z Orkiestrą wystąpi Evgeni Bozhanov, a następnego dnia w Warszawie, muzycy towarzyszyć będą Daniilowi Ttrifonowowi. Koncert w Katowicach (sala im. G. Fitelberga) rozpocznie się o godz. 18.00, w pierwszej jego części Evgeni Bozhanov wykona chopinowski recital fortepianowy, w programie którego znajdą się mazurki z opusu 30, 41 i 50, Polonez As-dur op. 53 i Polonez-fantazja As-dur op. 61, Impromptu Ges-dur i Barkarola Fis-dur op. 60. W drugiej części, pianista wraz z orkiestrą zagrają Koncert fortepianowy e-moll op.11. Koncert w warszawskim studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, 20 grudnia o godz. 19.00, rozpocznie utwór Henryka Mikołaja Góreckiego Małe requiem dla pewnej polki. Artyści NOSPR wykonają również muzykę do baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa (wybór z I i II Suity) oraz towarzyszyć będą Daniilowi Trifonowowi w Koncercie fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina. Obydwa koncerty poprowadzi Jacek Kaspszyk, dyrektor muzyczny NOSPR.
Dziesięć specjalistycznych laboratoriów badawczych powstaje w ramach wspólnego projektu Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Na prezentację dorobku oraz zamierzeń poszczególnych laboratoriów wchodzących w skład Centrum Zaawansowanych Technologii POMORZE zapraszamy w czwartek na Politechnikę Gdańską. 16 grudnia, w godz. 9.15-13.20, Sala Senatu Politechniki Gdańskiej, Gmach Główny, I piętro. Więcej informacji na http://www.cztpomorze.pl W ramach projektu powstaje 10 laboratoriów, skupionych w czterech domenach: 1. biotechnologia, chemia żywności i leków 2. technologie informacyjne i telekomunikacja 3. materiały funkcjonalne i nanotechnologia oraz 4. ochrona środowiska. 8 laboratoriów powstaje na Politechnice Gdańskiej, dwa - na Uniwersytecie Gdańskim. Inwestycja pochłonie prawie 24 mln zł. Fundusze unijne pozwolą na zakup ponad stu urządzeń badawczych. Wyremontowane zostaną także pomieszczenia przeznaczone na laboratoria. Wśród realizowanych zakupów można wymienić: urządzenie do stapiania proszków wiązką lasera – narzędzie do badań nad implantami, stanowisko technologiczne CVD - służące do nakładania precyzyjnych powłok diamentowych, wykorzystywanych w informatyce i telekomunikacji, czy mikroskop typu STM/AFM – supernowoczesny mikroskop do badań w dziedzinie nanotechnologii.Warto dodać, że każde urządzenie warte jest ponad milion złotych! Do udziału w seminarium zaproszono JM Rektora Politechniki Gdańskiej, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezesa Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Członków Konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii-Pomorze oraz przedstawicieli instytucji wspierających. Na prezentację zapraszamy także przedstawicieli mediów. Projekt jest współfinansowany w 75 proc. przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, wdrażany natomiast przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A.LUDZIE PROJEKTU Autorem jest prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. współpracy i programów międzynarodowych. Koordynatorem uczelnianym po stronie Uniwersytetu Gdańskiego - prof. dr hab. Marek Grinberg. Poszczególnymi laboratoriami w projekcie kierują: 1. Centrum Civitroniki - prof. dr hab. inż. Paweł Kłosowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska 2. Laboratorium Nanomateriałów - prof. dr hab. inż. Leon Murawski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej 3. Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów - dr inż. Piotr Wroczyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki 4. Laboratorium Pomiarów Optoelektronicznych Innowacyjnych Materiałów i Displejów - dr hab. inż. Bogdan Kosmowski, prof. nadzw. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki 5. Laboratorium Środowiskowe Technologii Bezprzewodowych - prof. dr hab. inż. Michał Mrozowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki 6. Mobilne Laboratorium Diagnostyki i Technologii Środowiska - prof. dr hab. inż. Jan Hupka z Wydziału Chemicznego 7. Laboratorium Materiałów Polimerowych - dr hab. inż. Józef Haponiuk prof. nadzw. PG z Wydziału Chemicznego 8. Laboratorium Biomateriałów - prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński z Wydziału Mechanicznegooraz na Uniwersytecie Gdańskim:1. Laboratorium Nanomateriałów i Nanokompozytów - prof. dr hab. inż. Andrzej Kłonkowski z Wydziału Chemii2. Laboratorium Charakteryzacji Materiałów Luminescencyjnych i Nanomateriałów - prof. dr hab. Marek Grinberg z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Obsługę płatności, rozliczeń i przetargów realizuje biuro projektu, zlokalizowane przy al. Zwycięstwa 27, Gdańsk Wrzeszcz (tzw. „biały domek”). Za nadzór nad biurem odpowiada administrator projektu – mgr Łukasz Świacki.
Udane wakacje to dla Polaków bardzo poważna sprawa. Na tyle istotna, że swój wakacyjny wypoczynek starają się zaplanować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Dlatego też bardzo starannie przeglądają oferty turystyczne na sezon letni AD '11, mając jednocześnie bardzo sprecyzowane wymagania co do zawartości oferty – wynika z raportu opracowanego prze polską wyszukiwarkę ofert turystycznych Qtravel.pl. Bardzo dużą popularnością cieszą się również - co nie powinno zimą dziwić – oferty aktywnego wypoczynku na nartach. Polacy powszechnie uchodzą za nację działającą raczej spontanicznie, często pod wpływem impulsu. Pod względem jesteśmy dość często porównywani z naszymi zachodnimi sąsiadami - jak mówi znany stereotyp, Niemcy wszystko starannie planują, częstokroć z bardzo znacznym wyprzedzeniem, w przeciwieństwie do Polaków, którzy wszystko zostawiają na ostatnią chwilę, preferując raczej "twórczą" improwizację, niż staranne planowanie. Stereotypy mają jednak to do siebie, że są prawdziwe wyłącznie ... w świadomości osób je głoszących. Ze stanem faktycznym nie miewają bowiem wiele wspólnego. – Statystyki zapytań kierowanych do naszej wyszukiwarki zdecydowanie obalają mit o pełnej polskiej spontaniczności, kupowaniu pod impulsem, czy - już w zawężeniu do branży turystycznej - preferowaniu wyłącznie ofert typu "last minute". Staramy się bowiem dokładnie planować i przygotowywać swoje plany wakacyjne – mówi Agnieszka Grygiel, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju internetowej wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl. – Co ciekawe, nasi użytkownicy mają już bardzo precyzyjne i skonkretyzowane wymagania co do przyszłorocznego wypoczynku. Szczegółowa analiza wskazuje, że szukając ofert na przyszłoroczne wakacje mamy już sprecyzowane miejsce, hotel, a nawet biuro podróży czyli organizatora wyjazdu. To może wskazywać, że staramy się wybierać oferty już sprawdzone, czyli po prostu na kolejne wakacje decydujemy się na powtórkę z udanych tegorocznych – wyjaśnia Agnieszka Grygiel. Najczęściej poszukiwane kierunki to tradycyjnie Egipt, Tunezja, Grecja, Maroko czy Turcja. także w wyborze konkretnych kurortów nie jesteśmy skłonni do ryzyka – prym wiodą Hurghada, Sharm el-Sheikh, Alanya czy Bodrum. Zima niemal w pełni W turystyce trendy wyznacza – co oczywiste – kalendarz. Dlatego właśnie początek sezonu zimowego to także czas poszukiwania atrakcyjnych ofert na zimowy wypoczynek. A dla zwolenników aktywnego spędzania czasu cóż może być zimą ciekawszego niż całodzienne szusowanie na dobrze przygotowanych trasach narciarskich? – Narty, nart, narty... To w listopadzie zdecydowanie najczęściej powtarzające się słowo związane z zimowym wypoczynkiem. Analogicznie jak w przypadku planowania przyszłorocznych wakacji również i w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty na wyjazd zimowy nasi użytkownicy mają bardzo sprecyzowane wymagania. W listopadzie jako główne miejsce na śnieżne szaleństwo preferowane były Włochy, a w szczególności znana stacja narciarska w tym kraju, czyli Livigno – tłumaczy Agnieszka Grygiel. – Listopad zdecydowanie okazał się więc miesiącem pod znakiem osób chcących wypoczywać aktywnie - na nartach, deskach. Warto podkreślić, że poszukując ofert na wypoczynek na "deskach" zwracamy już dość mocno uwagę na jakość całości infrastruktury towarzyszącej, czyli wyciągi, ich ceny, dostępność. To zjawisko akurat nie dziwi, bowiem to właśnie całe zaplecze techniczne w gruncie rzeczy decyduje o komforcie jazdy na nartach – dodaje Agnieszka Grygiel. Miłośnicy nart to jednak bardzo wymagający klienci. Najchętniej wybierają oferty pozwalające na maksymalnie efektywne wykorzystanie całego dostępnego czasu na aktywny wypoczynek – blisko wyciągów, z karnetami narciarskimi w pakiecie, najchętniej w centralnych częściach miejscowości. Unikają propozycji z wyżywieniem w cenie – na obiady czy kolacje najchętniej bowiem chadzają do lokalnych restauracji. Sylwestrowe szaleństwo Nadal względnie rzadko poszukujemy ofert świątecznych. W przypadku świąt to zrozumiałe - Boże Narodzenie uchodzi bowiem za święta typowo rodzinne, które spędza się w gronie najbliższej rodziny. Tradycyjnie wysokim zainteresowaniem cieszą się za to oferty sylwestrowe. Polacy bardzo chętnie ruszają się domu, witając Nowy Rok w górach czy innych atrakcyjnych miejscach. – W przypadku ofert sylwestrowo-noworocznych już zdecydowanie polubiliśmy odrobinę szaleństwa. Oczywiście staramy się łączyć aktywny wypoczynek z szampańską zabawą, stąd duża popularność ofert sylwestra z górach, czyli rozrywki połączonej z nartami. Bardzo wysoką popularnością cieszą się egzotyczne oferty na spędzenie ostatniego dnia roku. Wyjątkowo chętnie decydujemy się na sylwestra pod palmami – w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich czy nawet w typowych krajach egzotycznych lub tropikalnych. Nie przeszkadza nam nawet wyraźnie wyższa cena takich ofert. Cóż, jesteśmy gotowi zapłacić znacznie więcej za wspaniała zabawę w niezwykłym otoczeniu – wyjaśnia Agnieszka Grygiel. Świąteczna Europa O ile poszukiwania ciekawych sposobów na atrakcyjnego Sylwestra i Nowy Rok zostawiamy własnemu doświadczeniu i referencjom znajomych, to jesienno-zimowe krótkie wypady turystyczne wolimy już powierzyć wyspecjalizowanym biurom podróży. Jesień i zima to bowiem czas zwiedzania znanych i obfitujących w liczne atrakcje miast europejskich. Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe, świąteczne dekoracje, występy artystyczne, przecudnie oświetlone świątecznymi iluminacjami ulice Paryża, Pragi, Brukseli czy Londynu to tylko niektóre z atrakcji dostępnych w okresie kojarzącym się raczej z jesiennymi szarugami i zimowym mrokiem. Listopad i grudzień to przecież czas świateł, świątecznych zapachów, radosnego oczekiwania na święta. Dlatego właśnie w tym czasie szczególnie dużą popularnością cieszą się krótkie – maksymalnie kilkudniowe - wycieczki do dużych miast europejskich, znanych z ciekawej oferty turystycznej. Palmę pierwszeństwa dzierży oczywiście Paryż, ale chętnie chcielibyśmy odwiedzać również Barcelonę, Pragę czy Rzym. – Odkryliśmy uroki zwiedzania Europy poza głównym sezonem turystycznym. Zauważamy całoroczne piękno Paryża, Berlina, Londynu. Odwiedzania dużych europejskich miast nie traktujemy już w kategoriach wyprawy do innego świata, a raczej jako okazję do poznawania atmosfery, różnorodności, kultury czy obyczajów obcych nacji – podsumowuje Agnieszka Grygiel. O Qtravel.pl Serwis www.Qtravel.pl jest odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników w zakresie prostej w obsłudze wyszukiwarki ofert turystycznych. Qtravel.pl to innowacyjne narzędzie do przeszukiwania ofert turystycznych największych organizatorów działających na rynku polskim. Opierając się na systemie wyszukiwania kontekstowego - poprzez wpisanie fraz - serwis Qtravel.pl pozwala w łatwy sposób odnaleźć interesującą ofertę. Qtravel.pl to również doradca i agent turystyczny, gwarantujący profesjonalną obsługę przed oraz posprzedażową. Twórcą i właścicielem serwisu Qtravel.pl jest gdańska sp. z o.o. Q&Q.
W każdym małym artyście drzemie ukryty Picasso, Tycjan lub Van Gogh. Trzeba go tylko odkryć, a wartość dzieła staje się wówczas bezcenna. Udowodnili to podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Jarosławiu, którzy przygotowali projekty do tegorocznych kartek świątecznych dla Nestlé Nutrition i Alima-Gerber S.A. Święta to wyjątkowy czas, który nieodłącznie kojarzy się ze składaniem i otrzymywaniem życzeń. Jednak dla wielu z nas, w dobie e-maili i SMS-ów, zwyczaj wysyłania tradycyjnych kartek pocztowych powoli odchodzi w zapomnienie. Tłumaczymy to brakiem czasu, przedświątecznym zabieganiem i tym, że ‘jakoś ostatnio doba jest o kilka godzin za krótka”. Tak więc, nic łatwiejszego jak wybrać i skopiować gotowe życzenia, zaznaczyć wszystkich, których mamy w bazie poczty elektronicznej lub telefonie komórkowym i przycisnąć „wyślij”. Na szczęście są jeszcze tacy, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez własnoręcznie podpisanych kartek z życzeniami. Tym bardziej, gdy są to kartki nadzwyczajne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ przygotowane przez dzieci. W tym roku projekty kart dla Nestlé Nutrition i Alima-Gerber S.A. przygotowali podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego działającego przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Jarosławiu. Spośród otrzymanych prac w drodze głosowania pracownicy wybrali tę jedną, która stała się tegoroczną kartką firmową. Przedstawia ona Mikołaja niosącego ogromny worek pełen prezentów. Formą podziękowania Nestlé Nutrition i Alima-Gerber S.A. za wspaniałe prace jest przekazanie środków finansowych na rzecz Funduszu Pomocy Dzieciom Chorym działającego przy TPD w Jarosławiu. – To już kolejne święta, podczas których będziemy składać życzenia za pośrednictwem świątecznych kartek przygotowanych specjalnie dla nas przez małych artystów. To właśnie oni potrafią najlepiej uchwycić ducha świąt. Wyjątkowy charakter kartek sprawia, że tradycyjne życzenia nabierają niezwykłego znaczenia – mówi Beata Krawczyk, PR Manager firmy Nestlé Nutrition Alima-Gerber S.A. W minionych latach świąteczne pocztówki malowały dla Nestlé Nutrition i Alima-Gerber S.A. dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dom dla Dzieci i Młodzieży MIESZKO w Rzeszowie a także niepełnosprawni wychowankowie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Łące koło Rzeszowa prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Ubiegłoroczni autorzy kartek - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie – dzięki wspólnemu zaangażowaniu pracowników Nestlé Nutrition i Alima-Gerber – otrzymali nowoczesną tablicę interaktywną. Opis materiałów graficznych: Karta nr 1 – zwycięska karta firmowa Karta nr 3 – otrzymali ją pracownicy wraz z talonami świątecznymi i życzeniami od zarządu firmy Karty 2, 5, 7 i 10 – zostały wydrukowane jako prezent dla TPD w Jarosławiu oraz dla pracowników firmy, którzy mogli je dla siebie nabyć
W tym roku zaproście ukochaną osobę na kolację do wyjątkowej restauracji... w Johannesburgu. Albo na romantyczny spacer... po Hanoi. Za cel obierzcie wyjątkowe miejsce, które będziecie wspólnie odkrywać, i którym będziecie się razem cieszyć. Wycieczki przygotowane przez LogosTour z pewnością pozwolą zakochać się w sobie na nowo. LogosTour proponuje w lutym na przykład wyprawę Wietnam – Kambodża – Laos. W Wietnamie płyniemy w rejs po delcie Mekongu i zatoce Halong, oglądamy zabytki Hanoi. W Kambodży zwiedzamy Angkor Thom, ostatnią stolicę cesarstwa Khmerów, a w Laosie świątynie i pagody Vientiane oraz klasztory i stupy Luang Prabang. „Podróż do Wietnamu, Kambodży i Laosu to jedna z najbardziej romantycznych wypraw, które organizujemy.” – mówi Teresa Górecka, prezes LogosTour - „Polecamy ją także na miesiące miodowe, jest idealna dla zakochanych.” Wyprawa Wietnam – Kambodża – Laos, jak każda wycieczka zorganizowana przez LogosTour, jest przygotowana z największą starannością o potrzeby podróżników, więc możecie być pewni, że nic nie zmąci wyjątkowego czasu spędzonego we dwoje. Inną Azję odkryjemy podczas wyjątkowej podróży do Emiratów Arabskich. W jej trakcie zwiedzimy Dubaj, odbędziemy wycieczkę po emiracie Sharjah – kulturalnej stolicy świata arabskiego, odwiedzimy pałac żony szejka Zayeda, zjemy obiad w najdroższym i najbardziej luksusowym hotelu świata, wjedziemy na najwyższy szczyt Emiratów Jebel Hafeet i popyniemy w rejs tradycyjną łodzią dhow po wodach Zatoki Omańskiej Oceanu Indyjskiego wzdłuż klifowego wybrzeża. Środek lutego to nie tylko czas święta zakochanych, ale także środek zimy. Dawno już minęły Święta i Nowy Rok, do wiosny zostało jeszcze dużo czasu. Należy się Wam odpoczynek od zimowej aury, czas, gdy oboje będziecie mogli wyrwać się z pracy i spędzić romantyczny czas w gorętszym klimacie. Jeśli zawsze fascynowała Was dzika Afryka i chcieliście wspólnie przeżyć przygodę na Czarnym Lądzie, to okres około Walentynek może okazać się do tego idealną okazją. LogosTour, proponuje na ten czas wyjazd do RPA (+ wycieczka do Suazi), gdzie trwa łagodne lato. Będziecie mogli do woli cieszyć się widokiem dzikich zwierząt podczas safari w największych parkach narodowych, bogatą, dziewiczą przyrodą oraz poznawać kultury miejscowych plemion. Walentynkowy wieczór spędzicie w jednej z najbardziej fascynujących stolic świata – Kapsztadzie, podziwiając zapierający dech w piersiach widok na Ocean Atlantycki z jednej, a na góry z drugiej strony miasta. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na zimowy urlop, warto wyrwać się z domu choćby na weekend. Ponieważ okazją będą Walentynki, wybierzcie najromantyczniejsze polskie miasto – Kraków. LogosTour proponuje specjalną ofertę „Romantyczny weekend dla dwojga” w trzygwiazdkowym hotelu Logos w centrum Krakowa. Powitanie Was butelka wina, spędzicie dwie noce w luksusowym, ozdobionym kwiatami pokoju, a rano obudzi śniadanie do łóżka. W ciągu dnia możecie razem odkrywać fascynujące zakątki dawnej stolicy i monumentalne zabytki. Wybierzcie się na wycieczkę do kopali soli w Wieliczce lub odwiedźcie wawelskiego smoka, a wieczorem pospacerujcie po zakamarkach Kazimierza. Tegoroczne Walentynki powinny być niezapomnianym dniem, spędzonym w niepowtarzalnej atmosferze. Zima nie powinna być przykra więc warto znaleźć czas by delektować się chwilami tylko we dwoje w romantycznej scenerii.
Z badań TNS OBOP wynika, że świadomość żywieniowa gimnazjalistów w Polsce jest stosunkowo wysoka, jednak w niewielkim stopniu przekłada się to na ich postawy. Problem otyłości młodych ludzi w Polsce się pogłębia, a niepokojące zjawisko uzupełniają: marnotrawienie jedzenia oraz przedkładanie potraw wysoko przetworzonych nad pożywienie bogate w witaminy i przygotowane samodzielnie. W odpowiedzi na alarmujące wyniki badań uruchomiona został program edukacyjny Jedz smacznie i zdrowo www.jedzsmacznieizdrowo.pl skierowana do gimnazjalistów i nauczycieli w całej Polsce. Z analizy przeprowadzonej przez TNS OBOP wynika, że gimnazjalistom brakuje odpowiednich nawyków żywieniowych wypracowywanych od wczesnego dzieciństwa – chętnie zjedzą domowy posiłek ugotowany przez rodzica, ze znacznie mniejszym entuzjazmem jednak przygotują coś sami. Jedząc poza domem wielokrotnie sięgają po pozbawione wartości odżywczych wysokokaloryczne przekąski. Nie bez znaczenia jest tu rola szkolnych sklepików oferujących słodkie napoje, słodycze, chipsy czy drożdżówki. Problem pogłębia wszechobecna reklama słodyczy i żywności typu fast food, a także rosnący udział w życiu nastolatków Internetu i telewizji kosztem sportu. Kluczowym źródłem informacji o właściwym odżywaniu jest dla gimnazjalisty szkoła. Jednak – zdaniem większości zapytanych nastolatków – zbyt mało uwagi poświęca się w niej zagadnieniu żywienia, a lekcje prowadzone na ten temat – ze względu na schematyczną formułę – w niewielkim stopniu są w stanie zainteresować uczniów. „Odsetek dzieci i młodzieży mających problem z nadwagą rośnie, a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest kształtowanie już od najmłodszych lat właściwych nawyków i zachowań żywieniowych. Intensywne edukowanie na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, promowanie zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety to warunek konieczny, abyśmy nie powtórzyli błędów naszych zachodnich sąsiadów” – powiedziała Agnieszka Piskała, Specjalista ds. żywienia. Badanie przeprowadzone wśród gimnazjalistów wskazuje na silną potrzebę wsparcia młodych ludzi w ich codziennym żywieniu. Mimo posiadanej wiedzy teoretycznej, uczniowie mają problemy ze skutecznym wdrażaniem zasad zdrowego odżywiania w życie. Nie potrafią samodzielnie przygotować wysokowartościowych potraw i racjonalnie komponować swojej diety. Świadomość, że zdrowe są warzywa, owoce czy nabiał okazuje się też niewystarczająca przy próbach odchudzania – zamiast zbilansowanych posiłków młodzież stosuje zazwyczaj drakońskie diety. „Budowanie świadomości żywieniowej powinniśmy zacząć od podstaw, od osób najmłodszych, na zasadzie dobrowolnej promocji zdrowych nawyków w domu i w szkole. Młodych ludzi trzeba zaciekawić. Wspólne przyrządzanie posiłków w domu, nietypowa, warsztatowa formuła zajęć szkolnych, ciekawa forma przekazu, grafika to narzędzia, których nie powinniśmy się bać w poszukiwaniu skutecznego kanału dotarcia do młodego człowieka. Uruchamiając program Jedz smacznie i zdrowo postanowiliśmy pomóc nauczycielom – dostarczając materiały dydaktyczne – oraz uczniom – dając możliwość poszerzenia wiedzy i wymiany opinii. Chcemy uczyć o tym jak przekuć wiedzę w nawyk, a tym samym na co dzień dbać o swoje zdrowie i sylwetkę – tym bardziej, że jest to inwestycja na lata, od której powodzenia zależy zdrowie i kondycja tego i kolejnych pokoleń” – powiedziała Agnieszka Piskała, Specjalista ds. żywienia. „W Polsce marnuje się dużo żywności” - stwierdziło 74% społeczeństwa podczas przeprowadzonych badań opinii publicznej przez instytut Millward Brown SMG KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności. Aż 75% badanych przyznało, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności. „Uwrażliwianie młodzieży na tak ważne problemy społeczne, jak marnowanie żywności i niedożywienie to tematy, które powinny być poruszane w polskich szkołach. Warto z ważnymi społecznie treściami docierać do ludzi na tyle młodych, by można było jeszcze zmieniać ich nawyki, ale już wystarczająco dojrzałych, by mogli podejmować świadome decyzje dotyczące swojego odżywiania, czy robienia zakupów” - powiedział Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Program Jedz smacznie i zdrowo został uruchomiony we wrześniu 2010 pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. Partnerem społecznym jest Federacji Polskich Banków Żywności. Gimnazjaliści z całej Polski mogą w nim za pośrednictwem serwisu internetowego www.jedzsmacznieizdrowo.pl zdobyć szereg informacji dotyczących zdrowego trybu życia i wpływu składników pokarmowych na ich wygląd, samopoczucie oraz rezultaty osiągane w nauce czy sporcie. Dla nauczycieli, we współpracy z metodykami, przygotowano scenariusze lekcji zgodne z gimnazjalnym programem nauczania. Stanowią one doskonałe uzupełnienie wiadomości z innych przedmiotów, np. biologii czy chemii. Wszyscy zaangażowani w program mają szansę zdobycia nagród w towarzyszących programowi konkursach.
14 grudnia startuje "Świeć Się" - druga edycja konkurs na najpiękniejsze iluminacje świąteczne w Polsce. W organizowanym przez Grupę ENERGA współzawodnictwie wyłonione zostaną miasta oraz domy świecące w święta najjaśniej. W "Świeć Się" w szranki o tytuły i nagrody w dwóch kategoriach stanąć mogą osoby indywidualne oraz miasta. Swoje pięknie przystrojone drzewko, dom i ogród w konkursie fotograficznym może pokazać światu każdy – wystarczy przesłać zdjęcie na www.SwiecSie.pl. Natomiast w plebiscycie miast internauci na podstawie zdjęć choinek, przystrojonych ulic i rynków zadecydują o przyznaniu tytułu najładniej oświetlonej przestrzeni miejskiej w Polsce. Na uczestników zabawy czekają atrakcyjne prezenty - 46-calowy telewizor 3D LED, iPad 3G/WiFi, konsola PS3, trzy laptopy i 60 innych cennych nagród. - Pierwsza edycja konkursu i tysiące uczestniczących w nim osób pokazały, że Polacy chętnie dzielą się dobrą energią na święta. Tej zimy ponownie zachęcamy do udziału w Świeć Się oraz przystrojenia swoich mieszkań, domów, ogrodów i ulic świątecznymi iluminacjami, szczególnie energooszczędnymi. Grupa ENERGA dostarczając produkty i usługi w standardzie Smart Eco zachęca do racjonalnego korzystania z energii elektrycznej i stosowania nowoczesnych technologii. Dzięki nim święta mogą być pełne blasku i światła, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. - mówi Ireneusz Kulka, dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji spółki ENERGA. Konkurs fotograficzny – dodaj zdjęcie i wygraj We współzawodnictwie na najlepsze zdjęcia domowych iluminacji świątecznych udział wziąć może każdy – wystarczy sfotografować swoje mieszkanie, dom, balkon, czy ogród przystrojony światłami, stroikami, bombkami, czy innymi ozdobami dodającymi im blasku. By zawalczyć o atrakcyjne nagrody wystarczy wejść na www.SwiecSie.pl i od 14 grudnia do 15 stycznia 2011 dodać zdjęcie. Zwycięzców wyłoni jury złożone z przedstawicieli Grupy Gazeta.pl i Grupy ENERGA. Spośród nadesłanych fotografii przyznana zostanie nagroda główna, wskazane miejsca 2-4 oraz 40 wyróżnień. W 2009 roku najwyżej zostały ocenione prace Izabeli Porawskiej z Koziegłowów, Pauliny Pelisiak ze Szklarskiej Poręby i Pawła Licy z Dywit. Na autorów nagrodzonych prac czeka 46-calowy telewizor 3D LED, iPad 3G/WiFi, konsola PS3, lustrzanka cyfrowa Canon 550D oraz 40 kompaktowych cyfrowych aparatów fotograficznych. Plebiscyt miast – zdecyduj, które miasto świeci najpiękniej w Polsce Miejska edycja konkursu polega na rywalizacji największych miast w Polsce. Pierwszym etapem plebiscytu są trwające do 29.12 eliminacje wojewódzkie – w każdym z województw internauci na podstawie zdjęć choinek, przystrojonych ulic i rynków zdecydują o tym, która miejscowość w danym regionie świeci najpiękniej. Do finału ogólnopolskiego przejdzie 16 miast (po jednym z każdego województwa). Internauci od 29.12.2010 do 9.01.2011 w głosowaniu na www.SwiecSie.pl ocenią, które miasto najlepiej zadbało o wyjątkowe oświetlenie ulic na święta i zasłużyło na przyznanie tytułu najładniej oświetlonej przestrzeni miejskiej w Polsce. Każdy oddany w plebiscycie głos to szansa na wygranie jednego z trzech laptopów oraz 10 aparatów fotograficznych. W poprzedniej edycji konkursu wygrał Rzeszów, uznany przez tysiące internatów za najładniejsze miasto zeszłorocznych świąt. Na medalowym podium stanął też Bielsk Podlaski i Koszalin, pozostawiając w tyle aglomeracje jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Łódź i Katowice. Podobnie jak rok temu zwycięskie miasto otrzyma prezent w postaci energooszczędnego sprzętu AGD, który będzie mogło przeznaczyć na cel społeczny. Fundatorem tej nagrody jest spółka ENERGA Oświetlenie. SwiecSie.pl – konkursy, porady, artykuły, filmy i zabawa na Facebooku Na stronie www obok informacji o konkursie znaleźć można poradnik z artykułami i filmami o tym, jak przystroić choinkę na święta, jak zaoszczędzić energię w czasie świąt oraz jak przygotować iluminacje bezpieczne dla rodziny i otoczenia. Wśród materiałów wideo znajdują się także reportaże prezentujące świąteczne dekoracje w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Trójmieście. O zdanie na temat roli iluminacji w tworzeniu świątecznej atmosfery w przestrzeni miejskiej zapytani zostali także mieszkańcy tych aglomeracji. Wyrażone w filmach opinie można podsumować krótko – nie można wyobrazić sobie świąt bez przystrojonych ulic, rynków oraz choinek w centralnych miejscach miast. Świeć Się dla miłośników serwisu Facebook przygotowała dwie atrakcje w postaci świątecznych aplikacji: - choinka pełna życzeń: http://apps.facebook.com/choinka/ - mapa najjaśniejszych miejsc w Polsce: http://apps.facebook.com/swiecsie/ Dzięki nim każdy posiadacz konta na serwisie społecznościowym Facebook.com będzie mógł wzbogacić swoją tablicę o świąteczny akcent. Założenie własnej "choinki" to szansa by nasi znajomi mogli złożyć nam świąteczne życzenia. Natomiast angażując rodzinę i przyjaciół w tworzenie"świetlnej mapy Polski" uczestnicy zabawy wspomóc mogą swoje miasto we współzawodnictwie o tytuł najładniej oświetlonej miejscowości w Polsce i zachęcić do głosowania w konkursie "Świeć Się". 46-calowy telewizor 3D, iPad i 60 innych powodów by włączyć się do zabawy Na uczestników konkursu (umieszczających zdjęcia oraz głosujących w plebiscycie miast) czeka wiele atrakcyjnych prezentów. Są to: Telewizor 3D Samsung LED 46 cali - 1 sztuka iPad 32 GB, 3G/Wifi - 1 sztuka Laptopy ACER - 3 sztuki lustrzanka cyfrowa Canon 550D - 1 sztuka Konsola Playstation 3, 320GB - 1 sztuka Aparat kompaktowy Canon Powershot - 40 sztuk Aparat kompaktowy Nikon Coolpix - 10 sztuk Konkurs "Świeć Się" jest wspólną inicjatywą Grupy ENERGA (ENERGA SA oraz ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.) oraz Grupy Gazeta.pl. *** Grupa ENERGA (www.energa.pl) jest jednym z polskich holdingów energetycznych. Głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie. Jest też krajowym liderem w dostawie energii ze źródeł odnawialnych. Grupa ENERGA posiada 45 elektrowni wodnych. Współpracuje także z lokalnymi producentami energii ze źródeł odnawialnych. Do jej sieci przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie. Grupa odgrywa również wiodącą rolę na krajowym rynku sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Pozwala to jej realizować globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych, a zielona energia to już blisko 13 procent energii elektrycznej dostarczanej przez ENERGĘ do jej klientów. Grupa ENERGA to także jeden z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12,5 tys. osób.
Kampania „Zaufaj wodzie kranowej”, realizowana dla firmy BRITA, zdobyła złotą statuetkę Gold Magellan w międzynarodowym konkursie 2010 Magellan Awards – Communication Campaign Competition. Poza Gold Award, projekt został uznany za jedną z 50 najlepszych kampanii komunikacyjnych w 2010 roku na całym świecie, plasując się na 16 miejscu. W kategorii „Komunikacja produktu” kampania otrzymała łącznie 98 punktów na 100 możliwych. Złoty Magellan to już druga nagroda agencji konkursie Magellan Awards oraz drugie tegoroczne zwycięstwo kampanii dla firmy BRITA na forum międzynarodowym. Kampania „Zaufaj wodzie kranowej” była realizowana od stycznia do września 2010 na rzecz filmy BRITA Polska. Za koordynację akcji odpowiedzialna była Sylwia Sasal – Account Manager w Ciszewski PR. Wraz z nią dla BRITA pracują Agata Bittner oraz Magdalena Pawlak z działu Corporate Consulting & CSR, kierowanego przez Karolinę Kukielską. Strategię działań PR dla firmy BRITA stworzyli Sylwia Sasal, Marlena Przybyszewska i Sebastian Hejnowski. Celem działań było przełamanie stereotypów Polaków dotyczących spożywania filtrowanej wody z kranu. Agencja stworzyła nowy zawód BRITA testera wody, który przez 4 miesiące sprawdzał wraz z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego jakość wody w 10 polskich miastach. W efekcie badań powstał raport, który dowodzi, że woda w Polsce spełnia normy i jest bezpieczna do spożycia. Kampania została wsparta działaniami w internecie, m.in. na portalu Facebook. Dzięki przeprowadzonym działaniom PR kampania była szeroko komentowana w mediach. Do września ukazało się ponad 500 publikacji. Kampania zrobiła na nas ogromne wrażenie. Imponujące efekty medialne są dowodem, że kampania była przygotowana w sposób kreatywny i profesjonalny tak, aby wywrzeć jak największy wpływ na grupę docelową. Znakomicie sformułowany kluczowy przekaz został wsparty profesjonalnym prowadzeniem projektu. Prawdziwy sukces! – napisała o kampanii Christine Kennedy, Dyrektor Zarządzający LACP. Magellan Awards 2010 to dziesiąta edycja corocznego konkursu branży marketingowej. Organizatorem jest LACP skupiający amerykańskich profesjonalistów z dziedziny komunikacji. Celem konkursu jest promowanie najwyższych standardów w dziedzinie komunikacji. Do nagrody zgłaszane są kampanie komunikacyjne ze wszystkich kontynentów, głównie z Ameryki Północnej. Wyłonieniem najlepszych projektów zajmuje się komisja złożona z najbardziej uznanych profesjonalistów z branży komunikacyjnej. W 2010 roku do konkursu wpłynęło ponad 375 kampanii z całego świata. Film prezentujący kampanię: http://www.youtube.com/watch?v=51rh_FIa7Ig Prezentacja projektu BRITA Tester Brita Tester na Facebooku: http://www.facebook.com/BRITATester Ciszewski PR na Facebooku: http://www.facebook.com/ciszewskipr Strona www kampanii: http://www.tester.brita.pl/ **** Ciszewski Public Relations Sp. z o. o. działa od 1994 roku i jest jedną z największych agencji public relations w Polsce. Od 1999 roku współpracuje na podstawie umowy afiliacyjnej z międzynarodową agencją GolinHarris i jest jej jedynym przedstawicielem na terenie Polski. Wśród klientów agencji znajdują się m.in.: Carrefour Polska, Nivea Polska, Bayer, Kofola-Hoop, Kingston Technology i Allegro.pl. Firma Ciszewski Public Relations należy do Ciszewski Marketing Group, która skupia firmy specjalizujące się w obszarze szeroko pojętego marketingu i komunikacji. Więcej informacji na www.ciszewskipr.pl
