miss internet – Strona 119 – Aktualności i wiadomości prasowe: uroda, moda, wnętrza

Rękawice bokserskie Dariusza Tigera Michalczewskiego z dedykacją, rękawica Sylwii Gruchały, w której wywalczyła brązowy medal podczas ostatnich igrzysk olimpijskich, narty zdobywcy biegunów Marka Kamińskiego oraz  bluza z kapturem „zdjęta” z jednego z muzyków zespołu Sistars to jedne z ponad 100 dostępnych na aukcji Allegro przedmiotów, które można wylicytować w ramach kampanii „Hospicjum to też życie”. Aukcje zakończą się 10 listopada.     “Hospicjum to tez życie” to pierwsza tego rodzaju akcja pomocy dla hospicjów zorganizowana przy szerokim wsparciu mediów i sponsorów. Jej celem jest informacja o ruchu hospicyjnym i ośrodkach medycyny paliatywnej na terenie całego kraju. Jednym z elementów kampanii jest ogólnopolska akcja zbiórki pieniędzy na pomoc dla ruchu hospicyjnego. Fundusze zostana przeznaczone na: ·         na wsparcie hospicjów uczestniczących w akcji, ·         finansowa pomoc dla braci Jędraszów (dwoje dzieci chorych na nieuleczalną chorobę genetyczna, ·         na szkolenie prowadzone przez organizatora kampanii dla pracowników i wolontariuszy z całego kraju.   Serwis aukcyjny Allegro od kilku lat wspiera wszelkie działania charytatywne, udostępniając mechanizmy aukcyjne, powierzchnię reklamową oraz przekazując na ten cel prowizje. Wspólna akcja z Fundacją Hospicja to dopiero początek współpracy, już teraz planowane są kolejne. W trwających do 10 listopada licytacjach można zdobyć m.in.: rekwizyty z serialu “Złotopolscy”:  egzemplarz scenopisu 8 odcinków filmu z autografami aktorów, album z dedykacją Donalda Tuska (wicemarszałek Sejmu RP), srebro rodowe Katarzyny Skrzyneckiej (aktorka i piosenkarka), plakaty  z filmu “Pręgi”, z podpisami jego twórców oraz gadżety klubów sportowych.   W całym kraju działa obecnie ok. 300 ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej, licząc hospicja, poradnie oraz oddziały szpitalne zajmujące się chorymi w ostatnim etapie ich życia. Hospicjów jest blisko 150. 70 z nich przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii Hospicjum to też Życie. Co roku w Polsce 200 tysięcy dorosłych i 2 tysiące dzieci wymaga opieki hospicyjnej. Liczba ta stale rośnie. Średni czas pobytu pacjenta w placówce hospicyjnej wynosi ok. miesiąca. Hospicja prowadzone są w Polsce przez zakony, stowarzyszenia, fundacje, Caritas, samorządy lokalne. Narodowy Fundusz Zdrowia, z którym prowadzący hospicja podpisują kontrakty, pokrywają one tylko część, od 50 do 80 procent wydatków, zależnie od struktury placówki. Resztę muszą zdobyć same – licząc na sponsorów, ludzi dobrej woli, organizując kwesty, akcje, imprezy charytatywne.   Aukcje Fundacji Hospicja: http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=2514304 Więcej informacji o Allegro w dziale Prasa: http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/marketing/press/index.php

Niedziela była drugim, a zarazem ostatnim dniem III Festiwalu Przyrody "Żubrowisko". W Białowieży dopisała pogoda – uczestnicy mogli w blasku ciepłego słońca podziwiać uroki złotej puszczańskiej jesieni. Nie zawiedli również goście – na festiwal dotarli nie tylko mieszkańcy Białowieży i okolic, ale mieszkańcy całego Podlasia. Na imprezie nie zabrakło też gości z kilku innych regionów – m.in. z Kurpi, Mazowsza, Lubelszczyzny. Po raz kolejny przez dwa festiwalowe dni nieco senne już o tej porze roku miasteczko zamieniło się w królestwo ekologów, podróżników, fotografów, Indian i traperów. Tegoroczne Żubrowisko zainaugurowała uroczystość odsłonięcia w Zwierzyńcu k. Białowieży pomnika Żubra, upamiętniającego polowania cara Aleksandra II w okolicznych lasach. Pierwotny monument stanął przy dworku myśliwskim w Zwierzyńcu w 1862 r., ale już w 1915 został wywieziony do Moskwy. Białowieski pomnik wrócił do Polski w 1924 roku – najpierw do Warszawy, a ostatecznie, cztery lata później, do Spały. W Zwierzyńcu pomnik Żubra pojawił się po ponad 80-letniej nieobecności. Nie jest to jednak kopia pierwowzoru, ale nowy projekt autorstwa Józefa Kierskiego i Bogdana Kiesia. Uroczystego odsłonięcia dokonał Włodzimierz Cimoszewicz, Minister Spraw Zagranicznych RP, a jednocześnie miłośnik Puszczy Białowieskiej i Podlasia. Wszyscy miłośnicy Puszczy Białowieskiej mogli przy dźwiękach muzyki z różnych stron świata obejrzeć kilka filmów - prawdziwych perełek kina przyrodniczego, przygotowanych przez National Geographic i Animal Planet, wziąć udział w spotkaniach autorskich promujących nowe książki przyrodnicze i spotkać się podczas biesiady naukowej.  „Po raz kolejny festiwal Żubrowisko był wyśmienitą okazją do spotkania z naukowcami i ekologami, którzy od lat badają życie żubrów w Puszczy Białowieskiej oraz czynnie angażują się w ochronę fauny i flory Podlasia” – podkreśla Jarosław Bańda z Banku Pekao SA – współorganizatora i wyłącznego sponsora festiwalu. Dodaje także „Nas, jako współorganizatorów, cieszy rosnące z roku na rok zainteresowanie festiwalem Żubrowisko. O żubrach i Puszczy Białowieskiej, dzięki tej imprezie, mówi się coraz więcej nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. To dobrze wróży nie tylko festiwalowi, ale przede wszystkim podopiecznym Banku – białowieskim żubrom.” Duże zainteresowanie gości festiwalu wzbudziły dwie wystawy zorganizowane w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN. Pierwsza z nich prezentowała przyrodę w obiektywie Tomasza Gudzowatego, a druga - była odzwierciedleniem dorobku ilustratorskiego prof. Andrzeja Strumiłło. Podczas Żubrowiska nie zabrakło też atrakcji dla koneserów muzyki – do Białowieży na koncerty zajrzeli Justyna Steczkowska, czarująca słuchaczy niezwykłym krystalicznym głosem i naturalnością oraz Sambor Dudziński, multiinstrumentalista dzięki muzyce przenoszący słuchaczy w najodleglejsze zakątki świata – od Ameryki Południowej po Afrykę i Australię. Podczas festiwalu nie zabrakło też prawdziwej egzotyki – w Białowieży można było spotkać odzianych w kolorowe szaty Indian ze szczepu Huu-Ska Luta i zdobyć pierwsze szlify w technice rzutu bumerangiem. Już dziś organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników przyrody na Żubrowisko, które odbędzie się za rok. Informacji udziela: Jarosław Chyra – dyrektor festiwalu, tel. 0607 567 740

Allegro.pl wprowadziło nowy program:  Program Ochrony Kupujących. Zastąpił on usługę Bezpłatne Ubezpieczenie Kupujących. Choć wiele istotnych elementów uległo zmianie, generalna zasada pozostaje identyczna: w ramach Programu serwis aukcyjny Allegro oferuje Kupującemu zwrot wpłaconej Sprzedającemu kwoty (do 300 zł) w przypadku, gdy zapłacił za towar, ale go nigdy nie otrzymał lub otrzymał towar, który znacznie różni się od tego, który był opisany na stronie z przedmiotem. Serwis postanowił znacznie uprościć zasady oraz warunki przyznawania zwrotu wpłaconej kwoty. Allegro liczy na to, że dzięki temu niemal wszyscy poszkodowani Kupujący będą mogli uzyskać rekompensatę. Świadomość istnienia Programu w takim kształcie powinna też wpłynąć pozytywnie na zaufanie do zakupów na Allegro. Oto lista najważniejszych zmian (w stosunku do usługi Bezpłatne Ubezpieczenie):   zniesienie ograniczeń dotyczących komentarzy pozytywnych Sprzedającego (wcześniej Sprzedający musiał mieć co najmniej 2 punkty w systemie komentarzy, czyli co najmniej dwa komentarze pozytywne, a przynajmniej jeden z nich musiał być wystawiony co najmniej 30 dni przed zakończeniem aukcji),   zniesienie ograniczeń dotyczących daty rejestracji Sprzedającego oraz czasu uzyskania przez niego komentarzy pozytywnych (wcześniej Sprzedający musiał być zarejestrowany w Allegro co najmniej od 60 dni),   zniesienie dodatkowego kroku w procedurze (teraz dane jednostki Policji oraz numery dochodzenia/śledztwa są podawane od razu przy wypełnianiu wniosku, nie trzeba ich w późniejszym terminie uzupełniać),   wydłużenie czasu, w którym można wypełnić Formularz (wcześniej 15 dni - od 30 do 45 dnia po zakończeniu aukcji, teraz znacznie dłużej - od 30 do 90 dnia po zakończeniu). Teraz z Programu można skorzystać w przypadku dokonywania zakupu od każdego Sprzedającego z wyjątkiem tych, którzy w momencie składania oferty mieli przewagę komentarzy negatywnych (-1 lub mniej punktów). Najważniejszym z warunków otrzymania zwrotu jest zgłoszenie sprawy na Policję i otrzymanie pisemnego postanowienia o wszczęciu dochodzenia/śledztwa. Dodatkowo strona informacyjna Programu została przebudowana w taki sposób, by jeszcze łatwiej dostępne były wszystkie wyjątki, czyli przypadki, w których zwrot nie może zostać przyznany (np. przesyłka "za pobraniem" lub odbiór osobisty). Więcej informacji o Programie: http://www.allegro.pl/help_item.php?tid=45&item=126 Więcej informacji o aukcji internetowej Allegro: http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/marketing/about.php http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/marketing/press/index.php  

Polskie Forum Strategii Lizbońskiej (PFSL) przeanalizowało problematykę transportu, jako jednego z czterech obszarów priorytetowych "filaru ekologicznego". Istotność transportu wynika z jego znacznej uciążliwości dla środowiska przyrodniczego. W dokumentach Unii Europejskiej sektor ten jest przedmiotem szczególnego zainteresowania, ze względu na rolę dla ochrony klimatu, która z kolei traktowana jest priorytetowo przez Komisję Europejską. Transport -- zwłaszcza samochodowy -- jest odpowiedzialny za emisję niemal 30% tzw. gazów cieplarnianych, a jego udział stale rośnie. Wypełnienie przez Unię Europejską zobowiązań z Protokołu z Kioto w znacznej mierze zależy od powodzenia w ograniczeniu spalania paliw węglowodorowych w pojazdach. Jednak uciążliwość transportu wynika przede wszystkim z zanieczyszczeń powietrza emitowanych nawet przez nowoczesne samochody wyposażone przez katalizatory. Straty spowodowane są również hałas, a także wypadki, które rocznie pochłaniają w Europie kilkadziesiąt tysięcy ofiar śmiertelnych, nie wspominając o kalectwie, cierpieniach i szkodach gospodarczych. Kłopotliwa jest także infrastruktura transportowa. Nowoczesne drogi zapewniające sprawną jazdę samochodem mogą rujnować krajobraz i dzielą ekosystemy na fragmenty, pomiędzy którymi utrudnione są migracje żywych organizmów. Jednak transport dostarcza również rozlicznych korzyści społecznych, dla których jest rozwijany i wysoko oceniany przez wielu obywateli. Zwłaszcza samochód osobowy stanowi szczególnie pożądane dobro konsumpcyjne sprawiające, że w niemal żadnym kraju rząd nie odważyłby się na wdrożenie polityki w istotny sposób ograniczającej swobodę prywatnego transportu drogowego. Tak zarysowane dylematy transportu w Polsce i w Unii Europejskiej były przeanalizowane w PFSL przez zespoły naukowe z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Były też poddane pod dyskusję z udziałem przedstawicieli urzędów centralnych, władz samorządowych, pozarządowych organizacji ekologicznych i instytucji naukowych. Zasadnicze konkluzje można podsumować w następujących stwierdzeniach: ·        W Komisji Europejskiej ścierają się różne tendencje w polityce transportowej w związku z próbą godzenia sprzecznych interesów lobby transportowego, konsumentów i innych podmiotów gospodarczych. ·        Z kolei nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej starają się godzić acquis communautaire z lokalnymi potrzebami rozwoju transportu oraz ochrony środowiska. ·        Krytyczne spojrzenie na tradycyjną logikę polityki transportowej -- abstrahującej od popytu na transport i działania względem niego substytucyjne -- jest tradycyjnie reprezentowane przez pozarządowe organizacje ekologiczne. ·        Z kolei spojrzenie ekonomisty na problem zarządzania ruchem drogowym prowadzi do postawienia tezy, iż nie jest uzasadnione, by opłaty pobierać na drogach wysokiej jakości, o ile gorszej jakości drogi alternatywne nie są takowymi obciążone (co przeczy powszechnej tendencji, by obciążać przede wszystkim użytkowników dróg najwyższej jakości). Społeczna dyskusja nad dylematami rozwoju transportu sprowadza się w znacznej mierze do budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Chętnie dyskutuje się o hipotetycznych korzyściach i zagrożeniach związanych z budową kilku kontrowersyjnych dróg, jak np. Via Baltica, droga ekspresowa Augustów-Białystok, obwodnica Warszawy itp. Przeważa tendencja do posługiwania się argumentami silnymi emocjonalnie i nieporównywalnymi ze sobą nawzajem. Np. zwolennicy budowy nowoczesnych dróg unikają argumentacji kosztowej akcentując postęp cywilizacyjny, jaki przynosi ze sobą autostrada. Natomiast zwolennicy ochrony przyrody wskazują na spustoszenie ekologiczne, na jakie naraża każdy obszar cenny przyrodniczo poprowadzenie lub modernizacja trasy szybkiego ruchu. Nie ma, niestety, badań, które dostarczałyby przekonywających argumentów za lub przeciw związkowi budowy dróg z promowaniem przedsiębiorczości, będącej zasadniczym tematem "Strategii Lizbońskiej". Stosowane są argumenty ideologiczne wskazujące na transport jako “koło zamachowe” gospodarki. Ponieważ spotkać można tezy, iż wiele innych dziedzin gospodarowania (np. mieszkalnictwo, hutnictwo, usługi itd.) też traktowanych jest jako “koła zamachowe”, stwierdzenia takie należy przyjmować z ostrożnością. Dopóki nie przedstawi się naukowych dowodów na szczególną rolę transportu, nie powinno się stosować tego typu argumentacji. Zasadniczy wniosek, jaki można wyciągnąć z analiz prowadzonych przez PFSL w odniesieniu do transportu, to potrzeba wzbogacenia dyskusji publicznej na te tematy o argumentację ekonomiczną. Dylematy polityki transportowej mogłyby być łatwiej rozstrzygnięte, gdyby zwolennicy i przeciwnicy budowy nowoczesnych dróg byli w stanie swoje argumenty przedstawić w języku ekonomicznym, a więc w formie kosztów i korzyści alternatywnych rozwiązań. Dotyczy to korzyści takich jak skrócenie czasu podróżowania (należy w tym celu dysponować jakimś oszacowaniem wartości czasu), jak i kosztów degradacji środowiska (należy w tym celu dysponować ekonomicznymi szacunkami skutków zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego, utraty zasobów przyrodniczych itp.). Polskie środowisko naukowe jest przygotowane do udziału w tego typu dyskusji. Niektóre oszacowania są już wykonane, niektóre zaś mogłyby zostać przeprowadzone w oparciu o istniejące zaplecze akademickie. W dalszej perspektywie czasowej należałoby włączyć się w badania nad związkiem wymagań ekologicznych, zwłaszcza w transporcie, z konkurencyjnością i przedsiębiorczością. Dziedzina ta jest zaniedbana i -- jak dotąd -- może się odwoływać jedynie do pozytywnych lub negatywnych przykładów, które nie pozwalają na wiarygodne uogólnienia.   Anna Bartczak                                                                                              Tomasz Żylicz Uniwersytet Warszawski   Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Polskie Stowarzyszenie Public Relations zostało patronem Konferencji "Trendy i narzędzia media relations" organizowanej przez Polską Agencję Prasową. Konferencja, która odbedzie się 28 października 2004 roku jest skierowana do agencji PR. Zostana na niej przedstawione światowe trendy i zjawiska w zakresie rozpowszechniania informacji prasowych, w szczególbości za posrednictwem masowych kanałów informacji. Jednym z celów stawianych przez organizatorów jest skłonienie środowiska PR do podjęcia dyskusji na temat akceptowanych metod przekazywania informacji od klienta do otoczenia w różnych sytuacjach. Ponieważ tematyka konferencji wpisuje się w kampanię "Czyste Informacje" zarząd PSPR podjął decyzję o patronacie tej konferencji.  

  System wsparcia małych i średnich firm ulega na poziomie europejskim dwóch procesom. Po pierwsze ulega on i ulegać on będzie znacznemu rozwojowi, a priorytety zwiększania innowacyjności i wzrostu konkurencyjności nabierają coraz większego znaczenia. Po drugie tradycyjne programy wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw są zastępowane przez bardziej zintegrowany i szerszy program, który obejmuje politykę przemysłową, innowacje i przedsiębiorczość. Następuje również przekierowanie działań z sektorowych na działania horyzontalne. Nie widać tego wyraźnie w obecnie konsultowanym programie, ale w warstwie deklaracji jest to bardzo wyraźne. W nowej perspektywie finansowej UE można się spodziewać  znacznego zdecentralizowania uruchamianych programów. To stawia nowe wyzwania nie tylko przed administracją regionalną, ale również przed środowiskiem gospodarczym, jeśli głos tego środowiska ma być słyszalny w procesie programowania. Ewentualne uruchomienie globalnych grantów dla regionów sprawi, że ten wpływ może mieć bardzo istotne znaczenie. Ograniczona zdolność do konsultowania dokumentów programowych przez środowiska gospodarcze wyraźnie ujawniona w trakcie konsultacji nad MAP 2006-2010 może odbić się negatywnie na procesie regionalizacji wsparcia dla przedsiębiorczości. Przewidywane zmiany na rynku, jak i w środowisku działania firm wskazują, że dla skutecznego i efektywnego wspierania rozwoju przedsiębiorczości będzie potrzebna mieszanka narzędzi i działań obejmujących tak doradztwo, jak i system gwarancji, granty inwestycyjne jak i działania zmierzające do poprawy środowiska instytucjonalnego i sprawności administracji. Nie należy bowiem oczekiwać, ani, że sam rynek wyeliminuje ułomności np. informacyjne, ani, że systemowe niedoskonałości zostaną usunięte przez reformy regulacyjne i wzrost sprawności administracji w okresie czasu działania programów.   Tezy główne 1.      Rozwój przedsiębiorczości, który ma być jednym z głównych sposobów na osiąganie podstawowego cele Strategii Lizbońskiej tj. tworzenia gospodarki konkurencyjnej i dynamicznej, opartej na wiedzy, zdolną do trwałego rozwoju i charakteryzującą się spójnością społeczną. Tymczasem w europejskich programach wspierania przedsiębiorczości stawiane są cele rozproszone i zbyt ambitne z dużą ilością działań, które są niespójne i w części odpowiednie dla wielu krajów UE. Naszym zdaniem proponowany przez Komisję nowy Wieloletni Program Wspólnoty na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2006 – 2010 będzie musiał być zweryfikowany, a część jego celi i narzędzi zmieniona, tak aby zapewnić większą spójność programu i wskazać rzeczywiste priorytety.. 2.      W deklaracjach podkreśla się przekierowanie wsparcia z działań sektorowych (np. wsparcie branż, czy sektora MSP) na działania horyzontalne (np. szkolenia, czy doradztwo), a w samej treści przewiduje się pomoc na takie sektory jak turystyka, czy sektor kosmiczny oraz na produkcję przyjazną środowisku. Działania związane z poprawą środowiska regulacyjnego i administracyjnego, w którym funkcjonują przedsiębiorstwa są również przewidziane. Nie stanowią one najważniejszego priorytetu, a są wskazane jako działania prowadzone równolegle do działań bezpośrednio nastawionych na wspieranie firm. 3.      Należy podkreślić, że proponowany europejski program podlegał procedurze konsultacyjnej i Komisja zebrała nieco ponad setkę uwag i opinii. W Polsce konsultacje prowadzono w ramach Forum Przedsiębiorczości PFSL oraz równolegle w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Proces konsultacji programowych dokumentów Komisji Europejskiej jest tak w krajach UE jak i w Polsce nadal niedoceniany i słabo rozwinięty. Wynikać to również może z niespójnych i zbyt ambitnych (a przez to abstrakcyjnych) proponowanych programów. 4.       Właśnie uruchamiany Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006 jako dwa podstawowe cele stawia wzrost konkurencyjnej gospodarki i poprawę spójności społecznej. Warstwie deklaracji i celów podstawowych nie odpowiada sposób realizacji. Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw jest zbyt skomplikowany, a formalizm, a nie rzeczywiste potrzeby firm zdecydują o udzieleniu wsparcia. Skomplikowanie wynika z rozproszonych priorytetów, a nie z narzuconych przez UE reguł i standardów. 5.      Podejmowane obecnie prace nad programowaniem następnego Narodowego Planu Rozwoju 2007-2013 wskazują, że obecne problemy związane z wdrażaniem obecnego planu mogą się powtórzyć. Naszym zdaniem w największym stopniu wynikają one z braku dostatecznej diagnozy i rozpoznania przyczyn problemów rozwojowych oraz co za tym idzie, z trudności z doborem jasnych priorytetów. 6.      W nowej perspektywie finansowej UE można się spodziewać  znacznego zdecentralizowania uruchamianych programów. To stawia nowe wyzwania nie tylko przed administracją regionalną, ale również przed środowiskiem gospodarczym, jeśli głos tego środowiska ma być słyszalny w procesie programowania. Ewentualne uruchomienie globalnych grantów dla regionów sprawi, że ten wpływ może mieć bardzo istotne znaczenie. Ograniczona zdolność do konsultowania dokumentów programowych przez środowiska gospodarcze wyraźnie ujawniona w trakcie konsultacji nad MAP 2006-2010 może odbić się negatywnie na procesie regionalizacji wsparcia dla przedsiębiorczości.  1. Tło Obecny okres wydaje się być odpowiedni do dyskusji nad celami, działaniami i programami wspierającymi rozwój przedsiębiorczości w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. W roku 2005 zostanie przedstawiony tzw. przegląd międzyokresowy Strategii Lizbońskiej (programu, w którym przedsiębiorczość odgrywać ma kluczową rolę). Dyskusje i negocjacje nad następną perspektywą finansową UE 2007-2012 również nabierają tempa. Komisja w marcu 2004 roku zaproponowała nowy Wieloletni Program Wspólnoty na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2006 – 2010, który ma być następcą obecnego Wieloletniego Programu dla Przedsiębiorstw i Przedsiębiorczości 2001-2005. Tak więc na szczeblu europejskim najbliższy rok będzie decydujący dla określenia priorytetów wsparcia przedsiębiorczości na następne 5-7 lat. Priorytety, raz przyjęte do jednego programu zwykle mają tendencje do przenikania do innych. Kontekst w Polsce jest również interesujący. W 2004 roku ruszają znacznie większe niż kiedykolwiek przedtem programy wsparcia dla przedsiębiorczości w ramach sektorowych programów operacyjnych (z Sektorowym Programem Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na czele) i w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006. Rozpoczęły się już prace nad programowaniem i konsultacje nad nowym Narodowym Planem Rozwoju 2007-2013. System wsparcia sektora MSP i rozwoju przedsiębiorczości ulega znacznemu rozwojowi. Po roku 2007 ulegnie prawdopodobnie dalszemu znacznemu wzmocnieniu przez dopływ dalszych wysokich funduszy z kosy europejskiej i dużym zmianom m.in. prawdopodobna jest znaczna decentralizacja tego systemu, a więc wzrost znaczenia regionów.    2. Pomoc publiczna a europejskie programy wsparcia przedsiębiorczości Obecnie funkcjonujący Wieloletni program na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw 2001-2005 (dalej MAP 2001-2005) został wprowadzony w ramach Strategii Lizbońskiej. główne działania podejmowane w ramach MAP 2001-2005 są podejmowane w ramach jednego z trzech obszarów: -         rozwój polityk i praktyk administracyjnych, m.in. „best procedures projects” – wymiany doświadczeń pomiędzy administracjami różnych państw; -         instrumenty finansowe, które obejmują trzy działania (i) program dla start-up przewidujący inwestowanie w fundusze dostarczające kapitał podwyższonego ryzyka dla małych firm technologicznych; (ii) system gwarancyjny dla MSP mający ułatwić dostęp do kapitału pożyczkowego dla MSP mających potencjał zwiększania zatrudnienia; (iii) kapitał zalążkowy (seed capital) mający ułatwić rozwój MSP o potencjale wzrostowym poprzez finansowanie funduszy czy inkubatorów; -         rozwój sieci Euro Info. Wstępna ewaluacja MAP 2001-2005 stwierdza, że cele programu są ambitne, szerokie i abstrakcyjne, co prowadzi do braku określenia jasnych priorytetów oraz trudnego do ustalenie powiązania pomiędzy celami poszczególnych projektów z celami ogólnymi programu. Oceniający stwierdzają również, że produkty i usługi zostały dostarczone zgodnie z planem, ale wskaźniki efektywności nie mogą być wykorzystane do oceny postępu realizacji celi programu MAP, bowiem odnoszą się one do długich okresów (i stąd trudność z ewaluacją obecnego programu). Komisja w marcu 2004 roku zaproponowała nowy Wieloletni Program Wspólnoty na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2006 – 2010, który przewiduje się osiemnaście działań w ramach czterech celi: przyspieszenie adaptacji przemysłu do zmian strukturalnych gospodarki; stymulowanie środowiska sprzyjającego inicjowaniu i rozwijaniu przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich; stymulowanie środowiska sprzyjającego współpracy między przedsiębiorstwami; pobudzanie lepszego wykorzystania potencjału z polityk innowacyjności, badań i rozwoju technologicznego. Nie wchodząc w szczegóły, działania programu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i konkurencyjności obejmują również promowanie społecznej odpowiedzialności biznesu  i produkcji przyjaznej środowisku, czy wspieranie konkurencyjności przedsiębiorstw i ich adaptacji do zmian w wybranych sektorach (np. w takich sektorach jak stoczniowy, kosmiczny, turystyczny). Pomijając ocenę, czy takie działania należy podejmować czy nie takie działania nie są raczej zgodne z celami głównymi programu. działania i cele programu świadczą o stopniowym odchodzeniu od wspierania firm na rzecz tworzenia przyjaznego środowiska do prowadzenia biznesu. Mimo wniosków ze wstępnej ewaluacja poprzedniego MAP 2001-2005, obecnie proponowane cele nowego programu są nadal bardzo szerokie i abstrakcyjne, co wskazuje na brak jasnych priorytetów. Należy również zwrócić uwagę, że w warstwie programowej konsultowany dokument Komisji zwraca uwagę przede wszystkim na przemysł i stwierdza, że „dynamiczny i konkurencyjny przemysł jest sprawą podstawową”, i dalej „kluczowa rola przypada polityce przemysłowej”[1]. W takim kontekście podniesiony w innym miejscu postulat zwiększania spójności działań wspierających przedsiębiorczość i sam tytuł nowego programu są mylące, choć oczywiście pożądane. Szersze podejście w konsultowanym programie, a więc uwzględnienie potrzeb innowacyjności, konkurencyjności i polityki przemysłowej jest podejściem lepszym niż sama polityka wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Ta trudność w koordynacji z innymi podejmowanymi inicjatywami Komisji wynika, jak się wydaje, z głębszych problemów określenia priorytetów rozwoju przedsiębiorczości i podnoszenia konkurencyjności. Czy więcej konkurencji wewnątrz Wspólnoty prowadzi do poprawy konkurencyjności, czy do problemów adaptacyjnych występujących w sektorach i stąd do podejmowania interwencji publicznej? Czy społeczna odpowiedzialność biznesu i zrównoważony wzrost sprzyjają czy osłabiają zdolności adaptacyjne przedsiębiorstw i ich konkurencyjność? Bez jasnych odpowiedzi na takie pytania trudno jest skonstruować spójny program na rzecz przedsiębiorczości.   Konsultacje proponowanego programu zostały otwarte w marcu 2004 roku i trwały do 10 maja. Były to więc pierwsze konsultacje zamknięte po akcesji 1 maja. W Polsce na szczeblu administracji Ministerstwo Gospodarki i Pracy podjęło się roli koordynatora w gromadzeniu opinii i komentarzy na temat propozycji Komisji. Ministerstwo wysłało materiały informacyjne do ponad 60 instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych i otrzymano ok. 20 odpowiedzi w większości od organów administracji centralnej. Równolegle przeprowadzono w ramach Forum Przedsiębiorczości Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej debatę publiczną na ten sam temat za pomocą internetu zainicjowaną artykułem w Gazecie Wyborczej, a przeprowadzoną na portalu gazety oraz pfsl. Mimo wysłania ponad 500 e-maili otrzymano zaledwie trzy odpowiedzi. Proces konsultacji programowych dokumentów Komisji Europejskiej jest w Polsce nadal niedoceniany i słabo rozwinięty. Komisja zdołała uzyskać 123 odpowiedzi w formie pisemnej. Zebrane odpowiedzi pochodziły ze wszystkich państw członkowskich oraz z państw kandydujących.   Zakres usług wsparcia, na które zgłaszają zapotrzebowanie polskie i europejskie małe firmy jest odmienny. Najważniejsza różnica tkwi w tym, że z jednej strony polscy przedsiębiorcy życzyliby sobie wsparcia rzeczowego (udostępnienia wyposażenia – co wskazuje na słabość kapitałową), a z drugiej pomoc w zakresie kwestii prawnych. To z kolei wskazuje na nieprzychylne środowisko instytucjonalne, w którym funkcjonują  przedsiębiorcy.       Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej   Warszawa, 13 października 2004r. [1] Consultation document for a Community Support Programme for entrepreneurship and Enterprise Competitiveness (2006-2010) (b.d.w.)  

Ponad 75 tysięcy użytkowników wzięło udział w wakacyjnym konkursie Allegro – AlleJazda. W sumie rozpoczęto blisko 577 tysięcy sesji gier – to imponujący wynik powiedział Maciej Oppeln Bronikowski – dyrektor operacyjny serwisu aukcyjnego. AlleJazda to kolejna udana oferta serwisu na wspólną interaktywną zabawę w czasie wakacji na stronach Allegro.pl. Zwycięzca AlleJazdy otrzymał laptop Ferrari natomiast  skuter Vespa ET2 przypadł  osobie, która zajęła drugie miejsce w rankingu. W sumie nagrodzonych zostało 36 osób (http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/marketing/allejazda/ranking.php) w tym jedna aparatem cyfrowym SONY CyberShot DSC-T1  za nadesłane zdjęcie (http://www.labfoto.pl/static/allejazda_end.mhtml)  konkursowe do LabFOTO. Oprócz wymienionych nagród, szereg innych równie atrakcyjnych trafiło do uczestników konkursu: zestaw wysokiej klasy głośników Logitech Z- 680, kamery Logitech Quick Cam Sphare, drukarka fotograficzna i urządzenie wielofunkcyjne Lexmark. Oprócz tego kurtki, czapki, torby Shell z serii Ferrari, wiatrówki oraz dekoder z abonamentem Cyfry +.      W zabawie udział wzięło 75 153 unikalnych graczy, którzy rozpoczęli 576 912 sesji wirtualnej gry. Na konkurs nadesłano 32 205 fotografii. Na najlepsze zdjęcie głosowało 590 użytkowników, w sumie oddano 9 700 głosów.   Uczestnik konkursu AlleJazda musiał wykazać się nie tylko znajomością historii miast do których trafił podczas wirtualnej podróży ale i refleksem w trakcie wyścigów samochodowych.   Więcej na temat serwisu aukcyjnego Allegro: http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/marketing/about.php oraz na stronach Prasa: http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/marketing/press/index.php

W związku z dniem bezpiecznego komputera Allegro przypomina, o niebezpieczeństwach czyhających w sieci-Bezpieczeństwo jest od zawsze dla Nas priorytetem. Właśnie dla tego od początku roku wprowadzamy projekt Centrum Bezpieczeństwa. Na stronach serwisu można znaleźć wszelkie informacje dotyczące bezpiecznego handlowania w sieci. Oprócz tego pracownicy Działu Bezpieczeństwa ściśle współpracują z policjantami w całym kraju w tym zakresie- powiedział Bartek Szambelan, rzecznik Allegro.  Przyłączamy się do tej akcji. Myślę, że jest jak najbardziej słuszna. Nasi użytkownicy powinni jednak pamiętać o bezpieczeństwie cały rok - dodaje rzecznik.- W ramach Działu Bezpieczeństwa jeździmy po całym kraju i szkolimy policjantów działów PG w zakresie przestępstw z jakimi spotykamy się w pracy w serwisie. Oszuści muszą zrozumieć, że Allegro nie jest dla nich odpowiednim miejscem. Każdy kto dopuści się oszustwa może być pewien, że prędzej czy później trafi za kratki- mówi Łukasz Nowak, szef działu Bezpieczeństwa Allegro. Dzień Bezpiecznego Internetu skierowany jest do użytkowników i internautów w całej Polsce, nad którym honorowy patronat objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wsparcia akcji udzieliły Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Więcej informacji o serwisie Allegro:http://www.allegro.plInformacje na temat Działu Bezpieczeństwa:http://www.allegro.pl/bezpieczenstwo

  Stopa zatrudnienia maleje wraz ze spadkiem poziomu wykształcenia (wyższe – 80,8%, zasadnicze zawodowe – 55,4%, podstawowe – 25,0%). Osoby niskokwalifikowane mają więc zdecydowanie większe trudności ze znalezieniem pracy. Poza tym – skoro tak niewiele ich pracuje, duża musi być skala środków przeznaczanych na pozostających bez pracy. Zarówno państwo, jak i rodziny łożą na utrzymanie niskokwalifikowanych w większym zakresie niż na inne grupy społeczne, ponieważ częściej niż pozostali nie pracują. ·         Stopa bezrobocia dla posiadających wyższe wykształcenie wynosiła – 7,5%, zasadnicze zawodowe – 24,6%, podstawowe – 26,5%. Wśród osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym 39% pozostaje w bezrobociu 12 miesięcy i więcej, zaś wśród bezrobotnych z wykształceniem podstawowym – aż 54%. Osoby niskokwalifikowane częściej (ok. 3-krotnie!) są bezrobotne i trudniej im się wydostać się z bezrobocia. Trwałe bezrobocie często przeradza się w trwałe upośledzenie materialne (ubóstwo) i marginalizację społeczną. ·         Stopy zatrudnienia osób z wykształceniem wyższym są podobne w miastach i na wsi (80-81%), zaś w przypadku osób z wykształceniem podstawowym stopa zatrudnienia w miastach jest niemal dwa razy niższa w miastach (ok. 14,5%) niż na wsi (33,4%). Ponadto, w przypadku osób z wyższym wykształceniem stopa bezrobocia w miastach jest nieco niższa (ok. 7%) niż na wsi (9,5%), podczas gdy osoby z wykształceniem podstawowym dotknięte są ponad dwa razy większym bezrobociem w miastach (ok. 42%) niż na wsi (19,2%). Brak kwalifikacji zawodowych prowadzi więc do dużo większych problemów ze znalezieniem pracy w mieście niż na wsi. Zatem, o ile zamieszkiwanie na wsi do pewnego stopnia chroni niskokwalifikowanych przed bezrobociem, o tyle w miastach pracy dla nich jest nieporównywalnie mniej. ·         Osoby z wykształceniem wyższym znajdują przede wszystkim zatrudnienie w usługach (87%) zaś najrzadziej w rolnictwie (3%), podczas gdy spośród osób z wykształceniem podstawowym mniej pracuje w usługach (29%), zaś zdecydowanie więcej w rolnictwie (55%). Zatem czynnikiem relatywnie poprawiającym sytuację niskokwalifikowanych jest zatrudnienie w rolnictwie. Wziąwszy pod uwagę, że w rolnictwie de facto mieści się tzw. ukryte bezrobocie, można spodziewać się, że każda presja na modernizację rolnictwa „wypchnie” niskokwalifikowanych na otwarty i konkurencyjny rynek pracy, na którym nie ma dla nich miejsca. Potwierdzają ten wniosek również poniższe dane. Wśród pracujących z wykształceniem wyższym 86% stanowią pracownicy najemni, 12% samozatrudnieni poza rolnictwem, zaś jedynie 2% samozatrudnieni w rolnictwie. Wśród pracujących z wykształceniem podstawowym 45% stanowią pracownicy najemni, 4% samozatrudnieni poza rolnictwem, oraz aż 51% samozatrudnieni w rolnictwie. Na pracę niskokwalifikowaną poza rolnictwem jest bardzo niski popyt. ·         Poszukiwanie dróg poprawy sytuacji niskokwalifikowanych na rynku pracy wiedzie m.in. do następujących wniosków: -          Nie można dopuszczać do powstawania barier w zdobywaniu kształcenia średniego; zalecenie to dotyczy również młodych, którzy już kilka lat temu zaniechali edukacji na poziomie średnim -          Należy dokształcać osoby z niskim kwalifikacjami w celu nabywania przez nich umiejętności zawodowych zgodnych ze zmieniającym się popytem na pracę. Trzeba zainteresować urzędy pracy szkoleniami adresowanymi do niskokwalifikowanych -          Konieczne jest obniżanie kosztów zatrudnienia osób z niskimi kwalifikacjami (obniżenie progu wolnego od podatku, zmniejszenie bezpośredniego opodatkowania pracy np. składkami ubezpieczeń zdrowotnych)    Prof. Dr hab. Urszula Sztanderska  Uniwersytet Warszawski Polskie Forum Strategii Lizbońskiej  

23 października w Białowieży rusza trzeci festiwal przyrody Żubrowisko. Impreza jest organizowana z myślą o ludziach, którzy w obcowaniu z przyrodą znajdują przyjemność i artystyczne inspiracje. Do Białowieży przyjadą podróżnicy, fotograficy, muzycy, przyrodnicy, ekolodzy i wielbiciele przyrody. Dwudniowy festiwal to jedna z najciekawszych imprez towarzyszących obchodom 75. rocznicy restytucji, czyli uratowania od zagłady, żubra w Puszczy Białowieskiej. „Chcemy, żeby w tym roku jeszcze głośniej z serca Puszczy Białowieskiej zabrzmiało przesłanie do wszystkich ludzi, aby odkrywali w sobie miłość do przyrody” – mówi Jarosław Chyra, dyrektor festiwalu. Dodaje także - „Żubrowisko to wyśmienita okazja do spotkania globetrotterów, miłośników Puszczy Białowieskiej i Podlasia, artystów, których sztuka inspirowana jest przyrodą i ludzi lasu – pracowników Parku i Lasów Państwowych na co dzień opiekujących się Puszczą Białowieską”. W tegorocznej imprezie udział zapowiedziały już takie osobowości jak Sambor Dudziński – multiinstrumentalista, aktor i podróżnik, Tomasz Gudzowaty – podróżnik, fotograf, laureat prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród w zakresie fotografii przyrodniczej oraz legendarna postać z programu telewizyjnego „Zwierzyniec” - Michał Sumiński. W programie festiwalu przewidziano m.in. uroczyste odsłonięcie Pomnika Żubra w Zwierzyńcu. Pomnik wraca na swoje miejsce po ponad 80-letniej nieobecności. Oprócz wspomnianych gwiazd goście festiwalu będą mogli pierwszego dnia festiwalu spotkać się z naukowcami Polskiej Akademii Nauk i Białowieskiego Parku Narodowego (m.in. z doc. Małgorzatą Krasińską i dr. Zbigniewem Krasińskim – światowej klasy biologami, którzy od kilkudziesięciu lat badają życie żubrów). Na drugi dzień festiwalu zaplanowano pokazy filmów National Geographic i Animal Palnet, pokaz rzutów bumerangiem i spotkanie z Indianami Huu-Ska Luta. Przez cały festiwal w sali wystawowej będzie można oglądać grafiki i fotografie prof. Andrzeja Strumiłło, jednej z największych osobowości polskiej kultury. Szczegółowy program Żubrowiska i informacje o festiwalu dostepne są w Biurze Festiwalu i na oficjalnej stronie festiwalu www.festiwalprzyrody.strona.pl Informacji udzielają: Arkadiusz Szaraniec – rzecznik prasowy festiwalu, tel. 0604 537 462 Jarosław Chyra – dyrektor festiwalu, tel. 0607 567 740

6 października 2004 roku o godz. 11.00 w hiszpańskiej restauracji MIRADOR (ul. Grzybowska 2,Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa organizowana przez firme FREIXENET Sp. z o.o.   Tematy konferencji: -    Freixenet  - prezentacja firmy  -    10 lat obecności na polskim rynku -    odświeżenie wizerunku linii cava Freixenet -    wprowadzenie nowych produktów -    kampanie TV z udziałem największych gwiazd hollywood - historyczne oraz najnowsza   W konferencji swój udział potwierdzili: -    Dr Hans-Joachim Momm - dyrektor exportu w Europie -    Peter Protic - dyrektor exportu w regionie Europy Centralnej i Wschodniej    Wyjątkowym wydarzeniem będzie SABRAGE, czyli otwarcie butelki wina musującego cava Freixenet za pomocą szabli.   Osoby zainteresowane zaproszeniem na konferencje proszone są o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Pierwsza część Niedokończonego utworu na aktora wg ‘Mewy’ Czechowa / ‘Sztuka hiszpańska’ Yasminy Rezy w reżyserii Krystiana Lupy   otworzy dzisiaj (1 października) o godzinie 19:00 Festiwal Festiwali Teatralnych SPOTKANIA.   Druga część premierowego spektaklu Lupy zostanie wystawiona pojutrze (2 października) o godzinie 19:00. Po przedstawieniu we foyer Teatru Dramatycznego odbędzie się uroczysty bankiet, inaugurujący drugą edycję Festiwalu. Wśród zaproszonych gości są między innymi Minister Kultury Waldemar Dąbrowski oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Lech Kaczyński.   Festiwal Festiwali potrwa do 25 października. Organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa i Teatr Dramatyczny. SPOTKANIA odbywają się pod hasłem „Wschód-Zachód-Inspiracje”. Do Polski przyjedzie 13 grup teatralnych z 9 krajów. Spektakle będą się odbywać na deskach Teatru Dramatycznego, Powszechnego i Nowego, a także w Hali Błękitnej Pałacu Kultury i Nauki, w Hali Telewizji Polskiej oraz w Wytwórni Wódek Koneser i na antenie Radia BIS. Wśród zaproszonych twórców są między innymi: nowojorski teatr The Wooster Group, kanadyjski Ex Machina, Opera Pekińska oraz polska grupa Pieśń Kozła.   Festiwal nawiązuje do tradycji Warszawskich Spotkań Teatralnych, prezentując najciekawsze międzynarodowe spektakle. Poprzednia edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, dlatego SPOTKANIA są coraz częściej nazywane najważniejszym wydarzeniem teatralnym w Polsce.   Partnerem Festiwalu jest Freixenet, który aktywnie uczestniczy w róznych projketach kulturalnych. Tym razem wino Freixenet Ash Tree Estate będzie umilać uczestnikom Festiwalu kuluarowe rozmowy, a 10 butelek wyjatkowego CAVA Freixenet Cordon Negro zostanie rozlosowanych między wszysch, którzy nabyli bilety na festiwal.

Dziś o godz. 12.10 wylądował samolot, na którego pokładzie przyleciała Isabella Rosellini. Weźmie Ona udział w premierze nowego zapachu COTY, firmowanego Jej nazwiskiem i stworzonego według Jej wskazówek przez wiodącą twórczynię zapachów – Nathalie Lorson. Jak mówi Lorson: Bazą perfum jest delikatny, promienny i intensywne zapach kwitnącego bielunia, rzadko używanego w perfumerii, a wyrażającego takie cechy osobowości Isabelli Rossellini jak kobiecość, wdzięk i otwartość”. Partnerem premiery jest Freixenet, którego cavą (winem musującym) zostaną powitani goście. Z kolei na bazie win spokojnych Mederano de Freixenet zostaną stworzone specjalne koktaile nawiązujące do kolorystyki perfum. Freixenet S.A. to numer jeden na rynku win musujących na całym świecie. Obecny ze swoimi produktami w ponad 150 krajach. Winnica znajduje się w małym katalońskim miasteczku położonym 40 km na południe od Barcelony. Tradycje winiarskie firmy sięgają 1861 roku, kiedy to w Sant Sadourni d´Anoia  została założona firma ´Casa Sala´. Była ona początkiem długiej historii Freixenet’a. Na polskim rynku produkty firmy Freixenet obecne są od 1994 roku dzięki współpracy z polską firmą AN.KA Dystrybucja, odpowiedzialną za import i dystrybucję produktów Grupy. Od lipca 2001 roku Freixenet S.A. ma także swoje biuro w Polsce, które działa jako instrument wspomagający sprzedaż i promocje na polskim rynku.  

Jeśli wybrałeś wynagrodzenie za zakupy Poleconych Kupujących, weź udział w konkursie Allegro - pozyskaj nowych użytkowników, wygraj nagrody, skorzystaj z promocji "Im więcej - tym lepiej"!   Na zwycięzców czekają super nagrody: aparaty cyfrowe Kodaka, monitory LCD Samsunga, odtwarzacze Apple iPod mini  oraz zestawy głośników Creative I –Trigue.  Oprócz nagród dla zwycięzców poszczególnych etapów, każdy z Uczestników konkursu otrzymuje po zakończeniu każdego etapu wynagrodzenie za pozyskanych Poleconych i złożone przez Poleconych oferty. Wynagrodzenie jest uzależnione od liczby Poleconych (ofert) na zasadzie - im więcej Poleconych (ofert), tym większa stawka za Poleconego (ofertę). Wynagrodzenie liczone będzie metodą przyrostową. Zwycięzcy ogłaszani będą po zakończeniu każdego z trzech etapów w następujących kategoriach: Kategoria I: najwięcej Poleconych Kupujących; Poleceni Kupujący to aktywni Użytkownicy, którzy zarejestrowali się oraz uzyskali pełną aktywację podczas trwania etapu, a ich konto nie zostało zablokowane w momencie podsumowania etapu. Użytkownicy zarejestrowani podczas trwania etapu, którzy aktywację uzyskali w następnym etapie, zaliczani są jako Poleceni do następnego etapu. Kategoria II: największa suma zakupów Poleconych Kupujących; zakup to wygranie licytacji lub złożenie oferty Kup Teraz w aukcji, zakończonej w trakcie trwania etapu, przez Poleconych zarejestrowanych podczas trwania etapu. Oferty złożone w aukcji, która kończy się w trakcie trwania następnego etapu, zaliczane są do następnego etapu (np. oferta Kup Teraz w aukcji wieloprzedmiotowej). Kategoria III: najwięcej uczestników Programu Partnerskiego; do tej grupy zaliczani są wszyscy Poleceni, którzy w czasie trwania konkursu zarejestrowali się w Allegro, a w trakcie danego etapu zarejestrowali się w Programie Partnerskim. Użytkownicy, którzy wygrali w Etapie I w dowolnej kategorii, są wykluczeni z listy nagrodzonych w Etapie II oraz III, analogicznie zwycięzcy Etapu II są wykluczeni z Etapu III. Użytkownicy Poleceni i suma zakupów Poleconych nie jest przenoszona do następnych etapów. Dodatkowo utworzona została Kategoria IV: największy przyrost. Wyniki w tej kategorii zostaną ogłoszone po zakończeniu wszystkich etapów. Kategoria przeznaczona jest dla wszystkich uczestników Programu Partnerskiego, którzy zarejestrowali się co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem konkursu (przed 1.06.2004r.). W momencie rozpoczęcia konkursu uczestnicy dostają dostęp do statystyk z tzw. poziomem bazowym: liczbą Poleconych, zarejestrowanych w Allegro podczas okresu 3 poprzedzających konkurs miesięcy. Procentowy wzrost powyżej poziomu bazowego, pomnożony przez procent pozyskanych użytkowników (liczba pozyskanych Poleconych w stosunku do całości pozyskanych Poleconych) to przyrost.   Do konkursu może przystąpić każdy użytkownik Allegro, który jest zarejestrowany i posiada pełną aktywację konta, bierze udział w Programie Partnerskim oraz wybrał metodę wynagradzania „Poleceni Kupujący” (http://www.allegro.pl/help_item.php?item=460) Chęci do udziału użytkownik nie musi zgłaszać – wystarczy jeżeli umieści na własnej stronie banner lub panel reklamowy. Każda biorąca udział w konkursie osoba ma możliwość sprawdzania skuteczności swoich działań.  W  zakładce „Konkurs” -> „Statystyki” pojawiać się będą aktualne statystyki zarejestrowanych Poleconych oraz ich zakupów. Konkurs trwa 3 miesiące, podzielony jest na  trzy miesięczne etapy do 30 listopada Więcej informacji o promocji "Im więcej - tym lepiej" oraz Programie Partnerskim: http://www.allegro.pl/ap/

Serwis SwiatObrazu.pl udostępnił mobilną wersję serwisu przeznaczoną dla komputerów przenośnych PDA. Wersja mobilna serwisu dostępna jest pod adresem http://swiatobrazu.pl/mobile. Jej interfejs został odpowiednio zoptymalizowany, zredukowana grafika pozwala na zminimalizowanie kosztów połączenia dzięki technologii GPRS.„Chcemy być bliżej czytelnika. Teraz wystarczy komputer przenośny i telefon komórkowy. Dzięki technologii mobilnej osoby zawodowo związane z branżą oraz pasjonaci fotografii cyfrowej mają dostęp do najświeższych informacji niezależnie od miejsca pobytu. To właśnie dla nich jesteśmy coraz lepsi ” – powiedział Dominik Maciaszek, redaktor naczelny SwiatObrazu.pl.”    Wydawca - firma maris.pl Firma maris.pl jest operatorem dwóch Dzienników Internetowych o łącznej oglądalności ponad 150 000 tyś. użytkowników. Ofertę firmy stanowią także zewnętrzne dostarczanie treści, produkcja kreacji internetowych, a także  kompleksowe sprzętowo-programowe wdrożenia dużych systemów typu CMS, B2B oraz e-commerce. O serwisie SwiatObrazu.pl SwiatObrazu.pl to internetowy serwis informacyjny, o charakterze dziennika. Najstarszy obecnie serwis internetowy o fotografii i wideo w polskim Internecie, wydawany od 1999r. Jednocześnie czołowe medium pośród wszystkich, także tradycyjnych mediów branżowych. Dziennik SwiatObrazu.pl jest redagowany przez profesjonalny zespół redaktorów, specjalistów, inżynierów i praktyków w dziedzinie technologii ale także wybitnych znawców kultury. Jest obecnie największym internetowym medium zapowiadającym wydarzenia kulturalne i technologiczne, relacjonującym je bezpośrednio z miejsca wydarzeń, publikującym obszerne recenzje sprzętu i testy. Aktualnie serwis odwiedzany miesięcznie przez ponad 100 000 unikalnych użytkowników miesięcznie. Notowane jest ponad pół miliona odsłon w tym samym okresie.O serwisie mbines.pl mbiznes.pl to internetowy dziennik poświecony nowym technologiom wykorzystywanym w biznesie. Kierowany do kadry zarządzającej, przedsiębiorców i specjalistów. Informuje o najnowszych produktach na rynku, wydarzeniach ale także pokazuje jak wdrożyć prezentowane rozwiązania w biznesie. Publikacje profesjonalnego zespołu redakcyjnego mają na celu także funkcje podnoszenia świadomości i innowacyjności polskich firm. Poruszana jest także tematyka roli kobiet w nowoczesnym biznesie. Aktualnie serwis odwiedzany miesięcznie przez ponad 20 000 unikalnych użytkowników miesięcznie. Notowane jest ponad 80 000 odsłon w tym samym okresie. Dodatkowych informacji udzielają:Bogusława Słota [email protected] tel. +48 660 54 34 95 Dominik Maciaszek Redaktor naczelny [email protected] tel. +48 660 77 55 17 Adres Redakcji: Redakcja mbiznes.pl maris.pl al. 29 listopada 130 pok. 522. 31-406 Kraków fax. +48 12 395 31 15        

Białowieża, 16 sierpnia 2004 r. – W Białowieży od czwartku trwa Ogólnopolski Plener Malarski, zatytułowany „Rok Żubra”. Impreza już po raz 36 przyciągnęła do Białowieży blisko 20 artystów plastyków. Plener potrwa do 22 sierpnia, a jego zwieńczeniem będzie wystawa, którą do końca października będzie można obejrzeć w Białowieży – w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, a następnie - od listopada do końca roku - w Filharmonii Białostockiej. Tegoroczny plener to powrót do organizowanych przez kilka dziesięcioleci, aż do 2001 r. dorocznych Białowieskich Plenerów Malarskich, przygotowywanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Trwające właśnie 36. spotkanie jest efektem wspólnej pracy białostockiego artysty – Jacka Schmidta i Białowieskiego Parku Narodowego. Na plener do Białowieży dotarli absolwenci najlepszych akademii z całej Polski; żubry i puszczę malują wychowankowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie oraz absolwenci krakowskiego Instytutu Sztuki. „Chcemy wrócić do pięknej, wieloletniej tradycji zapraszania do Białowieży artystów, którzy natchnienia szukają w przyrodzie, w prastarej puszczy. Plenery malarskie to nie tylko spotkanie artystów, to także sposób na edukację ekologiczną mieszkańców Białowieży i gości odwiedzających miasto. Właśnie od artystów możemy uczyć jak zachwycić się puszczą. I mimo, że Podlasie słynie zarówno z uzdolnionej młodzieży, kształcącej kunszt artystyczny w supraskim liceum, jak i dojrzałych cenionych artystów, na stałe związanych z tym regionem, warto pokazywać piękno tej ziemi wszystkim, którzy na piękno wrażliwi są szczególnie. To mogą być najlepsi rzecznicy Podlasia” – deklaruje Jacek Schmidt, komisarz pleneru i wystawy. Po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii plenerów głównym bohaterem spotkań malarskich  jest żubr, a wiodącym tematem – jego symbioza z puszczą. Dlatego też artystów będzie można spotkać nie tylko w Parku Pałacowym, ale także w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, a nawet w Obszarze Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Plenery to też atrakcja turystyczna dla osób, które lubią podpatrywać plastyków przy pracy – przez najbliższy tydzień nie trzeba jechać do Kazimierza, aby na własne oczy zobaczyć jak powstają przepiękne pastele i oleje. Codziennie Białowieża i puszcza zamieniają się w wielką pracownię plastyczną. Turyści mają niepowtarzalną okazję, by obserwować artystów podczas pracy przy sztalugach, a od zapachu słynnej trawy żubrówki silniejszy jest w powietrzu zapach gruntowanego płótna i rozrabianych farb. ------------------------------------------------- Białowieski Park Narodowy – najstarszy park narodowy w Polsce; założony w 1947 roku obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń) Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają spontaniczne procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy. Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank Pekao SA drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 800 oddziałów, 1182 bankomatów własnych i 450 Euronetu. Już teraz Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet – ponad 900 tys. klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Już w przyszłym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont – 2 mln 100 tys. osób.

Srebrny Tukan z Ekwadoru, emaliowana misa z Chin oraz ręcznie wykonana szkatułka z Egiptu to jedne z wielu przedmiotów przekazanych PCK na aukcję internetową Allegro przez Panie Ambasador i Żony Panów Ambasadorów akredytowanych na terenie RP. Dochód z aukcji PCK w Allegro.pl przeznaczony jest na finansowanie programów dożywiania w ramach Kampanii PCK walki z głodem. Aukcje zakończą się 18 sierpnia. To już kolejna wspólnie przeprowadzana akcja Allegro-PCK. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem użytkowników Internetu. Wszystkie przedmioty wystawione znalazły kupców a pieniądze trafiły do potrzebujących. Polski Czerwony Krzyż dożywiając rocznie ok. 30 tys. osób od czterech lat prowadzi ogólnopolską "Kampanię walki z głodem". Jej celem jest pozyskiwanie środków na dożywianie najuboższych dzieci naszego kraju oraz uwrażliwianie społeczeństwa na zjawisko głodu. W ubiegłym roku do naszej akcji przyłączyli się przedstawiciele placówek dyplomatycznych: Panie Ambasador i Żony Panów Ambasadorów akredytowanych na terenie Polski, przekazując na rzecz Kampanii przedmioty charakterystyczne dla swojego kraju. W tym roku kontynuujemy akcję. Wśród pozyskanych przedmiotów są m.in.: broszka pozłacana 24 karatowym złotem z Kolumbii (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29218256), posrebrzana misa z Indii (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29219677), porcelanowy (Original Bohemia) kubek oraz posrebrzany naszyjnik z błękitnymi kamieniami z Czech (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29218139) i kolorowa rycina z Meksyku (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29218504). Choć aukcje ruszyły 4 sierpnia największą ilość ofert zgromadził do tej pory srebrny Tukan z Ekwadoru (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29220030). Pozostałe przedmioty pochodzą z Malezji, Pakistanu, Włoch i Polski. Podobnie jak w ubiegłym roku Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska ofiarowała album "Belweder" - z ciekawym, nie za długim tekstem i pięknymi zdjęciami tego wyjątkowego obiektu. W środku Pierwsza Dama umieściła dedykację dla nabywcy: "Z sympatią - Jkwaśniewska" i ozdobiła ją serduszkiem (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29219854). Rzeczy przekazane PCK na aukcje są wyjątkowe, niekiedy zupełnie egzotyczne - każda z nich opowiada historię innego kraju, innego narodu i kultury. Biorąc udział w aukcji wzbogacasz swoją kolekcję oraz pomagasz podopiecznym PCK z Domu Interwencji Kryzysowej w Słupsku, w którym znajdują schronienie kobiety z dziećmi, pochodzące z rodzin z problemem alkoholowym, maltretowane psychicznie i fizycznie, borykajace się z problemem bezdomności. Zapraszamy do udziału w aukcjach Allegro-PCK: http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=1281665

Prostota nawigacji oraz łatwość wprowadzania ogłoszeń motoryzacyjnych do Internetu jest wizytówką nowego serwisu ogłoszeniowego – otoMoto.pl (http://www.otomoto.pl).   Serwis, który ruszył 28 lipca, podzielony jest na dwie sekcje – skierowaną dla użytkowników indywidualnych oraz dilerów i komisów. Koszt wystawienia  ogłoszenia w serwisie to tylko 1,01 zł, a  czas jego trwania 14 dni. Jeżeli klient zechce przedłużyć swoją ofertę będzie musiał ponownie za nią zapłacić. Chcemy zapobiec pojawianiu się „pustych” ogłoszeń – mówi Grzegorz Brochocki prezes firmy PAYBACK, właściciela otoMoto.pl, które są zmorą działających na rynku serwisów ogłoszeniowych. Zależy nam na zadowoleniu klientów zarówno tych, którzy chcą sprzedać auto jak i  je kupić – dodaje. Stąd nasza szczególna dbałość o zachowanie aktualnej oferty w Internecie. Ponadto w odróżnieniu od działających już na rynku serwisów ogłoszeniowych dostęp do wszystkich stron serwisu otoMoto.pl  jest darmowy dla każdego użytkownika Internetu.   Dilerzy zaproszeni do programu zapłacą jedynie 50 zł za miesięczny pakiet usług w ramach, którego otrzymują możliwość wystawienia 250 aut oraz dostęp do panelu administracyjnego. Z jego poziomu diler dysponuje wszelkimi informacjami dotyczącymi ilości aktywnych lub nieaktywnych ogłoszeń, ilości wyświetleń oraz dni do końca trwania emisji. Ponadto każdy diler otrzymuje swoją własną stronę WWW wraz z osobistym adresem internetowym. Zarządzanie panelem jest bardzo proste i intuicyjne a edycja strony łatwa i przyjemna. Każdy z ogłoszeniodawców dysponuje możliwością zaprezentowania własnego auta poprzez dokładny opis oraz jego zdjęcia (maksymalnie 5). Osoba przeglądająca oferty ma do dyspozycji zaawansowaną i precyzyjną wyszukiwarkę oraz możliwość szybkiego dostępu do obserwowanych ogłoszeń (funkcja schowka). Użytkownik indywidualny otoMoto.pl w odróżnieniu od dilera nie musi się rejestrować  aby skorzystać w pełni z serwisu ogłoszeniowego. Obok ogłoszeń użytkownicy otoMoto.pl  znajdą w serwisie materiały wspomagające kupno-sprzedaż oraz merytorycznie dobrze zaprojektowaną Pomoc.   otoMoto.pl (http://www.otomoto.pl) to najnowszy produkt grupy PAYBACK w skład, której wchodzą PayU – płatności online, PayGSM – doładowania telefonów online, LabFOTO – laboratorium fotograficzne online  i PayBACK – największy program lojalnościowy w polskim Internecie. Wszystkie wymienione projekty odniosły sukces. Wszystko wskazuje na to, że i otoMoto go odniesie – mówi Grzegorz Brochocki – prezes PAYBACK. Dodaje, że na rynku powinien pojawić się silny i profesjonalnie zarządzany serwis ogłoszeniowy, będący rywalem dla już działających. Za otoMoto.pl stoją fachowcy branży internetowej, ich doświadczenie i umiejętności są podstawą przyszłego sukcesu.  W ramach grupy intensywna kampania promocyjna nowego motoryzacyjnego serwisu ogłoszeniowego odbędzie się w Allegro.pl – największym serwisie aukcyjnym w Polsce. Docelowo planowana jest również kampania bezpośrednia poprzez przedstawicieli serwisu otoMoto.pl w poszczególnych regionach Polski.